چرا تا ظهر خسته میشویم؟

waria

New member
متخصصان بهداشت عمومی در مقاله جدیدی در این باره تاكید كرده*اند كه خستگی وسط روز حاصل الگوی زندگی مدرن است كه همیشه شما را با مشغله زیاد كاری سرگرم می*كند تا جایی كه حتی زمانی برای توقف كردن و تهیه و خوردن یك وعده صبحانه مناسب هم ندارید.

ممكن است در محل كار خود شاهد این صحنه باشید كه همكارانتان پشت سر هم فنجانهای حاوی قهوه را خالی می*كنند تا بتوانند هوشیار بمانند و خستگی و كسالت خود را برطرف كنند اما آیا تا به حال به عواملی كه موجب بروز این خستگی و كسالت در نیمه روز می*شوند اندیشیده*اید و یا اینكه چگونه می*توانید این لحظات كسالت آور را به ساعات سرزنده و پرنشاط برای خود تبدیل كنید.

كارشناسان در این مقاله تاكید كرده*اند كه به چند دلیل اصلی شما تا ظهر دچار كسالت و خستگی می*شوید كه عبارتند از:

- نداشتن خواب خوب و كافی شبانه: اگر ما شب دیر می*خوابیم و انتظار داریم صبح زود از خواب بیدار شویم و سرحال به سر كار برویم و روز را آغاز كنیم در حالی كه شب قبل معمولا اكثرمان ادامه كار و صحبت*های تلفنی كاری مان را به خانه می*بریم و بی وقفه تا دیروقت مشغول كار با لپ تاپ یا تماشای تلویزیون هستیم. برای جلوگیری از كمبود خواب هر شب حداقل 7 تا 8 ساعت بخوابید و ترجیحا تلفن همراه خود را هنگام خواب خاموش كنید.

- نداشتن زمان كافی برای فعالیت بدنی و تفریحات ورزشی: درست است كه بیشتر كارمندان در ساعات صبح وقت كافی برای ورزش كردن ندارند اما در این شرایط حتی یك پیاده روی سریع و كوتاه تا رسیدن به محل كار را نیز غنیمت بدانید. البته فعالیت بدنی در هنگام عصر هم به همان اندازه موثر است در حالی كه اگر كلا از هر نوع تحرك بدنی غفلت كنید خود را از تولید هورمونهای شادی آفرین در بدنتان محروم خواهید كرد در حالی كه این هورمونها برای سرزنده نگه داشتن شما در طول روز ضروری هستند.

- داشتن اضطراب در تمام اوقات روز: استرس زیاد عامل بالا رفتن فشار خون و كاهش تمركز می*شود كه حاصل آن خستگی مفرط است. عصبی نباشید بلكه تلاش كنید آگاهانه خود را شاد نگه دارید و به شغل، خانواده و اطرافیان خود افتخار كنید تا به شادی شما افزوده شود.

- نداشتن زمان كافی برای خوردن صبحانه: اگر افرادی كه بعدازظهرها احساس خستگی می*كنند آنهایی هستند كه به امید خوردن نهار زیاد و كامل از صبحانه صرفنظر می*كنند. اگر در برنامه*های زمانی مشخص شده، وعده*های غذایی خود را نخورید، این امر روی ترشحات هورمونی بدنتان تاثیر سوء می*گذارد و شما را خسته و خواب آلوده می*كند.

اما اگر از همین الان تصمیم گرفته*اید كه با رعایت كردن چند نكته ضروری اما ساده تمام روز را سرزنده و شاداب بمانید به توصیه*های زیر عمل كنید:

- هر روز سروقت یك وعده صبحانه متعادل و حاوی مواد غذایی مفید و ضروری شامل جو، غلات، میوه و نان تست همراه با اندكی كره یا مارگارین را فراموش نكنید.

- از نوشیدن زیاد چای و قهوه بعد از صبحانه و قبل از ناهار پرهیز كنید. این نوشیدنی*ها نه تنها اشتهای شما را خراب می*كنند بلكه كافئین زیاد به استرس شما می*افزاید.

- هرگز در خوردن نهار زیاده روی نكنید چون باعث می*شود در باقی روز احساس خستگی با شما بماند. سعی كنید بعدازظهر و شب از خوردن برنج پرهیز كنید چون باعث بزرگی شكم می*شود.

- شب به اندازه كافی بخوابید.

- در طول روز آب به اندازه كافی بنوشید.

- از خوردن میان وعده بین صبحانه و ناهار خودداری كنید اما در صورت ضرورت میوه*های تازه به هر نوع میان وعده دیگر ارجحیت دارند.


- در پایان نیز تاكید می*شود كه چیپس و پفك، قاتل كل برنامه غذایی شما است. به جای چیپس از جوانه*ها استفاده كنید. جوانه*ها برای میان وعده*های ضروری بسیار مفید هستند چون بدن شما را تازه و سبك و شاداب نگه می*دارند.
 
بالا