ارشد اپیدمیولوژی 94 ! حرکت !!

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بیشتر از 50 درصد کودکان که با یک کودک مبتلا به ابله مرغان تماس داشته اند به بیماری مبتلا شده اند کدام یک از میزانهای زیر است

بروز
میزان حمله
حمله ثانویه
شیوع

لطفا با ذکر دلیل بفرمایید

diseases

Well-known member
بیشتر از 50 درصد کودکان که با یک کودک مبتلا به ابله مرغان تماس داشته اند به بیماری مبتلا شده اند کدام یک از میزانهای زیر است

بروز
میزان حمله
حمله ثانویه
شیوع

لطفا با ذکر دلیل بفرمایید

گزینه دوم (Attack Rate) :
یک نوع میزان بروز است که معمولا به صورت درصد بیان می شود و بیانگر وسعت اپیدمی (یا Out Break) در یک جمعیت در دوره زمانی محدود در معرض خطر یک بیماری عفونی است .

شیوع ، اصلاً میزان نیست و نیاز به موارد جدید و قدیم بیماری دارد . آبله مرغان یک بیماری حاد است که موارد قدیمی ندارد .

حمله ثانویه :
تعداد افراد مواجهه یافته ای که در طی یک دوره کمون به بیماری مبتلا میشوند
تقسیم بر
تعداد کل افراد مواجهه یافته(مستعد به بیماری) است .

2 و 3 بهش میخوره ولی 3 مربوط به دوره کمون هست (صورت سئوال میگه بیمار -یعنی دوره کمونش سپری شده-)

diseases

Well-known member
ازمون با ویزگی 94 و حساسیت 82 درصد است
اگر شیوع این بیماری 3 درصد باشد احتمال بیمار بودن فرد مثبت چند درصد است

18
27
73
82

احتمال بیمار بودن فردی که نتیجه آزمایش غربالگریش مثبت شده همون ارزش اخباری مثبت هست :

0.03 × 0.82
تقسیم بر
0.03 × 0.82 + 0.97 × 0.06
جوابش 29.7% شد

روش دوم :

جایگذاری اعداد فرضی در جدول Criterion Validity است :
a : 246
b : 582
total population : 10000
با این روش هم جواب 29.7% میشه

گزینه های پاسختون درسته ؟
دو روش فوق بدون گرد کردن اعداد انجام شد. اگه اعداد رو گرد کنیم تقریباً به 27% نزدیکه .

simaa225

New member
سلام دوستان . اقای diasestفک کنم .جواب سوال خانم شایان گزینه سوم هست چون کودکان با مورد شاخص برخورد داشتن .نمیشه که میزان حمله باشه. چی فک میکنید؟میشه بیشتر توضیح بدین

simaa225

New member
یه سوال دیگه آقای disease دو فصل اخرامار همبستگی و ازمون فرضیه رو یاد نمیگیرم.میخواد همه فرمولا رو حفظ کنیم؟ نمیدونم چیکارش کنم میشه راهنماییم کنید . تستاشم کار میکنم ولی باز خوب متوجه نمیشم همیشه سه یا چهارتا سوال هم ازش میدن . مرسی

احتمال بیمار بودن فردی که نتیجه آزمایش غربالگریش مثبت شده همون ارزش اخباری مثبت هست :

0.03 × 0.82
تقسیم بر
0.03 × 0.82 + 0.97 × 0.06
جوابش 29.7% شد

روش دوم :

جایگذاری اعداد فرضی در جدول Criterion Validity است :
a : 246
b : 582
total population : 10000
با این روش هم جواب 29.7% میشه

گزینه های پاسختون درسته ؟
دو روش فوق بدون گرد کردن اعداد انجام شد. اگه اعداد رو گرد کنیم تقریباً به 27% نزدیکه .

