چرا عده ای با تلاش فراوان و مطالعه اصولی هم نتوانستند پزیرفته شوند!!!؟؟

najma

New member
البته من خودم به نکته برداری معتقدم و معمولا برای خودم جزوه درست میکنم مثلا قبل کنکور چند فصل از سلولی رو خلاصه برداری کردم و نکات حفظیش رو چند با دوره کردم که خیلی بهم کمک کرد .ولی هرکس روش های خودش رو داره که ممکنه روی خودش جواب بده و روی دیگری جواب نده .
تناقض در مطالب منابع مختف هم واقعا مشکل ما نیست مشکل طراحه واقعا هم نمیشه پیش بینی کرد که کدوم جواب مد نظره .
یه نکته ای هم وقت گذاشتن زیاده . مثلا برای رشته ژنتیک خیلی مهمه شما چند ماه درس بخونید . چون رقبا واقعا سرسختن . اکثرا سال دوم یا چندمشونه دارن شرکت میکنن . ظرفیت کمه و تعداد شرکت کننده زیاد و رقابت میلی متری . برای همین اکثرا وقتی میرید مشاوره ، میگن ژنتیک رشته دو ساله هست .
زبان هم خیلی نقش مهمی داره توی قبولی .
اما یه نکته تامل برانگیز : گاهی اوقات که مسابقات کشتی برگزار میشد و یه نا داوری اتفاق میافتاد ! پدرم میگفت : نگاه کن ! اگه اون کسی که در حقش نا داوری شده خیلی از رقیب بالاتر بود ، رای دارو نمیتونست اینقدر تاثیر بذاره .
حالا این در رابطه با کنکور هم صادقه . اگر خیلی قوی تر از سایرین باشید ، تاثیر نا داوری ها روی شما کمتر خواهد بود .
من به شخصه برای آزمون دکتری همین تصمیم رو دارم . زیاد کردن فاصله از رقبا و از بین بردن تفاوت های میلی متری .

najma

New member
برای انتخاب شهر هم به نظر من گاهی اوقات باید سختی ها رو پذیرفت . و هزینه ها رو متحمل شد .
دانشجوی قوی و درسخون هر جا که باشه خودش رو بالا میکشه و حتی دانشگاه رو بالا میکشه. بنابراین نباید به هوای اینکه همه دانشگاه ها هم سطح نیستن از انتخاب اونها منصرف شد .

kian

New member
.... اما بانو بحث بر سر سطح دانشگاه نیست!!! بعد مکانی فاصله است!! که گاهی افرادی به امثال بنده که دارای امکان مهاجرت تحصیلی بدلایل محیط شغلی ندارن مجبورن یا از خیر شغلشون بگزرن یا قید قبولی در هر دانشگاهی که شد رو بزنن!!!...
..
و اما اگر سطوح دانشگاههای علوم پزشکی برابر باشن شما بدون توجه به اهمیت نوع مدرک در محل-منطقه نزدیک به سکونت خودت انتخاب دانشگاه میکنی و امکان مردود شدن اشخاصی با ترازهای هم سطح از بین میره....!!!
کما اینکه واقعا در اینکه باید تلاش بیشتر کرد شک نیست اما گاهی شرایط شغلی افراد مانع از مدت و زمان کافیست که باید برای قبولی صرف کرد!!! و این هم مانند قضیه قبل همه یا هیچ است!!
و شاید کسانی با خرج زمانی 3ماه هم به اندازه مدت 6ماهه افرادی دیگر مطالعه داشته و توانایی کسب تراز بالاتری هم داشته اما بدلیل هم سطح شدن با افرادی که علاقه انتحابی را برای پزیرش مد نظر قرار میدهند از قبولی در دانشگاه مطبوع جا مانده...
اما اگر کلیه دانشگاهها را فرای از هر مشغله فکری انتخاب میکرد از قبولی های دانشگاه محل ثالثی پزیرفته میشد!!! ...
هدف من از طرح این موضوع بحث بومی گزینی دانشگاه -محل میباشد با توجه به هم تراز نمودن امکانات دانشگاهی از طرف سازمانهای دانشگاهی........

