واقعا روزه داری فایده داره واسه بدن؟

epi_info

New member
تایپ فارسیم خوب نیست زیاد ولی باشه.منم موافقم که باید روش کار بشه و هی فقط نگیم خوبه.ولی این توقع هم هست که نخایم سریع بگیم بده.نباید تعصب بی خود داشت.قبول کنیم که نه در ردش و نه قبولیش زیاد کار نشده.ضمن اینکه اثار روحیشو من خودم به شخصه تو خودم میبینم بعد روزه گرفتن.و مسلما اثرات اجتماعیم داره:rose:
100%- من که نگفتم بده. ولی آخه خداییش دید تو این مملکتی که همه دم از اسلام میزنن یکی بیاد یه تحقیق اصولی روی دین انجام بده؟ تحقیق اصولیا. یهودیا بیشتر از ما دارن رو قضیه مذهب و سلامت کار میکنن تا ما

reza.n

New member
قبول دارم.ما گیریم.هنوز گیر چیزای کوچولو موچولوییم.اونقدر که فرصت کارای دیگه رو از خودمون گرفتیم.

مجید

New member
به نام خدا

سلام دوست عزیز ، به نظرم خدایی که ما و این دم و دستگاه درونی ما رو آفرید بیشتر از هرکس به طاقت و قدرت این دستگاههای بدن واقف بوده و من گمان می کنم اگه واقعا قرار بود ولو در این فصل مشکل جدی برای ما پیش بیاد حتما خود خدای بزرگ دستور روزه نگرفتن رو صادر می کرد که البته در مورد بیماران و افراد کهنسال و مسافر و کسانی که طاقت کمی دارند این دستور صادر شده ولی بد نیست این مطلبی رو که دوسال پیش نوشتم مطالعه بفرمایید ، اگه در کلمات هایلات مشاهده می شه به این دلیل نیست که عین مقاله از گوگل کپی پیست شده بلکه یکبار حواسم نبود کل مطلب رو پاک کردم و کلی دردسر کشیدم تا دوباره با یه مطلب دیگه ادغامشون کردم !

پزشکی در اسلام - قسمت های هفتم و هشتم - صد درد

به نظرم در این جور موارد باید به خدا اعتماد کنیم و مطمئن باشیم بد ما رو نمی خواد و حکمت هایی هست که ما ازشون هنوزم که هنوزه بی اطلاعیم ... مگر اینکه تعمداً نخواهیم با واقعیت کنار بیاییم یا کاری سختمون باشه انجام بدیم و ناچار باشیم بهانه جویی و لجبازی کنیم

Artmis.a

New member
تحقيقات پژوهشگران ايراني براي اولين بار در دنيا نشان داد كه روزه داري مي تواند با افزايش غلظت پروتئين شوك حرارتي 70 (Hsp70)، مقاومت سلولهاي بدن را در برابر عوامل آسيب زا افزايش دهد.

دكتر شهرام شهابي، دانشيار ايمونولوژي دانشگاه علوم پزشكي اروميه كه اين پژوهش توسط وي انجام شده است در گفت و گو با خبرنگار پژوهشي ايسنا در تشريح نتايج تحقيق خود درباره اثرات مفيد جسماني روزه داري گفت: مطالعات متعددي، تاثيرات مفيد روزه داري بر روي سلامت انسان را نشان داده و اثبات كرده اند كه روزه داري مي تواند باعث بهبود پروفايل چربي خون، كاهش عوامل خطرزا براي تصلب شرايين، كاهش مقاومت به انسولين و بهبود ديابت شود.

وي افزود: تا چندي پيش تصور بر اين بود كه كاهش كالري دريافتي در هنگام روزه داري عامل اصلي اثرات ذكر شده است اما مطالعات نشان داده كه گرچه كاهش كالري دريافت هنگام روزه داري در ايجاد اثرات مفيد جسماني ناشي از روزه داري موثر است اما مكانيسم اصلي اين اثرات را بايد در جاي ديگر جست و جو كرد. به عبارت ديگر حتي در مواردي كه كالري دريافتي در طول مدت روزه داري كاهش پيدا نمي كند با وجود آن كه اثرات مفيد جسماني روزه داري كاهش مي يابد، اما هنوز اين اثرات وجود دارند.

