حذف کنکور دکترای تخصصی از سال اینده.خوب یا بد؟

alireza-ja

New member
من که بعد ارشد به خودم قول دادم دیگه آزمون پی اچ دی ندم! بس که بهمون استرس و نگرانی میدن!:New (6):

متاسفانه من هیچ آپشنی جز دکترا جلوی روم نیست وگرنه آدم عاقل واسه این دو روز زندگی نباید این همه حرص و جوش بخوره.

amirblau

New member
سازمان سنجش اعلام کرده که از سال اینده جذب دانشجویان مقطع دکترا به وسیله ی ازمون متمرکز صورت نمیگیره.طبق ایین نامه ی ابلاغی سازمان سنجش یه ازمون عمومی میگیره که بر اساس اون ازمون یه کارنامه صادر میشه.در مرحله ی بعد دانشگاه ها بر اساس اون کارنامه عمومی از متقاضیاش ازمون کتبی و مصاحبه تخصصی میگیره ودر نهایت دانشجوهای خودش رو بر همین اساس انتخاب میکنه.این یعنی سازوکاری شبیه به روش پذیرش دانشجو در دانشگاه های خارج.
به نظر خوب میاداما باید دید در عمل چی پیش میاد!
میشه لطفا با مثال توضیح بدبد؟مثلا من بعدا میخوام دکتری تغذیه شرکت کنم اول باید یه آزمون عمومی بدم ؟شامل چه درسایی؟؟کسی که مثلا میخواد دکتری بیوشیمی بالینی امتحان بده هم همون آزمون عمومی که من شرکت کردم رو شرکت میکنه؟؟!!

alireza-ja

New member
میشه لطفا با مثال توضیح بدبد؟مثلا من بعدا میخوام دکتری تغذیه شرکت کنم اول باید یه آزمون عمومی بدم ؟شامل چه درسایی؟؟کسی که مثلا میخواد دکتری بیوشیمی بالینی امتحان بده هم همون آزمون عمومی که من شرکت کردم رو شرکت میکنه؟؟!!

این احتمال بسیار زیاد مربوط به دکترای وزارت علومه واسه وزارت بهداشت نیست. البته امیدوارم.

alireza-ja

New member
درسته شانس اونایی که ارشدشون رو همون دانشگاه گرفتن بیشتر میشه اما مهم ترین فاکتور علم و سواد دانشجو هستش.2مرحله ازمون و یک مرحله پذیرش قشنگ باعث میشه فاکتور شانس که تو کنکور متمرکز پر رنگ تر بود حالا دیگه کم رنگ تر بشه.اما یه نکته اینجا ممکنه ناخوشایند باشه اونم اینه که رفتن از علوم به بهداشت و بلعکس فوق العاده سخت میشه

امیدجان این بخشنامه اگر فقط مربوط به علوم باشه از علوم به بهداشت رفتن سختیش تغییری نمیکنه همون مثل قبله دیگه. درسته؟

ولی اگر جامع واسه همه باشه اوندیگه واویلاست.

love virology

New member
معاون آموزشی وزارت علوم اعلام کرد: از سال آینده دانشجوی دکتری پس از قبولی در امتحان gre، مستقیما توسط دانشگاه پذیرش می‌شود.

دکتر شریعتی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی ایسنا، درباره تفویض برخی اختیارات به دانشگاه‌ها گفت: ما مدیران در عرصه آموزش عالی نباید تصور کنیم که بهتر از مدیران دانشگاهی می‌فهمیم چرا که مدیران دانشگاهی مخصوصا دانشگاه‌های پیشکسوت در عرصه مدیریت و برنامه ریزی بسیار فهیم هستند و امیدوارم روزی همه امور به دانشگاه‌ها واگذار شود.

وی ادامه داد: پذیرش دانشجوی دکتری یکی از مباحثی است که به دانشگاه‌ها واگذار شده و دانشجویان بعد از قبولی در امتحان gre، به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند. این آزمون به زبان فارسی برگزار می‌شود و آزمون زبان انگلیسی جداگانه برگزار خواهد شد.

معاون آموزشی وزیر علوم با بیان اینکه این امتحان به منزله فیلتر است، تصریح کرد: امتحان gre، برای جلوگیری از رشد کمی بی رویه‌ای است که همه می خواهند دکتر شوند. تحصیل فی‌نفسه عیب نیست اما به لحاظ فرهنگی به گونه ای شده که برای مدارج پایین اعتباری قائل نیستیم.

شریعتی توضیح داد: بر اساس رویه جدید و پس از امتحان gre، دانشجو به دانشگاه‌ها معرفی می‌شود و متناسب با کف امتیازی که هر دانشگاه برای خود تعریف می‌کند، نسبت به پذیرش دانشجو اقدام خواهد کرد و میزان سخت‌گیری در پذیرش در اختیار خودشان خواهد بود.

