رفع اشکال درس میکروب شناسی مخصوص رشته بیوتکنولوژی

arezoomand

New member
سلام .بیوتکنولوژیست عزیز ممنون از همکاریت.ما با دوستان برای سه درس بیولوژی /میکروب و زبان تاپیک جدا باز کردیم .شیمی رم به زودی شروع میکنیم تو تاپیک جدا.به امید اینکه مطالعه گروهی باعث افزایش انگیزه هممون و کسب رتبه های تک رقمی سال 92 بشه:bunnyearsmiley:

arezoomand

New member
کورینه باکتریوم ها:1.باسیل های گرم مثبت وفاقد اسپور.2.هوازی بی هوازی اختیاری3کاتالاز مثبت اند(فقط کورینه باکتریوم ها)4.غیر اسید فست5.دارایگرانول های متاکروماتیک6غیرمتحرک7.دارای اشکال نامنظم/کورینه باکتریوم دیفتری:1.عامل دیفتری تنفسی و پوستی(اگزوتوکسین حساس به حرارت عامل ایجاد هردونوع دیفتری است)/2باکتریمی وجود ندارد/3ویژگی دیفتری تنفسی خونریزی و تشکیل غشای کاذب در گلوست/4اگزوتوکسین کورینه باکتریوم دیفتری:1.دوبخشی /حساس به حرارت/مهارسنتز پروتئین از طریق غیرفعال کردن فاکتورطویل سازی/تولید در غلظت کم اهن/مشابه اگزوتوکسین استرپتوکوک پیوژنز(از نظر قرارگیری ژن روی فاژ لیزوژن)و شبیه اگزوتوکسین سودوموناس ائروجینوزا از نظر مکانیسم عمل/5.بیماری سیاه سرفه یا دیفتری خاص انسان و ( کودکان) است/6.محیط هاس کشت مربوط به کورینه باکتریوم دیفتری:1.تلوریت پتاسیم/لوفلر/تینسدال/5 .بررسی توکسین زایی:1.تست الک2.rcrو 3.الایزا/6.واکسن :قرارگیری توکسین در معرض فرمالین و تولید توکسوئید غیرسمی و ایمونوژن/نکته :توکسوئید از اگزوتوکسین که حساس به حرارت است تولید می شود.و اگزوتوکسین در هردونوع باکتری های گرم مثبت و منفی حضوردارد

arezoomand

New member
بررسی ارتباط چند فصل:1استافیلوکوک ها و میکرو کوک ها و انتروکوک هاو کورینه باکتریوم ها :هوازی بی هوازی اختیاری اند/2باسیلوس ها :هوازی اختیاری/3استافیلوکوک ها و میکروکوک ها و لیستریا ها کورینه باکتریوم :کاتالاز مثبت ولی استرپتوکوک ها و انتروکوک ها :کاتالاز منفی/4.پل های پنتا گلایسینی در:1.استافیلوکوکوس اورئوس و 2پنوموکوک /5.مسمومیت غذایی:1.استافیلوکوکوس اورئوس 2.باسیلوس سرئوس/مسمویت غذایی استافیلوکوکوس اورئوس دارای دوره کمون کوتاه و استفراغی است/ مسمویت غذایی باسیلوس سرئوس استفراغی و اسهالی است (وابسته به نوع انتروتوکسین)

arezoomand

New member
تست:درکدام نوع مسمومیت غذایی اختلال در کبد دیده میشود؟نوع استفراغی باسیلوس سرئوس/تست:کدام یک از انواع کورینه باکتریوم ها عامل سنگ کلیه است؟اوره التیکوم/تست:عامل اریتراسما کدام است؟ک-مینوتسیوم/تست:کدام یک از کورینه باکتریوم ها ارای ژن toxاند؟ک.دیفتری/ک-سودوتوبرکلوزیس/ک.اولسرانس/