شهابي با اشاره به تحقيق جديد انجام شده درباره اثرات روزه داري كه آن را با همكاري «احد زارع» پژوهشگر مركز تحقيقات ايمونولوژي، آسم و آلرژي انجام داده است، گفت: يافته هاي اين پژوهش براي اولين بار در دنيا نشان مي دهد كه روزه داري باعث افزايش «پروتئين شوك حرارتي 70 » مي شود. پروتئين شوك حرارتي 70 كه به آنها پروتئين استرسي نيز گفته مي شود، نقش محافظت از سلول هاي بدن در برابر استرس هاي آسيب زا را داراست.

وي گفت: اين پروتئين ها عامل اصلي ايجاد پديده اي به نام «تحمل به استرس» هستند كه در آن قرارگيري سلول يا بافت در برابر يك استرس ملايم غيرآسيب زا باعث افزايش مقاومت آن در برابر استرس آسيب زا مي شود.

دانشيار ايمونولوژي دانشگاهي علوم پزشكي اروميه، منظور از استرس را هر گونه «عامل آسيب رسان به سلول» و نه فشارهاي روحي - رواني توصيف كرد.
شهابي در تشريح جزئيات تحقيق خود توضيح داد: در اين تحقيق، نمونه خون 32 داوطلب مرد سالم كه تمامي ماه مبارك رمضان را روزه دار بوده اند، يك روز قبل از شروع ماه رمضان و در روزهاي سوم و بيست وپنجم ماه رمضان از نظر غلظت Hsp70 و نيز پروفايل چربي مورد بررسي قرار گرفت.

به گفته اين پژوهشگر، نتايج تحقيق حكايت از افزايش معني دار غلظت Hsp70 (پروئين شوك حرارتي 70) و بهبود معني دار پروفايل چربي خون در روزهاي سوم و بيست و پنجم ماه رمضان نسبت به يك روز قبل از شروع ماه رمضان داشته است. همچنين غلظت پروتئين شوك حرارتي 70 و بهبود پروفايل چربي خون در روز بيست و پنجم به طور معني داري بيشتر از روز سوم بوده است.

وي تاكيد كرد: بر اين اساس مي توان نتيجه گرفت كه روزه داري، روشي براي ايجاد تحمل به استرس و افزايش مقاومت بدن در برابر استرس هاي آسيب رسان به سلول هاي بدن است. همچنين مي توان القاء پروتئين هاي شوك حرارتي در اثر روزه داري را به عنوان حداقل يكي از ساز و كارهاي دخيل در فوايد جسماني روزه داري در نظر گرفت.
به گزارش ايسنا، نتايج اين تحقيق براي چاپ در مجله علمي بين المللي «SINGAPORE MEDICAL JOURNAL» مورد پذيرش قرار گرفته است.

vb2

New member
بچه ها ممنونم واقعا اطلاعات مفیدی دادین :bunnyearsmiley:

