کره جادوگر _ قارچ مغز زرد

مجید دیجی

مدیر بخش

دانستنی های علمی:

"قارچ مغز زرد" یا "ژله ی طلایی" یکی از قارچ های خانواده ی تِرِمِلاسه بوده که به وفور روی شاخه های مرده ولی متصل به درخت یا روی شاخه های خزان شده ی اخیر به خصوص نهاندانگان یافت می شود.
این قارچ به صورت پارازیت سبب زوال چوب می گردد.

Tremella%20mesenterica124.jpg

قارچ مغز زرد، ژلاتینی بوده و اندام های میوه دهنده ی آن به رنگ زرد یا زرد مایل به نارنجی می باشد که می تواند حدود 7.5 سانتیمتر نیز رشد کند.


Tremella%20mesenterica452.jpg

این قارچ دارای سطحی بریده بریده یا لُبدار و پیچ خورده می باشد که در صورت مرطوب شدن، روغنی یا چرب و لزج می شود.

در شکاف های پوست درخت رشد کرده و در طول آب و هوای بارانی ظاهر می شود. و چند روز پس ازبارندگی، خشک شده و به صورت یک غشای نازک یا توده ای چروک خورده و خشک شده تبدیل می شود که در اثر بارندگی بعدی دوباره احیا گشته و زنده می شود.

این نوع قارچ معمولاً در جنگل های خزاندار و مخلوط و نیز در آب و هوای معتدل و گرمسیری مانند آفریقا، آسیا، استرالیا، اروپا و شمال و جنوب آمریکا گسترش دارد.


اگرچه اندام میوه دهنده ی آن بی مزه یا دارای طعمی ملایم و کم می باشد ولی به عنوان قارچی خوراکی شناخته شده است.

Tremella%20mesenterica265.jpg

این اندام های میوه دهنده دارای شکل نامنظمی بوده و معمولاً پوست شاخه های مرده ی درختان را شکسته و ظاهر می شوند. بیش از 7.5 سانتیمتر پهنا و حدود 2.5 تا 5 سانتیمتر نیز ارتفاع دارند. دارای لوب های متعددی بوده که شبیه مغز می باشند. سطح آن صاف و نیمه شفاف می باشد. به رنگ های زرد پررنگ، زرد کم رنگ، زرد مایل به نارنجی و به ندرت بدون رنگدانه و به رنگ سفید یا بی رنگ دیده می شوند. میوه های خشک شده نیز به رنگ های قرمز تیره یا نارنجی دیده می شوند.

اسپورهای این قارچ به صورت توده ای وجود داشته و به رنگ سفید یا زرد کم رنگ هستند. این اسپورها بیضی شکل و به ابعاد 12-16 × 9-10 میکرومتر هستند.WitchesButter_LimberlostTr_061119.jpg
 
آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:


قارچ Tremella mesenterica کربوهیدارت هایی تولید می کند که فعالیت بیولوژیکی داشته و زمینه تحقیقات بسیاری از محققان قرار گرفته است.

Tremella%20mesenterica374.jpg

اگرچه تعدادی از افراد ادعا می کنند که ای ن قارچ غیرخوراکی است اما منابع متعددی وجود دارد که بیان می کند این قارچ خوراکی است اما مزه و طعم خاصی ندارد.

Tremella%20mesenterica15.jpg

اندام ژله ای این قارچ اگر در سوپ ها استفاده گردد سبب بهتر شدن ساختار سوپ می شود.
در چین، از این قارچ برای تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از سرطان استفاده می شود.

Tremella%20mesenterica15.jpg

یکی از پلی ساکاریدهای شناخته شده از این قارچ، پلی ساکارید گلوکورونوکسیلومانان (Glucuronoxylomannan) است که توسط اندام میوه ی آن تولید می شود. این پلی ساکارید سبب افزایش سیستم ایمنی، حفاظت در برابر پرتوافکنی، جلوگیری از دیابت، کاهش درد، کاهش کلسترول خون و فعالیت ضدآلرژی می باشد.
 
بالا