kian

New member
.... اما بانو بحث بر سر سطح دانشگاه نیست!!! بعد مکانی فاصله است!! که گاهی افرادی به امثال بنده که دارای امکان مهاجرت تحصیلی بدلایل محیط شغلی ندارن مجبورن یا از خیر شغلشون بگزرن یا قید قبولی در هر دانشگاهی که شد رو بزنن!!!...
..
و اما اگر سطوح دانشگاههای علوم پزشکی برابر باشن شما بدون توجه به اهمیت نوع مدرک در محل-منطقه نزدیک به سکونت خودت انتخاب دانشگاه میکنی و امکان مردود شدن اشخاصی با ترازهای هم سطح از بین میره....!!!
کما اینکه واقعا در اینکه باید تلاش بیشتر کرد شک نیست اما گاهی شرایط شغلی افراد مانع از مدت و زمان کافیست که باید برای قبولی صرف کرد!!! و این هم مانند قضیه قبل همه یا هیچ است!!
و شاید کسانی با خرج زمانی 3ماه هم به اندازه مدت 6ماهه افرادی دیگر مطالعه داشته و توانایی کسب تراز بالاتری هم داشته اما بدلیل هم سطح شدن با افرادی که علاقه انتحابی را برای پزیرش مد نظر قرار میدهند از قبولی در دانشگاه مطبوع جا مانده...
اما اگر کلیه دانشگاهها را فرای از هر مشغله فکری انتخاب میکرد از قبولی های دانشگاه محل ثالثی پزیرفته میشد!!! ...
هدف من از طرح این موضوع بحث بومی گزینی دانشگاه -محل میباشد با توجه به هم تراز نمودن امکانات دانشگاهی از طرف سازمانهای متولی دانشگاهی است شاید دیگر هیچ دانشجویی تنها بدلیل عدم تمایل( به هر دلیلی ) به مهجرت تحصیلی از ادامه روند باز نماند و تحمیل زمانی و هزینه ای دیگری را متقبل نگردد............

najma

New member
..
هدف من از طرح این موضوع بحث بومی گزینی دانشگاه -محل میباشد با توجه به هم تراز نمودن امکانات دانشگاهی از طرف سازمانهای متولی دانشگاهی است شاید دیگر هیچ دانشجویی تنها بدلیل عدم تمایل( به هر دلیلی ) به مهجرت تحصیلی از ادامه روند باز نماند و تحمیل زمانی و هزینه ای دیگری را متقبل نگردد............

باهاتون موافقم واقعا گاهی اوقات به خاطر مهاجرت به یه شهر دیگه برای ادامه تحصیل آدم مجبوره خیلی چیزا رو از دست بده . ولی فعلا گویا سیاست بر اینه که اختلاف دانشگاه ها بیشتر بشه نه کمتر !! در همین راستا دانشگاه ایران با تمام امکانات و تجهیزاتش جزء دانشگاه تهران میشه !
بومی گزینی هم با وجود اختلاف سطح دانشگاه ها خیلی ها قبول ندارن . مثلا طرف میگه من کلی زحمت کشیدم و با اینکه شهرستانی ام دوست دارم توی تهران درس بخونم (حق هم داره ) نمیشه از حق مسلمش منصرفش کرد .
متاسفانه این مساله عدم امکان انتخاب تمام شهر ها برای خیلی ها مشکل ساز شد .

ملكه

New member
برای انتخاب شهر هم به نظر من گاهی اوقات باید سختی ها رو پذیرفت . و هزینه ها رو متحمل شد .
دانشجوی قوی و درسخون هر جا که باشه خودش رو بالا میکشه و حتی دانشگاه رو بالا میکشه. بنابراین نباید به هوای اینکه همه دانشگاه ها هم سطح نیستن از انتخاب اونها منصرف شد .
حرفاتون فوق العاده بود....خيلي روم اثر گذاش
واسه دكترا ميتركونم....

epi_info

New member
به نظره من بهتره سوال مطرح شده در ابتدای تاپیک با دید دیگری نگاه بشه. "چرا عده ای از داوطلبان با صرف وقت کمتر و تلاش محدودتر موفقتر بودند". دید منفی به قضیه نا امید کننده میشه.