arezoomand

New member
باکتری های دارای فاکتور طنابی کدامند؟cmnr/کورینه باکتریوم/مایکوباکتریوم/نوکاردیا/ردوکوکوس /اکتینومایست های دارای مایکولیک اسید:1.کورینه باکتریوم دیفتری(غیر اسید فست)2نوکاردیا/ردوکوکوس /تسوکامورلا/گوردونیا(اسید فست نسبی)3.مایکوباکتریوم(اسید فست قوی)/خاصیت اسیدفستت و تشکیل هیف هوایی خاص نوکاردیاست/نوکاردیا هوازی اجباری است/کدام باکتری به سیستم عصبی تمایل دارد؟(نوروتروپیسم)نوکاردیا /عامل بیماری ریه کشاورز یا پنومونی الرژیک:اکتینومیست های ترموفیل(اکتینومایسس/میکرومونوسپورا و میکروپلی اسپورا)/عامل پیماری ویپل:تروفریما ویپلی:خصوصیات :پریودیک اسید شیفت و ماکروفاژهای کف الود/فاکتورهای ویرولانس کورینه باکتریوم :فاکتور طنابی/نورامینیداز/اگزوتوکسین/فاکتور های ویرولانس نوکاردیا:فاکتور طنابی(ترهالوز 6 و6 دی مایکولات)(جلوگیری از ادغام فاگوزوم و لیزوزوم و مرگ درون سلولی باکتری)و کاتالاز و سوپراکسید دیسموتاز(جلوگیری از تخریب اکسیداتیو)/باکتری های درون سلولی اختیاری:1لیستریا مونوسیتوژن/2.نوکاردیا/3ردوکوکوس اکوئی/

الهه87

New member
دوستان کلروزوم و کروماتوفور چی هستند و به جز داشتن غشا تفاوتشون چیه؟:65d6a5d6s:

arezoomand

New member
فاکتور رشد وابسته به هپارین گیرنده کدام توکسین است؟اگزوتوکسین کورینه باکتریوم دیفتری/محل قرارگیری ژن توکسین اریتروژن استرپتوکوکوس پیوژنز و اگزوتوکسین دیفتری کجاست؟فاژ لیزوژن (پروفاژ)/محل قرارگیری ژن اگزوتوکسین باسیلوس انتراسیس کجاست؟پلاسمید/محل قرارگیری ژن اگژوتوکسین سودومونا ائروجینوزا کجاست؟کروموزوم/گیرندهtem یاatrمربوط به کدام است:اگزوتوکسین باسیلوس انتراسیس/عامل ویرولانس مهم در پنوموکوک و مننگوکوک چیست؟کپسول پلی ساکاریدی/پروتئین aمخصوص استافیلوکوکوس اورئوس و پروتئین m/t/rخاص استرپتوکوکوس پیوژنز است

arezoomand

New member
دوستان کلروزوم و کروماتوفور چی هستند و به جز داشتن غشا تفاوتشون چیه؟:65d6a5d6s:
کلروزوم ها (ساختار های تخصصی فاقد غشا در بعضی از باکتری های فتوسنتز کننده اند )کروماتوفور(تنها اندامک های دارای غشا در پروکاریوت ها)/ساختار هایی مثل کروماتوفور و کلروزوم اشکال سازمان یافته ای برای قرارگیری پیگمان های فتوسنتزی اند و نقشی معادل کلروپلاست یوکاریوتی را می توانند داشته باشند/فرقشون همون حضور یا عدم حضور غشاست.که کروماتوفور داره .(استثنا)

biotechnologist

New member
-ترانسپوزون های (non-replicon(conservative فاقد ژن Tnp R میباشند.
-ترانسپوزون H تنها ترانسپوزونی است که مشابه عملکرد فاژ دارد.
-کونژوگاسیون 'F کونژوگاسیونی است که منجر به انتقال هم ژنهای پلاسمیدی و هم کروموزومی می شود.
-از تست Ames برای تعیین موتاسیون زایی و سرطان زایی مواد شیمیایی استفاده میشود. که در این تست از سویه اگزوتروف هیستیدین سالمونلا تیفی موریوم استفاده می شود.
-Rec A با تولید پروتئاز موجب تجزیه Lex A و در نتیجه خواندن رگولون SOS می شود.
-پلاسمید های mobilizable : قادر به ایجاد شکاف تک رشته ای در ناحیه Ori T می باشند.فاقد ژن tra میباشند.موجب شکاف در یک رشته DNA میشوند.
-لاکتو باسیلوس به عنوان فلور گذرای معده میباشد.در واقع معده فاقد فلور نرمال میباشد.
-گلوتار آلدئید جزء ترکیبات آلکیله کننده بوده و قادر است حتی در دماهای پایین بر روی اسپور باکتری موثر باشد.به همین دلیل به آن cold sterilizator می گویند.
-گنوکک یک پاتوژن و انگل اجباری و اختصاصی انسان است.
-برای استریل کردن محلولهای حساس به حرارت سرم،اوره و ...از روش های فیلتراسیون و تندالیزاسیون می توان استفاده نمود.
-اریترومایسین جزء ماکرولید ها بوده و با اثر بر روی زیر واحد 50s ریبوزوم از سنتز pro ممانعت میکند.
-داپتو مایسین یک لیپوپپتید حلقوی بوده که توسط استرپتومایسس روزئوپوروس تولید و با اثر بر روی غشاء سیتوپلاسمی خاصیت باکتریسیدالی دارد.

