مصاحبه در مورد درس بیوشیمی با رتبه 4 بیوشیمی وزارت علوم- امید اردلانی

eeeeeeehsan

New member
ممنون از لطفتون
بله من پارسال هم شرکت کردم اما بدون مطالعه.دقیق تر اگه بگم با 40 روز مطالعه اونم فقط ژنتیک و میکروب.بهترین رتبه پارسالم 400 میکروب بود
بیو شیمی و زبان و زنتیک رو تو همین تاپیک گفتم (اقا علیرضا الان شاکی میشه :rose:) . برای میکروب هم واکر و جاوتز رو خوندم.جاوتز رو با دقت خوندم یعنی بیس میکروبم رو جاوتز بود ولی یه سری کاستی داره جاوتز که بد نیست با خوندن واکر جبرانش کرد
چه تاپیک خوبی، مرسی علی رضا :rose:

سلام امید جان
علی رضا شاکی شد پا من :)
اول اینکه بازم تبریک میگم، درود به همت و شرفت،
دوم بهداشت امتحان دادی؟ چطور بود؟
سوم واسه ضریب 1 بیوشیمی چی پیشنهاد می کنی؟ واسه میکروب ضریب 1 هم اگه اطلاع داری بهمون بگو.

ja-alireza

New member
دوستان اگر زیاد اصرار دارن میتونن درسای دیگه رو هم بپرسن. من گفتم شاید مدیرای بخشای دیگه واسه درسای جداگانه خودشون تاپیک مصاحبه بزارن.

از نظر من مشکلی نیست.

امید جان از صبر و حوصلت ممنون.

سلام امید جان
سوم واسه ضریب 1 بیوشیمی چی پیشنهاد می کنی؟ واسه میکروب ضریب 1 هم اگه اطلاع داری بهمون بگو.

سلام و درود احسان خان ممنونم از لطف و محبتت.نه متاسفانه شرکت نکردم علاقه ی من کار مولکولیه نه بالینی هرچند که همه ی اینها در نهایت به یه نقطه وصل میشن.
و از اونجایی که شرکت نکردم اطلاع خاصی ندارم.اما بیوشیمی هارپر خوبه کم حجمه و نسبت به حجم کمش مطالبش خوبه برای ضریب 1 به نظر خوبه اما بازم بپرس.برای میکروب هم واکر یا جاوتز یا زینسر هرکدوم رو که بخونی تفاوت چندانی با هم ندارند

- - - Updated - - -

سلام امید جان

سلام و درود احسان خان ممنونم از لطف و محبتت.نه متاسفانه شرکت نکردم علاقه ی من کار مولکولیه نه بالینی هرچند که همه ی اینها در نهایت به یه نقطه وصل میشن.
و از اونجایی که شرکت نکردم اطلاع خاصی ندارم.اما بیوشیمی هارپر خوبه کم حجمه و نسبت به حجم کمش مطالبش خوبه برای ضریب 1 به نظر خوبه اما بازم بپرس.برای میکروب هم واکر یا جاوتز یا زینسر هرکدوم رو که بخونی تفاوت چندانی با هم ندارند

سلام امید جان

در ضمن within temptation یکی از بند های مورد علاقه ی منه.دمت گرم سلیقت خوبه :thanks:

- - - Updated - - -

سلام امید جان

در ضمن within temptation یکی از بند های مورد علاقه ی منه.دمت گرم سلیقت خوبه :thanks:

دوستان اگر زیاد اصرار دارن میتونن درسای دیگه رو هم بپرسن. من گفتم شاید مدیرای بخشای دیگه واسه درسای جداگانه خودشون تاپیک مصاحبه بزارن.

از نظر من مشکلی نیست.

امید جان از صبر و حوصلت ممنون.

تمنا میکنم علیرضا جان :rose:

ati1408

New member
ممنون از لطفتون
بله من پارسال هم شرکت کردم اما بدون مطالعه.دقیق تر اگه بگم با 40 روز مطالعه اونم فقط ژنتیک و میکروب.بهترین رتبه پارسالم 400 میکروب بود
بیو شیمی و زبان و زنتیک رو تو همین تاپیک گفتم (اقا علیرضا الان شاکی میشه :rose:) . برای میکروب هم واکر و جاوتز رو خوندم.جاوتز رو با دقت خوندم یعنی بیس میکروبم رو جاوتز بود ولی یه سری کاستی داره جاوتز که بد نیست با خوندن واکر جبرانش کرد
خیلی متشکرم . امیدوار همیشه موفق باشید:rose:

