نظرات شركت كنندگان كنكور ارشد ژنتیک انسانی خرداد 93

mahsa khanum

New member
1400 صفحه ناقابل

ممنون ازata.genکه با آوردن دقیق مطالب رفرنس رفع ابهام کردن

خدا کنه کلید ها هم این نکات و درنظر بگیرن

بچه ها منم شنیدم ظرفیت ژن کم شده دوستم تهران میخونه استادشون گفته سال 91 که تا 100 قبول شد

92 که 80 نفر گرفتن خدا کمه امسال دیگه خیلی کم نشه..ای خداااا:14:

microb89

New member
درسته که آب هم با انتشار ساده و هم با اسمز منتقل میشه ولی بر فرض مثال الان کدوم سلول بدن شما با اسمز آب مورد نیاز داخل سلول رو تأمین میکنه؟

اسمز در شرایط غیر طبیعی و آزمایشگاهی انجام میشه یعنی یک طرف غشای نیمه تراوا غلظت مولکول x بیشتر باشه بعد همونجا فشار اسمزیش بیشتر میشه و آب رو به سمت خودش میکشه. ولی توی حالت طبیعی که توی سلولهای بدن اینطوری نیست بلکه یک تعادل وجود داره. بنابراین تنها راه انتقال آب در اینصورت فقط انتشار تسهیل شده هستش که توسط آکواپورین ها انجام میشه.

ببنید این سوال نگفته در انسان که،منظورش میتونه باکتری،تک سلولی ... باشه اب هم با انتشار تسهیل شده هم با انتشار ساده از عرض غشا میتونه رد بشه ولی کمتر با انتشار ساده
به هر حال هر دو صحیحه لودیشم همینو گفته

mahsa khanum

New member
بالاخره کدوم شد اسمز؟تسهیل شده؟انتشار ساده؟

این چه سوالیه؟حداقل نامردا تو صورت سوال بیشتر کمتر میاوردن :smiliess (5):

alireza-ja

New member
ببنید این سوال نگفته در انسان که،منظورش میتونه باکتری،تک سلولی ... باشه اب هم با انتشار تسهیل شده هم با انتشار ساده از عرض غشا میتونه رد بشه ولی کمتر با انتشار ساده
به هر حال هر دو صحیحه لودیشم همینو گفته

انتشار ساده که منتفیه چون خودتون هم میگید به مقدار کمتر.

اما اسمز. ببینید خودتون دارید میگید باکتری. باکتری اون دیواره سلولیش مقاومت میکنه در برابر اسمز. در سلولهای گیاهی هم همینطوره آب نمیتونه با اسمز وارد بشه چون دیواره سلولی داره. پس حتما باید کانال داشته باشه.

alireza-ja

New member
اکواپورین ها فقط نفوذ پذیری غشا رو افزایش میدهند،ولی مکانیسم اصلی برای انتقال اب اسمز است،حتی در شرایط طبیعی....
البته اینها چیزایی هست که تو لودیش گفته شده!!!!!.

شما با این جمله هوموستازی بدن رو زیر سوال بردید.:sadsmiley:

باور کنید بدن فشار اسمزیش در شرایط طبیعی ثابته. اگر اینطوری نبود که الان اریتروسیت ها داغون شده بودن.

مهربون

New member
شما با این جمله هوموستازی بدن رو زیر سوال بردید.:sadsmiley:

باور کنید بدن فشار اسمزیش در شرایط طبیعی ثابته. اگر اینطوری نبود که الان اریتروسیت ها داغون شده بودن.

دوست عزیز این جمله من نبود!!!این جمله از لودیش بود،صفحه های ۵۱۷ و ۵۱۸ لودیش ۲۰۰۸ ترجمه عباس بهادر
اگر به این صفحات مراجعه کنید میبینید در یکی. از تاپیک ها نوشته شده:
اسمز سبب جابجایی اب در عرض غشا می شود
به هر حال بهتر تا اعلام کلید صبر کنیم،چند ساعت بیشتر نمونده!

ارشد93

New member
دوست عزیز این جمله من نبود!!!این جمله از لودیش بود،صفحه های ۵۱۷ و ۵۱۸ لودیش ۲۰۰۸ ترجمه عباس بهادر
اگر به این صفحات مراجعه کنید میبینید در یکی. از تاپیک ها نوشته شده:
اسمز سبب جابجایی اب در عرض غشا می شود
به هر حال بهتر تا اعلام کلید صبر کنیم،چند ساعت بیشتر نمونده!

منم موافقم
آقا اصلا داخل مهدوی و بیو پاسالار به صراحت گفته آب از طریق انتشار ساده عبور میکنه، اسمز یک نوع انتشار ساده هست، البته با وجود آکوپورین ها تسهیل شده هم تا حدودی درسته، البته اگر اشتباه نکنم آکوپورین ها در همه ی سلول های وجود ندارند
در کل بنظرم هر سه گزینه 1 و 2 و 3 درست هستن
احتمالا سوال حذف بشه
اینا رو از لودیش در آوردم:

صفحه ی 517: پاراگراف سوم، سطر اول
آب از طریق اسمز جابجا می شود،اسمز هم ارز و معادل انتشار آب است. در واقع اسمز نوعی انتشار است

صفحه ی 509: جدول ابتدای صفحه: نشان دهنده ی انتشار ساده ی آب است

ata.gen

New member
1400 صفحه ناقابل

ممنون ازata.genکه با آوردن دقیق مطالب رفرنس رفع ابهام کردن

خدا کنه کلید ها هم این نکات و درنظر بگیرن

بچه ها منم شنیدم ظرفیت ژن کم شده دوستم تهران میخونه استادشون گفته سال 91 که تا 100 قبول شد

92 که 80 نفر گرفتن خدا کمه امسال دیگه خیلی کم نشه..ای خداااا:14:

خواهش میکنم مهسا خانوم... من حدس میزنم ظرفیتا مثه پارسال باشه...

gene 93

New member
پس اسمز در شرایط غیر طبیعی انجام میشه. و چون سوال در این مورد چیزی نگفته باید طبیعی در نظر میگرفتید.

من كه گزينه 1 رو زدم ولي محض اطلاع دوستان عرض كردم كه اگه عزيزي اسمز رو زده ميتونه اميدوار باشه

gene 93

New member
چون این مسئولین محترم قصد دارن در مراحل مختلف اعم از قبل کنکور، حین کنکور، بعد کنکور استرس به ما وارد کنن!!!
من که به خاطر خیلی چیزها ازشون نمیگذرم!

اين طراحان نامرد اگه يه ذره وجدان داشتن سوالي كه گزينه صحيح نداره رو اول سوالات نميزاشتن تا با اعصاب داوطلبان اينجوري بازي كنن، هم سلولي هم بيوشيمي يا عمدا اين سوالات رو گذاشتن يا اينكه سواد درست حسابي ندارن

gene 93

New member
قربونش برم اين استاداي خ-لي-لي رو كه اينقد زحمت كشيدن تا كليداي بي نقصي رو تو سايتشون زدن، اگه استاداش اينه واي به حال....

Fatima77

New member
اين طراحان نامرد اگه يه ذره وجدان داشتن سوالي كه گزينه صحيح نداره رو اول سوالات نميزاشتن تا با اعصاب داوطلبان اينجوري بازي كنن، هم سلولي هم بيوشيمي يا عمدا اين سوالات رو گذاشتن يا اينكه سواد درست حسابي ندارن

جالبه میگن طراحان محترم قرنطینه هم میشن!:25r30wi:
قرنطینه میشن، این وضعه.نشن، دیگه ببین چه اوضاعی میشه.

gene 93

New member
24 تير برسه خيال همه راحت شه، اه قبل كنكور يه جور استرس بعدش يه جور ديگه

neginb

New member
من که از الان امید ندارم برا همینم خیلی روز شماری نمیکنم.شماها چه حالی دارید دونه دونه سوالای گل رو ریشه یابی میکنید حتی اگه سوالا غلط باشن هیچکس به حرف من وشما گوش نمیده اونا هرکاری بخان انجام میدن به زورم که شده باید قبول کنیم همه سوالا درسته همه چی آرومه من چه قدر خوشبختم!!!!!:13:

G like Genetic

New member
شورشو درآوردن اون از سوالات مسخره شون اینم از وقت شناسیشون. خیلی جالبه من فک میکنم اصلن سوالات توسط یه عده ای طراحی میشه که مال این رشته نیستن.بازم دم وزارت علوم گرم. یه سه نقطه ای نیس بگه بابا 31 خ شنیه اس نه یکشنیه. :25r30wi:

بالا