رشته میکروب شناسی پزشکی بهتر است یا ویروس شناسی پزشکی یا قارچ شناسی پزشکی ؟؟؟

narjes1992

New member
بله نرجس درسته حرفت ولی تو داری عمرتو و وقتتو استفاده می کنی که نهايتا ازش استفاده کنی وگرنه اخر سر بيکار بمونی فايده نداره که بايد به اينده هم فکر کنی که پشيمون نشی.
البته من خودم شرکت کننده هيچکدوم از اين رشته ها نيستم خدای نکرده سوئ تفاهم نشه

نه عزیزم شما درست میگی. ولی خب وقتی جامعه ما کاری به سواد طرف ندارن آدم اینطور فکر میکنه دیگه!

Hamidvet

New member
سلام صابر الصابرین!

از نظر من:

ویروس، باکتری و انگل در یک سطح هستند؛ ظاهرشون اینه که ویروس بهتره شاید ولی عملاً ما بیماری های ویروسی که تو کشور مد نظر هستند برای تحقیقات چقدره مگه؟

همینطور در مورد انگل و باکتری دارم میگم ... هر کدوم از این شاخه ها فقط معدودی از بیماری هاشون وخیم و کشنده هستند؛ (مثال میگم از ویروس ایدز و از انگل مالاریا)

و مابقی یا در ایران نیستند بنابراین اولویت تحقیقاتی اساتید و کشور نخواهند بود یا در ایران نمونه هاشون در دسترس نیست که بخواید روشون کار کنید! یا آنقدر کم اهمیت هستند که عملاً بهائی جهت درمان و پیشگیری بهشون داده نمیشه!

این نکته خیلی مهمی بود که میخواستم گوشزد کنم و اندکی دیدتون رو نسبت به این رشته های مجموعه 3 شفاف کنم؛ بهرحال حقیقت این رشته ها همینه (حداقل در ایران) و بیشتر از این نمیشه ازشون انتظار داشت.

پس ابتدائاً باید ببینید به چه حیطه ای، چه رشته ای، تحقیقات در زمینه کدام بیماری علاقه دارید و میتونید رو اون مانور بدید با ایده هایی که ان شالله در آینده و بیشتر در مقاطع دکترا و Post-doc خواهید داشت :riz304

Hamidvet

New member
به عنوان مثال شما میخواید در زمینه ویروس ایدز کار کنید، یا ویروس rabies (هاری) ... نهایتاً ویروس های زئونوز که اهمیت اپیدمیولوژیک بالایی دارند.

خب همین هم راجع به انگل و باکتری صدق میکنه؛ نهایت کار شما همینه که رو این اولویت ها کارتون رو پیش ببرید. ان شالله دوره دکترا بیاید میفهمید چی میگم :bunnyearsmiley:

از نظر وسعت گونه ها و عوامل آلوده کننده و زئونوتیک هم، این 3 رشته بعلاوه قارچ تقریبا با هم برابری میکنند. (ولی همونطور که گفتم مهم گونه های ارجح برای انسان هست؛ مگر اینکه شما ارشد این رشته ها رو نه با عنوان پزشکی بلکه دامپزشکی بخونید که اون وقت بحث حیوانی خیلی بیشتر و مهمتر جلوه میکنه)

از نظر گزینش و هیات علمی و کار هم بعید میدونم تفاوت چندانی بین این 4 رشته باشه؛ مگر با اندک اختلافی (Nuance) ..

در کل این رو میخواستم بگم که نهایتاً اون چیزی که تعیین کننده آینده کسانی که در این گروه آزمایشی پا میگذارند، علاقشون هست؛ والسلام :riz277:

love virology

New member
درود / اتفاقی این تاپیک دیدم / این نظر من هست باز به بقیه بر نخوره / با سخنان جناب دکتر کاملا موافقم /

نظرات همه دوستان به دیده منت بر سر

ویروس شناسی اولا ازمایشگاه اختصاصی و تکی نداره / یکی هم هست دکتر کیوانی عضو محترم هیت علمی دانشگاه ایران مسئولش هستند نمیدونم چطوری زدن حالا بماند / ایشون دامپزشکی خوندن و ددکترا ویروس از کانادا دارند / تا انیجا / در مورد اینکه چیزی نمیتونن تدریس کنند / یک این رشته با درسی بنام مولکولی سرکار دارند پس اساتید میتونن مولکولی تدریس کنند / در مورد ازمایشات مولکولی مانند پی سی ار وسترن و ارتی پی سی ار و غیره هم میتونن هم مدرس و ازمایش انجام بدهند/ در حوزه کمک به رشته های دیگر مثل بیوتک و ژنتیک / در مورد مهندسی ها و بحث وکتور ها کمک کننده هستند/ درسته در ایران هستیم شاید باکتری زود بازده باشه / علاقه خیلی مهمتره / در ضمن بیوتک و ویروس از نظر کاری در ایران دستشون گردن همه / پس اول علاقه بسنجید بعدش توانایی های خودتون / الان یکسری از دانشگاه ها هم روی ویروس خاصی مانوور میدن دانشگاه ایران بیشتر جنبه بالینی و دیدم روی هرپس زیاد کار میکنند/ مدرس بیشتر جنبه های پایه ایی و مولکولی / و دانشگاه اهواز که خودش یک بررسی بیماری های گرمسیری داره / اکثر دانشگاه ها روی هپاتیت ها هم زیاد سرمایه گذاری میکنه/ نظر من بود / شاد باشید

roya.