shabnam_m

New member
من سال گذشته که دست خالی و بدون امادگی کنکور شرکت کردم بیوشیمی رو 5 درصد زدم.این از پایم.ضمن اینکه تو دانشگاه ازاد دانشمند بار نمیرن تنبل خونست و منم دانشگاه ازادی بودم و ج.ز.و خون.پس پایم جالب نبود اما به بیوشیمی علاقه داشتم درس شیرینی بود برام
پروسه شروع کتاب خوندنم رو توضیح دادم که با چه دشواری عادت به کتاب خونی کردم.عادت کردنم 1 ماه زمان برد.1 روزم تو کنکور خیلی سرنوشت سازه چه برسه به یک ماه.
بله کل تابستون رو فقط بیو خوندم و به کررات با روشی که توضیح دادم مرور کردم

ببخشید واسه سوالام شاید خسته کننده باشه اما واسه من خیلی حیاتیه چون وضع من مثل پارسال شماست.
شما سطر به سطرو یاد می گرفتید؟یا بعضی چیزا هست که ازش می شه گذشت؟خودمم نمیدونم چطوری بپرسم سوالمو!:21: یعنی باید سطر به سطر خوند؟تمام اینایی که فلان چیز تحت اثر فلان آنزیم میشه بهمان

آخرین ویرایش:
ببخشید واسه سوالام شاید خسته کننده باشه اما واسه من خیلی حیاتیه چون وضع من مثل پارسال شماست.
شما سطر به سطرو یاد می گرفتید؟یا بعضی چیزا هست که ازش می شه گذشت؟خودمم نمیدونم چطوری بپرسم سوالمو!:21: یعنی باید سطر به سطر خوند؟تمام اینایی که فلان چیز تحت اثر فلان آنزیم میشه بهمان

نه اصلا.هر سوالی دارید در خدمتم.
تو نگاه اول سخته اما شدنیه.شما شروع به خوندن کنید سطر به سطرم بخونید و با دقت بخونید.فصل به فصل طبق کتاب پیش برید همه چی درست میشه.بعضی جاها مطالب فقط تکرار میشه و یه مطلب رو چند بار مطرح میکنه.بعضی جاها توضیح بیش از حد داه شده.سطر به سطر رو با دقت بخونید و خوب یاد بگیرید این برای مطالعه اولیه واجبه.اما وقتی بازخوانی میکنید که خلاصه بردارید فقط قسمت های حیاتی رو نکته برداری کنید.امیدوارم متوجه منظورم شده باشید

shabnam_m

New member
نه اصلا.هر سوالی دارید در خدمتم.
تو نگاه اول سخته اما شدنیه.شما شروع به خوندن کنید سطر به سطرم بخونید و با دقت بخونید.فصل به فصل طبق کتاب پیش برید همه چی درست میشه.بعضی جاها مطالب فقط تکرار میشه و یه مطلب رو چند بار مطرح میکنه.بعضی جاها توضیح بیش از حد داه شده.سطر به سطر رو با دقت بخونید و خوب یاد بگیرید این برای مطالعه اولیه واجبه.اما وقتی بازخوانی میکنید که خلاصه بردارید فقط قسمت های حیاتی رو نکته برداری کنید.امیدوارم متوجه منظورم شده باشید
بله.از اینکه به سوالاتمون توجه می کنید خیلی ممنونم

eeeeeeehsan

New member
آره واقعن عالیه این بند، سبکشون هم خیلی خوبه.

دمت گرم.
تو خودت هارپر رو خوندی؟ میخوام 20 تا سوال بهت نشون بدم ببینی هارپر ساپورت می کنه یا نه که اگه آره هارپر رو ببریمش جزو منابع بیوشیمی ضریب یک ها.

مائده 70

New member
سلام ببخشید من سوالم بیشتر در مورد نحوه خلاصه برداری ک من خیلی مشکل دارم
شما چطور اینکارو انجام میدادین؟
ینی یه مبحثو کامل میخوندین بعد برگشتید دوباره میخوندین اینبار خلاصه برداری میکردین؟!
به صورت فلش کارت یا توی دفتر؟!
ببخشید طولانی شد من مشکلم اینجاست ک خلاصه هام از خود کتاب بیشتر میشه حجمش!!

آره واقعن عالیه این بند، سبکشون هم خیلی خوبه.

