ارشد اپیدمیولوژی 94 ! حرکت !!

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

diseases

Well-known member
با سلام و عرض ادب...
در مطالعه کوهورت ما چند نوع مواجهه و چند نوع پیامد رو میتونیم بررسی کنیم و من فک میکنم گزینه دوم غلط باشه

سلام و ادب

یکی از مشکلات مطالعه کوهورت ، مسئله مالی آن است . درصورت حل مشکلات مالی ، مطالعه کوهورت از بهترین هاست .

در کل پول حلال مشکلات است .

Iris

New member
سلام بر دوستان خوب (دیزیس و آیریس) سوال های که نیاز به تحلیل داره

با افزایش ویژگی یک آزمون غربالگری در صورت ثابت بودن شیوع بیماری در جامعه کدام یک از حالات زیر اتفاق می افتد

1.موارد مثبت زیادتر میشود

2.ارزش اخباری مثبت کاهش می یابد

3.موارد منفی کاذب کمتر میشود

4.ارزش اخباری مثبت افزایش میابد

لطفا با توضیح کامل و جدا از این سوال رابطه بین افزایش ویژگی با حساسیت و اخباری منفی و اخباری مثیت و منفی کاذب
ومثبت کاذب بگین :smilies-azardl (181 ممنون :65d6a5d6s:
با افزایش ویژگی ینی منفی واقعی بره بالا در کنارش هر چی منفی واقعی بره بالا مثبت کاذب کم میشه در اینصورت چون مخرج کسر ارزش اخباری مثبت ،( مثبت واقعی و مثبت کاذب است )کوچکتر میشه پس ارزش اخباری میره بالاتر

Iris

New member
سلام و ادب

یکی از مشکلات مطالعه کوهورت ، مسئله مالی آن است . درصورت حل مشکلات مالی ، مطالعه کوهورت از بهترین هاست .

در کل پول حلال مشکلات است .
اگه فاصله مواجهه تا پیامد طولانی باشه بنظرتون چقد پول میتونه کارساز باشه...:smiliess (12):
در طی این مطالعه باوجود پول خیلی مشکلات دیگم وجود داره از جمله تورش ریزش افراد درسته؟

diseases

Well-known member
من عین جمله کتاب گوردیس رو آوردم : فصل 13 ص 27 ترجمه دکتر هلاکویی خط هفتم :

در مورد گزینه 4 : در یک کوهورت (در جامعه ای مشخص) می توان چند نوع مواجهه را بطور همزمان بررسی کرد (مثل مطالعه فرامینگهام)

Iris

New member
من عین جمله کتاب گوردیس رو آوردم : فصل 13 ص 27 ترجمه دکتر هلاکویی خط هفتم :

در مورد گزینه 4 : در یک کوهورت (در جامعه ای مشخص) می توان چند نوع مواجهه را بطور همزمان بررسی کرد (مثل مطالعه فرامینگهام)
حرف شما کاملا درسته ولی در کنار این میتوان یک مواجهه با چندین پیامد یا چند مواجهه چند پیامدو بررسی کرد

simaa225

New member
سلام بچه ها در مورد سوال کهورت من فک میکنم همون گزینه اول درست باشه.نکته سوال هم همون کل جمعیت هستش.

diseases

Well-known member
سلام بچه ها در مورد سوال کهورت من فک میکنم همون گزینه اول درست باشه.نکته سوال هم همون کل جمعیت هستش.

دوست محترم سلام

سئوال اینه : کدام یک از گزینه ها در مطالعات همگروهی صحیح نیست

گزینه الف که شما می فرمایین صحیح است.

متغیر z دارای توزیع نرمال با میانگین صفر و واریانس یک است ولی متغیر x دارای میانگین 10 و واریانس 25 است اگر

(A= (p(Z>1
(B= (p(Z>2
(C= (p(Z>3

باشد آن گا( (p(15<X<25 برابر است با :

1. B
2. C-A
3. A-C
4. 1-B

سوال 2 - فرض کنید قد مردان در یک جامعه دارای توزیع نرمال با میانگین 175 و انحراف معیار 10 سانتی متر باشد .
در این صورت احتمال اینکه میانگین قد یک نمونه 16 نفری از مردان کمتر از 170 سانتی متر باشد تقریبا برابر است با :
1. 0.05
2. 0.025
3. 0.31
4. 0.69

fnpsh

New member
باسلام . مگه تو مطالعه کوهورت باید همه جمعیت را به دو گروه تقسیم کرد . یعنی نباید یک نمونه از مواججه ها را با تعدادی شاهد که از جمعیت می گیریم مقایسه کنیم؟
دوست محترم سلام

سئوال اینه : کدام یک از گزینه ها در مطالعات همگروهی صحیح نیست

گزینه الف که شما می فرمایین صحیح است.

diseases

Well-known member
باسلام . مگه تو مطالعه کوهورت باید همه جمعیت را به دو گروه تقسیم کرد . یعنی نباید یک نمونه از مواججه ها را با تعدادی شاهد که از جمعیت می گیریم مقایسه کنیم؟

سلام و ادب
در مطالعه کوهورت ، هر دو نوع روشی که شما می فرمایید قابل اجراست :

انتخاب افراد مورد مطالعه

به‌طور معمول افراد مورد مطالعه همگروهى به يکى از دو روش؛ يا جمعيت کلى و يا گروه‌هايى از جمعيت کلى که بتوان آنها را به‌آسانى بررسى نمود، انتخاب مى‌شوند. (يعنى کسانى که به درجات مختلف در معرضِ مواجهه يا عامل سببى مشکوک بوده‌اند).

