آموزش شیمی عمومی و شیمی آلی (مشترک بین برخی رشته ها)

famous_sh

New member
سلام دوست عزیزم خسته نباشی از اینهمه تلاش واسه ماها
اینطوری نگو خدا خیلی بزرگه ومهربون مطمءن باش هر کاری واست کرده همش به نفعت بوده واینو بدون که آدما نون دلشونو میخورن پس مطمعن باش بخاطر نیت پاکت 100%که نه10000امسال بهترین دانشگاه قبولی
ممنون عزیزم.خیلی دوستت دارم.همیشه انرژی مثبت میدی.من خیلی داغونم اما میگذره.بار اولم نیست.باید این روزها بگذره تا به خودم برگردم.
خوشحالم اینجا تنها نیستم.
ممنون که به من لطف داری اما دیگه برام مهم نیست.میخونم تلاشمو میکنم اما مهم نیست که قبول بشم یا نه.
این روزها فهمیدم درس نمیتونه زندگی منو بهم برگردونه.نمیخوام جو منفی ایجاد کنم.برای همین دیگه چیزی نمیگم اما
شماها بخونید.بخونیدو با قبولیتون خوشحالم کنید.
همتون رو دوست دارم

kahkeshan

New member
دوست گلم وقتی میگی داغونی من کاملا درکت میکنم.چون خودمم وقتی این حالت چندین بار برام پیش اومده به سختی باهاش کنار اومدم .اما میدونم میشه کنار اومد.عین قبل تلاشت بکن بالاخره یه روزی نتیجش میبینی وایشالا که همین امسال باشه .

faeze jun

New member
دقیقا همینطوره موافقم باهاتون منم یه بارشکست سختیو تجربه کردم اما دیگه مهم نیست درس همه چیز نیست خوبه که به این نتایج رسیدی خیلی خوشحال کننده است احسنت فقط تلاش و پشتکارمون مهمه که ما زحمتمونو کشیدیم بقیشو میسپاریم به خدا اگه صلاح بود اتفاق میفته عزیزم.

famous_sh

New member
دوست گلم وقتی میگی داغونی من کاملا درکت میکنم.چون خودمم وقتی این حالت چندین بار برام پیش اومده به سختی باهاش کنار اومدم .اما میدونم میشه کنار اومد.عین قبل تلاشت بکن بالاخره یه روزی نتیجش میبینی وایشالا که همین امسال باشه .

mamnon azizam

famous_sh

New member
دقیقا همینطوره موافقم باهاتون منم یه بارشکست سختیو تجربه کردم اما دیگه مهم نیست درس همه چیز نیست خوبه که به این نتایج رسیدی خیلی خوشحال کننده است احسنت فقط تلاش و پشتکارمون مهمه که ما زحمتمونو کشیدیم بقیشو میسپاریم به خدا اگه صلاح بود اتفاق میفته عزیزم.

are azizam dars hame chiz nist.
mikham az baghieye zendegim lezat bebaram

Mohammad gh

New member
دوستان کتابی هست که شیمی الی رو پایه ای درس بده و حجمش زیاد نباشه
واقعا برای من شده بدبختی!

foroozan

New member
شیمی آلی دکتر علی سیدی.
قابل فهم.نکات مهم و یادگیری اسان

عزیزم میشه ادرس دقیق کتابو بگی.من یه جزوه دارم ولی دوست دارم درکنارش یه کتاب خوبم بخونم این خوبه یاباجان مک موری شروع کنم؟

arezoomand

New member
سلام .دوستان یعنی اونقدر خوب بلدین شیمی عمومی رو که میخواین الیم بخونین؟من که شیمی رو از امروز شروع کردم فقط میرسم عمومی رو بخونم که اکثر سوالاتو شامل میشه.به نظر من راحت میشه با عمومی درصد خوبی کسب کرد.

famous_sh

New member
عزیزم میشه ادرس دقیق کتابو بگی.من یه جزوه دارم ولی دوست دارم درکنارش یه کتاب خوبم بخونم این خوبه یاباجان مک موری شروع کنم؟

کتابهای موضوعی شیمی
شیمی آلی
دکتر علی سیدی
انتشارات فاطمی
جلدش آبی هست
دوست من که بیوتک قبول شد.این کتاب رو خونده بود به من هم معرفیش کرد.خوب هست.
امیدوارم موفق باشی

foroozan

New member
کتابهای موضوعی شیمی
شیمی آلی
دکتر علی سیدی
انتشارات فاطمی
جلدش آبی هست
دوست من که بیوتک قبول شد.این کتاب رو خونده بود به من هم معرفیش کرد.خوب هست.
امیدوارم موفق باشی