به گفته وی از سال آینده آزمون تخصصی سنجش برگزار نخواهد شد.

امیدجان این بخشنامه اگر فقط مربوط به علوم باشه از علوم به بهداشت رفتن سختیش تغییری نمیکنه همون مثل قبله دیگه. درسته؟

ولی اگر جامع واسه همه باشه اوندیگه واویلاست.

علیرضا جان حق با شماست. همین الان متوجه شدم که این وضعیت فقط برای وزارت علومه و بهداشت کما فی السابق ازمون متمرکز برگزار میکنه.وبا این حساب فرمایش شما درسته و تاثیری روی جهش از علوم به بهداشت نمیذاره.
علیرضا همه تلاشت رو بکن و بقیه رو دیگه بسپار به خدا نبینم حرف از انصراف بزنی! حیف تو نیست؟ برو تو دلش مرد روزای سخت

والله هنوز که مشخص نیست.هر وقت سازمان سنجش دفترچه ازمون عمومی رو منتشر کنه همه با هم متوجه میشیم.اما شما نگران نباش این ایین جدید فقط برای وزارت علومه

pariya

New member
واقعا خبر ناراحت کننده ای بود...قطعا اعمال سلیقه خواهد شد ...
امیدوارم وزارت بهداشت رو شامل نشه چون ماها به عشق دکترا هست که ارشد میخونیم ...حداقل من خودم به اون امید میخونم....:sad:

nastaran8

New member
واقعا خبر ناراحت کننده ای بود...قطعا اعمال سلیقه خواهد شد ...
امیدوارم وزارت بهداشت رو شامل نشه چون ماها به عشق دکترا هست که ارشد میخونیم ...حداقل من خودم به اون امید میخونم....:sad:

کاملا با شما موافقم الان که ازمون برگزار می شه در مصاحبه کلی سليقه ايی برخورد می کنن چه برسه به اين مدل ازمون واقعا متاسفم :-[

alireza-ja

New member
ببینید من اینطوری برداشت کردم که الان کنکور سجش که gre باشه فقط واسه معرفی داوطلبا به دانشگاهه که باعث بشه هر کسی نتونه هر دانشگاهی انتخاب کنه. حالا که به یه دانشگاهی طرف معرفی شد حالا دیگه دانشگاه همه کاره هستش و دیگه کنکور عمومی سنجش تاثیر نداره یا خیلی کم تاثیر داره.

به عبارتی تقریبا 100 گزینش به عهده دانشگاس. خوب نمیشه که 100 پذیرش یه نفر با مصاحبه تعیین بشه حتما باید آزمونی برگزار بشه و بعد هم مصاحبه. که البته باز اگر آزمون هم بزارن باز اساتید از جزوات خودشون آزمون میگیرن و باز به نفع دانشجوهای خودشونه. چیزی که قبلا هم میدیدیم.

ببینید من اینطوری برداشت کردم که الان کنکور سجش که gre باشه فقط واسه معرفی داوطلبا به دانشگاهه که باعث بشه هر کسی نتونه هر دانشگاهی انتخاب کنه. حالا که به یه دانشگاهی طرف معرفی شد حالا دیگه دانشگاه همه کاره هستش و دیگه کنکور عمومی سنجش تاثیر نداره یا خیلی کم تاثیر داره.

به عبارتی تقریبا 100 گزینش به عهده دانشگاس. خوب نمیشه که 100 پذیرش یه نفر با مصاحبه تعیین بشه حتما باید آزمونی برگزار بشه و بعد هم مصاحبه. که البته باز اگر آزمون هم بزارن باز اساتید از جزوات خودشون آزمون میگیرن و باز به نفع دانشجوهای خودشونه. چیزی که قبلا هم میدیدیم.

دقیقا درست میگی.شما از ازمون عمومی یه نمره ای میگیری بعد هر دانشگاهی اعلام میکنه که نمره حد نسابش چنده.و از بین اونایی که متقاضی هستن و نمره حد نساب رو هم دارن با برگزاری یه ازمون کتبی و پیرو اون مصاحبه تخصصی دانشجو میگیره.منطقی تر اینه که ازمون کتبی تاثیر بیشتری از مصاحبه داشته باشه که اعمال سلیقه کمتر بشه.ولی اتفاقا نکته اینه که هدف از این نوع گزینش اینه که دانشگاه ها در انتخاب داشجو دقیقا اعمال سلیقه کنن

sepidh gh

New member
این جوری فقط برای کسانی که تهران یا دانشگاه های تیپ یک درس خوندن خوب می شه و به ضرر دانشجوهای دیگه هست ... رفتن از علوم به بهداشت خودش به اندازه کافی سخت هست ولی فک نمی کنم این قانون تاثیری در این روند داشته باشه ... در کل من برنامه های وزارت علوم رو بیشتر قبول دارم تا وزارت بهداشت ...هر روز یک قانون، ادم دیوونه میشه تو این مملکت !!!

nastaran8

New member

اين طوری که بايد از 7خان رستم ردبشيم تا بتونيم دانشجوی دکترا بشيم مگه يه ادم چقدر می تونه استرس تحمل کنه ؟يه ازمون Gre بعدش ازمون و مصاحبه مربوط به هر دانشگاه ؟!!واقعا مسخره است همينه که خيليا می رن برای ادامه تحصيل و موندگار می شن واقعا تکليفشون با خودشون مشخص نيست مثلا 1نفر می خواد دانشگاه تهران و مشهد و شيراز... رو انتخاب کنه بعد Gre, بايد بره مشهد و دانشگاه تهران و شيراز امتحان بده يه ادم بيکار می خواد پاشه شهر به شهر بگرده کلی خرج کنه شايد يه دانشگاهی قبول شه ....

TUMS

Well-known member
این جوری فقط برای کسانی که تهران یا دانشگاه های تیپ یک درس خوندن خوب می شه و به ضرر دانشجوهای دیگه هست ... رفتن از علوم به بهداشت خودش به اندازه کافی سخت هست ولی فک نمی کنم این قانون تاثیری در این روند داشته باشه ... در کل من برنامه های وزارت علوم رو بیشتر قبول دارم تا وزارت بهداشت ...هر روز یک قانون، ادم دیوونه میشه تو این مملکت !!!

این قانون واسه وزارت علوم هستا !!
البته وزارت بهداشت قبول دارم بی نظم تره ولی بهتره:smilies-azardl (113

agigesabz

New member
به نظر منم همینطوره و مشابه دانشگاه های طراز اول دنیا که خودشون ازمون ورودی میگیرن میشه.البته شانس دوستانی که قصد عبور از وزارت علوم به بهداشت رو دارند کمتر میشه و کارشون دوچندان سخت میشه
منظورتون از اینکه کارشون سخت میشه دقیقا چیه ؟؟چه ربطی وجود داره بین این دو؟؟؟

alireza-ja

New member
من با اصل موضوع مشکلی ندارم اتفاقا اینطوری منطقی تره ولی مشکل اینجاست اساتید ایران 90 درصدشون سلیقه ای رفتار میکنن. اگر با وجدان بیدار مصاحبه کنن و حق رو به حق دار برسونن خوب این خیلی بهتره ولی شما یه درصد فکر کنید اینطوری باشه. عمراً

حالا یه مشکل دیگه ام هست.ایا بعد از ازمون عمومی و مشخص شدن طراز داوطلب میشه تو ازمون چند دانشگاه شرکت کرد یا فقط باید یه دانشگاه رو انتخاب کرد؟کاش ایین نامه و نحوه ی دقیق اجراش رو روی سایت بذارن

amiir

New member
سازمان سنجش اعلام کرده که از سال اینده جذب دانشجویان مقطع دکترا به وسیله ی ازمون متمرکز صورت نمیگیره.طبق ایین نامه ی ابلاغی سازمان سنجش یه ازمون عمومی میگیره که بر اساس اون ازمون یه کارنامه صادر میشه.در مرحله ی بعد دانشگاه ها بر اساس اون کارنامه عمومی از متقاضیاش ازمون کتبی و مصاحبه تخصصی میگیره ودر نهایت دانشجوهای خودش رو بر همین اساس انتخاب میکنه.این یعنی سازوکاری شبیه به روش پذیرش دانشجو در دانشگاه های خارج.
به نظر خوب میاداما باید دید در عمل چی پیش میاد!

سلام دوست عزیز؛ این خبری که گذاشتی میشه لینک خبرش رو بذاری ما هم ببینیم که درسته یا نه. در ضمن اگه درست باشه همونجوری که گفتی سازمان سنجش اعلام کرده، ارتباطی با علوم پزشکی نداره. اخبار علوم پزشکی فقط در سایت sanjeshp گذاشته میشه که تا حالا هیچ خبری از آزمون دکترای سال دیگه و تغییرات نگفته.!!

سلام دوست عزیز؛ این خبری که گذاشتی میشه لینک خبرش رو بذاری ما هم ببینیم که درسته یا نه. در ضمن اگه درست باشه همونجوری که گفتی سازمان سنجش اعلام کرده، ارتباطی با علوم پزشکی نداره. اخبار علوم پزشکی فقط در سایت sanjeshp گذاشته میشه که تا حالا هیچ خبری از آزمون دکترای سال دیگه و تغییرات نگفته.!!

رو همه ی خبرگزاری ها خبرش هست دیروزم چند نوبت اخبار اعلام کرد خودتون یه سرچ کنید ایسنا ایلنا فارس و...و همینطور که گفتید این داستان فقط در مورد وزارت علومه

بالا