نیست اقای diseas

پس فکر میکنید سوال اشتباه است چون من هم فکر کردم من اشتباه کردم توی محاسباتم

آخرین ویرایش:
در یک سمینار 35 درصد مردان و 10 درصد زنان بالای 50 سال دارند و 70 درصد شرکت کنندگان زن هستند یک نفر به تصادف انتخاب می کنیم اگر سن ان بالای 50 سال باشد احتمال اینکه نفر انتخاب شده زن باشد چقدر است ؟
1/5
2/5
3/5
4/5

fnpsh

New member
جواب 4/ میشه؟در ضمن احتمال همیشه بین صفر تا یک است
در یک سمینار 35 درصد مردان و 10 درصد زنان بالای 50 سال دارند و 70 درصد شرکت کنندگان زن هستند یک نفر به تصادف انتخاب می کنیم اگر سن ان بالای 50 سال باشد احتمال اینکه نفر انتخاب شده زن باشد چقدر است ؟
1/5
2/5
3/5
4/5

آخرین ویرایش:

fnpsh

New member
اینجوری هم میشه:؟؟
82 درصد تعداد مثبت واقعی تقسیم بر 82 درصد مثب واقعی باضافه 6 درصدمثبت کاذب (با توجه به ویزگی 94 درصد) که میشه 93 درصد که ارزش اخباری مثبته . حالا با توجه به شیوع 3درصدی: .93*0.03 = 27.9
نیست اقای diseas

پس فکر میکنید سوال اشتباه است چون من هم فکر کردم من اشتباه کردم توی محاسباتم

diseases

Well-known member
1/5
2/5
3/5
4/5

با توجه به صورت مسئله :

درصد کل زنان : 0.70 ======> که 10% شان بالای پنجاه سال دارند (90% زیر پنجاه سال)
درصد کل مردان : 0.30 =====> که 35% شان بالای پنجاه سال دارند (65% زیر پنجاه سال)

اگه سئوالتون رو درست متوجه شدم احتمال اینکه فرد انتخاب شده اولاً زن باشد و دوماً بالای 50 سال :

با توجه به فرمول احتمال :

صورت کسر : حالات مطلوب = زن و بالای پنجاه سال
مخرج کسر : کل حالات = کل موارد بالای پنجاه سال (اجتماع زن و مرد)

صورت کسر : 0.1 × 0.7 = 0.07
مخرج کسر : ( 0.1 × 0.7 ) + ( 0.3 × 0.35 ) = 0.175

حاصل کسر : 0.4 (گزینه ب)

پاسخ دوست محترممون fnpsh کاملاً صحیحه ...

diseases

Well-known member
یه سوال دیگه آقای disease دو فصل اخرامار همبستگی و ازمون فرضیه رو یاد نمیگیرم.میخواد همه فرمولا رو حفظ کنیم؟ نمیدونم چیکارش کنم میشه راهنماییم کنید . تستاشم کار میکنم ولی باز خوب متوجه نمیشم همیشه سه یا چهارتا سوال هم ازش میدن . مرسی

درسته که سه چهار سئوال میدن ولی اکثر سئوالات حول مفهوم P-Value و خطای نوع اول و دوم و مفهوم فاصله اطمینان و سطح معنی داری است وگرنه آزمون فرضیه هم زمان بر هست و هم نیاز به جدول داره (تا بحال که من تو سئوالات سالهای قبل ، سئوال آزمون فرضیه ندیدم)

fnpsh

New member
باسلام . با توجه به اینکه 4 ماه به امتحان باقی مانده . یک برنامه ریزی از طرف دوستان انجام بشه تا طبق آن مطالعه کنیم . البته برای امثال من که خیلی نخوندند هنوز. باتشکر
آقای دیزیز اگر زحمت نمیشه لطف کنید راهنمایی فرمائید .