New member
به نظر من ما كه اينده اين مملكت هستيم بايد وضعيت و تغيير بديم
نميشه همه به خاطره حرف ديگران و اوضاع كنوني جامعه بريم يك رشته بخونيم
ميتونيم متفاوت عمل كنيم با خوندن ويروس ميشه خيلي كمكها كرد به وضعيت سلامت كشور
نگين نياز نيست واقعا نياز داريم به همه رشته ها
و البته علاقه شرط اول من ويروس و دوست دارم پس براش تلاش ميكنم
ان شاالله كمكي به جامعه ام ميكنم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Hamidvet

ROJO

New member
اینکه دیگه ادمی ک 2 تا کروموزوم کم داره هم میدونه ویروس علمه روزه ، از تکنیکای مولکولار ژنتیک گرفته تا حتی شیمی صرف

بعد خیلی جالبه تاپیک زده خودش بیشتر از همه اظهارفضل کرده، خب اگه میخواستی خودت ج خودتو بدی دیگه برگه های انجمنو چرا مصرف کردی hhhhh

در ضمن دوره ای ک میکروب میرف همه رو درس میداد باید تمام شه الحمدلله از همه رشته ها بحد کافی فارغ التحصیل داریم، آدیوس دوست عزیز:motat:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: pariya

هانیه

Well-known member
بهتره تو کامنت ها مون به طرز بیانمون دقت کنیم

نمیدونم چرا ارمان های این انجمن داره به فنا میره

*hadis*

New member
سلام..

هر رشته واسه خودش نقاط ضعف و قوتی داره چه از نظر کاربردی بودن و چه از نظر موقعیت شغلی..

پس صرفا عشق و علاقه میتونه به شما کمک کنه که راهتون رو انتخاب کنید

موفق باشید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Hamidvet

asalmasal

New member
همه ما میدونیم که ویروس بهتره.این و خودتون در اینده می فهمید.منطقی باشید.میکروب بسیاررررر اشباع شده است.اینده خودتونو خراب نکنید.ویروس خیلی بهتر و پر کاربردتر

Soroush Star

New member
سلام ،
منتظر چنین تاپیکی بودم

بین این 4 رشته (باکتری ، ویروس ، قارچ و انگل) با شرایط فعلی به نظر شخصی و البته نظر خیلیها ترتیب به این صورت هست
1- ویروس شناسی
2- باکتری شناسی (دقت کنید این اسم میکروب شناسی نیست-اسم میکروب شناسی برای دوره ارشده و برای دوره دکترا دفترچه به اسم باکتری شناسیه)
3- انگل شناسی (شاید اگر زمان 10-15 سال پیش بود بجای ویروس در ردیف یک میبود)
4- قارچ شناسی

ولی در آینده نه چندان دور (اکثر بیماریهای عفونی توی ایران کنترل میشن - تا 5،6 سال دیگه بیماری مالاریا در ایران که زمانی 100% آلودگی بود ، بطور کامل کنترل میشه البته الان در مرحله کنترل هست و نمونه های دیگه)و بیماریهایی دیگه که مستقیم سیستم ایمنی رو درگیر میکنن (اتو ایمیون - بیماریهای ژنتیکی و ...)هنوز سرجاشون هستن
شاید عواملی که موجب بشن بیماریهای عفونی مثل سابق خودشونو نشون بدن این موارد باشن (واردات گوشت و مواد غذایی آلوده، مهاجرت افراد آلوده به ایران ، رعایت نکردن موارد بهداشتی و البته متاسفانه وقوع جنگ)

این مطلب مورد تایید خیلی از بزرگان هست ، مثلاً تا 15-20 سال قبل، از جمعیت اصفهان 90-99،100 درصد به آسکاریازیس مبتلا بودن ولی الان شاید از هر 10 نفر تعداد یکنفر شایدم هیچنوع آلودگی.