- انتخاب از کل جمعيت:

هرگاه مواجهه يا علت مرگ در جمعيت شايع باشد مى‌توان هم‌گروه را از کل جمعيت - که در يک منطقه کاملاً معين جغرافيايي، سياسى يا اجرايى مقيم باشند، برگزيد. (مانند مطالعه شهر فرامينگهام درباره قلب). اگر جمعيت بسيار زياد باشد، نمونه‌اى گويا از جمعيت گرفته مى‌شود، به‌نحوى که بتوان نتايج را به جمعيتى که نمونه از آن گرفته شده است تعميم داد. بخش مواجهه‌يافته و بدون مواجهه جمعيتِ مورد بررسى بايد نماينده گوياى بخش‌هاى مربوطه در کل جمعيت باشد.

Iris

New member
Please answer to the questions below:

In a case control study, cases are:

a. confirmed cases b. routinely diagnosed case c. suspected cases

2-در مطالعه مورد- شاهدی می¬خواهیم رابطه Obesity و سرطان را بسنجیم. اما میدانیم که بیماران دیابتی ما اکثرا چاق هستند.
.a بهتر است دیابتی ها را حذف کنیم b. فقط دیابتی ها را در case و control بگیریم.
.c دیابتی ها را در هر گروه بگیریم اما diabetes shouldn't be the admission diagnosis

3- Special- exposure group study is useful for disease and exposure, both are rare ؟)wrong/true)

4- If prevalence of exposure are the same. Which one of them is more powerful?
A. 100/1000 B= 50/10000

5- % attributable risk in the exposed group depends on what?
وابسته به RR

6- Exposure has error, therefore,
a. Bias in RR toward null b. Bias in RR away from null
c. no bias d.unable to determine the direction of bias

7- Closed cohort is powerful, when:
a. We have equal exposed & non- exposed
b. power isn't dependent on number of exposed & non- exposed

8- Which one of the below factors is related to exposure prevalence among population
a. Rate ratio b. exposed attributable fraction
c. risk ratio d. population attributable fraction

9- Pls indicate whine one is wrong or True

PAR is always greater than exposed AR…….غ

RR= 1.5 .......>>50% increase in ………ص…….

RR= 0.2 ......>> 20% decrease in ………
غ

دوستان پاسخ صحیح سوالات

آخرین ویرایش:

simaa225

New member
سلام دوستان من تست کهورت توکتاب پیمان سلامتی پیدت کردم جواب همون گزینه اول بود حالا موندم کدوم درسته چون گرینه اخرشم صحیح نیست.

Iris

New member
سلام دوستان من تست کهورت توکتاب پیمان سلامتی پیدت کردم جواب همون گزینه اول بود حالا موندم کدوم درسته چون گرینه اخرشم صحیح نیست.
سلام دوست عزیز...من در مورد گزینه اخر مطمئنم درسته چون بحث مطالعه کوهورت استادمون گفته که میشه چندین پیامدو بررسی کرد جدای از این کلا یکی از مزایای مطالعه کوهورت اینه که در طول زمان که داریم مواجهه افراد رو بررسی میکنیم تا به پیامد موردنظر خودمون برسیم احتمال داره فرد به بیماری دیگه بجز بیماری مورد نظر مبتلا بشه...مثلا شما دارین اثر چاقی رو دیابت مبسنجین در پایان مطالعه میبینین فرد به فشار خون هم مبتلا شده ...امیدوارم توضیحاتم قانع کننده باشه

Iris

New member
سلام و ادب . ببخشین اینقد سرم شلوغ بود نتونستم جوابا رو پیدا کنم. بجاش استفاده می بریم.

خواهش میکنم خودمونم امروز به جواب رسیدیم خدا بخیر بگذرونه امتحانا رو با این نوع سوال دادن

diseases

Well-known member
سوال 2 - فرض کنید قد مردان در یک جامعه دارای توزیع نرمال با میانگین 175 و انحراف معیار 10 سانتی متر باشد .
در این صورت احتمال اینکه میانگین قد یک نمونه 16 نفری از مردان کمتر از 170 سانتی متر باشد تقریبا برابر است با :
1. 0.05
2. 0.025
3. 0.31
4. 0.69

با توجه به فرمول توزیع نرمال :

170-175/10=-0.5
z-0.5 در جدول برابر است با 0.3085 که گرد میشه : 0.31

ازمون با ویزگی 94 و حساسیت 82 درصد است
اگر شیوع این بیماری 3 درصد باشد احتمال بیمار بودن فرد مثبت چند درصد است

18
27
73
82

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: diseases
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا