ღ تفسیر لام خون محیطی ღ

*Mary*

New member
سلام،طاعات وعبادات همگی قبول باشه ،منم بالاخره این امتحان لام و دادم خدارو شکر max شدم:4d564ad6: تشکر از راهنمایی های همگی دوستان:rose:

mohana

Well-known member
سلام ب همه...طاعات قبول..
*Mary* جان خیلی خیلی خوشحال شدم..آفرین..خدا قوت...:smiliess (8):

IL-2

Well-known member
خب بگید ...

12_15_200813_48_16_monosit2.JPG

mohana

Well-known member
سلام
1- نوتروفیل
2- لنفوسیت
سمت راست مونوسیت
البته رنگ هسته و سیتوپلاسم طبیعی نیس

شکل rbc ها یجوریه..مثلا اریتروسیتی که پایین هس..نمیشه گفت شیستوسیت ولی خب طبیعی هم نیس...شبیه بایت سله
انکلوزیون ها نمیدونم چی هستن...شاید هاول ژولی؟ ولی نه هاول ژولی درشت تره :)))
بعد اون بالا گوشه سمت چپ..تصویر سلول کامل نیس ولی شاید پلی کرومازی باشه :whistle:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: IL-2
سلام بچه ها

خب این تصویر که دیگه برای شماها عین آب خوردنه- آفرین مهنا خانوم سلول ها رو درست گفتین

تشخیص هاول ژولی و اینا واقعا تجربه میخواد- هاول ژولی درشتر و حاشیه اون صاف و مشخصه- باید همه چی رو در نظر گرفت(مثلا وضع بالینی فرد مورد نظر )

من سلول هدف هم در این فیلد دیدم

mohana

Well-known member
سلام...روز گـــــــرم تیرماهیتون ب خیر...

IndianJPatholMicrobiol_2011_54_2_371_81643_u2.jpg

Flandrint0816.jpg

• Like

IL-2

Well-known member
تصویر اول: دو تا لنف و یه منوسیت.میگم هاول ژولی هم هست یا رسوب رنگه؟

تصویر دوم: یعنی همه منوسیت هستن؟ یکیشون هم آر بی سی فاژ کرده....

mohana

Well-known member
تصویر اول: دو تا لنف و یه منوسیت.میگم هاول ژولی هم هست یا رسوب رنگه؟

تصویر دوم: یعنی همه منوسیت هستن؟ یکیشون هم آر بی سی فاژ کرده....

تصویر دوم:اریتروفاگوسیتوز درسته... این یه فیلد از لام بیمار مبتلا به لوسمی مونوبلاستی حاد هس...این سلول ها هم به نظرم بلاست هستند.

سلام بچه ها خسته نباشید

امتحانام تموم شد- امروز سخترین امتحان عمرم رو گذروندم- واحد اختلالات لکوسیتی و لوسمی و لنفوم بود

باور کنین سوالاش همه کیسی بود- حتی برای آزمون دکتری هم اینطوری طرح نمیکنن- این استادمون فوق العادس از نظر علمی و تجربه تشخیص مرفولوژی- طراح سوال ارشد و دکتری هم هست- سوالای کیسی سخت رو هر سال چند تاشو ایشون میده.

اما در مورد سوال شما

تصویر بالایی: 2 تا اریتروبلاست هستند که توسط پلی بهم متصل هستند- یه جور دیس اریتروپوئز هست-(یه پلی کروماتوفیلیک نرمبوبلاست هست) بچه ها اینا لنفوسیت نیستا- فرم کروماتین هسته و سیتوپلاسم بیشترش و کمی بازوفیلی به نفع رده اریتروئیدی هست.

تصویر پایینی: همون طور که گفتین اینها سلول های درشتی هستند. فرم کروماتین تیپیک رده منوئیدی هست- روشن و باز هست- سلول ها هستک واضح دارند. به نظرم منوبلاست هستند

حالا اینکه بگیم چه بیماری هست که جز تشخیص های ما میشه: M5 و m4 قرار میگیره.

mohana

Well-known member
سلام...به سلامتی...خدا قوت... :rose: ان شالله نتیجه امتحاناتتون عالی باشه...

