پرسش و پاسخ از دروس آماری

ممنون از پاسختون ولی من متوجه نشدم الان چه طوری حساب کردید میخوام بدونم ایکس ما کمتر از 5 است یعنی بین صفر تا 5 است دیگه

چند میزاریم توی فرمول یعنی از بین 0 تا 5 کدوم عدد و وقتی بیشتر از 5 است از بین 5 تا 8 کدوم عدد

میشه یک کم توضیح بدین همین جواب را واضحتر لطفا راستش یک کمی برای من که اول راهم مشکله مرسی

sts92

New member
احتمال تاثیر واکسن 0.3 است اگر آزمایش را 8 بار انجام دهیم احتمال اینکه در 5 بچه این واکسن تاثیر مثبت داشته باشد چقدر است ؟

ب _ حداکثر در 5 بچه

ج - حداقل در 5 بچه
این سوال با توجه به توزیع معروف دوجمله ای حل میشه که دوستمون مسعودخان زحمتش رو کشیدن
وقتی صحبت از حداقل یا حداکثر هستش عدد خاصی مد نظر نیستش مثلا بگیم صرفا یک یا دو

MAS00D

New member
ممنون از پاسختون ولی من متوجه نشدم الان چه طوری حساب کردید میخوام بدونم ایکس ما کمتر از 5 است یعنی بین صفر تا 5 است دیگه

چند میزاریم توی فرمول یعنی از بین 0 تا 5 کدوم عدد و وقتی بیشتر از 5 است از بین 5 تا 8 کدوم عدد

میشه یک کم توضیح بدین همین جواب را واضحتر لطفا راستش یک کمی برای من که اول راهم مشکله مرسی

وقتی میگویید احتمال حداقل 5 یعنی باید احتمال های 5 و 6 و 7 و 8 رو باهم جمع کنید
وقتی میگویید احتمال حداکثر 5 یعنی باید احتمال های 0 و 1 و 2 و 3 و 4 و 5 رو باهم جمع کنید
احتمال هر عدد رو مانند قسمت اول حساب کرده و سرآخر باهم جمع کنید
در حداقل و حداکثر خود اون عدد مورد نظر رو هم باید در نظر گرفته بشه

اگر توزیع فشارخون در افراد جامعه ای نرمال با میانگین 120 و انحراف معیار 10 میلی متر جیوه باشد در این صورت

فشارخون حدود 5 درصد افراد بیش از 140 میلی متر جیوه است
فشارخون حدود2.5 درصد افراد بیش از 140 میلی متر جیوه است
فشارخون حدود 5 درصد افراد کمتر از 100 میلی متر جیوه است
فشارخون حدود90 درصد افراد بین 100تا 140 میلی متر جیوه است

MAS00D

New member
دوست عزیز خواسته سوالتون رو متوجه نشدم
ما وقتی توزیع جامعه دقیقا مشخص باشد که دیگر منظور از گزینه های ذکر شده را درک نمی کنم
و از روی جامعه میدانیم(بطور دقیق)
68.3 درصد از افراد جامعه بین 110و130 هستند
95.4 درصد هم بین 100و140 هستند
2.3 درصد هم از 140 بزرگتر
2.3 درصد هم 100 کوچکتر خواهند بود
پس به احتمال قریب به یقین باید نمونه گیری از این جامعه انجام شده باشد
و گزینه های ذکر شده باید محاسبه احتمال ها باشد
سوال را به طور کامل بیان کنید

parasto104

New member
سلام دوستان
در مورد درس تحلیل داده ها چیزی میدونید؟؟
کسایی که این درس رو داشتن لطفا یه کم توضیح در مورد سر فصل هاش بگن:dadad4:

shayeste

New member
سلام بچه ها یه سوال استادمون پرسیده میگه 80 درصد استادا هم اشتباه ج میدن.نظر شما چیه؟
برای فیت کردن مدل رگرسیونی شرط نرمال بودن را لازم داریم. آیا نیاز هست که نرمال بودن y را هم چک کنیم ؟چرا؟

parasto0o

New member
سلام بچه ها یه سوال استادمون پرسیده میگه 80 درصد استادا هم اشتباه ج میدن.نظر شما چیه؟
برای فیت کردن مدل رگرسیونی شرط نرمال بودن را لازم داریم. آیا نیاز هست که نرمال بودن y را هم چک کنیم ؟چرا؟