biotechnologist

New member
-همولیزین دلتا از توکسین های استافیلوکوکوس اورئوس می باشد که عملی شبیه دترجنت داشته و یک مولکول بزرگ و هترومولکول می باشد و یک یونوفور بوده و باعث اختلالات گوارشی میشود.
-اکسفولیاتیو توکسین ، از توکسین های استافیلو کوکوس،باعث شکسته شدن دسموزوم در طبقه گرانولار اپیدرم میگردد و باعث پوست کنده کنده شده یا سندروم شبه سوختگی(SSS) می گردد. علامت نیکولسکی مثبت است و احتمالا به GM4 اپیدرم نوزادان حساس متصل میگردد.
-درگیری متافیز در بزرگسالان که از بدبوترین عفونت های استافیلوکوکی است، آبسه برودی نام دارد که توسط استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد میشود.
-در خصوص مقاومت به متی سیلین در استافیلوکوکوس اورئوس، فاکتور mecA نقش دارد.
-Ag لنسفیلد در گروههای D و N ماهیت اسید تئیکوییک دارد.و در استرپتوکوکوس موتانس، پنوموکوک و سروگروهC ماهیت پلی ساکاریدی دارد.
-همولیزین O ،از همولیزین های استرپتوکوکوس پیوژنز، چون حساس به اکسیژن است ،عامل همولیزین در عمق آگار خونی است.
-استرپتوکوکوس موتانس با استفاده از کپسول گلیکوکالیکس (دکستران) خود به مینای دندان متصل و با تولید آنزیم گلوکوزیل ترانسفراز و فروکتوزیل ترانسفراز اسید لاکتیک تولید و موجب پوسیدگی دندان می شود.
-باکتریمی با استرپتوکوکوس بوویس نشانه سرطان کولن می باشد و عامل اندوکاردیت در بیماران واجد تومور کولن می باشند.
-آنتی ژن فورسمن در دیواره پنوموکک یک ریبیتول تئیکوئیک اسید حاوی کولین است که مهار کننده قوی اتولیزین بوده و در تنظیم تقسیم دیواره سلولی نقش دارد.
-لیستریا مونوسایتوژنز جهت انتشار در سلولهای میزبان با ایجاد پلیمریزاسیون اکتین و تشکیل ماکروپینوزوم (filopods ) قادر به ورود به سلول میزبان میباشد.
-لیپید A مننگوکک دارای سمیت بالایی بوده و سبب پورپورای برق آسا و خونریزی غده فوق کلیه به صورت سندرم واترهوس فردریشن و DIC می شود.
-توکسین بتا تیپ C کلستریدیوم پرفرنجنس در بروز بیماری Pig-bel (انتریت نکروزان)نقش دارد.
-باسیلوس تورنژننسیس واجد پروتئین کریستالین و کریستالهای پاراسپورال بوده که خاصیت حشره کشی دارد.
-در اندوکاردیت ناشی از انتروکوکوس فکالیس لکه های Jane way و Osleris node وجود دارد که در نوک انگشتان و انتهاهای بدن تشکیل می شود.

