مشاوره ی پایان نامه ی ژنتیک انسانی و زیست شناسی

mj1919

New member
با سلام خدمت همه ی دوستان
در این تاپیک از همه ی دوستانی که در هنگام انتخاب موضوع تز کارشناسی ارشد و یا دکتری برای رشته ها ی مختلف زیست سلولی، بیوشیمی و ژنتیک انسانی بامشکلی روبرو می شنود،
و یا سوال خاصی در مورد اساتید راهنما، یا پروسه ی از پروپوزال تا دفاع از پایان نامه دارند اینجا مطرح کنند، تا دوستانی که تجربه ی بیشتری دارند کمک نمایند.

najma

New member
خیلی خوبه تاپیکتون . واقعا ممنون ....
اول راجع به پروپوزال نویسی ... :riz304:

mj1919

New member
خیلی خوبه تاپیکتون . واقعا ممنون ....
اول راجع به پروپوزال نویسی ... :riz304:

اول اینکه از دوستانی که تجربیاتی دارن دعوت میکنم که بیان اینجا،

خب، من تجربه ی یک پروپوزال پایان نامه ارشد و یک پروپوزال طرح پژوهشی دارم.
اول اینکه در پروپوزال ارشد؛ برای نوشتن پروپوزال چند نکته رو باید رعایت کنید:
1- اول اینکه باید کوتاه باشه، در حد چند صفحه. مختضر و مفید
2- در پ نباید به جزیییات کار اشاره کنید. مثلا شما می خواهید چند ژن را در سطح آر ان آ بسنجید، تاکید دارم که توی پروپوزال تان نوع pcr را قید نکنید، مثلا نگید ریل تایم و یا آر تی و یا تک من. اینجوری موقع کار دستتون برای استفاده از تکنیک باز تره. و هر زمان که به مشکلی بر خوردید و یا اینکه از لحاظ مالی نتونستید با اون تکنیک برید، می تونید به راحتی از تکنیک کم هزینه تری استفاده کنید.
3- در مورد زمینه ی کار: سعی کنید تا جایی که میشه حساب شده باشه. یعنی برای تزهایی مثل بررسی جند شکلی (پلی مورفیسم ) در جمعیت فلان... خیلی مشکلی ایجاد نمیکنه. چون آخر کار مبتنی بر نتایج شما نوشته میشه.
در مورد پایان نامه هایی که یک ایده دارند، ابتدا شما یک موضوع را مطرح می کنید و بعد میگید اگه اینحوری شد و اینجوری نتیجه داد، ما نتیجه میگیرید که فلان موضوع فلان می شود(یک استدلال آزمایش و بعد نتیجه گیری و در نهایت اثبات فرضیه)
در مورد اینجور پایان نامه ها سعی کنید که یک حالت چند پهلو بنویسید: یعنی نگید الزاما ما فلان نتیجه را می خواهیم(مگر اینکه ابتدا کار رو شروع کرده باشید و نتیجه رو گرفتین و حالا دارین پروپوزالشو می نویسید و یا اینکه از نتیجه ی کار 100% مطمئن هستید)
برای اینجور پروپوزالهای از عبارات کلی تر استفاده کنید: مطالعه ی ..... و یا بررسی اثر..... بررسی......
اینجور عبارات رو بهتره در عنوان پروپوزالتون بنویسید
4- نکته ی چهارم در ادامه ی نکته ی قبلی، عنوان پروپوزالتون رو سعی کنید خیلی حرفه ای علمی و ژورنالیستی انتخاب کنید چون بعدها برای بسیاری افراد قراره این رو تکرار کنید و در مراحل مختلف نیاز دارید به اون عبارت. سعی کنید خیلی طولانی نباشه. از عبارات و اسامی حیلی سخت استفاده نکنید(ولی استفاده از عبارات ژنتیکی و اسم تکنیک میتونه خوب باشه) و کاملا گویای تمام کار شما باشه
5- در نوشتن پروپوزال و بخش روشها خسیس باشین: خیای مهمه: تا جایی که میتونین توی مواد و روشهای پروپوزال تکنینک های کمتری بنویسید. چون این مث یک عهد نامه میشه بین شما و استاد راهنما، هر موقع خواستین دفاع کنید و یا اینکه تزتون طولانی شد و یا اینکه زیر فشار کار کم آوردید، می تونید با استناد به پروپوزالتون زود کارو جمع کنید، اگه تکنینک های زیادی نوشته باشید، مجبورید که همشو برید. و گرنه با همین استناد میتونن نمرتنو کم کنن.
6- اگه موضوع براتون جذاب بود و یا وقت اضافی آوردید میتونید تکنیکهایی که حذف کردید رو انجام بدید، تازه اینجوری میگید که بیشتر از پروپوزالم کار کردم!
7- در قولهایی که به استاد راهنما برای نوشتم پروپوزال و میزان کارتون میدید دقت کنید ، همه ی اینا دینی میشه بر گردنتون، اون روی شما حساب میکنه!

خب همینا فعلان یادمه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: BBT

najma

New member
خوندن چند تا مقاله به نظرتون بری شروع پروپوزال نویسی کفایت میکنه ؟

mj1919

New member
خوندن چند تا مقاله به نظرتون بری شروع پروپوزال نویسی کفایت میکنه ؟

بستگی به موضوعی که کار میکنید داره.

مثلا خودم:
تم اصلی کار من 3 تا مقاله بود که 2تا ش تو نیچر و یکی توی پیناس چاپ شده بود (منظورم موضوع کار)+ یک مقاله ی جدید که از آی بی بی دانشگاه تهران بود. بقیه ش دیگه برای اطالاعت بیشتر کار بود.(10تا هم تقریبا رفرنس داشت)

ولی من توصیه میکنم که 8-10 رفرنس برای پروپوزالتون بیارید.

ولی اگه توی موضوعی که میخاید کار بکنید ناآشنا هستید، جتما چند تا مقاله مروری از نیچر ریویوز و آنالز ریویوز و .... مجله های مروری دیگه مث ترندز این...و کارنت.... بخونید. حتما ها. بعد شروع کنید مقاله های تحقیقی خوندن. و پروپوزال نویسی.

nature reviews
annual reviews
Trends in..
Current Openion in...

آخرین ویرایش:

ninol

New member
سلام ممنون از مطالب خوبتون من ترم 1 سلولی مولکولی ارشد هستم شنیدم برای کار پروپوزال نویسی و پایان نامه حداقل 2 ترم باید وقت گذاشت و چون این موضوع هزینه بره تصمیم گرفتم از الان که وقت دارم برم دنبالش و کم کم کارامو انجام بدم اما نمیدونم باید چی کار کنم یا حتی چه موضوعی رو انتخاب کنم بهتره؟

mj1919

New member
سلام ممنون از مطالب خوبتون من ترم 1 سلولی مولکولی ارشد هستم شنیدم برای کار پروپوزال نویسی و پایان نامه حداقل 2 ترم باید وقت گذاشت و چون این موضوع هزینه بره تصمیم گرفتم از الان که وقت دارم برم دنبالش و کم کم کارامو انجام بدم اما نمیدونم باید چی کار کنم یا حتی چه موضوعی رو انتخاب کنم بهتره؟

پست شماره ی 3 و 6 همین تاپیک را مطالعه بفرمایید.

در ضمن،

برای انتخاب موضوع تزتون:

1- امکانات عملی دانشگاهتون رو در نظر بگیرید
2- امکانات مالی را نیز
3- اگر در تهران یا شهری هستید که موسسات پژوهشی زیاد داره، سعی کنید در اون مراکز تز بر دارید
4- حتما موضوع تزتون با زمینه ی کاری استاد راهنما تون مرتبط باشه(لاقل بدونه که دارید روی چی کار میکنید)
5- سعی کنید با معروف ترین ، قوی ترین، و با سواد ترین و نیز با نفوذترین و پول دار ترین (گرنت پژوهشی) و خصوصا با اخلاق ترین استاد مرکزتون تز بردارید
6-سعی کنید، استاد راهنمایی بر دارید که دکتری هم می گیره، ویا با اعضای برد آشنایی داره.
7- تز قوی و به روز ولی ساده بر دارید، نه تزی با موضوع تکنیکهای عهد تیر کمون شاه ولی پر زحمت!
8- دانشجویان سال قبلی هر استاد راهنما یک معیار خوب برای ارزیابی اون استاد راهنما و زمینه ی کارش اند
9- برای تز برداشتن ، ایده آلیست نباشید، یک فرد واقع بین و فرصت طلب باشید!
10- این دهمی رو هم برای جور شدن قافیه زدم و هیچ توصیه ی دیگه ای ندارم....

