سرطان

آیشن

New member
سلام
کسی میتونه درمورد این سوال راهنماییم کنه:
سرطان مونوکلونال است یا پلی کلونال؟

آخرین ویرایش:

TrueLove90

New member
...

مونو کلونال به معنی یک رده یا کلون واحد سلولی است ؛ درسته !؟

یکی از روشهای مهم درمان سرطان ، استفاده از فرآورده هایی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با دستگاه ایمنی سروکار دارند.

این روش ایمونوتراپی نام دارد.

آنتی بادی مونوکلونال، رایجترین داروی درمان سرطان به روش ایمونوتراپی محسوب میشود.

یعنی آیـا سلولهای سرطانی هم مونو یا پلی کلونال میشن !!؟؟

...

آیشن

New member
...

مونو کلونال به معنی یک رده یا کلون واحد سلولی است ؛ درسته !؟

یکی از روشهای مهم درمان سرطان ، استفاده از فرآورده هایی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با دستگاه ایمنی سروکار دارند.

این روش ایمونوتراپی نام دارد.

آنتی بادی مونوکلونال، رایجترین داروی درمان سرطان به روش ایمونوتراپی محسوب میشود.

یعنی آیـا سلولهای سرطانی هم مونو یا پلی کلونال میشن !!؟؟

...
منظورم منشا سرطانه.اینکه توموری که ایجاد میشه سلولهای اجدادیش یک سلول منفرد بوده یا چندین سلول؟مثلا یک تغییر ژنتیکی در یک سلول رخ داده یا در چندین سلول ؟

sane

Active member
سلام

با اینکه گفته میشه سرطان عموما از یک سلول منشا میگیره و بعبارتی مونوکلونال هست ولی میتونه پلی کلونال هم باشه
برای اطلاع دقیق از اینکه چطوری حالت مونوکلونال و پلی کلونال ایجاد میشه بهتون پیشنهاد میکنم این فایل رو که گذاشتم مطالعه کنید.
از صفحات 15 یا 16 خیلی خوب در مورد سوال شما توضیح داده شده.

http://www.garlandscience.com/res/pdf/9780815340782_ch02.pdf

love virology

New member
فکر کنم مونو / باید به بافت هایی اسیب میرسونه دقت کنیم چون هر سرطان بخصوص روی یک بافتی اثر میزاره / پلی بیماران مبتلا به ایدز چون سیستم ایمنیشون سرکوب میشه باعث بوجود اومدن چند بیماری از جمله سرطان های مختلف هست / این نظر من بود ولی فکر کنم غلط هست

بالا