در کنکور چیزیکه مهمه اینه که بدونیم""چی بخونیم"" و ""چی جوری بخونیم""
اونایی که قبول نمیشن به این دو تا توجه ندارن
من جمله خودم

ariya21

New member
این تاپیک حتی عنوانشم اشتباهه چون:اگه تلاششون فراوان بود و مطالعه هم اصولی بود حتما قبول میشدنننننننننن

Ryushad

New member
در پاسخ به سوال اول باید گفت که اونا فقط فاکتور شانس رو ندارن. اینو صرفا بخاطر اینکه قبول نشدم نمیگم بلکه با نگاه کردن به دفترچه سوالات میشه فهمید که 70 درصد از سوالات دو تا گزینه درست دارن که فقط با شانس باید یکی رو انتخاب کرد. از چنتا رتبه برتر هم اینو پرسیدم.
کسی که سوال رو طرح میکنه باید به شعورش شک کرد که اینطوری طرح میکنه که بعد اومدن کلید یه سری سوال باید حذف بشه چون غلطه.
واقعا که چه وزارتخونه ای داریم
یه مشت نادون دور هم جمع شدن و فقط با احساس آدم بازی میکنن.
واسه اونایی که قبول شدن آرزوی توفیق از ته دل دارم.

binam

Active member
به نظر من خدا باید بخواد تا بشه...من خودم برا ارشد 89 خیلی زحمت کشیدم اما ناباورانه قبول نشدم...پارسال خوندم

نه به اندازه اون بار...اما قبول شدم...تا خدا نخواد نمیشه ...یکی راحت بدست میاره یکی با سختی...دلیل اینو نمیدونم...

شاید اونا که راحت بدست توکلشون به خدا بیشتره(((زحمت و تلاش جواب میده اما دیرو زود داره...)))شاید صلاحشون تو اینه!!!

خوندن من تو دو سال پیش ایرادی نداشتوقتی قبول نشدم خیلی ناراحت شدم...اما الان میگم حتما قسمت بوده که دوباره بخونم

تا جای بهتر قبول شم...

شاید دو سال پیش قبول میشدم زندگی خوبی در انتطارم نبود...با اجبار چیزی رو نخواین

تلاشتون رو بکنید باقییش رو بسپارید به خدا...اگه صلاحتون باشه خدا هم بهتون میده...مطمئن باشید

آخرین ویرایش:

shirin68

New member
bayad bavar dashte bashi k ghabool mishi ta ghabool beshi.age bavaresh koni asoone ghabool shodanesh v moshkeli ham pishe pat nemiofte.shayad khoondi.kheili ham khoondi.khoobam khoondi.ama age tahe zehnet b in fekr kardi k na ghabool nemisham,ghabool shdan be in asooni nist unvaght kheili ham sade ghabool nashodi.agar moshkele soalat pish nemiomad ye moshkele dige pish miomad.pas bavar dashte bashhhhhhhh.begoo ghabooli ta ghabool shi.

در پاسخ به سوال اول باید گفت که اونا فقط فاکتور شانس رو ندارن. اینو صرفا بخاطر اینکه قبول نشدم نمیگم بلکه با نگاه کردن به دفترچه سوالات میشه فهمید که 70 درصد از سوالات دو تا گزینه درست دارن که فقط با شانس باید یکی رو انتخاب کرد. از چنتا رتبه برتر هم اینو پرسیدم.
کسی که سوال رو طرح میکنه باید به شعورش شک کرد که اینطوری طرح میکنه که بعد اومدن کلید یه سری سوال باید حذف بشه چون غلطه.
واقعا که چه وزارتخونه ای داریم
یه مشت نادون دور هم جمع شدن و فقط با احساس آدم بازی میکنن.
واسه اونایی که قبول شدن آرزوی توفیق از ته دل دارم.

