هنرتجسمی چیست؟

pishi

New member
هنرهای تجسمی یا هنرهای بصری (Visual Arts) به دسته از آن هنرهایی گفته می شود که مبتنی بر طرحی باشد و مخاطب از طریق حس بینایی خود با آن ارتباط برقرار کند. از جمله این هنرها می توان از طراحی، نقاشی، خوشنویسی، مجسمه سازی، طراحی، عکاسی، گرافیک، طراحی صنعتی، معماری و طراحی داخلی و ... نام برد. در واقع این هنرها در زندگی روزمره بسیار کاربردی هستند، البته که جنبه تزیینی و لذت بردن از آن را نمی شود انکار کرد. از جمله هنرهای کاربردی میتوان به معماری ، طراحی صنعتی ، گرافیک ، عکاسی و طراحی داخلی نام برد که مخاطب به طور ملموس با آن سر و کار دارد و شاید به جرات بتوان گفت، در نبود آنها این جای خالی کاملا حس می شد.

همان طور که یک نویسنده یا شاعر با کلمات و جملات مفهوم و منظور خود را به مخاطب می فهماند، در هنرهای تجسمی و بصری هم برای پی بردن به اثر نیاز به درک و فهم و اطلاع از آن ابزار ها داشت، البته این درک و فهم برای خود هنرمند ملموس است، ولی مخاطب با توجه به فهم و درک خود ممکن است برداشتی متفاوت با آنچه هنرمند مد نظر آن بوده را داشته باشد. به هر حال از جمله مشخصات اثر هنری این است که مخاطب با دیدن یک اثر چه برداشتی از آن می کند و چگونه آن را تفسیر می کند. البته گاهی ممکن است مخاطب چنان محو شکل فرم و رنگ یک اثر شود که از مطلب اصلی که هنرمند می خواهد در اثر خود به مخاطب نشان دهد دور شود.
درك درست اثر تجسمي بستگي به شناختن و درك كردن ابزار و عناصر هنر تجسمي نیز دارد، البته که زبان عناصر هنر تجسمي بسيار پيچيده تر و دشوارتر از قواعد و اصولی است که در هنر نوشتاری و یا شعر از آن استفاده می شود. در اين ميان چشم که عامل ديدن و نگاه كردن اثر است، نقش مهم و اصلي را در فراگرفتن و درک زبان هنر تجسمي دارد.
 
بالا