مشاوره ارشد

mini125

New member
سلام دوستان من دانشجوی ارشد بیوشیمی بالینی هستم و این تاپیک رو برای مشاوره زدم لطفا سوالاتتون رو مطرح کنید تا جایی که بتونم بهشون جواب میدم امیدوارم بتونم کمکی کنم
 

mini125

New member
یکی از سوالاتی که همیشه واسه داوطلبان ارشد مطرح هست اینه که چه منبعی رو برای در بیوشیمی عمومی مطالعه کنن جوابش ساده هست اگر شما تازه میخواین بیوشیمی رو بخونین و تا حالا هیچ کتابی رو مطالعه نکردین میتونین از کتاب ملک نیا و شهبازی شروع کنید این کتاب منبع نیست ولی میتونه شما رو با مباحث کلی بیوشیمی آشنا کنه و بعد کتاب هارپر میتونه گزینه خوبی باشه چون در عین خلاصه بودن جامع هست و خیلی میتونه مفید باشه
 

mini125

New member
هارپر شکلهای بسیار خوبی داره که میشه ازش برای یادآوری مطالب استفاده کنین
 

mini125

New member
سلام دوستانی که میخوان بیوشیمی رو بخونن پیشنهاد میکنم وقتی که خواستین هر مطلبی رو شروع کنین اول یه مروری روی شکلهاش داشته باشین و خوب ببینینش و ازش نتیجه گیری کنین بعدش مطلبو بخونین و مطلبی رو که خوندین سعی کنین روی شکل ببینین و از روی شکل بیانش کنین و توی یه کاغذ بنویسین هر بار که خواستین مرورش کنین با نگاه کردن به شکل بازگو کنین مطالبو
سعی کنین اول مطلبو یاد بگیرین نه اینکه حفظش کنین
به مرور با زدن تست ها کاملا مطالب به چشمتون آشنا میاد سعی کنین با این کار واسه خودتون بیوشیمی رو به حالت بازی دربیارین و مرورتون مثل سرگرمی بشه این تجربه منه شما هم سعی کنین امتحانش کنین البته هرکس باید یه روش خودش درس بخونه پس سعی کنین اینو به شیوه ای درش بیارین که براتون راحت بشه و عین سرگرمی دربیاد
 

natanaeel

New member
ممنون واسه راهنماییتون.
تمام فصل های بیوشیمی برای ارشد های غیر بیوشیمی رو باید بخونیم؟
 

mini125

New member
شما باید سوالای ببینید خصوصا سوالای چندسال اخیرش بعضی فصول بیشتر ازش سوال میارن اونا رو پیدا کنید و روش بیشتر تمرکز کنید البته بقیه رو هم نگاه بندازید و از قلم نندازید
 

mini125

New member
سالها کارشناسان بر این باور بودند که ظرفیت ثابتی برای یادگیری وجود دارد . با این حال در دو دهه اخیر ، روانشناسان و مربیان به گونه ای دیگر فکر می کنند . یکی از محققان در این باره می گوید : شواهد زیادی وجود دارند که ثابت می کنند هوش انسان قابل افزایش است . ما می دانیم که فنون مناسب می توانند به افراد در افزایش قدرت یادگیری شان کمک کنند .

از این گذشته ، این مهارت ها بسیار ابتدایی هستند و تقریبا هر کسی می تواند با تمرین و ممارست در آنها مهارت پیدا کند . در ذیل ۶ نظریه اثبات شده از کارشناسان مختلف برای افزایش قدرت یادگیرتان آمده است :

۱) ابتدا به تصاویر بزرگ نگاه کنید :

وقتی می خواهید مطلب جدید و نا آشنایی را بخوانید ، خود را مستقیما درگیر آن مطلب نکنید . اگر ابتدا نگاهی اجمالی به مطلب بیاندازید می توانید حافظه و درک مطلب خود را افزایش دهید . به عناوین فرعی ، زیر نویس عکسها و خلاصه هایی از متن که دردسترس هستند نیز نظری بیافکنید . اگر می خواهید کتاب بخوانید ابتدا به فهرست و مقدمه کتاب نگاهی بیاندازید . تمام این پیش زمینه ها به شما کمک خواهند کرد تا آنچه که می خواهید در ذهنتان تثبت شود .