مرسی دوست عزیزم.
شماهم موفق باشید.

mrmt

New member
سلام
بچه ها یه کتاب کنکوری برای درس شیمی عمومی که همراه مورتیمر بشه خوند سراغ ندارید؟

hoorsa

New member
سلام دوستان
بسیار ممنون و متشکر از این همه لطف و وقت گذاشتن
خواستم بپرسم میشه اینجا اشکالای درسی هم مطرح کنیم
یه سوال مهم دیگه:
برای جواب بعضی سوالا باید یه جورایی جدول تناوبی رو حفظ بود...جای هر عنصر کجاس.عدد اتمیش چنده؟گروه و تناوب چندمه؟ و ازین حرفا
برای حل سوالای استوکیومتری هم باید وزن اتمی ها رو بلد بود
واقعا این همه حفظ کردن مسخره س...
اینطوریه واقعا یا با روش خاصی میشه اینارو حل کرد؟
مثلا این سوال :
در کدام مورد زیر هر سه عنصر در یک دوره از جدول تناوبی قرار دارند ؟
p / Na / Ne
S / Ar / K
As / P / N
cl / Si / Na

nori

New member
سلام دوستان
بسیار ممنون و متشکر از این همه لطف و وقت گذاشتن
خواستم بپرسم میشه اینجا اشکالای درسی هم مطرح کنیم
یه سوال مهم دیگه:
برای جواب بعضی سوالا باید یه جورایی جدول تناوبی رو حفظ بود...جای هر عنصر کجاس.عدد اتمیش چنده؟گروه و تناوب چندمه؟ و ازین حرفا
برای حل سوالای استوکیومتری هم باید وزن اتمی ها رو بلد بود
واقعا این همه حفظ کردن مسخره س...
اینطوریه واقعا یا با روش خاصی میشه اینارو حل کرد؟
مثلا این سوال :
در کدام مورد زیر هر سه عنصر در یک دوره از جدول تناوبی قرار دارند ؟
p / Na / Ne
S / Ar / K
As / P / N
cl / Si / Na

وزن اتمی نه نیاز نیست. اما توصیه میکنم از همون اول که شروع به خوندن شیمی می کنید دو کار را انجام دهید. 1) تمام مواد شیمیایی که در جای جای کتاب هستند را روی یک دفترچه بنویسید و و شکل آنها و فرمول آنها را یادداشت کنید. روی آ4 بنویسید از 4 یا 5 صفحه بیشتر نمی شود.
2) از همان فصل 1 کتاب یک جدول مندلیف کنار کتاب قرار دهید و هر چیزی را که مربوط به ان است سریع در آن چک کنید. با این کار به مرور و کاملاً خود به خود و بدون هیچ زحمتی کل جدول را حفظ میشوید. در جدول گروه های اصلی 8 گانه+ سطر اول عناصر واسطه را باید بدانید. بسیاری از تست ها را با یادگیری جدول به راحتی می توان جواب داد. اما قول میدهم حفظ کردن آنها هیچ بازده عملی ندارد. باید جدول را در عمل و تمرین حفظ شوید تا بتوانید در عمل و تست هم از آن استفاده کنید.جدول مندلیف هم آخر کتابای بیوشیمی دبیرستان هست من از اونجا پاره کردم.

hoorsa

New member
وزن اتمی نه نیاز نیست. اما توصیه میکنم از همون اول که شروع به خوندن شیمی می کنید دو کار را انجام دهید. 1) تمام مواد شیمیایی که در جای جای کتاب هستند را روی یک دفترچه بنویسید و و شکل آنها و فرمول آنها را یادداشت کنید. روی آ4 بنویسید از 4 یا 5 صفحه بیشتر نمی شود.
2) از همان فصل 1 کتاب یک جدول مندلیف کنار کتاب قرار دهید و هر چیزی را که مربوط به ان است سریع در آن چک کنید. با این کار به مرور و کاملاً خود به خود و بدون هیچ زحمتی کل جدول را حفظ میشوید. در جدول گروه های اصلی 8 گانه+ سطر اول عناصر واسطه را باید بدانید. بسیاری از تست ها را با یادگیری جدول به راحتی می توان جواب داد. اما قول میدهم حفظ کردن آنها هیچ بازده عملی ندارد. باید جدول را در عمل و تمرین حفظ شوید تا بتوانید در عمل و تست هم از آن استفاده کنید.جدول مندلیف هم آخر کتابای بیوشیمی دبیرستان هست من از اونجا پاره کردم.

