نقد کتب تاریخ پزشکی و طب سنتی

SH!LA

New member
خیلی خوب هست وقتی با این دانشجویان و پزشکان ارتباطی ندارید و نمیدونید که چقدر مطالعه دارند و کار میکنند بیخود قضاوت نکنیـد!

قضاوت منظورم همین بود.

درسته ماساژ یا اگه بخواهیم اصطلاح درستش رو بکارببریم دلک و غمز ، جزئ طب سنتی هست... ولی در دوره های آزاد آموزش مقدماتی و متوسطه طب سنتی که دوره های کوتاه مدت با مجوز وزارت بهداشت در دانشکده های طب سنتی مثل دانشکده طب سنتی تهران ، ایران ، شاهد و شهید بهشتی وو... برگزار میشه متاسفانه گنجانده نشده است و دوره هایی جدای از دوره طب سنتی می باشد. اگر دانشکده ای را سراغ دارید که در دوره های آزاد مقدماتی و متوسط خود دوره ماساژ رو هم همزمان برگزار کنند یعنی در همان دوره گنجانده شده باشد به من هم خبر دهید ممنون میشم... علاقه مندم...:(40): البته مراکز دیگری به جز دانشکده ها مثلا انجمن تحقیقات طب سنتی ایران که زیر نظر دانشگاه تهرانه هم دوره ماساژ شرقی برگزار میکنه و هم دوره های آموزش طب سنتی به طور مجزا از هم... :smilies-azardl (12)
در ضمن ادعایی نسبت به هند ندارم.... شاد باشید

قضاوتی نکردم؛ طبق نوشته های شمـا هر آنچه که گفتید رو فهمیدم.

دوره های آزاد ماساژ هم هست؛ چطور شما که مدعی اطلاعات کافی هستید؛ خبر ندارید؟!

چقدر خوبـه آدم ها متوجه بشن که مخاطب کدوم بخش از نوشته ها هستن! و اینکـه بفهمن کجـا و کی باید پاسخ بـدن.

avina44

New member
شما انگار کلاً اطلاعاتتون در مورد این رشته خیلی کم هست!

خیلی خوب هست وقتی با این دانشجویان و پزشکان ارتباطی ندارید و نمیدونید که چقدر مطالعه دارند و کار میکنند بیخود قضاوت نکنیـد!

من خودم سال هاست که کنار این اساتید و پزشکان هستم و اطلاعاتم از شما خیلی خیلی بیشتر هست. از همون سال 86 تا حـالا...

قضاوت منظورم همین بود... شما از ارتباطات ما مگه خبر دارید؟

درسته ماساژ یا اگه بخواهیم اصطلاح درستش رو بکارببریم دلک و غمز ، جزئ طب سنتی هست... ولی در دوره های آزاد آموزش مقدماتی و متوسطه طب سنتی که دوره های کوتاه مدت با مجوز وزارت بهداشت در دانشکده های طب سنتی مثل دانشکده طب سنتی تهران ، ایران ، شاهد و شهید بهشتی وو... برگزار میشه متاسفانه گنجانده نشده است و دوره هایی جدای از دوره طب سنتی می باشد. اگر دانشکده ای را سراغ دارید که در دوره های آزاد مقدماتی و متوسط خود دوره ماساژ رو هم همزمان برگزار کنند یعنی در همان دوره گنجانده شده باشد به من هم خبر دهید ممنون میشم... علاقه مندم...:thumbsupsmileyanim: البته مراکز دیگری به جز دانشکده ها مثلا انجمن تحقیقات طب سنتی ایران که زیر نظر دانشگاه تهرانه هم دوره ماساژ شرقی برگزار میکنه و هم دوره های آموزش طب سنتی به طور مجزا از هم... :smilies-azardl (12)
در ضمن ادعایی نسبت به هند ندارم.... شاد باشید

آخرین ویرایش:

avina44

New member

چقدر خوبـه آدم ها متوجه بشن که مخاطب کدوم بخش از نوشته ها هستن! و اینکـه بفهمن کجـا و کی باید پاسخ بـدن.

