گروه ایمنی شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران ☚

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

eeeeeeehsan

New member
معرفی:

سابقه تشکیل گروه ايمونولوژي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران به زمان تأسيس دانشكده پزشكي باز مي‌گردد. همزمان با تاسیس دانشکده پزشکی به سبک جدید و به ریاست مرحوم پروفسور اوبرلن، گروه میکروبشناسی، سرم شناسی و انگل شناسی که یکی از ارکان مهم علوم پزشکی بود، تشکیل گردید. ریاست کرسی این گروه جدید التاسیس را مرحوم دکتر حسين سهراب بر عهده داشت. محل این گروه ابتدا در یکی از ساختمانهای دانشگاه تهران در خیابان لاله زار و سپس قسمتی از ساختمان گروه فعلی بیوشیمی بود. بعد از احداث ساختمان جدیدی در قسمت شمال شرقی دانشگاه، گروه فوق در آنجا استقراریافت. بعد از مرحوم دکتر سهراب، مرحوم دکتر میردامادی که از آلمان برگشته بود، مسئولیت گروه فوق را بر عهده گرفت. مرحوم میردامادی علاقه زیادی به انجام روش کلمر برای اندازه‌گیری کمپلمان سرم و نیز روش ابداعی خود بنام MCFداشت. از آنجا که تشخیص کیست هیداتیک با مشکلاتی مواجه بود، وی با استفاده از اسکولکس انگل همينولپسیس ناناروش کازونی را برای تشخیص ایمونولوژیک بیماری فوق بکار گرفت. در این دوره دکتر حسین سعادت زاده نیز از استادان فعال در زمینه کمپلمان و تشخیص ایمونولوژیک کیست هیداتیک در گروه بود. دکتر رهبر نیز در همین دوره در زمینه همگلوبینوپاتی ها و ایمونوشیمی فعالیت می کرد که نتیجه تحقیقات او کشف چندین هموگلوبین در سطح جهانی بود.

بعد از دکتر میردامادی با برگزاری انتخابات، مدیریت گروه به عهده آقایدکتر شفا گذاشته شد. نامبرده استادی جدی و منظم بود و چند سالی هدایت گروه را برعهده داشت. پس از او مرحوم دکتر غلامرضا نظری بعنوان مدیر گروه انتخاب و مشغول به کار شد. مرحوم دکتر نظری از روش ایمنوفلورسانس برای تشخیص توکسوپلاسموز استفاده کرد. تست نلسون که با استفاده از سرم بیمار و ترپونم کشت داده شده در بیضه خرگوش انجام می گرفت، در گروه فوق توسط وی راه اندازی شد. بعد از ایشان مرحوم دکتر جواد فیلسوفی مدیریت گروه را بر عهده گرفت. نامبرده پس از طی دوره کوتاه مدتی در فرانسه، مبادرت به تشخیص آلرژی در انسان نمود و بیماران بسیاری داشت.بعد از مرحوم دکتر فیلسوفی مدیریت گروه بر عهده آقای دکتر خسرو فرهی قرار گرفت. در این زمان بود که بخش بیولوژی کاربردی نیز به گروه میکروبشناسی و ایمونولوژی منضم گردید. پس از نامبرده ضمن انجام انتخابات، گروه میکروبشناسی و سرم شناسی از هم جدا شد و آقای دکتر احمد مسعود مدیر گروه ایمونولوژی گردید. از این تاریخ ایمونولوژی جدید در گروه فوق باهمکاری استادان جدید شروع شد. روشهای تشخیص ایمنی سلولي توسط دكتر مسعود و ایمونوژنتیک توسط دکتر نیک بین، ایمونوشیمی و ایمونولوژی تولید مثل در زمینه سقط های مکرر توسط دکتر میراحمدیان و ایمونوتراپی سرطان توسط دکتر خوانساری جای خود رادر این گروه باز کرد. در سال 1375 مدیریت گروه را دکتر محمد حسین نیکنام بر عهده گرفت و متعاقب آن از سال 1376 با برگزاری انتخابات دکتر محمد وجگانی این مدیریت راعهده دار شد. از سال 1386، دکتر بهروز نیک بین مسئولیت مدیریت گروه را بر عهده گرفت و از سال 1390 تاکنون این مسئولیت را دکتر نیکنام عهده دار هستند.

گروه ایمونولوژی علاوه بر مسئولیت تدریس واحد ایمونولوژی به دانشجویان دکتری حرفه ای پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی مسئولیت آموزش مقاطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای/رزیدنتی را نیز بر عهده دارد. گروه ایمونولوژی از سال 1330 تاکنون متخصص ایمونولوژی تربیت می نماید که ابتدا تحت عنوان «دوره عالی سرم شناسی» و سپس «دوره تخصصي ايمونولوژي» بوده و اکنون با نام «دكتراي تخصصي (PhD) ایمونولوژی» تغییر نام یافته است. سمینارها، بازآموزیها، کنگره‌های داخلی و بین‌المللی از سال 1364 توسط گروه ایمونولوژی در تهران و شهرستانها تشکیل گردیده است.

