" گلوکوم" دومین علت نابینایی در دنیا ‌

TrueLove90

New member
...

رییس بیمارستان خاتم‌الانبیاء مشهد گفت: بیماری گلوکوم(آب‌سیاه چشم) دومین علت نابینایی در دنیا‌ست.


به گزارش خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر میرنقی موسوی امروز 6 خرداد ماه در حاشیه اولین کنگره بین‌المللی تازه‌های گلوکوم(آب‌سیاه) که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، در جمع خبرنگاران،‌ اظهار کرد:

آب‌سیاه چشم دارای انواع گوناگون از جمله زاویه باز، بسته و به طور اولیه و ثانویه است؛
گلوکوم از نوع مزمن یعنی با زاویه باز، علامت خاصی ندارد و به عنوان بیماری بی‌ سر و صدا شناخته می‌شود که روندی آرام را طی می‌کند.


رییس مرکز تحقیقات چشم‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد:

در بیماری آب‌سیاه فشار چشم بالا می‌رود و این فشار زیاد، عصب‎‌های بینایی را تخریب می‌کند، بیمار در حالی به پزشک مراجعه می‌کند که دچار اختلال در بینایی شده و دیگر قابل درمان نیست.وی خاطرنشان کرد: دید بیمار مبتلا به آب‎‌سیاه در مراحل انتهایی به صورت «لوله تفنگی» خواهد بود، به طوری که بیمار اطراف‌ خود را نمی‌تواند ببیند و فقط از زاویه رو به ‌رو قادر به دیدن است.


موسوی در خصوص دلیل نامگذاری این بیماری به آب‌سیاه، گفت:

در این بیماری برخلاف آب مروارید که قابل درمان است عصب چشم تخریب و فشار چشم بالا می‌رود، بنابراین قابل درمان نیست، اما می‌توان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.رییس بیمارستان خاتم‌الانبیاء مشهد در رابطه با عواملی که منجر به بیماری آب‌سیاه می‌شود، افزود:
از عوامل این بیماری می‌توان به ارث و ژنتیک، التهابات داخل چشم، عفونت‌ها، ضربه‌ها و مصرف برخی داروها به صورت خودسرانه اشاره کرد.


رییس مرکز تحقیقات چشم‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در خراسان آمار دقیقی از تعداد بیماران مبتلا به بیماری آب‌سیاه چشم در دست نیست، زیرا بعضی از افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند.


موسوی اضافه کرد: درمان قطعی و مشخصی برای آب‌سیاه وجود ندارد؛ در صورتی که درمان دارویی باشد، بیمار باید مداوم از داروها استفاده کند، اما اگر درمان از نوع جراحی باشد، ممکن است بعد از جراحی دیگر نیازی به استفاده از دارو نباشد و امکان بازگشت بعد از جراحی هم وجود دارد.

رییس بیمارستان خاتم‌الانبیاء مشهد در مورد ازدحام و گاهی ارائه نامناسب خدمات بیمارستان‌های چشم‌پزشکی، خاطرنشان کرد: به دلیل تعداد زیاد بیماران و تعداد کم مراکز تخصصی چشم‌پزشکی و پزشکان مجرب در این زمینه همچنین خدمات مطلوبی که این مراکز با قیمت‌های ارزان ارائه می‌دهند، این مراکز با ازدحام مواجه‌اند.

وی در رابطه با بیمه‌هایی که می‌توانند بیماران مبتلا به آب‌سیاه را تحت پوشش قرار دهند، افزود: تمام بیمه‌های موجود در کشور بیماران مبتلابه گلوکوم را تحت پوشش قرار می‌دهند.

اولین کنگره بین‌المللی تازه‌های گلوکوم(آب‌سیاه) از 6 تا هشتم خرداد ماه سال جاری با حضور شرکت‌کنندگانی از سراسر ایران و کشورهایی مانند آلمان، ایتالیا و آمریکا در هتل پردیسان مشهد برگزار گردید .

...
 
بالا