چیزی که منم میدونم اینه معمولا فرض ها روی خروجی چک میشن..یعنی باید فرض نرمالیتی رو yها چک شه بازم مطمین نیستم

atieh

New member
سلام دوستان.من از یه مجموعه داده کلی نمونه گرفتم و واریانس نمونه هارو بدست اوردم....هیستوگرام این واریانسارو که رسم کردم شبیه به توزیع خی دو شد....حالا اگه بخوام نشون بدم که واریانسها دارای توزیع خی دو هستند چکار کنم؟
بنظر خودم که باید نمودار چندک چندک واریانسها رو در برابرچندکهای توزیع خی دو رسم کنم.اما مشکلم اینه که نمیدونم درجه ازادی خی دو ها رو چند بگیرم؟؟؟؟:(50):

amirtar76

New member
باسلام به همه آماریون عزیز.یک مشکل دارم که حلش از دست شما بر میاد.من برای اندازه گیری میزان یک ماده ضد انعقاد در ماده استاندارد و تست به صورتی که برای تست و استاندارد 3 غلظت استفاده کردم و برای هر غلظت در 3 نوبت زمان انعقاد خون را انازه گرفتم ( در دونوبت) مطابق با جدول زیر .حالا برای تحلیل آماری اون نمی دونم چی کار کنم که بتونم میزان ماده موثره را در تست در مقایسه با استاندارد به دست بیارم.برای پایان نامه به متد احتیاج دارم لطفا کمک کنید.ممنون.

زمان انعقاد نمونه تست زمان انعقاد نمونه استاندارد غلظت
42 42 43 45 1
93 93 95 94 2
171 170 176 172 3

آخرین ویرایش:

alohao

New member
توزيع نرمال

سلام
كسي جوابه اينو ميدونه

X~N(5,3 و (Y~N(10,3

P(X<r)+P(Y<r)=0.998

?=r​
:j58r36j3gcr4suxymup

Nike313

New member
سلام
با توجه به سوالات پرسیده شده تو این تاپیک

فک کنم سوال من اسونه ولی من بلد نیستم :14:

ممنون میشم با یه مثال جوابشو بدین

چگونه با استفاده از جدول توزیع تجمعی متونیم صدک های مختلف مثل صدک بیست و پنج...صدک پنجاه و هفتادوپنج و.... رو بدست اورد ....
اصلا این صدک ها کجای نمودار میشن .... تو کتاب کاظم محمد که من دارم فقط نکتشو گفته و مثالی نزده ممنون :riz304::riz304:

یک سوال دیگه هم فکر کنم مربوط به همین باشه

مثلا یه جدول فراوانی میدن ....بعد مثلا میگن نمودار توزیع تجمعیشو رسم کنید و معلوم کنید که 90 درصد مادران حد اکثر چه تعداد فرزند دارند.....ایا این سوال هم مربوط به صدک میشه؟:smiliess (11):

Nike313

New member
سلام
با توجه به سوالات پرسیده شده تو این تاپیک

فک کنم سوال من اسونه ولی من بلد نیستم :14:

ممنون میشم با یه مثال جوابشو بدین

چگونه با استفاده از جدول توزیع تجمعی متونیم صدک های مختلف مثل صدک بیست و پنج...صدک پنجاه و هفتادوپنج و.... رو بدست اورد ....
اصلا این صدک ها کجای نمودار میشن .... تو کتاب کاظم محمد که من دارم فقط نکتشو گفته و مثالی نزده ممنون

یک سوال دیگه هم فکر کنم مربوط به همین باشه

مثلا یه جدول فراوانی میدن ....بعد مثلا میگن نمودار توزیع تجمعیشو رسم کنید و معلوم کنید که 90 درصد مادران حد اکثر چه تعداد فرزند دارند.....ایا این سوال هم مربوط به صدک میشه؟:smiliess (11):

:33: :33:

با ارقام 0-1-2-3-4-5 چند عدد سه رقمی فرد بدون تکرار ارقام میتوان ساخت؟
1-32
2-60
3-48
4-120

آخرین ویرایش:
دراتاق انتظار 3 بیمار مرد و 4 بیمار زن حضور دارن دو نفر را به تصادف انتخاب میکنیم احتمال اینکه یکی زن باشه و یکی مرد چقدر است ؟

بالا