5 راهکار برای بهتر خوابیدن

mahya

New member
چند قاعده ساده می*تواند به شما کمک کند تا خوابی را که در آرزویش هستید دوباره به دست آورید.

1- به خوابتان احترام بگذارید:
آیا شب*ها به سختی خوابتان می*برد؟ شاید فقط به این دلیل که علاقه*مند هستید فیلم را تا آخرش ببینید، یا کتابی را که می*خوانید تمام کنید و یا چون با دوستانتان هستید، از وقت خوابتان می*گذرد.
سیکل و یا زمان خواب رفتن حدود یک ساعت و نیم برنامه*ریزی شده است. چنانچه از این «قطار» جا بمانید، باید منتظر قطار بعدی بمانید. بنابراین احتمال می*رود بدون آنکه بتوانید سوار واگن شوید، داخل تخت*تان از این پهلو به آن پهلو شوید!
همچنین، اگر دیر می*خوابید، فایده*ای ندارد که سر شب به رختخواب بروید، چون خوابتان نمی*برد! زمانی*که چشم*هایتان بسوزد و خمیازه بکشید، وقت آن رسیده که به رختخواب بروید!
سعی کنید تا جایی*که امکان دارد هر روز تقریبا در یک ساعت معین به رختخواب رفته و صبح*ها در ساعت معینی از خواب بیدار شوید.

چنانچه به سر ساعت مشخص خوابیدن و بلند شدن توجهی نکنید (مثلا روزهای تعطیل ساعت 4 صبح به رختخواب بروید و 2 بعدازظهر از خواب بیدار شوید)، خوابیدن بیش از پیش برایتان مشکل*تر خواهد بود

2- درجه حرارت مناسب را پیدا کنید:
آیا شب*ها برای آرامش داشتن و برای آنکه خودتان را برای خواب آماده کنید*، دوش آب گرم می*گیرید؟ اشتباه می*کنید!
بدن انسان زمانی*که برای خواب برنامه*ریزی می*کند، درجه حرارت داخلی*اش کاهش می*یابد؛ بنابراین لازم است در این راستا پیش روید و برای کسب آرامش، یک دوش آب ولرم (حداکثر تا 37 درجه سانتی*گراد) بگیرید.
همچنین درجه حرارت اتاقتان را تا 20 درجه سانتی*گراد برسانید و هنگام خواب پاهایتان را گرم نگه دارید! دانشمندان اثبات کرده*اند که گرم نگه داشتن پاها به اتساع مویرگ*ها کمک کرده و این عمل به خواب رفتن کمک می*کند. جوراب*هایتان را فصل سرما در رختخواب بپوشید!

3- شام سبک بخورید:
غذای سنگین و دارای هضم مشکل، خواب را به هم می*زند، بنابراین قبل از رفتن به رختخواب از خوردن شام سنگین خودداری کنید.
از خوردن گوشت قرمز، غذاهای ادویه*دار، قهوه و چای خودداری کنید و میوه و سبزیجات خام، نان سفید، ماکارونی، ماهی و سبزیجات و تمام مواد لبنی که حاوی تریپتوفان هستند را بخورید. تریپتوفان، ماده*ای است که در ساخت و ساز سروتونین نقش دارد و سروتونین، هورمونی است که موجب آرامش و خواب رفتن می*شود.
هرچه زودتر شام*تان را میل کنید، ترجیحا دو ساعت قبل از خواب.
قبل از خواب، جوشانده گیاهانی مثل سنبل الطیب، بابونه و...که ضد*عصبانیت هستند و یا یک لیوان شیر ولرم که اثری آرام*بخش دارد، بنوشید.

4- اتاق خوابتان را مرتب کنید:
بد می*خوابید؟ چنانچه تلویزیون پایین تخت*تان قرار دارد فورا آن *را سر جایش بگذارید. این عمل یکی از مهم*ترین اقداماتی است که توسط متخصصان خواب به آن توصیه شده است. همچنین اتاق کارتان نباید اتاق خوابتان باشد و بدتر آنکه در بستر مشغول به کار باشید!
اتاق خواب مکانی است برای خوابیدن، نه مکانی برای فعالیت*های مختلف!
خود بستر هم بخش مهمی است. به*سختی می*توان شبی خوش را روی تختی گذراند که تشکش نافرم باشد. تشک هر 10 سال یک بار باید عوض شود. تشک شما چطور، چند سال از عمرش می*گذرد؟ در صورتی*که همسرتان خروپف می*کند، یک گوشی روی گوش تان بگذارید.

5- ذهنتان را مشغول نکنید:
برخی از فعالیت*های ذهنی به*شدت خوابیدن را مختل می*کنند. از این*رو، تلویزیون، بازی*های ویدئویی و تمام نگرانی*هایی مثل مالیات، حسابرسی، درگیری های سر کار، ورق*هایی که باید تصحیح شوند و... را کنار بگذارید.
همچنین بحث و مشاجره*های زن و شوهری را نیز قبل از خوابیدن قدغن کنید! این عمل موجب عصبانیت*تان شده و زمانی*که سرتان را روی بالش می*گذارید، مدام آن *را تکرار کرده و خوب نمی*خوابید!
تبیان
 

mamai86

New member
بسیار جالب و مفید بودد
راجب سیکل یک ساعت و نیمه کاملا موافقم.
 
بالا