شیوع نوعی بیماری ویروسی خطرناک چشمی

sa@@ra

New member

همشهری آنلاین: رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران به دنبال شیوع نوعی بیماری ویروسی خطرناک چشمی در تهران و شهرستان‌ها هشدار داد: از آنجا که مراقبت‌های بهداشتی تا حد زیادی می‌تواند از ابتلا به این ویروس جلوگیری کند، ضروری است، هموطنان مراقبت‌های بهداشتی را در این زمینه به شدت افزایش دهند.

به گزارش مهر، دکتر پرویز زرین بخش با اعلام این خبر گفت: بیماری ویروسی چشمی احتمالا از نوع "آدنو ویروس" است که در تهران و شهرستان‌ها فراگیر شده تا جایی که در برخی خانواده‌ها، تمامی اعضای خانواده به آن دچار شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه این ویروس باعث قرمزی شدید ملتحمه چشم (غشا مخاطی نازک و شفافی که سطح داخلی پلک‌ها و جلوی کره چشم را می‌پوشاند) می‌شود و حالتی شبیه زنبور زدگی دارد، اظهار داشت: ورم زیاد، دردناک شدن پلک‌ها همراه با خروج چرک و ترشح، خونریزی زیر ملتحمه و در برخی موارد، کنده شدن لایه سطحی قرنیه (اپی تلیوم) از عوارض این بیماری است.

زرین بخش در ادامه یادآور شد: ضروری است، همه افراد به ویژه کودکان و کسانی که از لنز چشمی استفاده می‌کنند و نیز کسانی که تازه عمل چشمی انجام داده اند، توصیه‌های بهداشتی را در مورد شست و شوی مداوم دست‌ها و صورت با صابون مایع و پلک‌ها با شامپوی بچه رقیق شده انجام دهند.

وی گفت: همچنین ضروری است، پس از تماس با وسایل عمومی مانند دستگیره‌های درب‌های عمومی، پول و اسکناس از ژل‌های استریل کننده استفاده شود.

زرین بخش وی به خانواده‌هایی که یکی از اعضای آنان به این ویروس مبتلا شده است، نیز توصیه کرد، لازم است، کلیه وسایل شخصی فرد مبتلا از دیگران جدا شده، جوشانده و رعایت بهداشت در مورد این افراد به شدت انجام شود.

به گفته وی، در صورت ابتلای فرد به این بیماری 3 تا 4 هفته طول می‌کشد تا بیمار بهبود یابد و در برخی افراد که بیماری شدت بیشتری دارد، قرنیه فرد نیز درگیر شده که برای کاهش درد و بهبود سریع‌تر از لنزهای پانسمانی استفاده می‌شود.

زرین بخش به چشم پزشکان نیز توصیه کرد که در مواجهه با این بیماری، کلیه وسایل و دستگاه‌هایی را که با این بیماران در تماس است از قبیل دستگیره‌های در، اسلیت لمپ ( دستگاهی که چشم پزشک چشم بیمار را از پشت آن معاینه می‌کند ) و دیگر دستگاه‌های چشم پزشکی را با مواد گندزدا استریل کنند.
 
بالا