arezoomand

New member
دوستان من یه اشتباهی کردم بعد نوشتن متوجه شدم.مطالب میکروبو تو بخش سوالات طلایی میکروب نوشتم .بخش میکروسکوپ.لطفا این مبحثو اونجا بخونید .دیگه تکرار نمیشه:sadsmiley:

mahdieh

New member
بچه ها واقعا ازتون ممنونم..خیلی زحمت میکشید..من هم یه خورده از حجم کارام کم بشه..حتما میام
ولی مبحثاتون جدا جدا باشه یعنی الان شما میکروب پزشکی رو رسیدن؟؟؟
قربون سرعتتون برم من
آقا این انتی بیوتیک من کشت

arezoomand

New member
مهدیه خوشحال میشیم بیای .من چون با ازمون پیش میرم شروع کردم میکروب پزشکی رو ولی الان یه فصل از پایه میخونم و یه فصل از پزشکی البته با مرور و از جاوتز و مورای.بخش انتی بیوتیک هارو فعلا فقط از مورای خوندم مال جاوتز یه کم وقت گیره.اونم خواهم خوند:ahi5slcgm04mi8jqqkl راستی منم میخواست بگم مباحثو جدا بذاریم .من که سعی میکنم همینطور باشه

arezoomand

New member
1.نوع رابطه در گلسنگ چیست؟موتوالیسم یا هم یاری/2 .رابطه بین انسان و میکروارگانیسم های روده کدام است؟هم زیستی یا سیمبیوزیز/3.رابطه بین انسان و ارگانیسم های روی پوست چیست؟هم سفرگی یا کومنسالیسم/4.رابطه ریکتزیا و کلامیدیا و مایکوپلاسما با انسان چیست؟انگلی یا پارازیتیسم/5.ویروس چه ساختاری دارد؟نوکلئوپروتئینی(dnaیاrnaو پوشش پروتئینی یا کپسید)/6.کدام ساختار ویروس در همه ویروس ها وجود دارد؟کپسید/7.ویروس هپاتیت dتوسط کدام عامل وارد سلول میزبان میشود؟به دلیل کوچکی توسط هپاتیت bوارد میشود/8.ویروس فاقد ساختار سلولی و دستگاه همانندسازی است و به همین دلیل انگل میزبان است/9.ویروس باکتریایی فاژ نام دارد که در صورت الحاق به کروموزوم باکتری به ان پروفاژ گویند./10.ویریون :یک ذره کامل ویروس/11.ویروئید :rnaکوپک حلقوی تک رشته ای برهنه فاقد پروتئین و عامل بیماری در گیاهان/ویروئید یک ذره شبه ویروسی است/12.پریون :پروتئین عفونی /دو فرم طبیعی و غیر طبیعی دارد و توسط ژنوم میزبان کد میشود/بیماری های ناشی از پریون به صورت انفرادی /ژنتیکی و عفونی در انسان است شامل:کرو/کورتزفیلد/جاکوب و بیخوابی کشنده در انسان/اسکرپی در گوسفندان/13.جلبک ها(میکروارگانیسم های یوکاریوتی و فتوسنتزی و اتوتروف)/قارچ ها و پروتوزواها (یوکاریوت غیرفتوسنتزی و هتروتروف اند)/14پروتیست ها یا اغازیان:میکروارگانیسم های یوکاریوتی اند/15.ویروس ها با میکروسکوپ الکترونی دیده میشوند/16پروکاریوت ها شامل یوباکتر ها و ارکی باکترها/17.باکتری ها و یوکاریوت ها دارای هردونوع اسید نوکلئیک اند./18.انگل ها یوکاریوت اند/19.جلبک های سبز ابی یا سیانوباکتر ها فتوسنتزی و پروکاریوت اند/20دیواره در قارچ ها شامل پلی ساکاری کیتین در گیاهان پلی ساکارید سلولز و در باکتری شامل پپتیدوگلیکان/مورئین یا موکو پپتید

