سوال و جواب (علوم آزمایشگاهی)

امید راجی

New member
س خوبین.تغییرات hb در تالاسمی مینور وماژور روبگین.یاحققققققققققققققق........:auizz3ffy9vla57584x

امید راجی

New member
باسلامی دوباره......سندروم پیرسون چیه؟؟؟؟///؟///اگه گفتین..........موفق باشین..:smilies-azardl (181

jo-boy

New member
باسلامی دوباره......سندروم پیرسون چیه؟؟؟؟///؟///اگه گفتین..........موفق باشین..:smilies-azardl (181

سلام
سندروم پیرسون یک بیماری میتوکندریال است که بویسله آنمی سیدروبلاستیک و اختلال عملکردی در هورمونهای اگزوکرین پانکراس مشخص میشه.این افراد علایم بالینی دیگری هم دارند مثل:
مشکل در وزن گیری یا کاهش وزن ، فیبروز پانکراس ، دیابت وابسته به انسولین و اختلالات عصبی-عضلانی . لازم بذکر در سال 1979 آقای پیرسون برای اولین بار این بیماری رو شرح داد.

HEMATO

New member
سلام
من تازه عضو این سایت شدم و از دیدن این همه مطلب و پرسش و پاسخ علمی هیجان زده شدم امیدوارم بتونم تو بحث شرکت کنم و حضور منم مفید باشه
من ترم هفتم هستم و موضوع سمینارم راجع ب تکنیک fish هست اگر کسی سایت یا کتابی رو میشناسه که در این مورد خوب توضیح داده ممنون میشم اگر بهم معرفی کنه
انگلیسی یا فارسی بودنش مهم نیست فقط مطالبش قابل اعتماد باشه
بازم ممنون

jo-boy

New member
سلام
من تازه عضو این سایت شدم و از دیدن این همه مطلب و پرسش و پاسخ علمی هیجان زده شدم امیدوارم بتونم تو بحث شرکت کنم و حضور منم مفید باشه
من ترم هفتم هستم و موضوع سمینارم راجع ب تکنیک fish هست اگر کسی سایت یا کتابی رو میشناسه که در این مورد خوب توضیح داده ممنون میشم اگر بهم معرفی کنه
انگلیسی یا فارسی بودنش مهم نیست فقط مطالبش قابل اعتماد باشه
بازم ممنون
سلام
دوست عزیز کتابی که الان خاطرم هست فصل 55 کتاب هافمن (هماتولوژی هافمن) هست. که در مورد این تکنیک توضیح داده.

parastar tbz

New member
سلام به همه دوستان من دو تا سوال داشتم که میخواستم دوستانی که اطلاع دارن جواب بدن پیشاپیش از همکاری همه شما ممنونم
1-چرا هموگلوبین داخل گلوبل قرمز محصور شده است ؟
2-هماتو کریت در شریان بیشتر است یا ورید ؟چرا ؟
از همکاری همه دوستان ممنونم

jo-boy

New member
سلام به همه دوستان من دو تا سوال داشتم که میخواستم دوستانی که اطلاع دارن جواب بدن پیشاپیش از همکاری همه شما ممنونم

سلام
1- هموگلوبین پروتین اصلی درون گلبول قرمزه که وطیفه اون انتقال اکسیژن به سراسر بدنه و از اونجایی که اکسیژن رسانی امری حیاتی برای بافت های بدنه پس باید مکانیسمی برای حمل اکسیژن موجود باشه
که بتونه به تمام بافتای بدن دسترسی داشته باشه پس هموگلوبین (ناقل اکسیژن) درون گلبول قرمز قرار گرفته تا با استفاده از اون وظیفه خودشو به نحو احسن انجام بده یعنی بتونه اکسیژن رو به سراسر بدن منتقل کنه
و این دلیلش اینه که rbc تقریبا به همه جا ورود و خروج داره.
2- hct ورید بیشتر از شریانه..دلیلی که من براش میدونم اینه که ارتباط داره به انتقال co2 از بافت به خون وریدی جایی که ما شاهد تشکیل شدن یون hco3 هستیم که از سلول خارج میشه و در عوضش یون کلر وارد میشه
که این ورود باعث میشه فشار اسمزی بالا بره و مقداری آب به درون گلبول وارد بشه که در نتیجه حجم گلبول وریدی کمی بیشتر از شریانی میشه و از این رو هماتوکریت وریدی بالاتره.
امیدوارم مفید بوده باشه
موفق باشید

