واقعا روزه داری فایده داره واسه بدن؟

biotechnologist

New member
مرسی.نتایج تحقیق این مقاله با اونی که اولا گذاشتی در ضمینه ldl متفاوته.اونا گفتن زیاد میشه اینا گفتن کم میشه ! جالبه

تو یکی از این مقاله ها خوندم علت این تفاوتها فاکتورهای فراوانیه که در روزه داری اثر داره مثل ساعات روزه داری و نوع تغذیه افراد و... البته اینجا لینکش رو نذاشتم.الان نمیدونم کدوم بود.:smiliess (11):

morteza

New member
اپی اینفو مرسی از اینکه سعی کردی خیلی علمی به این ادعاها جواب بدی!کسی که با روش علمی آشنا باشه میدونه که چقدر راحت میشه نتایج تحقیات علمی رو خراب کرد و از اونا سوءاستفاده کرد! متاسفانه بعضیا از هر دست آویزی استفاده میکنن تا نشون بدن که دین و اعتقاداتشون درسته و اینجوری میخان خیال خودشونو راحت کنن! به نظر من مضرات روزه داری به فوایدش میچربه..اینو از روی تجربه میگم.

radiology85

New member
اپی اینفو مرسی از اینکه سعی کردی خیلی علمی به این ادعاها جواب بدی!کسی که با روش علمی آشنا باشه میدونه که چقدر راحت میشه نتایج تحقیات علمی رو خراب کرد و از اونا سوءاستفاده کرد! متاسفانه بعضیا از هر دست آویزی استفاده میکنن تا نشون بدن که دین و اعتقاداتشون درسته و اینجوری میخان خیال خودشونو راحت کنن! به نظر من مضرات روزه داری به فوایدش میچربه..اینو از روی تجربه میگم.

(be nazare man soode roozeh bishtare (albateh manam az roo tajrobeh migama

reihan

New member
خیلی علمی ؟؟؟؟ باید عرض کنم خدمتتون که اپی اینفو فقط همه مطالب علمی و زیر سوال بردن ولی دلیل قانع کننده ای نداشتن ، شما یه دور دیگه مطالب بخون متوجه میشی...

biotechnologist

New member
ضمنا دوستان عزیز از شمای دانشجو بعیده. حداقل این رو باید بدونید که هیچ کجای دنیا برای جستجوی علمی سراغ روزنامه و مجله و پایگاه خبری نمیرن. اگه اینکار درست بود تو مقالات علمی می اومدن به فلان روزنامه و سایت خبری رفرنس می دادن. هزار بار گفتم رفرنستون علمی باشه و evidence base حرف بزنید نه اینکه تو گوگل بزنید فواید روزه داری بعد بیایید اینجا کپی پست کنید. اینکار خیلی مسخرست. اینجا حالا بچه ها خودین ولی جای دیگه اینکارو نکنید بهتون میخندن

بابا من این همه مقاله توپ داخلی و خارجی گذاشتم که به قولepi_info علمی و evidence base باشه انگار هیچکی زحمت خوندنشونو نکشیده و ترجیح دادن از روی تجربه بگن خوبه یا بده!!!:smiliess (7): فکر کردم صبح به سایت سر بزنم یه عالمه مقاله هم شما واسه من گذاشتید!!!:sad:

biotechnologist

New member

estel

New member
بابا من این همه مقاله توپ داخلی و خارجی گذاشتم که به قولepi_info علمی و evidence base باشه انگار هیچکی زحمت خوندنشونو نکشیده و ترجیح دادن از روی تجربه بگن خوبه یا بده!!!:smiliess (7): فکر کردم صبح به سایت سر بزنم یه عالمه مقاله هم شما واسه من گذاشتید!!!:sad:
ممنون بیتکنولوژیست حقیقتش من دنبالش نکزدم ولی از مقاله ای که معرفی کردی خیلی استفاده کردم ولی فکر کنم جای کار خیلی بیشتری داشت

epi_info

New member
حالا شد. اینه. دستت درد نکنه بیوتک خوشم اومد. ولی باید مقالاتو خوند من وقت نکردم بخونمش. گرچه به نتایج محققین غیر مسلمان باید بیشتر اعتماد کرد چون تعصبشون مطمنا رو نتایج تاثیری نداشته. خصوصا lancet خیلی عالی بود