ممنون
ولی یه تست هایی هست که وزن اتمی هارو نداده...مثلا این سوال که فکر کنم مال بیوتک 88 هم هست
از تجزیه ی کلسیم کربنات چند گرم ماده ی جامد برجای می ماند؟فقط همین و بدون هیچی اطلاعات اضافی
تو مورتیمر جدول تناوبی پیدا نکردم متاسفانه کتاب شیمی دبیرستانمم زیر انبوهی از خرت و پرت و در زیرزمین پدربزرگم می باشد و درخواست جابجایی آن همه خرت و پرت از پدربزرگ = مرگ حتمی

hoorsa

New member
معلم دبیرستانمون یه روشی برای نوشتن آرایش اتمی عناصر بهمون یاد داده بود خیلی خوب بود ...اما خب تو همون کتاب شیمی پست بالایی هست..
شما روشی برای نوشتن آرایش اتمی ها می گید اینجا؟مطمئنم یه روشی داره..مطمئنم

kiana

New member
22-نمادهای اتمی چه هستند؟توضیح دهید.
هر اتم بوسیله دو عدد مشخص میشود.عدد اتمی و عدد جرمی.
عدد اتمی:zبرابر با تعداد پروتونهای هسته هست.نشاندهنده شمار واحدهای بار مثبت بر روی هسته است. شمار پروتونها = z .الکترون از نظر بار الکتریکی خنثی است در نتیجه عدد اتمی بیانگر تعداد الکترونها در اتم ترکیب نشده است.
عدد جرمی : A برابر با تعداد کل پروتون و نوترونهای هسته اتم است.

23- نوکلئون چیست؟
شمار پروتون + نوترون = A = عدد جرمی که برابر با تعداد نوکلئون های یک هسته هست و نه جرم هسته.

24- اتم هر عنصر چگونه مشخص میشود؟
با نماد شیمیایی آن عنصر عدد اتمی سمت چپ پایین.عدد جرمی سمت چپ بالا.بار یون سمت راست بالا.تعداد اتم یا مولکول سمت راست پایین

25-یون چیست؟
ذره بارداری که دارای یک یا چند اتم باشد. بار یون = بار مثبت کل + بار منفی کل

26- پریود یا تناوب چیست؟
عناصری که در جدول تناوبی در یک سطر قرار دارند.

27- گروه چیست؟
عناصری که در یک ستون جدول تناوی قرار دارند.

28- فلزات قلیایی چه هستند؟
عناصر گروه یک که واکنش پذیر و نرم هستند شامل لیتیم،سدیم،پتاسیم،روبیدیم،سزیم،فرانسیم با اعداد اتمی بترتیب 3-11-19-37-55-87 میباشد

29-هالوژنها چه هستند؟
عناصر گروه هفتم جدول تناوبی نافلزات بسیار واکنش پذیر شامل فلوئور،کلر،برم،ید،استاتین میباشد.

30-گازهای نجیب چه هستند؟Noble gases
عناصر گروه هشتم،گازهای بیرنگ با واکنش پذیری ناچیز شامل هلیم،نئون،آرگون،کریپتون،گزنون و رادون با اعداد اتمی به ترتیب 2-10-18-36-54-86 میباشد.

31-لانتانیدها چه هستند؟
عناصری مربوط به تناوب ششم شامل 32 عنصر با اعداد اتمی 58 تا 71 پس از لانتانیوم با عدد اتمی 57 قرار دارند.

32-آکتینیدها چه هستند؟
عناصری مربوط به تناوب هفتم با اعداد اتمی 58 تا 71 پس از لانتانیوم با عدد اتمی 57 قرار دارند.

33-فلز چیست؟
عنصری با جلای مشخص ،هادی خوب گرما و الکتریسیته،بدون شکسته شدن ،به شکلهای مختلف درمیاید.

34-نافلز چیست؟
عنصری بی جلا،بدون رسانایی گرما و الکتریسیته،در حالت جامد شکننده میباشد.

دوست عزیز بند 32 این نوشته نیاز به تصحیح داره با تشکر از زحماتت واقعا استفاده کردیم.

biotec.e.d

New member
سلام، جواب سوال 31 تون نیاز به تصحیح داره لانتانید ها و اکتینیدها 14 تا هستند.

بالا