چادرهای رنگی

نظرتون در مورد چادرای رنگی چیه؟

• مجموع رای دهندگان
    0

koala

New member
ولی به نظر من حجاب فقط چادر نیست مهم اینه که پوششت کامل و ساده باشه وجلب توجه نکنه من چادری نیستم ولی به نظرم حجابم کامله:4d564ad6:
البته این نظر منه :rolleyessmileyanim:
چون گاهی دخترهای چادری رو میبینم که واقعا...:14:

kahookahoo

New member
به طور کل مکروهه غیر از 3 مورد:1.عزای امام حسین (ع)
2.چادر خانم ها
3.عبای روحانی ها
من فکر می کنم، چادر های غیر مشکی رنگ، در فصلهای گرما، و در مناطق گرم، خیلی به حفظ پوشش اسلامی کمک می کنه، و جامعه رو ترغیب می کنه به استفاده از چادر.
در ثانی اصلا پوشش مشکی توی دین اصلا توصیه نشده!
حتی گفته شده، مستحبه که کفش زرد بپوشید(که قابل تعمیم روی سایر پوشش ها هست،)، چرا که رنگهای تیره، سنگدلی واندوه می آورد.

AWWA

New member
به طور کل مکروهه غیر از 3 مورد:1.عزای امام حسین (ع)
2.چادر خانم ها
3.عبای روحانی ها

پوشیدن جامهء سیاه کراهت شدید دارد در همه حال، مگر در عمامه و عبا و موزه. واگر عمامه و عبا هم سیاه نباشد بهتر است.

شخصی از حضرت صادق ع پرسید که در کلاه سیاه نماز بکنم؟ فرمود در آن نماز مکن که لباس اهل جهنم است....

(حلیة المتقین، باب اول، فصل چهارم...در بیان رنگهایی که در جامه سنت یا مکروه است)

sakar

New member
بنام خدا

نظرتون در مورد چادرهای رنگی چیه؟

سلام
بنظرم خوبه
مث مانتوهای رنگی
ادم بعضی وقتا دلش میگیره بعدم مجبور باشه بره بیرون بعد یه چادر مشکیم سرش بندازه ..........:wacsmiley:
بودنشون هیچ ضرری نداره خیلیم خوبه
من که موافق اینم که کلا لباس بیرون تنوعش زیاد بشه
حالا چادر یا مانتو یا بشه لباس محلی یا هر چی، هر چی تنوع بیشتر باشه بهتره

koala

New member
درسته که چادر رنگی از نظر شرعی مشکل نداره و خیلی هم خوبه ولی عرف جامعه هم خیلی مهمه
اگر الان من باچادر رنگی حتی با حجاب کامل برم بیرون اونوقت نظر همه به من جلب میشه :5:
این خودش بی حجابی نیست عایا؟انگار داری داد میزنی که منو نگا:smiliess (8):

AWWA

New member
درسته که چادر رنگی از نظر شرعی مشکل نداره و خیلی هم خوبه ولی عرف جامعه هم خیلی مهمه
اگر الان من باچادر رنگی حتی با حجاب کامل برم بیرون اونوقت نظر همه به من جلب میشه :5:
این خودش بی حجابی نیست عایا؟انگار داری داد میزنی که منو نگا:smiliess (8):

درسته، انگشت نما شدن اصلا خوب نیست....ولی بستگی داره با چه کاری این اتفاق بیفته، اگه خدای نکرده برای یه کار غیراخلاقی و غیرانسانی باشه بله خیلی بده .
هر کاری یه شروع و اولین باری داره. یه زمانی عرف بود خانوما مکتب یا مدرسه نرن،بی سوادی زنا عرف بود. ولی یه عده واقعا جهاد کردن تا این طرز فکر ازبین بره. جهاد فقط برای میدان جنگ نیست بعضی وقتا مبارزه با یه تفکر اشتباه خودش بالاترین جهاده.
البته من نمیگم چادر رنگی خوبه یا بد ...این تاپیکو ایجاد کردم تا با کمک هم سبک سنگین کنیم و به یه نتیجه ای برسیم.