در طي دوران عمر شصت و چندساله اين گروه با تلاش اساتيد متقدم ومتأخر روش‌هاي مختلف سرولوژي و ايمونولوژي براي اولين ‌بار در كشور راه‌اندازي و تعداد زيادي دانشجو در مقاطع مختلف فارغ‌التحصيل شده و طرح‌هاي پژوهشي متعددي به‌انجام رسيده ‌است. راه‌اندازي روش اندازه‌گيري كمپلمان سرم و روش كازوني براي تشخيص كيست هيداتيك توسط مرحوم دكتر ميردامادي، راه‌اندازي روش ايمونوفلورسانس براي تشخيص توكسوپلاسما و تست نلسون براي تشخيص سيفيليس توسط مرحوم دكتر نظري و روش‌هاي تشخيص آلرژي توسط مرحوم دكتر فيلسوفي برخي از روش‌هايي هستند كه براي اولين بار دركشور توسط اساتيد متقدم گروه معرفي شده و در خدمت جامعه پزشكي قرار گرفته‌اند. راه‌اندازي روش‌هاي تشخيص انواع هموگلوبينوپاتي و تالاسمي توسط دکتر رهبر، روش‌هاي تعيينHLAتوسط آقایان دکتر نیک بین و دكتر امير زرگر، بررسي پلي مرفيسم سايتوكاينها توسط دکتر امیر زرگر از جمله مواردي هستند كه توسط استادان متأخر گروه براي اولين بار به جامعه پزشكي كشور ارائه و عرضه شده و در مراكز آموزشي- درماني نقاط مختلف كشور نيز راه ‌اندازي شده ‌است. از سال 1368 گروه ايمونولوژي بصورت مستقل در دانشكده پزشكي به فعاليت خود ادامه مي‌دهد. در این دهه راه اندازی کشت سلول و تقویت مبانی ایمونولوژی مولکولی، تلاش در جهت فراهم ساختن و ارتقائ زمینه های پژوهشی گروه بویژه برای دانشجویان PhD اعزام اکثریت دانشجویانPhDبه فرصت های مطالعاتی در دانشگاههایمعتبر خارج کشور و انتشار تعداد قابل توجهی مقالات بین المللی و کتب ایمونولوژی ازدستاوردها و فعالیتهای اعضای هیأت علمی این گروه محسوب می شود.
 
آخرین ویرایش:

eeeeeeehsan

New member
824.jpg


نام و نام خانوادگی: محمد حسین نیکنام
فلوشیپ/MS: دکترا تخصصی Ph.D
تخصص/Ph.D: ایمونولوژی
رتبه: استاد
سمت: مدیرگروه

%D9%88%D8%AC%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C.JPG


نام و نام خانوادگی: محمد وجگانی
فلوشیپ/MS: دکترا تخصصی Ph.D
تخصص/Ph.D: ایمونولوژی
رتبه: استاد
820.jpgنام و نام خانوادگی: افشینه لطیفی نیا
فلوشیپ/MS:
msc ایمنولوژی
تخصص/Ph.D: -
رتبه: 4

خانم افشينه لطيفي‌نيا در سال 1340 در شهر تهران متولد شد. ايشان تحصيلات ابتدايي را در دبستان دكتر كريم فاطمي شهر تهران در سال 1346 و تحصيلات متوسطه را در دبيرستان خوارزمي شماره 1 دختران شهر تهران آغاز نمود و در سال 1358 موفق به اخذ مدرك ديپلم گرديد. تحصيلات عالي خود را در سال 1358 در رشته كارشناسي علوم‌آزمايشگاهي دانشكدة پزشكي دانشگاه تهران آغاز كرد و در سال 1364 فارغ‌التحصيل شد. وي در سال 1373 موفق به اخذ درجة كارشناسي ارشد در رشتة ايمونولوژي از دانشكدة بهداشت دانشگاه علوم پزشكي تهران گرديد. ايشان اكنون به عنوان عضو هيئت علمي و مربي گروه ايمونولوژي در دانشكده پزشكي دانشگاه تهران مشغول به كار مي‌باشند.6183.jpg


نام و نام خانوادگی: عیسی صالحی
فلوشیپ/MS:
-
تخصص/Ph.D:
ایمونولوژی
رتبه: استادیار

علايق پژوهشي
Animal models of Autoimmunity
Apoptosis
Immunoregulation
T-cell Biology
Biomarkers

گرايشات تخصصي
Autoimmunity
Making transgenic animals
Medical Technology
 
آخرین ویرایش:

eeeeeeehsan

New member
808.jpg


نام و نام خانوادگی: علی اکبر امیرزرگر
فلوشیپ/MS:
ايمونولوژي پيوند و HLA دانشگاه هايدبرگ آلمان
تخصص/Ph.D:
ایمونولوژی پزشکی
رتبه: استاد815.jpg


نام و نام خانوادگی: جمشید حاجتی
فلوشیپ/MS:
ایمونولوژی تومورها- دانشگاه Mc master -CANADA
تخصص/Ph.D:
ایمونولوژی
رتبه: استاد

علايق پژوهشي
ایمونوتراپی تومورها با استفاده از سلولهای دندریتیک
بررسی ویژگیهای سلولهای دندریتیک

گرايشات تخصصي
Tumor Immunology
Immunology of Infectious diseasees


نام و نام خانوادگی: کبری بامداد مهربانی
فلوشیپ/MS:
msc ایمنولوژی
تخصص/Ph.D:
-
رتبه: 4
نام و نام خانوادگی: مریم حسینعلی ایزد
فلوشیپ/MS:
Neuroscience, Immunoregulation, Dep. clinical Neuroscience, Univercity of Calgary, Canada-Immunology Dep., Blood Research Institute, Blood Center of Wisconsin, USA
تخصص/Ph.D:
ایمونولوژی
رتبه: استادیارنام و نام خانوادگی: فرشید نوربخش
فلوشیپ/MS:
نوروایمونولوژی، دانشگاه آلبرتا
تخصص/Ph.D:
ایمونولوژی، علوم پزشکی تهران، دانشگاه کلگری
رتبه: استادیار


نام و نام خانوادگی: سمیرا رجائی
فلوشیپ/MS:
-
تخصص/Ph.D:
-
رتبه: استادیار


نام و نام خانوادگی: نیما رضایی
فلوشیپ/MS:
-
تخصص/Ph.D:
-
رتبه: استادیار
 
آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا