پرسش و پاسخ از دروس آماری

epi_info

New member
سلام
توزیع به شکل هندسی است. میخواهیم اولین موفقیت (پسر بودن )در بار سوم بیفتد.
P(b)+p(g)=1
P(b)+2p(b)=1
P(b)=1/3
P(x)=(2/3)*(2/3)*(1/3)=4/27

موفق باشید.
میشه بیشتر توضیح بدید لطفا؟ مثلا چرا توضیح هندسیه؟

yekta_63

New member
سلام به نظرمن حل aznoدرسته. توزیع که مطمئنم هندسی میشه چون احتمال اولین موفقیت رومیخواد.برای هندسیf(x)=pq*x-1 (منظور از * توان هست.) که در اینجا احتمالها برا پسر 1/3 (1تقسیم بر3) وبرای دختر2/3میشود وp=احتمال پسر بودن=1/3 و x=3 -پس احتمال مورد نظر می شود1/3ضرب در2/3*2 (منظور از*به توان هست.) که میشود1/3*2/3*2/3=4/27(در اینجا منظور از*ضرب هست.)

babak.stat1

New member
دوستان عزیز اگر در سوال قید نمی شد که در خانواده های 4 فرزندی یعنی تعداد فرزندان خانوار مهم نبود به چه شکل حل می شد؟؟؟

zahra68

New member
توزیع که هندسی نیس چون تعدادش از قبل مشخصه ولی را ه حلazno درسته واگه تعداد مشخص نباشه بازهم همین راه حل رو بکار میبریم من همچین سوالی رو تو کنکورای قبلی امارزیستی دیده بودم.

epi_info

New member
سلام
توزیع به شکل هندسی است. میخواهیم اولین موفقیت (پسر بودن )در بار سوم بیفتد.
P(b)+p(g)=1
P(b)+2p(b)=1
P(b)=1/3
P(x)=(2/3)*(2/3)*(1/3)=4/27

موفق باشید.
سلام بچه ها
این راه حل درسته و با کلید سوالات جور در میاد . توزیع هم هندسیه. از دوست عزیزم تشکر میکنم بابت حل سوال. مرسی

epi_info

New member
بچه ها نظرتون در مورد این سوال چیه؟
دو تاس را همزمان پرتاب می کنیم. احتمال آنکه حداقل یکبار عدد یک ظاهر شود چه مقدار است؟

azno

New member
دوستان عزیز اگر در سوال قید نمی شد که در خانواده های 4 فرزندی یعنی تعداد فرزندان خانوار مهم نبود به چه شکل حل می شد؟؟؟

سلام
حلش دقیقا به شکل قبلی هست. به نظر من توزیع هندسی مشخص کننده تعداد آزمایشات لازم برای رسیدن به اولین موفقیت هست. حالا بعد ار رسیدن به اولین موفقیت آزمایش را ادامه میدیم یا نه این مهم نیست.

azno

New member
سلام
می خوای درباره یک جامعه استنباط کنی؟
یک نکته هست که اگر جامعه ات نرمال نباشه یا نتونی از قضیه حد مرکزی استفاده کنی به هیچ وجه نمی تونی از t یا z استفاده کنی.

درمورد یک نمونه اگر واریانس جامعه معلوم باشد از z استفاده می کنیم
اگر واریانس جامعه معلوم نباشد از t استفاده می کنیم(نمی توان از z استفاده کرد.)

سلام
بله برای یک جامعه هست. در مورد نکته ای که گفتید اگه نشه از z یا t استفاده کرد چه کار باید کرد؟
ممنون

azno

New member
بچه ها نظرتون در مورد این سوال چیه؟
دو تاس را همزمان پرتاب می کنیم. احتمال آنکه حداقل یکبار عدد یک ظاهر شود چه مقدار است؟

سلام
فضای نمونه 36 حالت دارد، پیشامد حداقل یکبار یک در 11 حالت اتفاق میفتد. پس احتمال مورد نظر 11 تقسیم بر 36 میشود.

epi_info

New member
سلام
فضای نمونه 36 حالت دارد، پیشامد حداقل یکبار یک در 11 حالت اتفاق میفتد. پس احتمال مورد نظر 11 تقسیم بر 36 میشود.
میشه با قانون جمع احتمالات هم حل کنید؟ آیا پرتاب دو تاس سازگار هستند؟

azno

New member
میشه با قانون جمع احتمالات هم حل کنید؟ آیا پرتاب دو تاس سازگار هستند؟

سلام
نماد ^ اشتراک است و نماد u اجتماع است. نماد / هم علامت تقسیم است.
دو پیشامد سازگار هستند چون با هم اشتراک دارند.
A:در پرتاب اول یک بیاید
B:در پرتاب دوم یک بیاید
A^B=در پرتاب اول و دوم یک بیاید
(P(AuB)=P(A)+P(B)-P(A^B
P(A)=6/36
P(B)=6/36
P(A^B)=1/36
P(AuB)=6/36+6/36-1/36=11/36
موفق باشید دوست عزیز

casio

New member
سلام
بله برای یک جامعه هست. در مورد نکته ای که گفتید اگه نشه از z یا t استفاده کرد چه کار باید کرد؟
ممنون

خواهش می کنم.
در صورتی که توزیع نرمال نیست و قضیه حدمرکزی برقرار نیست از آزمون ناپارامتری معادل اش استفاده می کنی مثل آزمون میانه یا رتبه علامت دار ویلکاکسون یک نمونه ای و...
البته اگر توزیع پایه ایت دوجمله ای باشه از آزمون دوجمله ای یک نمونه ای استفاده می کنیم.

sara11

New member
سلام

کس از عزیزان که کنکور سال 90_91 را داره سوال 35 رو دیدید ؟

برای مقدار الفا از احتمال رد فرضیه 0 در صورتیکه رضیه 0 درست باشد یا رد فرضیه 0 در صورتیکه رضیه 0 درست باشد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

ممنون میشم ج بدید.

zahra68

New member
سلام

کس از عزیزان که کنکور سال 90_91 را داره سوال 35 رو دیدید ؟

برای مقدار الفا از احتمال رد فرضیه 0 در صورتیکه رضیه 0 درست باشد یا رد فرضیه 0 در صورتیکه رضیه 0 درست باشد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

ممنون میشم ج بدید.
خوب گزینه ب میشد دیگه. الفا یعنی رد h0 وقتی h0 درسته. اینجا احتمال نمیخواد اگه گفت احتمال خطای نوع اول چی میشه اولی درست میشه.
ایناهم مارو گیر اوردن هرچی مسخره تر از اون بیشتر سوال میارن.

epi_info

New member
سلام
نماد ^ اشتراک است و نماد u اجتماع است. نماد / هم علامت تقسیم است.
دو پیشامد سازگار هستند چون با هم اشتراک دارند.
A:در پرتاب اول یک بیاید
B:در پرتاب دوم یک بیاید
A^B=در پرتاب اول و دوم یک بیاید
(P(AuB)=P(A)+P(B)-P(A^B
P(A)=6/36
P(B)=6/36
P(A^B)=1/36
P(AuB)=6/36+6/36-1/36=11/36
موفق باشید دوست عزیز
سلام مرسی
میشه توضیح بدی 36 و 6 و 1 از کجا اومدن؟ مگه احتمال اومدن عدد 1 در پرتاب یک تاس 1/6 نمیشه؟ اینو من نمی فهمم

azno

New member
سلام مرسی
میشه توضیح بدی 36 و 6 و 1 از کجا اومدن؟ مگه احتمال اومدن عدد 1 در پرتاب یک تاس 1/6 نمیشه؟ اینو من نمی فهمم

سلام، خواهش میکنم.
تاس را دوبار پرتاب میکنیم، هر بار پرتاب شش حالت دارد پس در دو بار پرتاب طبق اصل ضرب شش ضربدر شش یعنی 36 حالت میشود.
(1,6)-(1,2)-(1,3)-(1,4)-(1,5)-(1,1)=a
(b=(1,1)-(2,1)-(3,1)-(4,1)-(5,1)-(6,1
(a^b=(1,1

casio

New member
سلام دوست عزیز بیوستت جان
لطفا مشخصات کتاب تست کنکور آمار زیستی انتشارات جامعه نگرو میدید و در جریان هستید آخرین دوره سوالتش مربوط به چه سالیه؟؟؟؟

کنکور 91-92 داره
نام کامل : مجموعه آزمون هاي کارشناسي ارشد آمار زيستي همراه با پاسخ تشريحي
مولف: محمودثالثي، يحيي سليمي، حميد رضا مكرمي، اسحق برفر
اطلاعات کامل رو می تونی از لینک زیر بدست بیاری
http://www.jameenegar.com/sayeramarzist.asp?M=PRODUCTS&MC=SHOWPRODUCTS&m_id=1038&cntid=556&A=SP

epi_info

New member
سلام، خواهش میکنم.
تاس را دوبار پرتاب میکنیم، هر بار پرتاب شش حالت دارد پس در دو بار پرتاب طبق اصل ضرب شش ضربدر شش یعنی 36 حالت میشود.
(1,6)-(1,2)-(1,3)-(1,4)-(1,5)-(1,1)=a
(b=(1,1)-(2,1)-(3,1)-(4,1)-(5,1)-(6,1
(a^b=(1,1
دست گلت درد نکنه دوست عزیز. حالا متوجه شدم چی شد

biosta

Well-known member
هر چقدر سوالاتی که برایتان ایجاد میشود سخت تر شود نشانه پیشرفت بیشترتان هست .

بچه ها این رو برام حل می کنید؟
در نمونه گیری از یک جامعه بزرگ می خواهیم ضریب تغییرات میانگین نمونه ای 5 برابر کوچکتر از ضریب تغییرات صفت در جامعه اصلی باشد. حجم نمونه لازم برابر چند است؟
بچه ها اگه کسی داره حل میکنه لطفا یه کم توضیح هم بده تا من متوجه شم. مرسی دوستان گل

می دانیم که ضریب تغییرات =(x بار تقسیم برانحراف معیار )
می دانیم که ضریب تغییرات میانگین نمونه =(x بار ضرب در رادیکال n تقسیم برانحراف معیار )به عبارتی (X بار تقسیم بر انحراف معیار میانگین نمونه)
حال با دقت در سوال جواب که 25 هست بدست می آید .کمی کنکاش کنید .

epi_info

New member
این رو هم میشه برام حل کنید؟
در یک منطقه نسبتا وسیع اگر درصد خانه های برق کشی شده بین 60 الی 80 درصد باشد، اندازه نمونه برای آنکه خطای معیار (se) برآورد نسبت خانه های برق کشی شده حداکثر 0.1 باشد چقدر است؟

بالا