خب منم گفتم دوره های آزاد ماساژ هست ولی شما به اون فرد تبریزی گفتین دانشکده های پزشکی دوره های مقدماتی مثل ماساژ برگزار میکنند.... همین به خدا.... بیا مهربون باشیم:riz304:

avina44

New member

.

من ادعایی ندارم. من یه تازه کارم که دارم از محضر دوستان چیز یاد میگیرم....

SH!LA

New member
خب منم گفتم دوره های آزاد ماساژ هست ولی شما به اون فرد تبریزی گفتین دانشکده های پزشکی دوره های مقدماتی مثل ماساژ برگزار میکنند.... همین به خدا.... بیا مهربون باشیم:riz304:

من ادعایی ندارم. من یه تازه کارم که دارم از محضر دوستان چیز یاد میگیرم....

من که دعوا ندارم با کسی... :smilies-azardl (113

منم خواستم فقط بدونن که مدرک طب سنتی گرفتنش همین طوری نیست و به عنوان یه تخصص هست.

یکسری دوره های آزاد مثل همین ماساژ و مزاج شناسی و... هست.

afshin22

New member
اگه ارتباط داشتید و اطلاع داشتید در جواب دُرستی که من به اون دوست عزیـز دادم؛ اینطور جبهه گیری نمی کردید.

لازم هست که بدونید من پیش از زمان قبولی ام در دانشگـاه با این اساتید و دانشجویـان در ارتباط بودم و هستم. برای تحقیق ها و مقالات شون همـراه و همکارشون بودم و در حال حاضر هم هستـم. پس بهتـره به رُخ نکشیـد!

شما چهار سال هست که ارتباط دارید؛ ولی من 8 سال هست.

فکر کنم شمـا خیلی علاقه به هنـد دارید! متولد هنـد هستید؟!

آدم های منفی همیشه نصف خالی لیوان رو میبینن چرا کارهای مثبت رو نمی بینید؟!

نه متولد هند نیستم. تحقیقاتم بیشتر مربوط به دوران گورکانیان هند است و مطالعه روی متون پزشکی فارسی سبک هندی هست. اگر سفری به هند بروید و سری به دانشگاه و کتابخانه معروف همدرد دهلی بزنید با آثار فاخر طبی روبرو می شوید که باورش بسیار سخت است که این آثار چرا نباید در ایران باشد؟ فعالیت علمی که در این مرکز علمی دیدم در هیچ جای ایران ندیدم. در صدد تبلیغ نیستم اما به دوستان توصیه می کنم که اگر اثری را در زمینه طب سنتی تصحیح کردن آن را در ایران چاپ نکنند زیرا دچار سرخوردگی و پشیمانی می شوید. به این مرکز بفرستند و حمایت مادی و معنوی آن را مشاهده کنند. با تیراژ بالای 100 هزار نسخه از کتاب روبرو می شوید. تازه این فقط یک مرکز پژوهشی بود که بنده دیدم اما سایر فعالیتهای مراکز علمی هند را بماند که ندیدم و شاید هم نشنیدم.
در ضمن شما در این هشت سال آشنایی چه کردید؟ این مهم است که کارنامه شما در این مدت چه بوده؟ چه تولید علمی داشتید؟
در واقع لیوان آنچنان خالی است که قطره ای برای تر کردن لبانم نیست. ای کاش دو مرکز تحقیقاتی درست و درمان در ایران بود که دل آدمی نمی سوخت. که اگر کاری کردی لااقل تقدیری شوی و یا جایزه پژوهشی دریافت کنی. مراکز تحقیقاتی در ایران نقش کشک را دارد و فقط نشستی برگزار می شود به به و چه چهی گفته می شود و اوج هزینه اش هم دادن ساندیس یا تیتاپ یا پای سیب است. تمام کنگره ها و همایشهایی هم که برگزار می شود هیچ بازخوردی ندارد و در سطح یک نشست علمی هست و حتی مقالاتی که ارائه می شود و آنهایی که پذیرفته میشود به چاپ هم نمیرسد.
آخه خداییش یک چیزی بگویید که دل آدم خوش باشد.

SH!LA

New member
نه متولد هند نیستم. تحقیقاتم بیشتر مربوط به دوران گورکانیان هند است و مطالعه روی متون پزشکی فارسی سبک هندی هست. اگر سفری به هند بروید و سری به دانشگاه و کتابخانه معروف همدرد دهلی بزنید با آثار فاخر طبی روبرو می شوید که باورش بسیار سخت است که این آثار چرا نباید در ایران باشد؟ فعالیت علمی که در این مرکز علمی دیدم در هیچ جای ایران ندیدم. در صدد تبلیغ نیستم اما به دوستان توصیه می کنم که اگر اثری را در زمینه طب سنتی تصحیح کردن آن را در ایران چاپ نکنند زیرا دچار سرخوردگی و پشیمانی می شوید. به این مرکز بفرستند و حمایت مادی و معنوی آن را مشاهده کنند. با تیراژ بالای 100 هزار نسخه از کتاب روبرو می شوید. تازه این فقط یک مرکز پژوهشی بود که بنده دیدم اما سایر فعالیتهای مراکز علمی هند را بماند که ندیدم و شاید هم نشنیدم.
در ضمن شما در این هشت سال آشنایی چه کردید؟ این مهم است که کارنامه شما در این مدت چه بوده؟ چه تولید علمی داشتید؟
در واقع لیوان آنچنان خالی است که قطره ای برای تر کردن لبانم نیست. ای کاش دو مرکز تحقیقاتی درست و درمان در ایران بود که دل آدمی نمی سوخت. که اگر کاری کردی لااقل تقدیری شوی و یا جایزه پژوهشی دریافت کنی. مراکز تحقیقاتی در ایران نقش کشک را دارد و فقط نشستی برگزار می شود به به و چه چهی گفته می شود و اوج هزینه اش هم دادن ساندیس یا تیتاپ یا پای سیب است. تمام کنگره ها و همایشهایی هم که برگزار می شود هیچ بازخوردی ندارد و در سطح یک نشست علمی هست و حتی مقالاتی که ارائه می شود و آنهایی که پذیرفته میشود به چاپ هم نمیرسد.
آخه خداییش یک چیزی بگویید که دل آدم خوش باشد.

هند رفتم؛ ولی راستش... نظر خوبی بهش ندارم. ( بخاطر محیطش... )

در این مورد حقیقتــاً چیزی ندیدم و نشنیدم. ولی چون دارم تلاش بعضی ها رو میبینم دلـم واقعـاً میسـوزه که این همه استعداد و زحمت نادیده گرفته بشـه.

توی دوره های آموزشی شرکت کردم و برای مقاله ها و پایان نامه های استادها و دانشجویان این رشته واقعاً از جون و دل و تا جائی که شده کار کردم. یکسال هر روز از صبح ساعت 7 تا ساعت 6 درمانگـاه کنارشون بودم. الان خیلی راحت میتونم متن های تخصصی شون رو بخونم و متوجه میشـم. توی کارهای تحقیقاتی هم تا جائی که بتونم کمک شون میکنم و کردم.

چـرا... اینقدرها هم خالی نیست. دُرسته خیلی خوب نیست ولی اینقدر هم بد نیست؛ امیدوارم هر روز پیشرفتی بهتر از دیروز داشته باشنـد.

mehrei

New member
هند رفتم؛ ولی راستش... نظر خوبی بهش ندارم. ( بخاطر محیطش... )

در این مورد حقیقتــاً چیزی ندیدم و نشنیدم. ولی چون دارم تلاش بعضی ها رو میبینم دلـم واقعـاً میسـوزه که این همه استعداد و زحمت نادیده گرفته بشـه.

توی دوره های آموزشی شرکت کردم و برای مقاله ها و پایان نامه های استادها و دانشجویان این رشته واقعاً از جون و دل و تا جائی که شده کار کردم. یکسال هر روز از صبح ساعت 7 تا ساعت 6 درمانگـاه کنارشون بودم. الان خیلی راحت میتونم متن های تخصصی شون رو بخونم و متوجه میشـم. توی کارهای تحقیقاتی هم تا جائی که بتونم کمک شون میکنم و کردم.

