آموزش شیمی عمومی و شیمی آلی (مشترک بین برخی رشته ها)

biomar

New member
1- دوستان به نظرتون هر دو جلد مورتیمر رو باید خوند؟

2- آخرین ویرایش مورتیمر برای چه سالیه؟!

3- اگر چند تا ترجمه داره، کدوم ترجمه بهتره؟!

4- شیمی عمومی ِ برای کنکور جواب میده و به تنهایی کافیه یا نه؟

5- چه مدت وقت بذارم کافیه؟ توی شیمی ضعیف نیستم.

آخرین ویرایش:

saye

New member
1- دوستان به نظرتون هر دو جلد مورتیمر رو باید خوند؟

2- آخرین ویرایش مورتیمر برای چه سالیه؟!

3- اگر چند تا ترجمه داره، کدوم ترجمه بهتره؟!

4- شیمی عمومی ِ برای کنکور جواب میده و به تنهایی کافیه یا نه؟

5- چه مدت وقت بذارم کافیه؟ توی شیمی ضعیف نیستم.
بهترین منبع برای شیمی عمومی مورتیمر ترجمه دکتر عیسی یاوری..اگر تو منابع کنکور ذکر شده عمومی خب همون مورتیمر کافیه هر چند که فصل 28 آلی داره و ازش سوال میدن ولی در همون حد مورتیمر کافیه.. 29 فصله و مدت زمان خوندنش به خودتون بستگی داره که هر فصلو چند روزه بخونید .. البته بعضی فصلاش راحتتره و میشه دو تا شو یه روزه خوند و برعکس واسه بعضی فصلاش به چند روز وقت نیاز داری ولی اینکه گفتید پایه شیمیتون خوبه پس زودتر پیش خواهید رفت

biomar

New member
ممنون .

البته این که چه مدت کافی هست رو برای این پرسیدم که میخوام بذارم از بهمن یا اسفند شیمی رو شروع کنم.

گفتم نکنه زمان بیشتری بخواد و اون موقع تازه ببینم وقت کم میارم!

پس یعنی هر دو جلد رو باید بخونیم؟ از بعضی ها شنیدم فقط جلد اول کافیه.... البته شما برای سم شناسی میخونید...

دوستان دیگه که برای بیوتکنولوژی پزشکی میخونن نظرتون چیست!؟ ... :)

آخرین ویرایش:

arezoomand

New member
به نظر منم جلد 1 مورتیمر خیلی مهم تره البته بعضی فصول از مورتیمر 2 هم مهمه مثل تعادل /سینتیک و اسید وباز.همیشه هم ازش سوال میاد.بهتره هردوش خونده بشه ولی اگه روی یه جلد کامل مسلط بشیم بهتره تا اینکه سطحی و بدون مرور هردوجلدو بخونیم.من خودم سعی میکنم فقط خلاصه بعضی فصول رو بخونم .بخش خلاصه اخر هرفصل خیلی میتونه مفید باشه خصوصا برای جلد2.اما با جلد 1 میشه حداقل 50-60زد(البته درصورت تسلط کامل)/در ضمن سوالات 10سال (انتشارات جامعه نگرم خوبه برای اینکه ببینین کدوم فصول بیشتر مدنظرطراحاست)

biomar

New member
مرسی.

در مورد شیمی عمومی ِ برای کنکور چی؟ به نظرتون پوشش میده همه مطالب رو و کافیه؟ یا نه؟

famous_sh

New member
مرسی.