آخرین ویرایش:

ninol

New member
ممنون از راهنماییتون من واحد علوم دارویی تهران(دانشگاه ازاد) می خونم اگه مرکز خاصی یا استاد خاصی رو می شناسید که بتونه کمکم کنه ممنون میشه معرفی کنید

mj1919

New member
ممنون از راهنماییتون من واحد علوم دارویی تهران(دانشگاه ازاد) می خونم اگه مرکز خاصی یا استاد خاصی رو می شناسید که بتونه کمکم کنه ممنون میشه معرفی کنید

با توجه به رشته تون ورشته ی مورد علاقه تون پیشنهاد هایی که میدم اینا ن:
1- پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری (ورد آورد، انتهای همت)
2-پژوهشگاه رویان (میدان بنی هاشم،)
3- پژوهشگاه ابن سینا (دانشگاه بهشتی)
4- پژوهشگاههای د ع پ تهران (غدد، ...)
5- انستیتو کانسر
6- د مدرس گروه ژنتیک مولکولی
7- پژوهشگاههای د ع پ بعشتی (غدد، نانو، استم سل، سرطان...)
8- پژوهشگاه بیمارستان طالقانی، با محوریت سلولهای بنیادی
9- مرکز سرم سازی رازی (کرج)
10-چند مرکز بیمارستانی با محوریت سلولهای بنیادی (بیمارستان اطفال و....)

ninol

New member
با توجه به رشته تون ورشته ی مورد علاقه تون پیشنهاد هایی که میدم اینا ن:
1- پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری (ورد آورد، انتهای همت)
2-پژوهشگاه رویان (میدان بنی هاشم،)
3- پژوهشگاه ابن سینا (دانشگاه بهشتی)
4- پژوهشگاههای د ع پ تهران (غدد، ...)
5- انستیتو کانسر
6- د مدرس گروه ژنتیک مولکولی
7- پژوهشگاههای د ع پ بعشتی (غدد، نانو، استم سل، سرطان...)
8- پژوهشگاه بیمارستان طالقانی، با محوریت سلولهای بنیادی
9- مرکز سرم سازی رازی (کرج)
10-چند مرکز بیمارستانی با محوریت سلولهای بنیادی (بیمارستان اطفال و....)
واقعا ممنون از راهنماییتون خیلی لطف کردین

tfh_nzr

New member
با سلام و ممنون از تاپیک خوبتون من ترم 2 ارشد سلولی مولکولی می خونم می خواستم ازتون راهنمایی بگیرم راجع به انتخاب موضوع و یا اگه استاد خوب و به نامی رو در تبریز میشناسید معرفی کنید..
البته می خوام دکتری ژنتیک پزشکی بخونم استاد یا مرکزی که به نام باشه ممنون...

mj1919

New member
با سلام و ممنون از تاپیک خوبتون من ترم 2 ارشد سلولی مولکولی می خونم می خواستم ازتون راهنمایی بگیرم راجع به انتخاب موضوع و یا اگه استاد خوب و به نامی رو در تبریز میشناسید معرفی کنید..
البته می خوام دکتری ژنتیک پزشکی بخونم استاد یا مرکزی که به نام باشه ممنون...

سلام
توی تبریز نه،
ولی شنیدم دانشکده داروسازی شون امکانات خوبی داره، امسال هم گمونم قبولی دادند،

mj1919

New member
میخاستم بدونم واسه پایان نامه کار کردن با کدوم بخشش بهتره؟

بسته به علاقه تون و موضوعات پژوهشی و اونا داره،
ولی عموما جو رویان خوبه،
اگه به کارهای سلولهای بنیادی علاقه دارید، می تونید توی گروه سلولهای بنیادی بردارید، ولی خود حسین بهاروند، با دانشجوهای ارشد نمی گیره، ولی می تونید مشترک باهاش بگیرید،
یکی دو نفری از دوستان پایان نامه داره اونجا و دو سه نفری هم شاغل اند،

در کل اگه بتونید اونجا برید، خیلی خوبه،
(الان فکر کنم یک هزینه ای رو می گیرند از دانشجو)

ممنون از راهنماییتون.به نظرتون چه جور میتونم اطلاعات جزیی تر در موردش پیدا کنم؟کسی رو میشناسید بتونه کمکم کنه

mj1919

New member
ممنون از راهنماییتون.به نظرتون چه جور میتونم اطلاعات جزیی تر در موردش پیدا کنم؟کسی رو میشناسید بتونه کمکم کنه

اگه تهران تشریف دارید، یکسر برید اونجا، سید خندان، میدان بنی هاشم، پژوهشکده رویان،
با دانشجوهای اونجا حرف بزنید، و نیز در مورد مراحل اداریش بپرسید

shgenetic

New member
سلام.
من دانشجوی علوم تحقیقات تبریز هستم
میخوام پایان نامه را در شهر خودمون (کرمان) بردارم ولی با روند کار(انتخاب موضوع،چگونگی هماهنگ کردن آزمایشگاه،استاد مشاور و ...) اصلا آشنا نیستم
ممنون میشم راهنمایی کنید.

بالا