آخرین ویرایش:

sakar

New member
سلام...
به نظرم چادرهاي رنگي هم جالبه و شايد نوجونهاي مارو به حجاب درست و البته شيك ترغيب كنه
اما من به شخصه چادر مشكي رو بيشتر ميپسندم نه به خاطر اينكه عرفه يا چيزاي ديگه فقط براي اينكه دوست دارم. به نظرم آدم با روسري ها و مقنعه هاي رنگي و زيبا و البته ست و شيك ميتونه بهترين حجاب رو هم داشته باشه.
در مورد چادر قجري هم ميدونم كه به من نمياد آخه قدم كوتاهه آوا...خخخخخخ.:a2d3: اما سه نوع چادر ديگه دارم ساده و عرب و شالدار...
تقريبا با نظر مهسا هم موافقم..اگر يادتون باشه اوايل كه چادر ملي اومد بعد از يه مدت اونقدر تنگ و چسبونش كردن كه واقعا فجيع شده بود..منم مث مهسا ترسم از اينه كه كم كم معني اصلي چادر رو با طرح هاي خاص زير سوال ببرن بعضيا..

من با ترس شما موافق نیستم
بهرحال اگه تنوع زیاد باشه فرد هست که انتخاب میکنه الانم تو جامعه بعضیا باحجابن بعضیا بی حجاب این وسط ماییم که انتخاب میکنیم
فرض کنید جمهوری اسلامی نبود اونوقت چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ باید پوششمونو بر اساس دیگران تعیین کنیم یا خودمون!!!!!!!!!

sakar

New member

درسته، انگشت نما شدن اصلا خوب نیست....ولی بستگی داره با چه کاری این اتفاق بیفته، اگه خدای نکرده برای یه کار غیراخلاقی و غیرانسانی باشه بله خیلی بده .
هر کاری یه شروع و اولین باری داره. یه زمانی عرف بود خانوما مکتب یا مدرسه نرن،بی سوادی زنا عرف بود. ولی یه عده واقعا جهاد کردن تا این طرز فکر ازبین بره. جهاد فقط برای میدان جنگ نیست بعضی وقتا مبارزه با یه تفکر اشتباه خودش بالاترین جهاده.
البته من نمیگم چادر رنگی خوبه یا بد ...این تاپیکو ایجاد کردم تا با کمک هم سبک سنگین کنیم و به یه نتیجه ای برسیم.

100 % بی کم و کاست موافقم
من آیندرو میگم:.......... این نیز بگذرد
در مورد جلب توجه کردن والا من گاهی دیدم طرفای ما بعضی از خانمای پیر با لباس محلی (اگه عکس پیدا کردم میزارم قضاوت کنید)میان بیرون کاملا ساده و بدون ایجاد جلب توجه اما اون اقایونی که چشم چران تشریف دارن به اونم نگا میکنن
نباید به خاطر یه عده مریض کار درست رو غلط بدونیم

آخرین ویرایش:

sakar

New member
پوشیدن جامهء سیاه کراهت شدید دارد در همه حال، مگر در عمامه و عبا و موزه. واگر عمامه و عبا هم سیاه نباشد بهتر است.

شخصی از حضرت صادق ع پرسید که در کلاه سیاه نماز بکنم؟ فرمود در آن نماز مکن که لباس اهل جهنم است....

(حلیة المتقین، باب اول، فصل چهارم...در بیان رنگهایی که در جامه سنت یا مکروه است)

حتی رنگ موی سیاه هم مکروهه
ودر مورد رنگ سیاه علم روانشناسی هم حرف اسلامو تایید میکنه
وقتیم میری ارایشگاه اگه موی سرتو مشکی کرده باشی عوض کردنش مکافاته اما رنگای دیگه اینطور نیست
وقتی اسلام میگه حجاب رو رعایت کنید معنیش اینی نیست که ما فهمیدیم
حجاب ینی پوشاندن کامل بدن بطوریکه گردی صورت و مچ دستان بیرون باشن
حالا این با هر چیزی میسره
و خود قران هم گفتن لا اکراه فی الدین منظور فقط دین نیست
منظور اینه اجباری در کار نیست در مورد رنگ منظورمه
از یه طرفم میگه رنگ سیاه مکروه(منظورش اینه اگه از من که رنگ سیاهو خلق کردم میپرسی میگم ازش استفاده نکن حالا که اصرار داری باشه فقط چون نمیخوام دلتو بشکنم استفاده کن ولی.........)
لزومی نداره به ایین پدرانمان باشیم هرچی درسته باید اونو انجام بدیم

آخرین ویرایش:

