وقتی بی خوابی خطرناک می شود

ADEL21

New member

داشتن خواب کافی بخصوص در سنین جوانی به سلامت بدن آسیب جدی وارد می‌کند.

محققان تایوانی در بررسی‌های جدید خود دریافتند که بی‌خوابی می‌تواند خطر ابتلا به سکته مغزی بخصوص در دوران جوانی را افزایش دهد.
در این بررسی که در مدت چهار سال انجام گرفت، مشخص شد بی‌خوابی می‌تواند احتمال ابتلای فرد به سکته مغزی را تا ۵۴ درصد بالا ببرد. به گفته محققان تایوانی این خطر برای افرادی که در فاصله سنی ۱۸ تا ۲۴ سالگی قرار دارند و به بی‌خوابی مبتلا هستند در مقایسه با افرادی که از کیفیت خواب مناسبی برخوردارند هشت برابر بیشتر است. این محققان اظهار داشتند: پیش از این تمامی توجهات به فاکتورهای فشارخون بالا، ‌چاقی و مسائل مرتبط با کلسترول بوده است. هر چند نداشتن خواب کافی بخصوص در سنین جوانی به سلامت بدن آسیب جدی وارد می‌کند.

در این بررسی اطلاعات پزشکی ۲۱ هزار مبتلا به بی‌خوابی و ۶۴ هزار نفر دیگر که به این بیماری مبتلا نبودند و سابقه ابتلا به سکته مغزی یا آپنه خواب را نداشتند مورد مطالعه قرار گرفت. محققان تایوانی پس از در نظر گرفتن فاکتورهای لازم دریافتند افراد مبتلا به بی‌خوابی در مقایسه با افرادی که خواب کافی دارند بیشتر در معرض ابتلا به سکته مغزی هستند. همچنین در افرادی که به عارضه بی‌خوابی دائم مبتلا هستند نسبت به بیمارانی که بی‌خوابی ادواری در آنان مشاهده می‌شود احتمال ابتلا به سکته مغزی بیشتر است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
صفحه نخست - سلامت
منبع : ایسنا
:rose:
 
بالا