نکات برتر و کلیدی بارداری زایمان و بیماری های زنان رو فصل به فصل بنویسیم.

vb2

New member
چشششششششششششششممممممممممممم آمنه جونی.آیدا کیه؟

mamai86

New member
سلام بچه ها دقت کردید آذر چند مدتی بیکاره!!!!!!!!!!!!!!!!:smilies-azardl (12)
آذرجان من منتظر نکات بیماری زنان هستم!پپیشاپیش دست گلت درد نکنه:smiliess (3):

تو یکی دو روز آینده میارم میزارم ..قول !قول!

معذرت دیـــــــــــــــــــــــر شد

mamai86

New member
بچه ها..نکاتتون خیلی پر باره..خیلی بهتر از من نکته درمیارین دوستای گلم

vb2

New member
نه هممون عای در میاریم فقط بچه ها نکات مهم رو در بیارید که ممکنه یادمون بره .آذری منتظر زنان هستم میدونی که چقد محتاج نکات اضافی هستم مال کیسنر و ............:dadad4:

vb2

New member

نکات سقط
80%سقطهای خودبخود در سه ماهی اول اتفاق می افتد و عامل 50% آنها اختالات کروموزومی است

نسبت جنینی سقطهای مذکر به مونث 1/5 به 1 است

شیوع اختلالات کروزومی در سه ماهه ی اول 50 %.در سه ماهه ی دوم یک سوم و در سه ماهه ی سوم 5 % است
95%اختلالات کروموزومی در اثر خطاهای مادری و 5%پدری است

تریزومی شایعترین اختلال کروموزومی است

سقط های آنوپلوئید 75%قبل از هفته ی هشتم ولی یوپلوئد ها در هفته ی 13 است

دیابت شیرین از علل شناخته شده ی سقط است

استعمال دخانیات سبب افزایش سقط میشوند

زنانی که حداقل 5 فنجان قهوم می نوشند خطر به صورت خطی افزایش میابد

در صورت خارج سازی جفت قبل از هفته ی 10 پروزسترون باید تجویز نمود
در صورتی که بین هفته ی 8 تا 10 بود 1 دوز 150 mg ولی اگر بین 6 تا 8 بود باید 2 دوز دیگر یک و دو هفته بعد از دوز اول تجویز شود

در سرکلاژ بعد از هفته ی 23 اقدام به سرکلاژ نمیشود قبل از سرکلاژ حتما سونو میدهیم و عفونت ها درمان شوند

یک هفته قبل و یک هفته بعد از جراحی نزدیکی نشود
سرکلاژ غیر اورژانسی در هفته ی 12 و 16 انجام میشود

در صورت بروز پارگی یا انقباضات یا عفونت سر کلاژ باز میشود

انواع سقط:

تهدید به سقط :سرویکس بسته -خونریزی وازینال همراه با درد قدامی-در 20 تا 25 % زنان- در صورت ضربان قلب جنین میزان سقط کم میشود -تشخیص افتراقی حاملگی نا به جا و تورشن تخمدام است درمان استراحت در بستر

سقط اجتناب نا پذیر :سرویکس باز -اولیگوهیدرامینوس -حتما ختم حاملگی
سقط ناقص:سوراخ داخلی سرویکس باز.قبل از هفته 10 جنین و جفت با هم.درمان انتظاری

سقط فراموش شده:اندازه ی رحم اغلب کوچکتر.سوراخ سرویکس بسته .آمنوره ی پابرجا

شایعترین تظاهر سقط عفونی اندومتریت
سقط راجعه 3 یا بیش ز 3 سقط و در این نوع اختلالات ژنیتیکی کمتر از سقط منفرد

بیشترین ترومبوفیلی در ارتباط با سقط جهش 5 لیدن و پروترومبین است

در سه ماهه ی اول دیلاتاسیون وکورتاژ (هفته ی 14 تا 15)
در سه ماهه ی دوم دیلاتاسیون و تخلیه(از هفته ی 16 به بعد)

در سه ماهه ی سوم تخلیه و خارج سازی

رحم رترو ورسیون احتمال سوراخ شدگی حین کورتاژ ساکشنی بیشتر است

سقط طبی در سقط های فبل از 49 روز مناسب است
در سقط سه ماهه ی دوم اکسی توسین و پروستاگلندین ها کاربرد دارند

بعد از کورتاژ تیز احتمال جفت سر راهی افزایش میابد

vb2

New member
بچه ها دیگه سعی کردم نکات مهم و تاپ رو در بیارم امیدوارم راضی باشید:a2d3:

leiliyebidel

New member
سلاااااااااااااااااااااااااااااام
ینی بچه ها من همون اول ک اومدم استقبال کردم تا حالا نیومده بودم!!!!!!!!!!
چ خبره اینجا!!!!!
:1dco2x0p1lilzhfpg1t
دم همتون جیییییییییز... :riz304:
بچه ها خیلی مرسییییییییییییی ب خاطر نکته هاتون!تازه فهمیدم چقد تو انجمن بی مصرفم!!!!!(آیکون شرمندگی!) :riz513:
بچه ها بچه ها منم از ویلیامز 2 یا 3 بعضی فصلا رو درمیارم براتون میذارم... فقط هنو دارم با خودم کلنجار میرم ک کدومش...!!!! ولـــــــــــــــــی نمی گم بهتون ک سورپرایز شین!!!!! :25r30wi:
فردا اومدین حتما منم ی کاری کردم!قوووووووول میدم..
آذرییییییی ب نظرم بارداری رو بسپر ب منو ویدا و آمنه و یاس تو فقط زنانو واسمون بذااااااااااااااااار ........... من یکی ک نیاز مبرم دااااااااارم...(آیکون خواهش و التماااااس!)
قبلا از همکاری شما متشکرم..