reihan

New member
من همیشه برام جای سوال بوده که واقعا روزه برای بدن مفیده؟ اون موقع که بچه بودیم انقدر رو مخمون کار کرده بودن عبادت کنید میرید بهشت که روزه می گرفتیم. به شخصه از وقتی که یه ذره از اقیانوس علوممی مثل تغدیه و بیوشیمی و فیزیولوژی تو دانشگاه خوندیم دیدیم با عقل جور در نمیاد آدم سیستم بدنشو یهو بهم بزنه و 5 صبح الی 9 شب گشنه بمونه. طبق دانسته هایی که من از تغذیه می دونم روزه برای بدن مضر هم می تونه باشه پس چرا کسی مضراتشو نمیگه؟ مثلا وقتی بدن در شرایط قحطی قرار بگیره نه تنها چربی سوزونده نمیشه بلکه بدن سعی میکنه وزنشو حفظ کنه و به علاوه با حمله به غذا موقع افطار حجم چربی های بدن افزایش پیدا میکنه. همچنین کاهش گلوگز در مغز باعث عدم تمرکز و عصبانیت شدید میشه و خصوصا برای دانشجو جماعت مضره و ... . حالا به نظر شما واقعا روزه مفیده؟ مقالاتی که به زبان فارسی وجود داشت تابلو بود دروغ نوشته بودن توش و طراحی مطالعه و داده هاش دست کاری شده ان و هیچ وجه علمی نداره. به نظر شما روزه مفیده یا مضر؟ لطفا با ذکر دلیل علمی و ترجیحا ذکر منبع معتبر پاسخ بدید.
ما 11ماه بی پروا! همه چی و میخوریم وبعضی افراد زیاده روی هم میکنن، ماه رمضان فرصتیه که بدن و عادت بدیم که وقت و بی وقت هرچی دم دستش میاد نخوره بلکه به غذاش بیشتر دقت کنه وچزبی های اضافی که این مدت ذخیره کرده رو آب کنه، حالا اگه یه سری موقع افطار هجوم میارن به سفره و زیاده روی میکنن که نمیشه به همه تعمیم داد، این قضیه روی من که واقعا موثره یعنی من خیلی به مواد غذایی که میخورم در وعده سحر و افطار توجه میکنم، کلی نکته تغذیه ای خوب هست که با رعایت اونا کم آبی و کمبود الکترولیت اتفاق نمی افته، خداوند که عالم مطلقه روزه داری و واسه همین از دوش مریض ها وزنان باردار وشیرده برداشته ،کسی اگه واقعا بیمار میشه که اجباری در روزه گرفتنش نیست ،تو کتاب کراوس که منبع اصلی درس تغذیه است به روزه داری در مسلمانان اشاره کرده و اونو مفید دونسته ، اگه نیاز به اطلاعات بیشتر هست توضیح خواهم داد، درمورد حجاب و حوری و ... هم باید بگم هربحثی و جدا مطرح بفرمایین تا دقیق بشه روشنتون کرد...

jo-boy

New member
بحث جالبی بود.
اما احساس میکنم بیشتر عزیزان از نگاه دینی به قضیه نگاه میکنند اما بحث اینجا اینه که از نگاه علمی قضیرو ببینیم که بعضی دوستان حرفای علمی زیبایی زدن.
نکته دیگه اینه که میگین چرا مسلمانا روی روزه داری تحقیق نمیکنن علتش شرایط حاکم بر جامعه و افکار مردمه ، تصور کن بری بگی میخوام طرح تحقیقاتی پیرامون مضرات روزه بردارم!! کمه کم میندازنت بیرون
و بهت انگ میچسبونن !! و یا حتی بگی میخوام طرحی پیرامون فواید روزه بردارم که اونوقت حتما نتیجه طرحت باید باب میل آقایون باشه! پس بهتره تو این زمینه ها به امید غربی ها بمونیم

ne11833

New member
من توی آزمایشگاه خصوصی پدرم کار میکنم و یک سری افراد فامیل هستند که هر سال قبل و بعد از ماه رمضان یک آزمایش کامل پیش ما میدهند و به نظر میرسه که میزان قند و چربی خون بعد از ماه رمضان کنترل شده size]

jo-boy

New member
دوستان lancet رو که قبول دارید خلاصه یکی از مقالاتش رو تو این لینک ببینید:
ramadan: Health effects of fasting : The lancet
در ضمن این مقاله در pubmed هم نمایه شده.:a2d3:

ممنون از مقاله اما
نوشته روزه داری باعث بالارفتن ldl میشه.در ضمن بقیه مستنداتشم در مورد کاهش وزن و کاهش قند خونه که هر دو از بدیهیات روزه داری هستند.
ممنون

katii

New member
شما مگه با خدا ارتباط دارید؟ از کجا می دونید خدا همچین چیزی گفته؟ خدا گفته ملت باید زوری روزه بگیرن و چادر سر کنن؟ چرا خدا رو بدنام می کنید. خدا گفته آدم باشید. همین