۲) سرعت مطالعه خود را کاهش دهید و مطالب را با خود تکرار کنید :

گرچه ممکن است سریع خواندن مطالب ، آسان خوب و مفید باشد ، اما آهسته تر خواندن مطالب پیچیده و دشوار می تواند به طور موثری به یادگیری تان کمک کند . دو تن از نویسندگان کتاب (حل مشکل و درک مطلب ) سه تفاوت اصلی میان چگونگی مطالعه دانش آموزان خوب و دانش آموزان بد را بررسی کرده اند :

دانش آموزان خوب مطالب را با صدای آرام یا بلند بیان می کنند. آنها سرعت مطالعه خود را پایین می آورند و کلمات را همان طور که می خوانند ، تکرار می کنند و به آنها توجه می کنند .

دانش آموزان خوب وقتی با مشکلی مواجه می شوند خود به خود آن مطلب را آنقدر تکرار می کنند تا بفهمند. در مقابل دانش آموزان ضعیف اگر مطلبی را برای بار اول نفهمند آن را رها کرده و بقیه مطلب را می خوانند .

دانش آموزان خوب فعالانه با اطلاعات جدید رابطه ای نزدیک برقرار می کنند. آنها در مورد آنچه که می خوانند تفکر می کنند و توضیحی برای آن می خواهند و به آن مسلط می شوند .

درسال ۱۹۷۹ فردی به نام «ویمبی» روش مطالعه آهسته و با صدای بلند را طی یک دوره آموزشی ۵ هفته ای برای زبان آموزان مبتدی در دانشگاه xavier در «ینواورلئان» آشنا کرد . ۱۷۵ زبان آموز از این روش استفاده کردند . درک مطلب بیشتر این دانش آموزان ۲ نمره افزایش یافت و نمرات امتحان آمادگی دانشگاهی اکثر آنها نیز بیش از ۱۴ درصد افزایش نشان داد .

۳ ) تمرین روشهای تقویت حافظه :

تمام روشهای تقویت حافظه را فنون تقویت حافظه می نامند . در این روشها مطالب جدید به صورت فرمولی ساده تر و قابل فهم تر در می آیند . یکی از روشهای تقویت حافظه ، بکار گرفتن حروف ابتدای کلمات است . مثلا برای اینکه بتوانند اسامی ۵ سیاره اول منظومه شمسی (تیر ناهید – زمین – مریخ –مشتری ) به ترتیب یاد بگیرید با حروف اول نام هر سیاره کلمه ای بسازید و این کلمات را در جعبه ای قرار دهید مثل ( تمام نیازهای زمینی مردم مادیند ) .

روش دیگری برای تقویت حافظه استفاده از تصاویر است . این ترفند شامل ابداع سرنخهای بصری به منظور فهم مطالب نا آشنا است . برای فهم این روش مثال ساده ای می زنیم . معادل کلمه خروس در زبان انگلیسی« rooster» است .

تلفظ کلمه «roostar» شبیه کلمه فارسی روستا است . در ذهنتان می توانید خروسی را تجسم کنید که در روستا راه می رود !

با این روش تصویر روستا ،« roostar» و خروس همیشه در ذهنتان خواهد ماند .

تنها ترفند تقویت حافظه که قبلا توسط محققان رد شده بود امروزه به عنوان روشی موثر برای بالا بردن حافظه محسوب می شود . در این روش دو یا حتی سه برابر مطالب جدید امتحانی را می توان به خاطر سپرد . حافظه خوب کلید همه روشهای ادراکی است و آن چیزی است که می توان با تمرین و ممارست بدست آورد .

تحقیقات ادراکی نشان می دهند که ما دو نوع حافظه داریم : حافظه کوتاه مدت و بلند مدت. حافظه کوتاه مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه دوام دارد . ما از دفتر راهنمای تلفن برای تلفن کردن کمک می گیریم شماره را گرفته و بعد آن را فراموش می کنیم . با این حال حافظه بلند مدت می تواند زمان طولانی دوام داشته باشد . راز و رمز پرورش یک حافظه خوب فراگیری چگونگی انتقال اطلاعات مفید از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت و چگونگی به خاطرآوردن این اطلاعات در زمان مورد نیاز است . فنون تقویت حافظه می توانند راه حلی برای انتقال اطلاعات بلند مدت و گرفتن دوباره اطلاعات باشند . به یاد داشته باشید که ذهن و حافظه مانند ماهیچه هستند و هر چه از آنها بیشتر استفاده کنید ، قوی تر می شوند .

۴) اطلاعات را دسته بندی کنید :

در مطالعه ای که در دانشگاه «استنفورد» انجام شد از دانش آموزان خواسته شد که ۱۲ کلمه را به خاطر بسپارند . این کلمات شامل اسامی حیوانات ،اقلام مختلف پوشاک ،انواع وسایل نقلیه و مشاغل بودند . برای یک گروه کلمه ها را به ۴ دسته تقسیم بندی کردند . برای گروه دیگر ، کلمات را به صورت تصادفی فهرست کردند . گروهی که مطالب را دسته بندی شده مطالعه کردند همیشه بهتر از گروه دیگر بودند و ۲ تا ۳ برابر کلمات بیشتری را به یاد آوردند .

«توماس تراباسو»ستاد دانشگاه شیکاگو می گوید : هضم اطلاعات جدید آن هم یکجا بسیار سخت و دشوار است . تجزیه و تحلیل مطالب جدید و تقسیم آنها به بخشهای معنی دار یادگیری را آسان تر می کند .

بنابراین با مرتب کردن مطالب سخت و پیچیده در قالب دسته بندی های منطقی می توانید روشی دائمی برای ذخیره و نگهداری اطلاعات بوجود آورید .

۵) توجه خود را متمرکز کنید :

دفعه بعد با مطالب جدیدی مواجه می شوید که باید آنها را ملکه ذهن خود کنید از خود بپرسید : من از خواندن این مطلب چه می خواهم بیاموزم ؟ و از دانشی که بدست می آورم چه بهره ای خواهم برد؟ گفتن این مطلب – یادگیری برای ما چه خواهد کرد ؟ از مقاومت ما در برابر مطالعه می کاهد و ما خواننده بهتری می شویم . در ذیل به ۴ روش دیگر برای بهبود تمرکز اشاره شده است :

زمان و مکانی را برای یادگیری اختصاص دهید . تلفن را از پریز بکشید و در را ببنید، با نظم بخشیدن به محیط اطراف خود این انتظار در شما بوجود می آید که خواهید آموخت .

خود را از عواملی که باعث حواس پرتی می شوند دور نگاه دارید از آویزان کردن تابلوی «مزاحم نشوید» روی در اتاقتان خجالت نکشید . شما اختیار وقتتان را دارید .

روشهای مختلف یادگیری را امتحان کنید . روشهای مطالعه از قبیل کشیدن نمودار، یادداشت برداری خلاصه برداری یا حتی ضبط مطالب روی نوار، می توانند تمرکز شما را افزایش دهند . برای مهارت در مطالعه فنونی را بکار ببرید که بیشتر با آنها احساس راحتی می کنید . خلاق باشید .

ترقی و پیشرفت خود را نشان دهید. گرفتار بودن همیشه به منزله پر ثمر بودن نیست. گهگاه توقف کنید و از خود بپرسید : آیا من هم اکنون به هدف یادگیری ام کمک می کنم . اگر پاسختان مثبت است فعالیت خود را ادامه دهید اگر پاسختان منفی است از خودتان علت را جویا شوید. اگر شما به دلیل خستگی و اضطراب در کار خود پیشرفت نمی کنید بدون احساس گناه به خود استراحت بدهید وقفه های منظم می توانند روند یادگیری را بهبود بخشد .

۶) سبک یادگیری خود را کشف کنید :

دو مربی داستان، سه بچه ای که هر کدام برای کریسمس یک دوچرخه هدیه گرفتند را نقل می کنند . این دوچرخه ها مونتاژ نشده بودند و والدین این بچه ها باید آنها را مونتاژ می کردند . پدرم «تیم قبل» از اینکه دست به کار شود ابتدا دستورالعمل را به دقت مطالعه کرد . پدر «مری» قطعات را روی زمین چید و دستور العمل را به مادر« مری» داد و پس از بررسی قطعات گفت : این را برای من بخوان مادر «جورج» به طور فطری شروع به سر هم بندی قطعات کرد . فقط وقتی جایی با مشکلی مواجه می شد به دستورالعمل نگاهی می انداخت. در پایان روز هر سه دوچرخه مونتاژ شدند اما هر کدام با روش مختلف.

آنها با وجود اینکه متوجه نبودند هر کدام با سبک مخصوص به خود کار کرده بودند . روشهای ما در برابر مطالب نا آشنا منحصر به فرد و مخصوص به خودمان است و کلید یادگیری تشخیص و تطبیق شیوه ای است که برای ما مناسب تر است .