درسته...جواب درست همین بود...

اولی: تو مبحث دیس اریتروپوئز مثال هایی که تو کتابمون نوشته یکیش پل بین هسته ای بود... تو این تصویر چون بین دو تا سلول پل وجود داشت نه هسته، برام جالب بود که بذارم اینجا :)

دومی: این تصویر رو دیده بودم...تو سایت... نوشته بود لوسمی m4/m5 .... بعد کتاب دکتر گل افشان رو میخوندم رسیدم به مبحث AML دقیقـــــــا همین تصویر... نوشته M5 .... نمیدونم منظور از M4/M5 چیه

آخرین ویرایش:
ممنون

بله n/c ارتو کمتر از پلی هست

وقتی میگن m4/m5 منظورشون اینه در تشخیص به تنهایی با مرفولوژی شک کردیم که m5 هست یا m4. واقعا تصاویر اینا همیشه تیپیک نیست- البته اونایی که با تجربه هستن میتونن دیف بزنند و با قطعیت بیشتری جواب رو بگن

البته یه چیزی باید بگم اینه که ملاک های تشخیصی که در کتاب هست و یه قانونه اینه که ما باید بر اساس مغز استخوان نظر بدیم- ممکنه در خون محیطی اصلا همچین نمایی رو نبینیم

• Like

IL-2

Well-known member
سلام بر همگی
انشاءالله که آقای هماتولوژی این ترم نمره الف رو کسب کنند ....

من یه پیشنهاد داشتم واسه تابستان اینکه یه تاپیک جدا زده بشه و هر روز هر روز یه سوال مربوط خونشناسی مطرح بشه و دوستان هم تا شب جواب بدن و در نهایت جواب صحیح گفته بشه...
اینجوری در تابستان حداقل 90 نکته یاد میگیرم یا برای بعضی دوستان 90 نکته مرور میشه
:)

صرفا یه پیشنهاده
ببخشید مهنا که اینجا نوشتم :rose:

آخرین ویرایش:

twilight

New member
سلام
با آرزوی موفقیت روز افزون برای دوستان عزیز .

من با پیشنهادتون موافقم
اگر طراح سوال اون روز مشخص باشه بهتره اینجوری زحمت یه نفر نمیشه و مشارکت هم بیشتر میشه .

mohana

Well-known member
سلام..روزتون به خیر....
رای من ممتنع :)
پیشنهادت خیـــــــــلی عالیه مثل همیشه...ولی خب علت کاملا موافق نبودن من اینه که مطمئن نیستم نظر مدیر بخش هماتو چی میتونه باشه...چون تا به حال چند بار پیش اومده که مدیربخش وقتی تعدد تاپیک های مشابه رو میبینن تاپیک ها رو ادغام میکنن ( البته تو بخش متفرقه نه علمی)
ولی خب... شاید از نظرشون یه تاپیک اضافه تر مشکلی نباشه...
به نظرم اگ همه موافق پیشنهادت بودن ، با مدیر هم مشورت کن ببین نظرشون چیه...

من همش میخوام کمتر بیام اینجا همش تاپیک های خوشجیل بزنین نذارین برم باشه؟؟ :whistle:

• Like

IL-2

Well-known member
من سعی میکنم موافقت مدیریت رو بگیرم

عمرا مهنا بذارم بری از اینجا...:bunnyearsmiley:

mohana

Well-known member
سلام به همه هماتولوژیست های عزیز...

تاپیک گرد و خاک گرفته :riz303:

این RBC چرا این شکلیه؟ :|

x17f_125444.png

IL-2

Well-known member
ســـــــــــــــلام ..
فک کنم این از این گیاه های 4 برگه که میگن شانس میاره :)
احتمالا این لام متعلق به یه میلیاردری چیزی باشه :))

سلام بچه ها امیدوارم که حالتون خوب باشه

مهنا خانوم میخواد ما رو با دهن روزه بخندونه

پناه بر خدا گلبول قرمز اینجوریشو دیگه ندیده بودیم-به نظرم جای خوب لام نیست و گلبول ها در وضعیت مناسب خودشون نیستند

بالا