دمت گرم.
تو خودت هارپر رو خوندی؟ میخوام 20 تا سوال بهت نشون بدم ببینی هارپر ساپورت می کنه یا نه که اگه آره هارپر رو ببریمش جزو منابع بیوشیمی ضریب یک ها.

دم شما بیشتر
نه چون لنینجر همه وقتم رو گرفت فرصت نکردم هارپر رو بخونم.اما چند تا از اساتید ابتدای کار بهم پیشنهاد کردن هارپر رو بخونم که تو وقت بتونم صرفه جویی کنم.منم که حرف گوش کن!!!!اگه سوال بدی میتونم بگم تو لنینجر پاسخش هست یا نه اما در مورد هارپر نه!

سلام ببخشید من سوالم بیشتر در مورد نحوه خلاصه برداری ک من خیلی مشکل دارم
شما چطور اینکارو انجام میدادین؟
ینی یه مبحثو کامل میخوندین بعد برگشتید دوباره میخوندین اینبار خلاصه برداری میکردین؟!
به صورت فلش کارت یا توی دفتر؟!
ببخشید طولانی شد من مشکلم اینجاست ک خلاصه هام از خود کتاب بیشتر میشه حجمش!!

سلام و روز بخیر.خلاصه نویسی فرمول خاصی نداره به هنر شما بستگی داره که در عین خلاصه کردن همه مطالب اساسی رو شکار کنید.من قبلا توضیح دادم در این مورد اما بازم تکرار میکنم شاید به دردتون بخوره.من کتاب رو به نحوی تقسیم بندی کرده بودم که تا پایان تابستون همه لنینجر رو بتونم بخونم.بنا بر این هر روز یه قسمت مشخصی از کتاب رو طبق برنامه باید هم میخوندم هم بازخوانی میکردم که خلاصه بردارم و هم خلاصه های اون روز رو در پایان روز مرور میکردم.اول با دقت سطر به سطر کتاب رو میخوندم.بعد از اینکه مثلا 20 صفحه اون روزم رو یه بار با دقت میخوندم بر میگشتم و شروع میکردم به نکته برداری و شب هم نکته هامو مرور میکردم.یه دفتر ازین درازا شبیه دفتر نمره دوران ابتدایی خریده بودم تمام نکات رو مرتب و منظم توش مینوشتم.حالا اینکه چطوری نکته برداری کنید که حجمش زیاد نشه.اول اینکه وسواس به خرج ندین و سعی کنید تو کوتاه ترین جمله ممکن مطلب رو یاد داشت کنید.دوم اینکه سوالات کنکور چند سال گذشته رو بررسی کنید که بدونید کجاها کمتر وقت بذارید و کمتر نکته برداری کنید و کجاهارو با دقت و وسواس بیشتری روش تمرکز کنید.سوم اینکه ریز بنویسید (نه دیگه خیلی ریز که چشمتون رو خسته کنه) و خط جا نذارید و ازین دفتر بلندا که گفتم بگیرید.چرا؟ چون این دفتر بلندا تو یه صفحش مطلب بیشتری جا میگیره و اینجوری دستنویس هاتون حجیم نمیشه و تاثیر روانی روتون نمیذاره.باور کنید این تاثیر روانی خیلی اثر گذاره.این تمام اون چیزی بود که به صورت بیانی در مورد خلاصه نویسی میتونستم انتقال بدم بقیش دیگه به هنر خودتون بستگی داره.البته چند ماه که بگذره خودتون تجربه کافی رو در این زمینه کسب میکنید و روش کار دستتون میاد

baran-

New member
به نظرتون کتاب ضروریات بیوشیمی دکتر محمدی برا علوم جوابگو نیست؟

(برای کسی که پایه بیوشیمی اش متوسطه)

به نظرتون کتاب ضروریات بیوشیمی دکتر محمدی برا علوم جوابگو نیست؟

(برای کسی که پایه بیوشیمی اش متوسطه)

همه کتابا خوبن انتخاب کتاب بستگی به استراتژی شما داره.1-چه رتبه ای میخواین ؟ 2- برای اون رتبه به چه درصدایی نیاز دارید؟ 3-رو کدوم درسا میخواین سرمایه گذاری بیشتری بکنید؟
اگه میخواید بیو شیمی رو بالای 80 بزنید لنینجر اگه میخواید بین 60 تا 80 بزنید هارپر یا استرایر اگه به حدود 50 راضی هستید کتابای تالیفی.
شما حتما باید روی یه درس برنامه ریزی ویژه کنید اگه این یه درس قراره بیوشیمی باشه پیشنهاد من خوندن کامل ترین رفرنسه.ببینید من خیلی دوست دارم همه لنینجر رو بخونن.دلیلش؟اولا اینکه شما هر گرایشی که بری خیلی مهم که بیوشیمی رو خوب بدونی دوم این که با خوندن لنینجر شما علاوه بر بیوشیمی میتونید سوالات بیوفیزیک هم پاسخ بدید.حتی میتونید سوالات متابولیسم میکروبی رو هم از درس میکروبیولوژی پاسخ بدید.و توی ژنتیک هم سوالات مربوط به ساختار دی ان ای و باز ها رو میتونید پاسخ بدید.این کتاب به نظرم ارزش وقت گذاشتن رو داره

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ati1408

baran-

New member
ممنون.

من از رفرنس ها استرایر رو خوندم کامل! با لنینجر خیلی فرق داره؟

آخرین ویرایش:

Tina biotec

New member
همه کتابا خوبن انتخاب کتاب بستگی به استراتژی شما داره.1-چه رتبه ای میخواین ؟ 2- برای اون رتبه به چه درصدایی نیاز دارید؟ 3-رو کدوم درسا میخواین سرمایه گذاری بیشتری بکنید؟
اگه میخواید بیو شیمی رو بالای 80 بزنید لنینجر اگه میخواید بین 60 تا 80 بزنید هارپر یا استرایر اگه به حدود 50 راضی هستید کتابای تالیفی.
شما حتما باید روی یه درس برنامه ریزی ویژه کنید اگه این یه درس قراره بیوشیمی باشه پیشنهاد من خوندن کامل ترین رفرنسه.ببینید من خیلی دوست دارم همه لنینجر رو بخونن.دلیلش؟اولا اینکه شما هر گرایشی که بری خیلی مهم که بیوشیمی رو خوب بدونی دوم این که با خوندن لنینجر شما علاوه بر بیوشیمی میتونید سوالات بیوفیزیک هم پاسخ بدید.حتی میتونید سوالات متابولیسم میکروبی رو هم از درس میکروبیولوژی پاسخ بدید.و توی ژنتیک هم سوالات مربوط به ساختار دی ان ای و باز ها رو میتونید پاسخ بدید.این کتاب به نظرم ارزش وقت گذاشتن رو داره
در مورد رفرنسها معمولن توصیه میشه ساختار از لنینجر و متابولیسم از استرایر حالا با توجه به رفرنس های مد نظر بهداشت عرض میکنم...به نظرتون متابولیسم لنینجر جوابگو هست؟

ممنون.

من از رفرنس ها استرایر رو خوندم کامل! با لنینجر خیلی فرق داره؟

نه تفاوت چندانی نداره لنینجر یه مقدار به جزئیات بیشتر پرداخته و مکانیسم محور تره یه مقدارم اطلاعات جانبی بیشتری داره.شما استرایر رو کامل بلد باشید انشالله درصد خوب و قابل قبولی میزنید

در مورد رفرنسها معمولن توصیه میشه ساختار از لنینجر و متابولیسم از استرایر حالا با توجه به رفرنس های مد نظر بهداشت عرض میکنم...به نظرتون متابولیسم لنینجر جوابگو هست؟

من در مورد بهداشت اطلاعات چندانی ندارم متاسفانه.نمیدونم سوالات چطوری طرح میشن.نمیخوام اطلاعات غلط بدم یا از خودم حرف در بیارم در این مورد با عرض پوزش نمیتونم اظهار نظر کنم.اما اینو میتونم بگم که بیشترین حجم لنینجر مر بوط به متابولیسمه.برای علوم که فوق العادست.من اگه فرصت میکردم انابولیسم اسید های امینه و نوکلئوتید ها و همچنین فصل هورمون هارو میخوندم بعید نبود که بیوشیمی رو 100 بزنم اما هرچقدر پول بدی اش میخوری دیگه!

یه خانومی پیام خصوصی داده بودن درمورد از کلاسیک تا ژنومیک و استنسفیلد و روش خلاصه نویسی سوال پرسیده بودن متاسفانه من قبل از اینکه پاسخشون رو بدم صندوق پیامم رو خالی کردم.دوست عزیز اگه این پست رو دیدین دوباره پیام بدین که جوابتون رو بدم

بالا