admin

Active member
پرسنل مدیریت
اون مطلبی که یادم نبود کجا خوندم(در مورد علل تفاوتهای نتایج تحقیقات) این لینکش:
Nutrition Journal | Full text | The impact of religious fasting on human health
ممنون بابت مقاله ای که گذاشتی دوتاشو خوندم... البته در مورد اینکه در ماه رمضان میزان فشار خون و وزن و چربی خون و... کم میشه شکی نیست (مگر درکسانیکه هنگام افطار یا سحر خودکشی میکنند) ولی یک سوال توی ذهن من هست اگر کسی می تونه بعنوان کمک جواب بده:
آیا این مطالعات در فصل تابستان هم همین جوابها رو میداد؟ و یا اینکه اثرات مضر بی آبی در روزه داریهای طولانی در این روزهای گرم تابستان بر بدن واقعا به فوایدش می ارزه؟(منظورم تحمل تشنگی نیست همه ما می تونیم تحمل کنیم و از تشنگی نمیریم! ولی اثرات مخرب Dehydration مغز و CNS و سایر ارگانها رو چطور میشه توجیه کرد؟)
من مطمئنم برای من که صبح تا شب پشت رایانه یا پشت میز نشستم و یا اون روحانی که صبح تا شب گوشه حجره نشسته و فتوا میده، عدم دریافت کالری در روزه داری بسیار میتونه مفید باشه!
ولی پرهیز از آب خوردن در فصول گرم برای کارگری که کار یدی انجام میده آیا واقعا مفیده؟؟
مثلا شما عباراتی مانند زیر رو سرچ کنید متوجه میشید چقدر مقاله در مضرات کم آبی مغز و... آورده شده(بسیار بیشتر از مقالات فواید روزه!)
brain dehydration effects

estel

New member
ممنون بابت مقاله ای که گذاشتی دوتاشو خوندم... البته در مورد اینکه در ماه رمضان میزان فشار خون و وزن و چربی خون و... کم میشه شکی نیست (مگر درکسانیکه هنگام افطار یا سحر خودکشی میکنند) ولی یک سوال توی ذهن من هست اگر کسی می تونه بعنوان کمک جواب بده:
آیا این مطالعات در فصل تابستان هم همین جوابها رو میداد؟ و یا اینکه اثرات مضر بی آبی در روزه داریهای طولانی در این روزهای گرم تابستان بر بدن واقعا به فوایدش می ارزه؟(منظورم تحمل تشنگی نیست همه ما می تونیم تحمل کنیم و از تشنگی نمیریم! ولی اثرات مخرب Dehydration مغز و CNS و سایر ارگانها رو چطور میشه توجیه کرد؟)
من مطمئنم برای من که صبح تا شب پشت رایانه یا پشت میز نشستم و یا اون روحانی که صبح تا شب گوشه حجره نشسته و فتوا میده، عدم دریافت کالری در روزه داری بسیار میتونه مفید باشه!
ولی پرهیز از آب خوردن در فصول گرم برای کارگری که کار یدی انجام میده آیا واقعا براش مفیده؟؟
مثلا شما عباراتی مانند زیر رو سرچ کنید متوجه میشید چقدر مقاله در مضرات کم آبی مغز و... آورده شده(بسیار بیشتر از مقالات فواید روزه!)
ادمین اینکه گفتی کاملا درسته ولی کلا توی تحقیقات ماه رمضان خیلی از فاکتورها نادیده گرفته میشن به طوری که نمیشه زیاد به نتیجه مطمئن بود

