وقتی دندان عقل خطرناک می شود

parsolu

New member
گاهی رشد دندان عقل تکمیل نشده و رویش آن بصورت نیمه تمام متوقف می ماند که در اصطلاح به آن دندان نهفته گفته می شود.
وقتی دندان عقل خطرناک می شود

یک متخصص دندانپزشک با بیان اینکه مهمترین مشکلات رویش زاویه‌دار دندان عقل به نهفته ماندن آن، پوسیدگی و آسیب رساندن به دندان مجاور و فشار به سایر دندان‌ها مربوط می‌شود، گفت: چنانچه دندان عقل در حالت غیرطبیعی یا نهفته در دهان باقی بماند امکان دارد با گذشت زمان عفونت کرده و به کیست تبدیل شود.

دکتر محمدرضا خامی درباره لزوم نگهداری دندان عقل یا کشیدن آن گفت: چنانچه با عکسبرداری از فک مشخص شود که دندان عقل بطور کامل رویش پیدا کرده و مشکلی ندارد، همچنین در صورتی که امکان رعایت بهداشت و نظافت آن وجود داشته باشد، می توان از آن به عنوان یک دندان آسیای بزرگ برای جویدن غذاها استفاده کرد.

وی ادامه داد: گاهی رشد دندان عقل تکمیل نشده و رویش آن بصورت نیمه تمام متوقف می ماند که در اصطلاح به آن دندان نهفته گفته می شود. در این گونه موارد اگر فرد متحمل درد و التهاب در این ناحیه شده یا با انجام رادیولوژی از دندان مشخص شود که وجود دندان عقل باعث آسیب رساندن و پوسیدگی دندان مجاور آن شده و یا حتی دسترسی به آن برای نخ دندان کشیدن سخت است، کشیدن دندان عقل بر حفظ آن ارجحیت پیدا می کند.

این مدیر گروه سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص دندان نهفته به افراد توصیه کرد: با توجه به اینکه دندان‌های عقل از سن 18 سالگی شروع به رشد می‌کند، چنانچه این دندان‌ها پس رسیدن به این سن در دهان نمایان نشدند، بهتر است با مراجعه به دندانپزشک و گرفتن رادیولوژی کلی از فک به گونه‌ای که نمایانگر موقعیت هر چهار دندان عقل باشد، وضعیت رشد آنها مشخص شود.

دکتر خامی افزود: در صورتی که نتایج بررسی وضعیت رویش دندان عقل، حاکی از آن باشد که مشکلی در رشد دندان همچون توقف رویش، نهفته بودن یا رشد افقی آن بوجود آمده است، می بایست بسته به تشخیص دندانپزشک نسبت به جراحی دندان عقل اقدام نمود چرا که اگر دندان عقل در حالت غیرطبیعی یا نهفته در دهان باقی بماند ممکن است با گذشت زمان عفونت کرده و به کیست تبدیل شود.

این متخصص دندانپزشکی در پایان با یادآوری اینکه مهمترین مشکلاتی که در زمینه رویش زاویه دار دندان عقل مطرح است به نهفته ماندن آنها، پوسیدگی و آسیب رساندن به دندان مجاور و فشار به سایر دندان‌ها برمی گردد، تاکید کرد: توجه به رعایت بهداشت دندان عقل از آنجا که در انتهای قوس فکی واقع شده و بسیار مستعد پوسیدگی است، ضرورت دارد. کشیدن نخ دندان در این ناحیه یک نکته اساسی در حفظ سلامت دندان های عقل محسوب می شود.

منبع : با من باش
 

BBT

New member
مرسی منم یه دونه از این دندون های نهفته دارم نمیدونم چی کارش کنم
 
بالا