پیرزن ۸۳ ساله، صاحب آرواره تحتانی*ای شد که با چاپ سه*بعدی درست شده است

mamad20

New member
این یکی دو ساله هر روز خبرهای جالبی در مورد چاپ سه*بعدی می*خوانیم، زمانی فقط صحبت از اسکن سه*بعدی بود، بعد نوبت به چاپ سه*بعدی اشکال و طراحی*های سه*بعدی صنعتی رسید، این روزها صحبت از آن است شاید در آینده نزدیک پرینترهای سه*بعدی آنقدر معمول شوند که در خانه هر یک از ما، یکی از آنها پیدا شود و حتی بازاری برای طراحن اشکال سه*بعدی فانتزی و کاربردی پیدا شود!

اما خبر جالبی که امروز خواندم این بود که دانشمندان دانشگاه Hasselt بلژیک با همکاری دانشمندان هلندی، با موفقیت استخوان آرواره تحتانی یک پیرزن ۸۳ ساله را با یک مدل این استخوان که به شیوه سه*بعدی چاپ شده بود، تعویض کرده*اند. برای اولین بار است که استخوان فک تحتانی به صورت کامل با این شیوه، پیوند می*شود.

02-05-2012-07-46-03-PM.jpg


استخوان فک تحتانی پیرزن، به شدت عفونت کرده بود و باید عوض می*شد، اما با توجه به سن بیمار، شیوه کلاسیک جراحی ترمیمی میکرو که محتاج به صرف وقت زیاد است، پاسخگو نبود و خطرات خاص خود را داشت، به همین خاطر پزشکان تصمیم گرفتند که از پیوندی استفاده کنند که درست به اندازه و شکل فک پیرزن طراحی شده بود.

در این فرایند، چاپگر سه*بعدی، پودر تیتانیوم را لایه به لایه پرینت می*گرفت و یک سیستم لیزری که با کامپیوتر کنترل می*شد، از چسبیدن ذرات به هم مطمئن می*شد.

وقتی از چاپگر سه*بعدی استفاده می*شود، نیاز به ماده خام کمتر است و زمان تولید نسبت به زمان معمول بسیار کوتاه*تر است.

با کشیدن یک لایه از سرامیک زیستی روی اسکلت تیتانیومی کار ساخت آرواره کامل شد. استخوان به دست آمده ۱۰۷ گرم وزن داشت و تنها ۳۰ گرم از آرواره طبیعی سنگین*تر بود و بیمار می*تواند به راحتی از آن استفاده کند.

02-05-2012-07-46-19-PM.jpg

تصویر مربوط به نمونه اولیه استخوان فک تحتانی است


عمل جراحی ژوئن سال قبل انجام شد و بیمار یک روز بعد قادر به صحبت و جویدن بود. در مقام مقایسه، جراحی روتین، ۲۰ ساعت طول می*کشید و بیمار باید ۲ تا ۴ هفته در بیمارستان می*ماند، اما این جراحی فقط ۴ ساعت وقت برد و بیمار بعد از ۴ روز مرخص شد.

انتظار می*رود که استفاده از چنین پیوندهایی در آینده بسیار زیاد شود.
 
بالا