شیوه های یادگیری می توانند به طور شگرفی تغییر کنند . یک روانشناس ۲۱ اصل اثر گذار در روش یادگیری را مشخص کرده است. این عوامل شامل میزان سروصدا، نور، میزان نظارت مورد نیاز و حتی ساعات روز نیز است .

سبک شما چیست ؟ خود را روانکاوی کنید . مثلا سبک شما در سر هم بندی افرادی در هم ریخته چیست ؟ صبح بیشتر تمرکزدارید یا عصر ؟ در محیط شلوغ بیشتر تمرکز کرده اید یا در محیط ساکت ؟ لیستی از تمام نقاط مثبت و منفی مشخص شده خود تهیه کنید . از این لیست استفاده کنید تا بتوانید محیطی ایجاد کنید که برای یادگیری تان بهترین باشد . کدام سبک در مورد شما صادق است ؟ خبر خوب این است که شما می توانید ظرفیت یادگیری خود را افزایش دهید و این می تواند زندگی شما را کامل تر و بهتر کند .
 

arshadbio

New member
سلام

امکان داره رتبه، درصد ها و شهری که قبول شدین رو بگین؟
برای کسی که می خواد شیمی رو تازه شروع کنه پیشنهادتون چیه؟
به نظر شما برای زبان خوندن فقط لغات لزگی، رضا زاده و... کافیه؟
 

arshadbio

New member
سلام دوستان من دانشجوی ارشد بیوشیمی بالینی هستم و این تاپیک رو برای مشاوره زدم لطفا سوالاتتون رو مطرح کنید تا جایی که بتونم بهشون جواب میدم امیدوارم بتونم کمکی کنم

سلام

امکان داره رتبه، درصد ها و شهری که قبول شدین رو بگین؟
برای کسی که می خواد شیمی رو تازه شروع کنه پیشنهادتون چیه؟
به نظر شما برای زبان خوندن فقط لغات لزگی، رضا زاده و... کافیه؟
 

mini125

New member
دوستان عزیز من درصدهای قبولی های امسالو به تدریج واستون میزارم
یکی از دوستام
بیوشیمی رو 53 درصد و بقیه درسا رو 60 درصد زده و با رتبه 35 در دانشگاه شهید بهشتی قبول شد
 

mini125

New member
خود من ورودی 90 هستم دانشگاه علوم پزشکی بابل رتبه 85 کنکور 90
 

nava

New member
سلام دوست عزیز اگه ممکنه از تجربیاتتون در مقطع ارشد بیوشیمی برای ما بگید مثلا اینکه چقدر باید کار تحقیقاتی انجام داد ؟ یا اینکه بیشتر تئوریه ؟ کلا بگید از این رشته راضی هستید یا نه و با انتظاراتی که داشتید همخوانی داشت؟ و با ارشد بالینی وضعیت کار چطوره؟ خیلی سوال شد :riz513: ممنون
 

biomar

New member
سلام دوستان. چندوقته یه سوالی برام ایجاد شده! میخوام بدونم توی دانشگاه آزاد حدودا با چه درصدهایی میشه بیوشیمی و میکروبیولوژی قبول شد؟
حالا دانشگاهای تهران یا شهرستانها...
هیچ جا کارنامه ای نیست و قبولیهای دانشگاه آزاد هم انگار روشون نمیشه جواب بدن!!!
من چون هم آزاد و هم بهداشت شرکت کردم میخوام بدونم... که اگر درصد بالایی نیاز نیست دگ درسای اضافه رو مرور نکنم و همون درسایی ک برای بهداشت میخونم پیش برم
خواهش میکنم اگر اطلاعی دارید دریغ نکنید
 

atefeharabpoor

New member
دوستان عزیز من درصدهای قبولی های امسالو به تدریج واستون میزارم
یکی از دوستام
بیوشیمی رو 53 درصد و بقیه درسا رو 60 درصد زده و با رتبه 35 در دانشگاه شهید بهشتی قبول شد

مطالبتون خیلی مفیده. اگه میشه درصد و رتبه های بچه هایی رو که تو سال 93 بیو قبول شدنو بزنین.ممنون
 
سلام من دانشجوی رشته زیست شناسی دانشگاه اراکم به پیشنهاد استاد بیوشیمیم میخوام واسه ارشد بیوشیمی بالینی بخونم ،واسه خوندن ازکجا باید شروع کنم؟
 
بالا