diseases

Well-known member
کدام یک از گزینه ها در مطالعات همگروهی صحیح نیست

1.در ابتدا مطالعه کل جمعیت به دو گروه مواجه یافته و مواجه نیافته تقسیم می شوند

2.هنگامی که پشتوانه مالی مناسب وجود دارد استفاده آن مفیدتر است

3.مناسبترین نوع مطالعه برای مواجهه های نادر است

4.پیامد های متعدد مربوط به مواجهه میتوانند به طور همزمان بررسی شوند

ممنون

با سلام خدمت دوستان محترم
درخصوص سئوالی که چند وقت پیش مطرح شد و دوستان عزیز نظر دادن ،
من این سئوال رو مجدد از استاد گروه اپیدمیولوژی ، سئوال کردم ، طبق نظر ایشون هر چهار گزینه یه جورایی درسته
ولی گفتن اگه بخوایم یکی از گزینه ها رو حذف کنیم گزینه "ب" میتونه در مقایسه با سایر گزینه ها کم اهمیت تر باشه ... (طبق نظر ایشون)

simaa225

New member
من هنوز میگم جواب این سوال گزینه الف هستش . ما نمونه رو به دو گروه تقسیم میکنیم . نه کل جمعیت را

جامعه ای داداری توزیع نرمال متقارن با میانگین m است اگر از این جامعه به صورت تصادفی 3 عدد انتخاب شومند احتمال اینکه هر سه عدد بیشتر از میانگین باشد مساوی است با ؟
1
صفر
1/2
1/8

ﺧﺪﺍ "
ﻭﻗﺘﯽ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ " ﻋﻤﺮ ﺩﻧﯿﺎ " ﺳﺮ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ ! ! !
ﮔﻠﻮﯼ ﺧﺸﮏ ﺻﺤﺮﺍﯾﯽ ﺑﻪ " ﺑﺎﺭﺍﻥ " ﺗﺮ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ !
ﻭ . . .
ﺗﺎﻭﻗﺘﯽ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺑﺮﮔﯽ ﺍﺯ " ﮐﺎﺟﯽ " ﻧﻤﯽﺍﻓﺘﺪ
ﻭ . . .
ﺑﺎﻏﯽ ﺍﺯ ﻫﺠﻮﻡ ﺩﺍﺱ ﻫﺎ " ﭘﺮﭘﺮ " ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ ! ! !
" ﺧﺪﺍ "
ﻭﻗﺘﯽ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ " ﺩﺍﻧﻪ ﺍﯼ " ﮐﻮﭼﮑﺘﺮ ﺍﺯ " ﺑﺎﺭﺍﻥ "
" ﮔﻠﯽ "
ﺑﺎﻻ ﺭﻭﻧﺪﻩ ﻣﺜﻞ " ﻧﯿﻠﻮﻓﺮ " ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ
ﻭ . . .
ﮐﺮﻡ ﮐﻮﭼﮑﯽ " ﭘﺮﻭﺍﻧﻪ ﺍﯼ " ﺯﯾﺒﺎ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ ! ! !
" ﺧﺪﺍ "
ﻭﻗﺘﯽ ﺑﺨﻮﺍﻫﺪ؛
" ﻏﯿﺮ ﻣﻤﮑﻦ "
ﻣﯽ ﺷﻮﺩ " ﻣﻤﮑﻦ "
ﻭﻟﯽ . . .
ﻭﻗﺘﯽ " ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ " ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺩﯾﮕﺮ " ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ " ﺷﺪ . .

diseases

Well-known member
باسلام . با توجه به اینکه 4 ماه به امتحان باقی مانده . یک برنامه ریزی از طرف دوستان انجام بشه تا طبق آن مطالعه کنیم . البته برای امثال من که خیلی نخوندند هنوز. باتشکر
آقای دیزیز اگر زحمت نمیشه لطف کنید راهنمایی فرمائید .

سلام و ادب
چشم در اولین فرصت انشالله
این روزا خیلی حال و روز خوبی ندارم ، امتحانات هم مزید بر علت شده
کمتر میتونم مزاحم دوستان بشم
حتما طی چند روز آینده
برقرار باشید و سبز ...

فرض کنید 20 درصد rh خون افرداد یک جامعه منفی باشد چنانچه یک گروه 5 نفری از افرداد جامعه مذکور انتخاب گردد احتمال اینکه حداکثر سه نفر آنها دارای rh منفی باشند برابر است با :

5 (0.2)*160

5 (0.2)*21

5 (0.2)*1-21

5 (0.2)*1-160

این 0.2 به توان پنج است که من نتونستم خوب بنویسم عذر میخواهم

سوال پارسال بود

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا