کارگاه systematic review

N@RVIN

Well-known member
سلام دوستان​
:rose:

با توجه به ارزشمند بودن همچنین مطالعاتی این تاپیک رو زدم برای اینکه هر کسی که اطلاعاتی در مورد systematic review داره لطف کنه بذاره اینجا تا انشاله الان یا در آینده حتی شده یکم برای دوستان مراجعه کننده مفید باشه .

دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و مخصوصا دوستان دوره ی دکتری که حتما تجربه ی چنین کارهایی رو دارند خیلی خوب میشه اگه لطف کنند و همکاری کنند.خوشحال میشیم همه :)

امیدوارم همکاری بشه چون مسلما همه یه روزی همچین اطلاعاتی رو لازم خواهیم داشت :)
:rose:

N@RVIN

Well-known member

کتاب متاآنالیز ....اول مطالعه ی این کتابها تو اولویت باشه بهتره تا بعد بریم سراغ تجربه های کاری و روشهاای جستجو

metaa-n-a-lysis_book__.pdf

A

admin2

Guest
سلام
ممنون از کارگاهتون:rose:
منم استقبال می کنم امیدوارم بتونم مفید باشم برای کارگاهتون الان در حال نوشتن یه همچین مقاله ای هستم اگر به یافته ای رسیدم دریغ نمی کنم

N@RVIN

Well-known member
سلام
ممنون از کارگاهتون:rose:
منم استقبال می کنم امیدوارم بتونم مفید باشم برای کارگاهتون الان در حال نوشتن یه همچین مقاله ای هستم اگر به یافته ای رسیدم دریغ نمی کنم

ممنون نظر لطفتونه...خیلی کمک خوبی خواهد بود اگه همه همکاری کنند.

منم از امشب انشالله مراحل کار رو از اول میگذارم چون در حال انجامش هم هستم مرحله به مرحله سعی میکنم با جزئیات کارهای لازم رو اینجا بیارم

N@RVIN

Well-known member
مفهوم systematic review چیست؟

A systematic review answers a defined research question by collecting and summarising all empirical evidence that fits pre-specified eligibility criteria​

یک رویکرد کمی یا کیفی برای جمع آوری نظامند (سیستماتیک ) یافته ها و مطالعات مرتبط و تایید شده ی پیشین به منظور رسیدن به یک نتیجه گیری و دانش جدید در مورد موضوع مورد تحقیق است.

**systematic review با استفاده از دو شیوه ی غالب narrative analysis و meta-analysis یافته های جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل می کند.

narrative analysis : به روایت داستانی یافته های حاصل از مطالعه اشاره دارد و با استفاده از ابزارهای مختلفی این کار انجام می گیرد .

*** meta-analysis : استفاده از یک روش آماری ( با بهرگیری از نرم افزار SATA) برای خلاصه کردن و تجزیه و تحلیل نتایج حاصل از مطالعات پیشین است.

systematic review اغلب به مطالعات با شیوه ی تحلیل narrative analysis اطلاق می شود و مطالعات meta-analysis خود یک روش جداگانه از انواع مطالعات محسوب می شود که در حال حاضر معتبرترین نوع مطالعات در درجه ی اول meta-analysis و بعد systematic review هست.

منبع :https://himmelfarb.gwu.edu/tutorials/studydesign101/systematicreviews.html

abtin13

New member
مفهوم systematic review چیست؟

A systematic review answers a defined research question by collecting and summarising all empirical evidence that fits pre-specified eligibility criteria​

یک رویکرد کمی یا کیفی برای جمع آوری نظامند (سیستماتیک ) یافته ها و مطالعات مرتبط و تایید شده ی پیشین به منظور رسیدن به یک نتیجه گیری و دانش جدید در مورد موضوع مورد تحقیق است.

**systematic review با استفاده از دو شیوه ی غالب narrative analysis و meta-analysis یافته های جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل می کند.

narrative analysis : به روایت داستانی یافته های حاصل از مطالعه اشاره دارد و با استفاده از ابزارهای مختلفی این کار انجام می گیرد .

*** meta-analysis : استفاده از یک روش آماری ( با بهرگیری از نرم افزار SATA) برای خلاصه کردن و تجزیه و تحلیل نتایج حاصل از مطالعات پیشین است.

systematic review اغلب به مطالعات با شیوه ی تحلیل narrative analysis اطلاق می شود و مطالعات meta-analysis خود یک روش جداگانه از انواع مطالعات محسوب می شود که در حال حاضر معتبرترین نوع مطالعات در درجه ی اول meta-analysis و بعد systematic review هست.

منبع :https://himmelfarb.gwu.edu/tutorials/studydesign101/systematicreviews.html

این که به شکل هرم کشیده یعنی پایه های هرم اهمیت بیشتری از راس هرم دارن یا از لحاظ اهمیت هیچ فرق با هم ندارن؟ منظورم از اهمیت باارزش بودن نوع مطالعه اس

N@RVIN

Well-known member
ملزومات اساسی SYSTEMATIC REVIEW

clearly stated objectives with pre-defined eligibility criteria for studies*

explicit, reproducible methodology**

a systematic search that attempts to identify all studies***

assessment of the validity of the findings of the included studies (e.g. risk of bias)****

systematic presentation, and synthesis, of the characteristics and findings of the included studies*****

N@RVIN

Well-known member
این که به شکل هرم کشیده یعنی پایه های هرم اهمیت بیشتری از راس هرم دارن یا از لحاظ اهمیت هیچ فرق با هم ندارن؟ منظورم از اهمیت باارزش بودن نوع مطالعه اس

برای نشون دادن ترتیب اکثر سطوح سازمانی ، ارزشی و ... از هرم استفاده می کنند و به ترتیب بالاترین به عبارتی مهمترین یا پایین ترین رو از راس هرم به پایین نشون میدن // ینی همیشه عنوانی که تو راس هرم هست نسبتا دارای ارزش بالاتری هست...این هرم هم به ترتیب همین موضوع رو نشون میده هرچند مطالعاتی که اینجا اشاره شدند همه ارزشمند هستند اما با توجه به وسعت منابعی که استفاده می کنند و شیوه ی جستجو تحلیل و در نهایت نتیجه گیری کمی نسبت به هم ارزشمندتر و معتبرتر هستند .در حال حاضر متا آنالیز معتبرترین نوع مطالعاته.

N@RVIN

Well-known member
پنج گام اصلی SYSTEMATIC REVIEW

Framing questions for a review*

IDENTIFYING RELEVANT PUBLICATIONS**

ASSESSING STUDY QUALITY***

SUMMARIZING THE EVIDENCE****

INTERPRETING THE FINDINGS*****

1 ) طرح سوال پژوهشی (تعیین معیارهای ورود و خروج مطالع)

2 ) شناسایی منابع و پژوهشهای مرتبط با سوال پژوهشی و موضوع پژوهش

3 ) ارزیابی کیفیت مطالعات تعیین شده و وارد کردن یا وارد نکردن آنها در پژوهش

4 ) خلاصه سازی شواهد

5 ) تفسیر یافته ها و نتیجه گیری ( نیجه گیری در مرور نظامند ایجاد یک ایده و دانش جدید است و نه صرفا مثل مطالعات حاصل از بررسی متون (literure review) گزارش یافته های مطالعات پیشین)

به ترتیب که میریم جلو تمام مراحل با جزئیات میارم .

آخرین ویرایش:

N@RVIN

Well-known member
گام اول

نوشتن عنوان پژوهش : هدف پژوهشی نوشته می شود.

طرح سوال پژوهشی : طرح سوال از هدف پژوهشی​

Pico.( 1: مراحل طرح سوال
P: ...
I: .....
C : ...
O : ...

Concept (2: مفاهیم اصلی هدف پژوهشی
1- ....
2- .....
3-...
4-...

3) اشاره به پایگاههای اطلاعاتی مثل OVID ,PUBMED,.

4)تعیین KEYWORD
5)تعیین معیارهای ورود و خروج

saeedvums

New member
سلام دوستان

واقعا" مطالبی خوبی بود :rose::rose:

منم دارم شروع میکنم به جمع آوری اطلاعات

من خیلی کارهای تحقیقاتی رو دوس دارم و قراره به زودی یه مقاله مروری بنویسم

N@RVIN

Well-known member
نوشتن pico

p : population or participant. who are relevant patients جمعیت مورد مطالعه یا مشکل مورد مطالعه (problem)

I : the intervention or indicator مداخله ی مورد نظر چیست ؟ ( نوع درمان ، استراتژی و ...)

c : the compratator or control. گروه کنترل یا آلترناتیو دیگر.

o : the outcome پیامد مورد انتظار از مداخله که مرتبط با جمعیت مورد مطالعه است ، چیست؟

مثال :

موضوع پژوهش :

A 28-year-old male presents with recurrent furunculosis (skin boils) for past 8 months; these episodes have been treated with drainage and several courses of antibiotics but keep recurring. He asks if recurrences can be prevented

سوال پژوهش :

In patients with recurrent furunculosis, do prophylactic antibiotics, compared to no treatment, reduce the recurrence rate?

سوال پژوهش از طریق نوشتن pico :

P Population/patient = patients with recurrent furunculosis
I Intervention/indicator = prophylactic antibiotics
C Comparator/control = no treatment
O Outcome = reduction in recurrence rate of furunculosis

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Hamidvet
بالا