در مورد شیمی عمومی ِ برای کنکور چی؟ به نظرتون پوشش میده همه مطالب رو و کافیه؟ یا نه؟

دوست عزيز صحبت هاى دوستان ديگه صحيح هست.شيمى ما عمومى هست و فقط از همين كتابها يعنى دوجلد مياد بيشترم عمومى هست اما بستگى به طراح سوال داره.حجم و مطالبشون اينقدرا سخت و زياد نيست كه نشه دوجلد رو خوند.شما هم كه ميگى شيمي از پايه مشكلى ندارين.
اگرم وقت نميكنيد ميتونيد مطالب رو از اينجا دنبال كنيد تا خلاصه اى از درسا تو ذهنتون باشه تا وقتى كتابها رو شروع كرديد مشكلى نداشته باشيد.منم اين تاپيك رو براى همين ايجاد كردم.تا الانم سه فصل رو خلاصه هاشو به صورت سوالى نوشتم تا ملكه ذهنمون بشن.
چند روز هست مربض شدم اما اگر بتونم تا آخر اين ماه خلاصه دو جلد رو به روش خودم اينجا ميگذارم.اميدوارم بتونيد استفاده كنيد.
در مورد شيمى براى كنكور هم كتاب خوبيه.اون رو هم بتونيد بخونيد كمك ميكنه.اين چند سال سوالات كاملا و بدون تغيير از متن كتاب اومدن مگر اينكه شانس ما تغييرى در سوالات ايجاد كنند.
موفق باشى دوست من

آخرین ویرایش:

foroozan

New member
سلام دوست عزیز خدابدنده!
ایشالاکه کسالتت سریع برطرف شه و بتونی دوباره پرانرژی کارتو ادامه بدی.
عزیزم من منتظرم نکات شیمی الی رو کی میذاری.هرساعت میام سرمیزنم به امید مطالب عالیه آلیت:smiliess (3):

saye

New member
ممنون .

البته این که چه مدت کافی هست رو برای این پرسیدم که میخوام بذارم از بهمن یا اسفند شیمی رو شروع کنم.

گفتم نکنه زمان بیشتری بخواد و اون موقع تازه ببینم وقت کم میارم!

پس یعنی هر دو جلد رو باید بخونیم؟ از بعضی ها شنیدم فقط جلد اول کافیه.... البته شما برای سم شناسی میخونید...

دوستان دیگه که برای بیوتکنولوژی پزشکی میخونن نظرتون چیست!؟ ... :)
بستگی داره که بقیه درساتون در چه حالی باشن..ولی اگه از بهمن شروع کنید حتما میرسید به خوبی هر دو جلدو تموم کنید... در ضمن مطمئن باشید که واسه رشته شما هم دو جلد لازمه آخه وزارت بهداشت هر دو جلد رو معرفی کرده و اینکه از کدومش بیشتر سوال بیاد بستگی به طراح سوال داره..پس فصلی رو نخونده نذارید

saye

New member
مرسی.

به هر حال برای کنکور خلاصه هست .. در حالی که تو سوالات برخی سالها دیده شده که متن اصلی کتاب رو نقطه چین کردند و با توجه به وقت باقیمانده بهتره که متن اصلی {مورتیمر} رو بخونید

famous_sh

New member
سلام دوست عزیز خدابدنده!
ایشالاکه کسالتت سریع برطرف شه و بتونی دوباره پرانرژی کارتو ادامه بدی.
عزیزم من منتظرم نکات شیمی الی رو کی میذاری.هرساعت میام سرمیزنم به امید مطالب عالیه آلیت:smiliess (3):

دوست خوب من میدونی که برای رشته بیوشیمی هم عمومی میدن هم آلی.پس هر دو رو خوب یاد بگیر تا سر امتحان تو ذوقت نخوره.من فصولی رو که میخونم رو اینجا میارم.بر اساس سرفصل هایی که گذاشتم با ما همراه باش.امروز فصل بعدی رو میارم.کم کم میخواستم دیگه نیام اما انگار انرژی شما ها منو شرمنده میکنه دیگه نمیتونم کم کاری کنم.تا آخر با هم میریم.انشالله سال دیگه خبر قبولیه همدیگر رو بشنویم و همیشه همراه هم باشیم تا آخرین مدرک پیش بریم و علممون به درد مردممون بخوره.ازت ممنونم بابت پیامت.به خاطر دوستای خوبم زود خوب میشم.دوستتون دارم:riz304:

آخرین ویرایش:

famous_sh

New member
فصل 5:شیمی گرمایی

1-شیمی گرمایی چه مبحثی است؟
با مطالعه گرمای آزاد شده یا جذب شده به وسیله فرایندهای فیزیکی و شیمیایی سرو کار دارد.

2-شتاب را تعریف کنید؟
افزایش سرعت در واحد زمان میباشد که واحد آن متر بر مجذور ثانیه می باشد.

3-بزرگی یک نیرو متناسب با چیست؟
متناسب با جرم جسم و شتاب بوجود آمده توسط آن جسم F=ma

4-واحد نیرو در SI چیست؟
نیوتون با نماد N که از واحدهای اصلی جرم(Kg)، طول(m)،زمان (s) استخراج می شود.F=ma => N=kg.m/s[SUP]2

[/SUP]
5-کار چیست؟
نيرو×جابه جايی=کارW=d.Fدر اين فرمول نيرو با واحد نيوتون(N) ،جابه جايی با واحد متر(m) و کار با واحد ژول(J) اندازه گيری می شود.

6-ژول چیست؟
در SI واحد کار، ژول میباشد.کار انجام شده بوسیله نیرویی برابر یک نیوتون در فاصله یک مترJ=N.m => J= Kg.m[SUP]2[/SUP]/s[SUP]2

[/SUP]
7-انرژی چیست؟
ظرفیت،استعداد یا توانایی انجام کار.

8-واحد SI برای انرژی چیست؟
همان واحد بکار رفته برای کار یعنی ژول می باشد.

9-ژول چیست؟
به افتخار شاگرد دالتون یعنی جیمز ژول که در اثر تبدیل مقدار معین کار به گرما ، مقدار مشخصی انرژی تولید میشود.

10- گرما چیست؟
نوعی انرژی که از دمای بالاتر به دمای پایینتر انتقال می یابد.

11-اندازه گیری دما با چه وسیله ای انجام میگیرد؟
دماسنج جیوه ای

12- سلسیوس چیست؟
به افتخار آندرس سلسیوس گماردن صفر درجه سلسیوس به دمای انجماد آب و 100 درجه سلسیوس به دمای جوش آب در فشار یک اتمسفر

آخرین ویرایش:

famous_sh

New member
13-سانتیگراد چیست؟
قبلا به مقیاس سلسیوس گفته میشد،سنتوم =صد ،گرادوس=درجه

14- مقیاس دمای فارنهایت چیست؟
دمای انجماد نرمال آب در مقیاس دمای فارنهایت 32 درجه F و دمای جوش نرمال آب 212درجه F

100[SUP]0[/SUP]C = 180[SUP]0[/SUP]F

t[SUB]c[/SUB]=5/9(t[SUB]f [/SUB]-32[SUP]o[/SUP]F)

15-گرمای ویژه چیست؟
مقدار گرمای لازم برای افزایش دمای یک گرم از جسم به میزان 1[SUP]o[/SUP]C میباشد.

16- کالری چیست؟
مقدار گرمای لازم برای افزایش دمای یک گرم ازآب از 14.5[SUP]o[/SUP]C به 15.5[SUP]o[/SUP]C میباشد.1cal=4.184 J

17-ظرفیت گرمایی چیست؟
مقدار گرمای لازم برای بالابردن جرم مشخصی از جسم به میزان 1[SUP]o[/SUP]C
جرم . گرمای ویژه = C

18- گرمای جذب شده توسط یک جسم چیست؟
q= C(t[SUB]2[/SUB] – t[SUB]1[/SUB])

19-گرماسنج چیست؟
دستگاه اندازه گیری تغییرات دمای مربوط به یک واکنش شیمیایی است.