چـرا... اینقدرها هم خالی نیست. دُرسته خیلی خوب نیست ولی اینقدر هم بد نیست؛ امیدوارم هر روز پیشرفتی بهتر از دیروز داشته باشنـد.

سلام . من امسال ارشد تاريخ پزشكي شركت كردم و رتبه ام 4 شد / الويتم رو تهران زدم / sh!la لطف ميكنيد بيشتر خودتون رو معرفي كنيد ؟ رشته تحصيلي ؟ كدوم دانشگاه فعاليت ميكنيد ؟ و ....

love virology

New member
درود دوستان چند مورد کتاب خوب درباره تاریخ اشکانیان بهم معرفی کنید هم چنین در مورد کاربردهای پزشکی در ایران قبل اسلام فقط کتاب تحریفی نباشه بیشتر سندیت محکم باشه سپاس

afshin22

New member
درود دوستان چند مورد کتاب خوب درباره تاریخ اشکانیان بهم معرفی کنید هم چنین در مورد کاربردهای پزشکی در ایران قبل اسلام فقط کتاب تحریفی نباشه بیشتر سندیت محکم باشه سپاس
با سلام. این دو تا در مورد تاریخ اشکانیان هست
تاریخ سیاسی پارت (‌اشکانیان )‌، کارل دربواز، ترجمه علی اصغر حکمت و اشکانیان ، م ، دیاکونف ، ترجمه کریم کشاورز ،
کار بر روی تاریخ ایران باستان به خاطر کمبود منابع بسیار سخت هست. توصیه می کنم بی خیال کار بر روی آن شوید. بهتره روی اسناد و روزنامه های قبل از پهلوی کار کنید که متاسفانه کمتر کار شده. ترجمه آثار فاخر تاریخ پزشکی از زبان عربی و انگلیسی نیز کمتر مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است.

love virology

New member
سپاس بخاطر علاقه هست تاریخ اشکانی ولی تاریخ پزشکی قبل اسلام خیلی مشتاقم در موردش بدونم علاقه زیادی دارم اگر بشه یه چیزایی با رشته خودم بسط بدم جالب میشه

afshin22

New member
رشته شما ویروس شناسیه؟ خب چرا سراغ منابع طب سنتی نمی روید که درست تحلیلی روی آنها صورت نگرفته فردوس الحکمه اثر ربن طبری پر از تجربیات سریانیان، هندیان و ایرانیان باستان هست که خود نویسنده به نیکویی به آنها رفرنس دارد. ذخیره خوارزمشاهی جرجانی و هدایت المتعلمین اخوینی هم تا حدودی چنین شرایطی داره. شما می توانید با مطالعه این آثار پیشرفتهای پزشکی آن دوران را با دانش امروز مقایسه کنید.

love virology

New member
این کتبی که فرمودید ترجمه شده هستن دیگه میشه نام کلمل کتاب با انتشارات بفرمایید اینجوری راحت تر میتونم تهیه کنم سپاس

afshin22

New member
انتشارات ميرماه به مناسبت روز پزشك، زادروز حكيم فرزانه و دانشمند نامدار ايراني"پورسينا"اقدام به انتشار اثري برجسته با عنوان:
پزشکان بر مسند وزارت
از انقلاب مشروطیت تا انقلاب اسلامی

نموده‌است.
این کتاب گرانبها که به شرح زندگی و کارنامه سیاسی پزشکان وزیر در فاصلۀ دو انقلاب مشروطیت و انقلاب اسلامی اختصاص دارد، دربردارندۀ زندگینامه و کارنامۀ پزشکی و سیاسی حدود 30 پزشک ایرانی است که بر مسند وزارت‌خانه‌های مختلف تکیه زده‌اند.

کتاب خوبیه به دوستان و علاقه مندان تاریخ پزشکی توصیه میشه این کتاب را بخرند و بخوانند.

بالا