mamai86

New member
یائسگی
نواک+اسپیراف+کیستنر

قابل شناسایی ترین واقعه در دوره حوالی یائسگی (کاهش ترشح استروژن) در نتیجه از دست رفتن عملکرد فولیکولی می باشد.

معمولا اولین نشانه دوره حول و حوش یائسگی، کوتاه شدن چرخه قاعدگی همراه با افزایش علامت های پیش از قاعدگی است.

منشاء اصلی استروژن های پس از یائسگی،آندروژن های آدرنال مخصوصا آندروستندیون است،
که در بافت های محیطی (مثل چربی) آروماتیزه و تبدیل به استروژن (یک استروژن ضعیف) می شود.

استروژن در گردش اصلی در سال های قبل یائسگی، (17 بتا استرادیول) است.و در سال های بعد از یائسگی (استرون) است که قدرت بیولوژیکی آن حدود یک سوم استرادیول است.

ثابت ترین یافته در تحول یائسگی،افزایش سطوح سرمی FSH می باشد.

عامل اصلی تعیین کننده سن یائسگی،ژنتیک است.

تئوری اصلی در مورد شروع یائسگی مربوط به
وجود نوعی آستانه بحرانی در تعداد اووسیت ها است.

عامل اصلی یائسگی،پیر شدن تخمدان است.

علامت اصلی دوره ی یائسگی در زنان،
گر گرفتگی است.

شایع ترین علتی که زنان یائسه را در جهت آغاز و ادامه جایگزینی هورمونی بر می انگیزد،
رفع گر گرفتگی است.

بارز ترین مشکل همراه با یائسگی ،
شروع حاد حملات گر گرفتگی می باشد.

علت اصلی گرگرفتگی، حالت محرومیت استروژنی است
نه خود هیپواستروژنی.

درمان انتخابی گرگرفتگی،استروژن است که بیش از 95% موثر می باشد.

شایع ترین نوع استئوپروز، استئوپروز اولیه است (95%) که ناشی از کمبود استروژن می باشد.

شایع ترین مشکل استخوانی در افراد سالمند، استئوپروز است.

سن ،مهم ترین عاملی است که با از دست رفتن استخوان همراه است.

بالاترین میزان توده استخوانی در هر دو جنس،در 30 سالگی حاصل می شود و بعد از 40 سالگی ،توده استخوانی با سرعت تقریبی 1-2% در سال کاهش پیدا می کند.

مهم ترین عامل پیامد استئوپروز،در زنان پیر، افزایش خطر شکستگی است.

به هنگام بروز استئوپروز در طی منوپوز،شایع ترین مکان های شکستگی، تنه مهره ها،بخش دیستال رادیوس و گردن فمور است.

روش استاندارد اصلی برای بررسی استئوپنی و استئوپروز، جذب سنجی رادیوگرافیک با انرژی دوگانه DEXA از ستون فقرات و هیپ است.

در استئوپروز،شایع ترین محل های شکستگی ستون فقرات، مهره 12 سینه ای و سه مهره اول کمری هستند.

شایع ترین شکستگی زنان سفید پوست تا 75 سالگی،شکستگی کالس collesاست و بعد از این سن،شکستگی های لگن شروع بیشتری دارند.

تنها درمان موثر برای واژینیت آتروفیک،تجویز استروژن است.

بهترین زمان برای مصرف داروهای HRT، قبل از خواب شبانه است.

پر کاربرد ترین برنامه جایگزینی هورمونی (HRT) ،در منوپوز در ایالات متحده،برنامه رژیم چرخه ای (سیکلیک) است.شامل:استروژن کنژوگه 0.625 میلی گرم روزانه تا 21 روز+MPA 5 میلی گرم 13 یا 14 روز اول هر ماه

علت اصلی مرگ زنان در کشور های صنعتی، بیماری های قلبی عروقی CVDاست و عمده ترین خطر دوران منوپوز است.

کلسترول HDL ،قوی ترین پیشگویی کننده بیماری قلبی در زنان است.

مهم ترین مکانیسم محافظت از قلب توسط استروژن، تاثیر استروژن بر روی لیپید ها و لیپو پروتئین های سرم می باشد.

استروژن LDL را کاهش و HDL را افزایش می هد.

مهم ترین مساله مورد توجه مربوط به فزونی استروژن و یا قرارگرفتن در معرض استروژن بلامنازع بعد از یائسگی ،سرطان است.