20- آنتالپی چیست؟
گرمای آزاد شده یا جذب شده توسط واکنشهای شیمییی در فشار ثابت . نماد =H

21-واکنشهای گرما زا و گرگاگیر چه هستند؟
گرما زا = گرما آزاد میکنند.آنتالپی فراورده ها < آنتالپی واکنش دهنده هاست.H = -
گرماگیر = گرما میگیرند. آنتالپی فراورده ها > آنتالپی واکنش دهنده هاست.
H = +

22- آنتالپی مواد شیمیایی به چه عواملی بستگی دارد؟
دما، فشار ، حالت فیزیکی

نکته:اگر ضرایب یک معادله شیمیایی را در عددی ضرب کنیم ، مقدار H∆ را باید در آن عدد ضرب کرد.

آخرین ویرایش:

famous_sh

New member

23- قانون هس چیست؟
قانون ثابت بودن مجموع گرماها = H∆ هر واکنش شیمیایی مقداری است ثابت ، خواه واکنش در یک مرحله انجام گیرد خواه چند مرحله.

24-آنتالپی استاندارد تشکیل یک ماده مرکب چیست؟
تشکیل یک مول ماده مرکب در فشار 1 atm ودمای معین از عناصر سازنده خود در پایدارترین حالت.نماد =[SUP]o[/SUP]H[SUB]f[/SUB] ، واحد = KJ/mol

25-فرم پایدار عناصر دو اتمی در طبیعت چگونه است ؟
بصورت دو اتمی چون آنتالپی فرم اتمی آنها بسیار بالاست.

26- آنتالپی استاندارد تشکیل پایدارترین فرم یک عنصر در فشار 1 atm ودمای معین چند است؟
برابر صفر میباشد.

27-انرژی تفکیک پیوند چیست؟
انرژی لازم برای شکستن پیوند شیمیایی که دو اتم را در یک مولکول دو اتمی به یکدیگر متصل کرده است.واحد آن مانند آنتالپی استاندارد تشکیل ماده مرکب KJ/mol می باشد.

28- مولکول چند اتمی چیست؟
مولکولی که بیش از دو اتم داشته باشد مانند H2O

29-قدرت یک پیوند در مولکول به چه چیز بستگی دارد؟
به ساختار کلی مولکول

آخرین ویرایش:

famous_sh

New member
با تشکر از دکتر عیسی یاوری به خاطر کتاب خوب و مفیدشون، بازم سفارش میکنم اول کتاب رو بخونید بعد اینجا مرور کنید.چون خیلی از مطالب رو تا از متن نخونید متوجه نمیشید و مسائل که در آزمون صد در صد میان و من اینجا بیان نمیکنم.موفق باشید.

saye

New member
با تشکر از دکتر عیسی یاوری به خاطر کتاب خوب و مفیدشون، بازم سفارش میکنم اول کتاب رو بخونید بعد اینجا مرور کنید.چون خیلی از مطالب رو تا از متن نخونید متوجه نمیشید و مسائل که در آزمون صد در صد میان و من اینجا بیان نمیکنم.موفق باشید.

سلام .. خوش به حالتون .. چقدر شما حوصله داارید و وقت ........ دستتون درد نکنه.. کار سختیه.. هر کسی این کارو نمیکنه..امیدوارم حتما حتما موفق شید

famous_sh

New member
سلام .. خوش به حالتون .. چقدر شما حوصله داارید و وقت ........ دستتون درد نکنه.. کار سختیه.. هر کسی این کارو نمیکنه..امیدوارم حتما حتما موفق شید

سلام دوست خوبم.من نه حوصله دارم نه وقت.اتفاقا در بدترین شرایط زندگی میکنم اما همینکه میبینم میتونید استفاده کنید نا خوداگاه منو به انجام این کار وا میداره.

امیدوارم همتون قبول شید و به خواسته هاتون برسید.

majede

New member
این بزرگواری شما رو میرسونه انشالا در همه ی مراحل زندگیتون موفق و پیروز باشین:rose:

بالا