mohana

Well-known member
سلام

اگه ميشه سوالايي درباره لوسمي ها بذارين ببينيم در چه حد بلديم
كيس باشه كه بهتره

ممنونم

آلدوز

New member
سلام
1- هموگلوبین پروتین اصلی درون گلبول قرمزه که وطیفه اون انتقال اکسیژن به سراسر بدنه و از اونجایی که اکسیژن رسانی امری حیاتی برای بافت های بدنه پس باید مکانیسمی برای حمل اکسیژن موجود باشه
که بتونه به تمام بافتای بدن دسترسی داشته باشه پس هموگلوبین (ناقل اکسیژن) درون گلبول قرمز قرار گرفته تا با استفاده از اون وظیفه خودشو به نحو احسن انجام بده یعنی بتونه اکسیژن رو به سراسر بدن منتقل کنه
و این دلیلش اینه که rbc تقریبا به همه جا ورود و خروج داره.
2- hct ورید بیشتر از شریانه..دلیلی که من براش میدونم اینه که ارتباط داره به انتقال co2 از بافت به خون وریدی جایی که ما شاهد تشکیل شدن یون hco3 هستیم که از سلول خارج میشه و در عوضش یون کلر وارد میشه
که این ورود باعث میشه فشار اسمزی بالا بره و مقداری آب به درون گلبول وارد بشه که در نتیجه حجم گلبول وریدی کمی بیشتر از شریانی میشه و از این رو هماتوکریت وریدی بالاتره.
امیدوارم مفید بوده باشه
موفق باشید

هموگلوبین واسه این در درون گلبول قرمز قرار گرفته که اگه در خارج از گلبول قرار داشت هنگام بازگشت از بافت بسوی ریه که باید در وضعیت t قرار داشته باشه بدلیل عدم تحویل 2و3 بیس فسفوگلیسرات کنفورماسیون طبیعی خودش رو از دست میداد. همونطور که میدونید 2و3 بیس فسفوگلیسرات توسط شانت راپوپورت گلبول قرمز به هموگلوبین تحویل داده میشه

آلدوز

New member

هموگلوبین واسه این در درون گلبول قرمز قرار گرفته که اگه در خارج از گلبول قرار داشت هنگام بازگشت از بافت بسوی ریه که باید در وضعیت t قرار داشته باشه بدلیل عدم تحویل 2و3 بیس فسفوگلیسرات کنفورماسیون طبیعی خودش رو از دست میداد. همونطور که میدونید 2و3 بیس فسفوگلیسرات توسط شانت راپوپورت گلبول قرمز به هموگلوبین تحویل داده میشه

jo-boy

New member
آقایی 45 ساله طی 7 ماه گذشته متوجه تغییرات تدریجی در صورت خود شده است.در معاینه فیزیکی پوست صورت ضخیم و متمایل به قرمز است.
بیوبسی پوست صورت گرفت و در بررسی میکروسکوپی ارتشاح توسط لنفوسیتهای t بدخیم تایید شد.تشخیص شما چیست؟
1-لنفوم هوچکین
2-لنفوم بورکیت
3-all
4-مایکوزیس فونگوییدس
5-لوسمی مویی شکل

mohana

Well-known member
لنفوم بوركيت نيس چون سلولb درگير ميشه
لوسمي مويي نيس چون اسپلنومگالي و كم خوني شاخصه

آخرین ویرایش:

mohana

Well-known member
لنفوم هوچكين نيس چون لنفادنوپاتي شاخصه
all هم ربطي ب بيوپسي پوست نداره فك كنم

با رد گزينه...فك كنم گزينه 4 جواب باشه

mohana

Well-known member
درباره مایکوزیس فونگوییدس هم اگه ميشه يه توضيحي بدين...ممنون

jo-boy

New member
انگار این بخش پرسش پاسخم طرفداراشو از دست داده..!
با تشکر از کاربر محترم mohana
جواب درست گزینه 4
علل رد باقی گزینه ها:
ارگانهای اصلی درگیر در لنفوم هوچکین عموما غدد لنفی ،طحال و کبد و یا حتی مغز استخوان است و عموما دستگاهی خارج از این سیستم کمتر مورد تهاجم قرار میگیرد.لنفوم بورکیت هم عموما
درگیری شکم و دیگر احشا شکمی را دارد و درگیری پوست کمتر است.all به طور اولیه خون و مغز استخوان را درگیر کرده و تهاجم به پوست کمتری دارد.لوسمی مویی هم یک پرولیفراسیون سلولهای b
هست که با پان سیتوپنی و اسپلنومگالی همراهه.
مایکوزیس فونگوییدس که به نام سندرم Alibert-Bazin هم شناخته میشه شایع ترین فرم cutaneous T-cell lymphoma هست.عمده ارگان درگیر پوست هست که علایم اون شامل راش، تومور ، زخم و خارش هست.
در مردان از زنان شایع تره.درمان شامل کموتراپی ، اشعه و .. هست.
راستی علت نامگذاری ربطی به بیماری قارچی نداره و آقای آلیبرت به ضایعات پوستی یکی از کیس های شدیدش لقب "ضایعات شبه قارچی" داده بودن و این اسم با کمی تغییر روی این بیماری موند.

mohana

Well-known member
ممنون
میشه بازم از این کیس ها بذارین
لام هم اگه میشه بذارین سلول ها رو تشخیص بدیم

mohana

Well-known member
کسی نیــــــــــست؟؟؟؟؟
دارم هماتو2 میخونم سوال بذارین لطفا ببینم چقدر بلدم دیگه...

Dexter2009

New member
The normal haemostatic response to vascular damage depends on three major factors. Which ONE of these is not included in that group?

A The blood vessel wall

B Stasis of the blood flow

C Circulating platelets

D Blood coagulation factors

Dexter2009

New member
الکتروفورز هموگلوبین برای تشخیص کدام گروه از بیماری ها به کار می رود؟

بالا