epi_info

New member
ولی پرهیز از آب خوردن در فصول گرم برای کارگری که کار یدی انجام میده آیا واقعا مفیده؟؟
به نکته جالبی اشاره کردی. تاثیر فصل در بیشتر مطالعات نادیده گرفته میشه. مثلا تحقیقی دارن انجام میدن رو اینکه آیا قوانین جریمه ای که گذاشتن تو کاهش تصادف تاثیر داشته یا نه. مطالعه ای که اصطلاحا بهش میگن قبل و بعد. تازه اگر دیتاشون درست و معتبر باشه اما تاثیر فصل رو در نظر نگرفتن. البته من وقت نکردم مقالات روزه رو بخونم و اگه سری به مقالات لانست هم بزنید می بینید که letter to editor زیاد براشون میاد. اینطور نیست که هر چی تو لانست یا نیچر چاپ بشه یه مطالعه پرفکته. به علاوه به مقالات محققین داخلی به هیچ وجه نمیشه اعتماد کرد (محقق کی بوده، کار کجا انجام شده، وابستگی سازمانی کجاست، conflict of interest داره یا نداره و ... ). به هر حال این مطالب جای بحث داره. من با اساتید تغدیه زیادی حرف زدم. هیچکدومشون روزه رو برای سلامت قلب یا کاهش وزن پیشنهاد نکردن خصوصا تو سنین بالای 40 سال. امتحانش ضرر نداره برید از یه متخصص تغذیه درست حسابی یه رژیم بخایید. به طور کلی روزه رو براتون منع میکنه. به هرحال بهتره بچه های تغذیه هم نظرشون رو بگن. من خودم شخصا حرفایی که یه عده آدم حوزوی که هیچ دانشی از بدن و ساختارش ندارن رو قبول ندارم. اگه اونا بلد بودن به انسان راه راست و درست رو نشون ..... . کل اگر طبیب بودی .... . جدای از بحث خدا و دین فکر نکنید قرآن تحریف نشده. من رشتم اپیدمیولوژیه، خیلی راحت میتونم آنالیز یه مطالعه رو دستکاری کنم که نتایجش کاملا عوض شه و جالب در بیاد. در نتیجه آقایون هم فکر نکنید تفاسیری که از قرآن براتون می کنند درسته. ضمنا دین رو هم یه چیز جادویی تصور نکنید. دینی که با عقل جور در نیاد نمیشه پذیرفتش. نمونه اش احادیث قدسی. اخه میشه باور کرد خدا اومده این احادیث و چرندیات رو گفته!!!!!!!!. یه سر به احادیث قدسی بزنید می فهمید. بابا خدا میگه ادم باشید، چرا دین رو انقدر پیچیده می کنید. به نظر من هر کی خدارو منکر بشه خیلی احمق و بی فکره. اما من چرندیات اهالی حوزه رو نمیتونم قبول کنم که از خدا واسه ما غول ساختن. هیزم میارن و میندازنت تو آتیش و فلان میکنن. کتاب گناهانه کبیره دست غیب رو بخونید بخدا افکار خودکشی به سرتون میزنه.

آخرین ویرایش:

TUMS

Well-known member
مرسی بچه ها موضوع بسیار جالبی را مطرح کردید
به امید روزی که بشه به دور از هر تعصبی تحقیقات این چنینی انجام داد
اگر دقت کرده باشین در قرآن هم زیاد از واژه های تفکر کنید- تعقل کنید-آیا کسانی که میدانند باکسانی که نمیدانند برابرند!!!!!!!!-و از این دست هست
توی کشور ما مگه میشه گفت تحقیق کردم و روزه مضر هست سریع میگن کافر شده و ........
در ضمن من خودم چون به قرآن اعتقاد دارم و گفته روزه بگیرید روزه هامو میگیرم
به امید روزی که بشه اثبات کرد که فوایدش بیشتر هست!!!!!!!!!!!!

biotechnologist

New member
اینم راهکارهای جلوگیری از کم آبی:
Ramadan Health Tips - Health Advice for Fasting Ramadan

ضمن اینکه در ذهن داشته باشید پیامبر اسلام(ص) و اغلب مسلمانان در کشورهای گرمسیری زندگی کرده و می کنند و همینطور به خاطر داشته باشید که کشورهای مسلمان افریقایی مثل کشور ما چهار فصل نیستند.در بسیاری از این تحقیقات هم از بین مردم لیبی،اردن،مصر و ... نمونه ها انتخاب شدن که غالبا گرمسیر هستند نه ایرانیهای راحت طلب و اروپای خوش آب و هوا!!!

biotechnologist

New member
راستی دوستان خیلی از مقالاتی که میخواستم واستون بذارم یا فیلتر شده بودن یا چون تحقیقات اخیر بودن پولی بودن یا عضویت میخواستن.در هر حال با همین کلید واژه ها هم سرچ کنید یا با فیلتر شکن برید مقالات بیشتری پیدا میکنید.:a2d3:

بالا