محققان موفق به كشف رابطه آب مروارید و بروز آلزایمر شدند

waria

New member
3

محققان موفق به کشف ارتباط بین بیماری آب مروارید و آلزایمر شده*اند که می*تواند نویددهنده روش*های درمانی جدید برای بیماری*های مغزی باشد.


به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یافته جدید محققان مدرسه پزشکی دانشگاه بوستون شواهد متعددی از ارتباط بین دو بیماری مرتبط با افزایش سن یعنی آب مروارید و آلزایمر را نشان می*دهد و به نظر می رسد که عوامل مشترکی در هر دو بیماری دخیل هستند.

به گفته محققان، رابطه معناداری بین آب مروارید کورتیکال بعنوان شایع*ترین شکل بیماری چشم و افت فعالیت مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر وجود دارد.

محققان مطالعه گسترده*ای را برای بررسی حدود 190 هزار تغییر توالی DNA با تمرکز بر روی پروتئین دلتا- کاتنین (delta-catenin)آغاز کردند. در تحقیقات قبلی نقش این پروتئین در توسعه مغز و چشم مشخص شده بود، اما شواهدی از دخالت مستقیم پروتئین در بروز آلزایمر یا آب مروارید بدست نیامده بود.

مطالعه جدید حاکی از افزایش رسوبات دلتا- کاتنین در بافت لنز تأییدکننده آلزایمر است؛ همچنین محققان موفق به کشف پروتئین دیگری شدند که به نظر می*رسد افزایش آن با توسعه بیماری آلزایمر در ارتباط است.


این تحقیق نشان می*دهد که زوال عقل احتمالا در خارج از مغز سرچشمه گرفته و با کل بدن در ارتباط است.

پروفسور «لیندسی فارر» ـ سرپرست تیم تحقیقاتی ـ تأکید می*کند: کشف ارتباط بین آب مروارید و آلزایمر از ایده سیستمیک به جای تمرکز بر فرآیندهای محدود به مغز که منجر به بروز بیماری آلزایمر می*شود، حمایت می*کند.

این کشف می*تواند به تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر در یک فرد با انجام معاینه ساده چشم و تحول در روش*های درمانی این بیماری منجر شود.

نتیجه این تحقیق در مجله PLoS ONE منتشر شده است.
 
بالا