سلام دوستان
بنظر من بحث علمی خوبه..البته بحث بدون تعصب و صادقانه و به نیت کشف واقعیت ها
دوست من! در همه ادیان برلزوم روزه داری تاکید شده ولی در اسلام زمان طولانی تر و مشخص تری برای اون تعیین شده .. البته کلا در جای جای کتب دینی ما آمده که مثلا چه روزایی غیر از ماه رمضان روزه اش مستحبه و برای پرورش روح خوبه... کلا توصیه شده که از زیاد خوردن و الکی خوردن و در هنگام سیری خوردن پرهیز بشه که تن سلامت باشه چون روح سالم در بدن سالمه..
دوست من ! خداوند برای آدم بودن راه و مسیر قرار دادن ینی دستور فرمودن که چه کارایی انجام بدیم که به شیوه اصولی آدم خوبی بشیم... مثلا من میتونم رباخور باشم روزه نگیرم نماز نخونم و.. اما 100تا یتیمو زیر پروبالم بگیرم به مردم کمک کنم و کلا آدم مفیدی باشم... اما خداوند دوست تر میداره که من بنده ی خوبی باشم و در عین بندگی آدم مفیدی باشم
اسلام قواعد و چارچوب داره.. اگه مولای ما امیرالمومنینه ینی الگوی ما هم ایشون هستن و ما در ریز و درشت زندگیمون باید سعی کنیم طوری عمل کنیم که با ایشون سنخیت داشته باشه
من نمیگم که خداوند فرمودن همه چادر بپوشن و.. ولی خداوند حدی از حجابو مشخص کردن که اون حد باید حفظ بشه و همه اینها در قرآن آمده..
از نظر علمی هم .. خب ما بچه مسلمونا باید احساس مسئولیت کنیم و به دنبال پاسخ چنین سوالاتی باشیم
امیدوارم یه روز ماها(ما دانشجوهای علوم پزشکی) بتونیم جواب این دست سوالا رو پیدا کنیم
موفق باشین

katii

New member
ببخشید در ارسال قبلی نتونستم فونتشو تغییر بدم دوباره فرستادم
سلام دوستان
بنظر من بحث علمی خوبه..البته بحث بدون تعصب و صادقانه و به نیت کشف واقعیت ها
دوست من! در همه ادیان برلزوم روزه داری تاکید شده ولی در اسلام زمان طولانی تر و مشخص تری برای اون تعیین شده .. البته کلا در جای جای کتب دینی ما آمده که مثلا چه روزایی غیر از ماه رمضان روزه اش مستحبه و برای پرورش روح خوبه... کلا توصیه شده که از زیاد خوردن و الکی خوردن و در هنگام سیری خوردن پرهیز بشه که تن سلامت باشه چون روح سالم در بدن سالمه..
دوست من ! خداوند برای آدم بودن راه و مسیر قرار دادن ینی دستور فرمودن که چه کارایی انجام بدیم که به شیوه اصولی آدم خوبی بشیم... مثلا من میتونم رباخور باشم روزه نگیرم نماز نخونم و.. اما 100تا یتیمو زیر پروبالم بگیرم به مردم کمک کنم و کلا آدم مفیدی باشم... اما خداوند دوست تر میداره که من بنده ی خوبی باشم و در عین بندگی آدم مفیدی باشم
اسلام قواعد و چارچوب داره.. اگه مولای ما امیرالمومنینه ینی الگوی ما هم ایشون هستن و ما در ریز و درشت زندگیمون باید سعی کنیم طوری عمل کنیم که با ایشون سنخیت داشته باشه
من نمیگم که خداوند فرمودن همه چادر بپوشن و.. ولی خداوند حدی از حجابو مشخص کردن که اون حد باید حفظ بشه و همه اینها در قرآن آمده..
از نظر علمی هم .. خب ما بچه مسلمونا باید احساس مسئولیت کنیم و به دنبال پاسخ چنین سوالاتی باشیم
امیدوارم یه روز ماها(ما دانشجوهای علوم پزشکی) بتونیم جواب این دست سوالا رو پیدا کنیم
موفق باشین

biotechnologist

New member
این هم یک مقاله با نگاهی به روزه داری در ادیان مختلف و اثراتش البته از ویکی پدیا:
Fasting - Wikipedia, the free encyclopedia
اگه نخواستید همش رو بخونید به نظرم این قسمت رو حتما بخونید:

Health effects

See also: Starvation response

Glucose is the body's primary fuel source and is essential for the brain's functioning. When denied glucose for more than 4–8 hours, the body turns to the liver for glycogen, a storage form of glucose, to be used for fuel. A process called glycogenolysis converts glycogen into a usable form of fuel. At this point, the body also uses small amounts of protein to supplement this fuel. This fuel will last for up to 12 hours before the body needs to turn to glycogen stored in muscles, lasting for a few more days. If glucose is still denied at this point, muscle wasting is prevented by temporarily switching to fat as the primary fuel source, with glucose made as a byproduct during ketosis. The brain can then use this glucose or even ketones as a fuel source, while the rest of the body thrives on primarily fat. The body continues to use fat for as long as there is fat to consume. The body will generally indicate to the faster when fat levels are running extremely low (less than 7% and 10% of body weight for males and females, respectively) with an increased urge for food. Fasts are usually broken long before this point. If the fast is not broken, starvation begins to occur, as the body begins to use protein for fuel. Health complications associated with fast-induced starvation include electrolyte imbalances, thinning hair, lanugo, cardiac arrhythmia and renal failure. Death occurs if fasting is pursued to the point of complete starvation.

Research suggests there are major health benefits to caloric restriction. Benefits include reduced risks of cancer, cardiovascular diseases, diabetes, insulin resistance, immune disorders, and more generally, the slowing of the aging process, and the potential to increase maximum life span.[1] Besides these health benefits, research by Valter Longo has also uncovered a potential link between fasting and improved efficacy of chemotherapy.[2] [3] [4] According to Dr. Mark P. Mattson, chief of the laboratory of neurosciences at the US National Institute on Aging, fasting every other day (intermittent fasting) shows beneficial effects in mice as strong as those of caloric-restriction diets,[5] and a small study conducted on humans at the University of Illinois at Chicago indicates the same results [6] According to the US National Academy of Sciences, other health benefits include stress resistance, increased insulin sensitivity, reduced morbidity, and increased life span.[7][8] Long-term studies in humans have not been conducted. However, short-term human trials showed benefits in weight loss. The side effect was that the participants felt cranky during the three week trial. According to the study conducted by Dr. Eric Ravussin, "Alternate-day fasting may be an alternative to prolonged diet restriction for increasing the life span".[9]

Adherence to Greek Orthodox fasting periods contributes to an improvement in the blood lipid profile, including a decrease in total and LDL cholesterol, and a decrease in the LDL to HDL cholesterol ratio. A statistically insignificant reduction in HDL cholesterol was also observed. These results suggest a possible positive impact on the obesity levels of individuals who adhere to these fasting periods.[10]

Changes in blood chemistry during fasting, in combination with certain medications, may have dangerous effects, such as increased chance of acetaminophen poisoning.[11] Excessive fasting for calorie restrictive purposes, accompanied by intense fears of becoming overweight are associated with mental disturbances, including anorexia nervosa.

biotechnologist

New member
یک تئوری جالب در مورد روزه(اگه در موردش مطلبی پیدا کردید واسه ما هم اینجا بگذاریدش):
Short fasts also reduce oxidative stress and inflammation in cells. Many theorize that this helps prevent and repair DNA damage that could otherwise develop into cancer. There’s even some research suggesting that fasting slows the little clocks that tick inside our mitochondria and trigger senescence, or aging. In other words, fasting might help us live longer by keeping our organs youthful.

jo-boy

New member
یک مقاله جالب از هموطنای خودمون که ازش تقدیر هم کردند،نتایجش رو حتما بخونید:
http://smj.sma.org.sg/5207/5207a4.pdf
دیگه بعضیا نگن ایرانیا همشون آمارسازی میکنن و تحقیقاتشون کشکه:a2d3:

مرسی.نتایج تحقیق این مقاله با اونی که اولا گذاشتی در ضمینه ldl متفاوته.اونا گفتن زیاد میشه اینا گفتن کم میشه ! جالبه

بالا