arezoomand

New member
تاریخچه میکروبیولوژی:1کاشف پنی سیلین:الکساندر فلمینگ/2استرپتومایسین:سلمن واکسمن/3سولفانامید:جرهارد دوماک/4.اتومولر:باکتری ها را براساس طبقه بندی کارلوس لینه در جنس و گونه قرار دادو طبقه بندی تاکسونومیک باکتری را اغاز کرد/5.کشف ترانسفورماسیون :گریفیت/6.کشف عامل ترانسفورماسیون :اوری و مک لود/7کشف کانجیوگیشن:ادوارد تاتوم و لدلبرگ/8 گشف ترانسداکشن:لدربرگ و زیندر/9پل ارلیش:پدر علم انتی بیوتیک و شیمی درمانی/10کشف تخمیر:پاستور/11.بیان جرم تئوری:فردریش هنله/12.انجام واکسیناسیون:ادوارد جنر/13کشف ویروس :ایوانوفسکی/14.کشف ساختار ویروس:استانلی/15.کشت ویروس:جان اندرز/16نشان دادن اسپور و مقاومت به حرارت:فرنارد کوهن/17.تعیین توالیdnaماکسام گیلبرت و سانجر/18.ابیوژنز یا خلق الساعه :جان نیدل/19بیوزنز:اسپانزانی/20رد خلق الساعه :پاستور/21 قانون سرایت:ورو/22.به کار بردن نام واکسیناسیون:پاستور/23 .کشف نیمه حفاظتی بودن همانندسازی: مزلسون واستال /24کشف ساختار دی ان ا:واتسون وکریک/25کشف اسیدنوکلئیکdna:فردریک فیشر/26.کشف pcrکری مولیس

famous_sh

New member
تاریخچه میکروبیولوژی:1کاشف پنی سیلین:الکساندر فلمینگ/2استرپتومایسین:سلمن واکسمن/3سولفانامید:جرهارد دوماک/4.اتومولر:باکتری ها را براساس طبقه بندی کارلوس لینه در جنس و گونه قرار دادو طبقه بندی تاکسونومیک باکتری را اغاز کرد/5.کشف ترانسفورماسیون :گریفیت/6.کشف عامل ترانسفورماسیون :اوری و مک لود/7کشف کانجیوگیشن:ادوارد تاتوم و لدلبرگ/8 گشف ترانسداکشن:لدربرگ و زیندر/9پل ارلیش:پدر علم انتی بیوتیک و شیمی درمانی/10کشف تخمیر:پاستور/11.بیان جرم تئوری:فردریش هنله/12.انجام واکسیناسیون:ادوارد جنر/13کشف ویروس :ایوانوفسکی/14.کشف ساختار ویروس:استانلی/15.کشت ویروس:جان اندرز/16نشان دادن اسپور و مقاومت به حرارت:فرنارد کوهن/17.تعیین توالیdnaماکسام گیلبرت و سانجر/18.ابیوژنز یا خلق الساعه :جان نیدل/19بیوزنز:اسپانزانی/20رد خلق الساعه :پاستور/21 قانون سرایت:ورو/22.به کار بردن نام واکسیناسیون:پاستور/23 .کشف نیمه حفاظتی بودن همانندسازی: مزلسون واستال /24کشف ساختار دی ان ا:واتسون وکریک/25کشف اسیدنوکلئیکdna:فردریک فیشر/26.کشف pcrکری مولیس

aaaali bod azizam,mamnon

Taraa

Well-known member
بچه ها من چن تا سوال دارم ... لطفا هر کسی میدونه با ذکر منبع (اسم کتاب و صفحه اش) کمک کنه

1. آیا جهت حرکت باکتری بوسیله چرخش تاژک تصادفی است؟ (مال من تو صفحه 42 جاوتزه ولی انقد ناقص توضیح داده که نفهمیدم بالاخره تصادفی هست یا نه؟!)

Taraa

Well-known member
2. کرامفنیکل یک آنتی بیوتیک است که سنتز پروتئین را مهار میکند. روی کدامیک از ارگانل های یوکاریوتی اثر خواهد داشت؟ (این سوال خود جاوتزه .. صفحه 49)
الف) میتوکندری ب) گلژی ج) میکروتوبول د) شبکه اندوپلاسمی ه) غشاء هسته

تو خود جاوتز جوابو زده الف ... ولی بنظر من د درسته

Taraa

Well-known member
3. تو جاوتز من دسته بندی انواع اشکال تاژک پروکاریوتی مونو تریش، لوفوتریش، و پری تریشه .... ولی تو آموزگار یه حالت دیگه هم معرفی کرده : آمفی تریش

خواستم ببینم این آمفی تریش تو کتابای جاوتز شما هم نیست؟ یا اینکه هست؟ که اگه هست من بدونم کتابم ناقصه و چون ممکنه بقیه مباحثم همینجوری ناقص باشه، عوضش کنم. کتابم مال سال 2003 هس .. قدیمیه .

بالا