واقعا گل گفتی. کنکور ما بیشتر بر اساس شانسه تا معلومات و گزینش علمی. من واقعا سر خیلی از سوالا شانس آوردم. اونایی هم که طبق کلید اولیه غلط زده بودم،با کلید نهایی درست شد. من خیلی بین گزینه ها گیر میکردم.بخصوص زبان.شانس آوردم که ااکثرش درست از آب دراومد. البته من این شانس رو همون قسمت و خواست خدا در نظر میگیرم.

najma

New member
واقعا گل گفتی. کنکور ما بیشتر بر اساس شانسه تا معلومات و گزینش علمی. من واقعا سر خیلی از سوالا شانس آوردم. اونایی هم که طبق کلید اولیه غلط زده بودم،با کلید نهایی درست شد. من خیلی بین گزینه ها گیر میکردم.بخصوص زبان.شانس آوردم که ااکثرش درست از آب دراومد. البته من این شانس رو همون قسمت و خواست خدا در نظر میگیرم.

:28:

صداقت تحسین بر انگیزی دارید که در کمتر کسی دیدم .

hairin

New member
نمیشه اشتباهاتمونو بزاریم به پای خواست خدا .باید تا حدودی مسولیت اشتباهمونو بپذیریم مثلا خود من سر جلسه کنکور به دلیل غرور کاذبی که از حل سوالای اسون بهم دست داده بود 5 تا سوالو که جوابشونو کاملا میدونستم رو اصلا ندیدمو 15 نمره رواز دست دادم و خدا میدونه تا اعلام نتایج به دلیل این اشتباه چه بر من گذشت.دلیل دیگر موفق نشدن داوطلبان نداشتن مهارت کافی در تست زدن و دلهره ی از دست دادن زمان هست که گاهی با بررسی سوالات کنکور سالهای قبل و آنالیز کردن انها میتوان به چگونگی سوالات و ترتیب اهمیت مطالب پی برد

:28:

صداقت تحسین بر انگیزی دارید که در کمتر کسی دیدم .

ممنون نجما جون. من خودم واقعا برای کنکور زحمت کشیدم و خیلی تحلیلی خوندم.همش سعی میکردم چیزی که میخونمو بفهمم. اینطور نبود که نخونده قبول بشم، ولی سوالا اون شکلی نبود که من خونده بودم. سوالا نکته ای نبودن (بجز چند مورد اندک). بیشتر سوالا حفظی و اما گیج کننده بودن، دلیل اینکه میگم شانس چون تعدادی از سوالا بخصوص تغذیه و زبان 2 گزینه صحیح داشتن و توی کنکور اگه این سوالا رو بزنی ریسک کردی.یا نمره مثبت میگیری و میری بالا،یا نمره منفی میگیری و از 100 نفر عقب میفتی. یک نفر توی این موارد شک برانگیز از بدشانسی گزینه های غلط رو میزنه.یکی هم مثل ما شانس میاره و به کمک خدا قبول میشه. سوالات کنکور رشته ما در درس های بیوشیمی و فیزیولوژِی خیلی علمی تر بود تا درس تغذیه که درس اصلی رشته ماس.واین واقعا آدمو متاسف میکنه.