در بیماران یائسه ای که تحت برنامه درمانی مداوم HRT پس از یائسگی قرار میگیرند، ناراحت کننده ترین مشکل،خونریزی Breakthrough است.

شایع ترین و موثرترین درمان جراحی در خونریزی غیر طبیعی یائسگی، هیسترکتومی است.

بارزترین علامت توقف عملکرد چرخه ای تخمدان ،آمنوره طولانی مدت است.

اصلی ترین جایگزینی هورمونی در غیاب عملکرد تخمدان، استروژن است که معمولا یک پروژستین به آن افزوده می شود.

شایع ترین استروژن خوراکی تجویز شده در جایگزینی هورمونی طی یائسگی، استروژن کنژوگه و شایع ترین پروژستینی که استفاده می شود، مدروکسیپروژسترون استات که به صورت خوراکی داده می شوند.

در زنان یائسه ای که کاهش پاسخ دهی جنسی را تجربه می کنند،به نظر می رسد مشاوره ، موثرترین درمان باشد.

در جایگزینی هورمونی در طی یائسگی،شایع ترین الگوی همراه با مصرف استروژن مهار نشده، آمنوره است.

شایع ترین علت خونریزیِ غیر طبیعی واژن بعد از یائسگی، استفاده از هورمون های اگزوژن است که به خصوص برای پیشگیری از استئوپروز استفاده می شود.

معذرت که دیر شد:riz513:

آخرین ویرایش:

vb2

New member
نکات فصل 8:

شاخص کسنر برای بررسی کفایت مراقبتهای پره ناتال است و نه کیفیت آن و شامل طوا حاملگی-زمان لولین ویزیزت و تعداد ویزیت ها

شایعترین علت برای مراجعه نکردن برای خدمات اطلاع دیر هنگام از بارداری است

مراقبت پره ناتال باعث کاهش میزان محدودیت رشد -جفت سر راهی و پست ترم میشود

اثر سرخسی به علت استروژن بالا و یا نشت مایع آمنیون است و وابسته به افزایش غلظت کلرید سدیم است

اثر دانه تسبیحی به خاطر پروژسترون

نشانه ی هگار به علت نرم شدن بیش از حد ایسم است و باعث میشود رحم و سرویکس به عنوان 2 جسم جدا تصور شوند

درک حرکات جنین توسط مادر در زنان نولی پار هفته ی 16-18 و مولتی پارها هفته ی 18-20

زمان 2 برابر شدن hcg 1/4 تا 2 روز است و در روز 8-9 بعد از تخمک گذاری در پلاسما یا سرم شناسایی میشود و روز 60-70 به حداکپر میرسد

در هفته ی 16 به کمتذن حد میرسد

در هفته ی 4-5 با سونو شکمی ساک مشخص میشود

در روز 35 ساک باید در تمام زنان مشخص شود

در هفته ی 6 ضربان قلب

استعمال دخانیات سبب افزایش جفت سر راهی-دکولمان -پارگی پیش از موعد پرده ها به میزان 2 برابر میشود

میانگین وزن نوزاد نیم پوند کمتر و سندرم مرگ ناگهانی شیر خوار 3 برابر میشود
عفونت کلامیدیایی در 3-13% زنان حامله کشف میشود

مراقبت ها به صورت 4 هفته 1 بار تا هفته ی 28 و 2 هفته 1 بار تا هفته ی 36 و هر هفته تا هفته ی 40 است

ضربان قلب با گوشی های تقویت نشده ی استاندارد در هفته ی 16 -19 شنیده میشو.د و در هفته ی 10 با داپلر

با سونو real time در هفته ی 5 ساک حاملگی مشخص میشود

حاملگی نیازمند 80000 کیلو کالری اضافی است و دریافت 100-300 کیاو کالری در روز است

در خانمهایی که جثه ی درشست دارند -حاملگی 2 قلو دارند یا مصرف نا منظم آهن دارند 60-100 mg آهن نیاز دارند

کمبود روی سبب کاهش رشد و اشتها و ترمیم دیر زخمها و کوتولگی و هیپوگنادیسم میشود

مصرف زیارد ویتامین c سبب کاهش ویتامین b12 میشومد

مشاغل سخت سبب پره ترم و هایپرتانسیون و محدودیت رشد به میزان 20-60%میشود

واریکوزیته ها در اثر سن بالا -ایستادن طولانی و حاملگی و استعداد مادرزادی ایجاد میشود

در حاملگی خواب rem کاهش میابد

تمام زنانی که در فصل آنفوانزا حامله میشوند یک دوز واکسن سبب کاهش بیماری به میزان 63%در نوزاد میشود

فرضیه بارکر به معنی تغذیه کمتر از حد بهینه و ابتلا به آرترواسکلروز و هایپر تانسیون در بزرگسالی میشود

آخرین ویرایش:

vb2

New member
بچه ها اشتباهات تایپی رو ببخشید دیگه تند نوشتم :ph34r-smiley:

mamai86

New member
مرسی ویدایی

نکات کلیدی پرولاپس اعضای لگنی در راه است

مردم !آگــــــــــــــــــــاه باشید:auizz3ffy9vla57584x

بالا