AWWA

New member
توی این لینک یه مقاله خیلی جالب در مورد رنگ چادر اومده...هم نکات منفیشو ذکر کرده و هم مثبت.
چادر - نگاه دینی تاریخی به چادر مشکی

ولی یه نکته توش توجهمو جلب کرد...نوشته اوایل پس از ورود اسلام به ایران چادرها رنگهای صامت(به عبارتی خنثی) داشتن مثل نخودی و ماشی و نیلی و لاجوردی . برای نماز چادرایی به شکل فعلی و برای فعالیتهای خارج از خانه از چادر کمری استفاده میشد که"چادر اصیل ایرانی" هست. بعد در پایتخت عثمانی به دستور یک پادشاه رنگ مشکی جایگزین میشه و از تبریز در ایران هم رایج میشه. و در انتها نوشته چادر مشکی قطعه ای از پازل هویت اسلامی - ایرانی ماست که باید حفظ بشه. ولی به نظرم باید مینوشت هویت اسلامی- عثمانی

AWWA

New member
این مطلبم جالبه

چادر - چادر مشکی و تاریخچه آن (دانستنیهایی درباره چادر)

بهتر است بدانیم که چادر بعنوان حجاب بیشتر از زمان صفویان رواج یافت همچنانکه در همین دوران مذهب شیعه بعنوان مذهب رسمی انتخاب و ائین های عزاداری نیز در همین دوران مرسوم گشت.البته چادری که در ان زمان مورد استفاده بوده است بیشتر به رنگ سفید, بنفش و ابی بوده و چادر مشکی بیشتر در ایام محرم مورد استفاده بوده است.

varia

Well-known member
این مطلبم جالبه

چادر - چادر مشکی و تاریخچه آن (دانستنیهایی درباره چادر)

بهتر است بدانیم که چادر بعنوان حجاب بیشتر از زمان صفویان رواج یافت همچنانکه در همین دوران مذهب شیعه بعنوان مذهب رسمی انتخاب و ائین های عزاداری نیز در همین دوران مرسوم گشت.البته چادری که در ان زمان مورد استفاده بوده است بیشتر به رنگ سفید, بنفش و ابی بوده و چادر مشکی بیشتر در ایام محرم مورد استفاده بوده است.

آوا خانم اولا یه اعتراض از بابت نظرخواهیتون که به نظر مردها اصلا اهمیت ندادین!

من اگه منظور از رنگ همین رنگهایی که تو پست اولتون آوردید باشه خیلی خوشم اومد میتونه جالب باشه ولی به شرطی که رسانه ها کمک کنند و مردم استقبال کنه.

AWWA

New member

من اگه منظور از رنگ همین رنگهایی که تو پست اولتون آوردید باشه خیلی خوشم اومد میتونه جالب باشه ولی به شرطی که رسانه ها کمک کنند و مردم استقبال کنه.

اعتراضتون وارده......اتفاقا تو ذهنم بود ولی دیدم اینجوری تعداد گزینه ها زیاد میشه. آقایونم همین گزینه ها را از نگاه خودشون به همسر یا اطرافیانشون میتونن در نظر بگیرن. مثلا: اصلا دوس ندارم این رنگها تو جامعه رایج بشه / مخالف نیستم ولی دوس دارم خانواده یا همسرم از مشکی استفاده کنن / اگه رایج بشه مشکلی در استفادش نمیبینم و .........
یعنی نظر آقایونم میشه بین این گزینه ها پیدا کرد.......ولی بازم معذرت که مستقیما اشاره نکردم:riz513:

منم همیشه به این معتقدم که هیچ ارگانی به اندازه صداسیما و آموزش و پرورش در جاانداختن یه فرهنگ موثر نیست. مثلا اگه تو مدارس چادر رنگی(با رنگ خنثی) جایگزین بشه مخصوصا بین معلماخیلی تاثیر داره. یا مجریا و بازیگرا ازش استفاده کنن و به جای تبلیغ نوشیدنی، چادر رنگی تبلیغ کنن رفته رفته برا همه عادی میشه.

ghazal26

New member
من با ترس شما موافق نیستم
بهرحال اگه تنوع زیاد باشه فرد هست که انتخاب میکنه الانم تو جامعه بعضیا باحجابن بعضیا بی حجاب این وسط ماییم که انتخاب میکنیم
فرض کنید جمهوری اسلامی نبود اونوقت چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ باید پوششمونو بر اساس دیگران تعیین کنیم یا خودمون!!!!!!!!!

گلم منظور من اين نبود..ميگم بعضي ها دارن به اسم حجاب از چادر سو استفاده ميكنن.منظورم چادراي رنگي نيستا نه اصلن..من خودمم شايد يه رنگ مناسب ببينم استفاده كنم چون همين الانشم هميشه روسري هاي رنگي و شالهاي متنوع سرم ميكنم (بدون آرايش مشخص و جلب توجه) توي مهموني ها هم همه دختراي جوون ميگن ميخوايم بكشيمت غزل با همه حجابت چرا اينقد از ما خوش تيپتري آخه...:a2d3:خخخخخخ انقورت نبودا بچه ها اونا ميگن!!!!
منظورم اينه كه يه عده هستن كه يه مدهايي رو نادرست ميارن روي كار و يه عده ديگه اي هم از روي ندونستن (مخصوصا نوجوونها) اونهارو استفاده ميكنن. مثل يك سري از چادرهاي ملي! من خودم سر يه دختر ديدم و با عرض معذرت اونقدر تنگ بود كه خط لباسشو تشخيص ميدادم از دور!!!آخه چادر يادگار بي بي دوعالمه نبايد بهش بي احترامي بشه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: varia

نوتر

New member

دقیقا

من اومدم برای اولین بار تو عمرم نظر بدم بعد که گزینه هارو خوندم قیافم این شکلی شد:65d6a5d6s::65d6a5d6s::65d6a5d6s:

آخرین ویرایش:

AWWA

New member
دقیقا

من اومدم برای اولین بار تو عمرم نظر بدم بعد که گزینه هارو خوندم قیافم این شکلی شد::

من که معذرت خواهی کردم:thumbsdownsmileyani متاسفانه امکان ویرایش نیست والا حتما اصلاح میکردم. شمام لطفا به همون ترتیبی که به آقای گلچین توضیح دادم نظر بدین.:auizz3ffy9vla57584x

varia

Well-known member
گلم منظور من اين نبود..ميگم بعضي ها دارن به اسم حجاب از چادر سو استفاده ميكنن.منظورم چادراي رنگي نيستا نه اصلن..من خودمم شايد يه رنگ مناسب ببينم استفاده كنم چون همين الانشم هميشه روسري هاي رنگي و شالهاي متنوع سرم ميكنم (بدون آرايش مشخص و جلب توجه) توي مهموني ها هم همه دختراي جوون ميگن ميخوايم بكشيمت غزل با همه حجابت چرا اينقد از ما خوش تيپتري آخه...:a2d3:خخخخخخ انقورت نبودا بچه ها اونا ميگن!!!!
منظورم اينه كه يه عده هستن كه يه مدهايي رو نادرست ميارن روي كار و يه عده ديگه اي هم از روي ندونستن (مخصوصا نوجوونها) اونهارو استفاده ميكنن. مثل يك سري از چادرهاي ملي! من خودم سر يه دختر ديدم و با عرض معذرت اونقدر تنگ بود كه خط لباسشو تشخيص ميدادم از دور!!! آخه چادر يادگار بي بي دوعالمه نبايد بهش بي احترامي بشه.
آخه چیکار کنم با لایک و امتیازدادن احساسم خالی نشد.

sakar

New member
تا حالا کسی با چادر کرمی یا سورمه ای یا قهوه ای و تو این مایه ها رفته دانشگاه یا سر کار و بهش گیر داده باشن؟؟؟؟؟
چون این رنگا رنگاییه که واسه خانما و مانتو قانونین واسه ادارات و دانشگاهها
چون واسه بیرون به چادرای رنگی گیر نمیدن..... تو شهر ما روسری سفید بعد روشم چادر کرم یا توسیه گلدار میذارن کسیم چیزی نمیگه اوایل یکم جلب توجه میکردن چون از اینا ندیده بودیم اما الان کاملا عادین

من خیلی وقتا به یه نتیجه میرسم بعد دوباره شک میکنم و ردش میکنم ........اما همیشه تو ذهنمه اونم اینه :
قوانین رو دولت مینویسن وملت خیلی کم رعایت میکنن یا اگرم رعایت کنن بالاجباره
اما عرف رو خانما مینویسن و خودشونم به شدت رعایت میکنن و دیگران رو هم به شدت تشویق میکنن به رعایتش و در اخر باید خودشون به پاخیزند و یه عرف جدید بزارن ..........
شاید............

بالا