fateme67

New member
ممنون نجما جون. من خودم واقعا برای کنکور زحمت کشیدم و خیلی تحلیلی خوندم.همش سعی میکردم چیزی که میخونمو بفهمم. اینطور نبود که نخونده قبول بشم، ولی سوالا اون شکلی نبود که من خونده بودم. سوالا نکته ای نبودن (بجز چند مورد اندک). بیشتر سوالا حفظی و اما گیج کننده بودن، دلیل اینکه میگم شانس چون تعدادی از سوالا بخصوص تغذیه و زبان 2 گزینه صحیح داشتن و توی کنکور اگه این سوالا رو بزنی ریسک کردی.یا نمره مثبت میگیری و میری بالا،یا نمره منفی میگیری و از 100 نفر عقب میفتی. یک نفر توی این موارد شک برانگیز از بدشانسی گزینه های غلط رو میزنه.یکی هم مثل ما شانس میاره و به کمک خدا قبول میشه. سوالات کنکور رشته ما در درس های بیوشیمی و فیزیولوژِی خیلی علمی تر بود تا درس تغذیه که درس اصلی رشته ماس.واین واقعا آدمو متاسف میکنه.
ما هم درس اصلیمون ک ژنتیکه و ضریبش چهاره سرشار از اشکال بود...واقعا متاسف شدم سر کنکور امسال...چندین سوال مورد دار ک هیچ کدومشم تو کلید نهایی درست نشد.

najma

New member

میشه گفت این تحلیلی خوندنه که باعث میشه آدم متوجه ضعف در طراحی سوالات بشه .
از هر کسی نباید انتظار داشت ضعف سوالات رو تشخیص بده .
این اتفاقی بود که برای ما در 3 درس از چهار درس افتاد . که بدترینش ژنتیک بود . و همین باعث وارونه شدن نتایج شد . یعنی مثلا طرف خونده برای رتبه آوردن و مجبوره بین سوالات چند گزینه ای ریسک کنه و یکی رو بزنه تا درصدش با بقیه فاصله پیدا کنه .
حالا یا شانسش میزنه و درست میشه . یا متاسفانه نمره منفی میاره و نتیجش معکوس میشه ...
خوشحالم که شما به حقتون رسیدید . اینم خودش جای شکر داره :smiliess (8):.

آخرین ویرایش:

tata

New member
حق با شماست مهتاب جون
سوالات امسال واقعا مأیوس کننده بود، حفظی و با دو گزینه ی صحیح و یا حتی بی جواب!! :wacsmiley:
استاندارد نبود و این اصلا عادلانه نیست
ما دیگه تقریبا به این وضع عادت کردیم :sad:

najma

New member
من یه سوالی دارم از شما دوستان؟ آیا شما دوستان میدونید بقیه چقدر زحمت کشیده اند؟ شاید دوستان اطرافتون رو بشناسید ولی باز هم نمی تونید دقیقاً مشخص کنید که در این رشته در کل ایران چه کسانی بیشتر یا کمتر خونده اند !!! شما فقط روی یه سری دیدن ها ، شنیدن ها، سوالات و درصدها قضاوت می کنید. خوب ولی بریم سر این قضیه که مثلا کسی بیشتر خونده ولی آیا بیشتر خوندن دلیلی بر بهتر خوندن یا بهتر یادگرفتن است؟ من فکر میکنم تونسته باشم منظورم رو برسونم
اما برای این که یک شخص نتیجه بگیره نیاز به خیلی چیزهاست : 1) آرامش روانی 2) برنامه ریزی دقیق 3) تشویق خودش 4) دسترسی به منابع دقیق و مناسب 5) میزان مناسب درس خوندن روزانه 6) ورزش 7) خود باوری
من فکر میکنم اگر این موارد اجرا بشه شما به هدفتون نزدیک میشوید ولی دلیلی نیست که شما 100 درصد رتبه بیارید چون رقابت بین بهترین هاست نه رسیدن به درصدها.
موفق و پیروز باشید.

ما هم منکر زحمت کشیدن دیگران نیستیم ، ولی خب با خیلی از این زحمت کشیده ها در ارتباطیم و میدونیم چطور امسال به اونچیزی که استحقاقش رو داشتن نرسیدن !
اصلا بحث رتبه آوردن نیست دوست عزیز ! طرف با سوادی که داره باید زیر 10 میشده حالا اصلا قبول نشده ... ! سال چندمش هم بوده که کنکور داده . تمام اساتید هم روش قسم میخوردن:sad: .

آخرین ویرایش:
بالا