به 2 دلیل ویروس شناسی وضعیت بهتری نسبت به باکتری شناسی و انگل شناسی و قارچ شناسی داره،
دلیل اول ، ارتباط شدید ویروس با ژنتیک و مولکولیه ، درسته که بقیه رشته ها هم دارن ولی ویروس بیشتره
از طرفی فعالیت توی آزمایشگاه برای باکتری شناسی بیشتره ولی در حال حاضر وقتی طرف با 400-500 هزار تومن حاضر در آزمایشگاه کار کنه اونوقت اون آزمایشگاه چه نیازی داره یکی دیگه رو با مثلاً 1 میلیون تومن انتخاب کنه (البته این حرف من شاید عمومیت نداشته باشه)

دلیل دوم ، همیشه به مقاطع بالاتر نگاه کنین ، این 4 رشته طی بررسی هایی که 2 هفته قبل انجام دادم از لحاظ جذب دانشجوی دکترا و جذب هیات علمی به این شکل بودن (در این بررسی تعداد دانشجوهای روزانه و بین الملل مقطع دکترای ورودی سال 93 بررسی شدن و همینطور یازدهمین فراخوان جذب هیات علمی آبان 93 بررسی شد)

- رشته ویروس شناسی:
دکترای روزانه (14 نفر) ، دکترای بین الملل (6 نفر) - فراخوان هیات علمی (8 نفر)

- رشته باکتری شناسی:
دکترای روزانه (39 نفر) ، دکترای بین الملل (13 نفر) - فراخوان هیات علمی (19 نفر)

- رشته انگل شناسی:
دکترای روزانه (24 نفر) ، دکترای بین الملل (11 نفر) - فراخوان هیات علمی (11 نفر)

- رشته قارچ شناسی:
دکترای روزانه (10 نفر) ، دکترای بین الملل (4نفر) - فراخوان هیات علمی (فقط 3 نفر - گراش ، کرمان ، همدان)

البته کمتر هستن که وارد دوره دکترای بین الملل بشن چون هزینه کل دوره بالای 50-60 میلیون میشه

پارسال (مهرماه) گروهمون انگل شناسی پزشکی اصفهان ، تعداد 1 نفر فراخوان هیات علمی تقاضا داد ، و برای اون حدود 50-51 نفر اومدن و هیچکدوم پذیرفته نشدن با اینکه بینشون فارغ التحصیل از دانشگاه تهران هم بود (البته استثناء همه جا وجود داره) - فرض بشه اون 1 نفر پذیرفته میشد ، مابقی چه وضعیتی داشتن بماند - هرچند احتمال زیاد این موضوع بومی گزینی میشه و از خوده اصفهان برای آینده انتخاب خواهد شد.

آخرین ویرایش:

saber_bacteria

New member
سلام صابر الصابرین!

از نظر من:

ویروس، باکتری و انگل در یک سطح هستند؛ ظاهرشون اینه که ویروس بهتره شاید ولی عملاً ما بیماری های ویروسی که تو کشور مد نظر هستند برای تحقیقات چقدره مگه؟

همینطور در مورد انگل و باکتری دارم میگم ... هر کدوم از این شاخه ها فقط معدودی از بیماری هاشون وخیم و کشنده هستند؛ (مثال میگم از ویروس ایدز و از انگل مالاریا)

و مابقی یا در ایران نیستند بنابراین اولویت تحقیقاتی اساتید و کشور نخواهند بود یا در ایران نمونه هاشون در دسترس نیست که بخواید روشون کار کنید! یا آنقدر کم اهمیت هستند که عملاً بهائی جهت درمان و پیشگیری بهشون داده نمیشه!

این نکته خیلی مهمی بود که میخواستم گوشزد کنم و اندکی دیدتون رو نسبت به این رشته های مجموعه 3 شفاف کنم؛ بهرحال حقیقت این رشته ها همینه (حداقل در ایران) و بیشتر از این نمیشه ازشون انتظار داشت.

پس ابتدائاً باید ببینید به چه حیطه ای، چه رشته ای، تحقیقات در زمینه کدام بیماری علاقه دارید و میتونید رو اون مانور بدید با ایده هایی که ان شالله در آینده و بیشتر در مقاطع دکترا و Post-doc خواهید داشت :riz304

و درود بر لیشمانیای کبیررررر!!

والا به این موضوع میشه از جنبه های مختلف نگاه کرد و نتیجه های متناسب با اون وضعیت رو گرفت

حالا جدای از این بحث یه سوال داشتم
آیا با ارشد میکروب یا ویروس میشه برای دکترای ژنتیک از خارج اپلای کرد؟ چون در ایران توی دفترچه دکترا نوشته با ارشد میکروب یا ویروس نمیشه به دکترای ژنتیک رفت
حالا میخوام بدونم با ارشد میکروب پزشکی یا ویروس دکترای ژنتیک میشه از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت خارج پذیرش گرفت؟؟؟؟؟؟؟؟ و آیا اونوقت وزارت بهداشت ایران تایید میکنه مدرکمونو؟؟؟ حالا دقیقشو از کجا باید آمار بگیریم؟؟؟

آخرین ویرایش:

saber_bacteria

New member
سلام ،
منتظر چنین تاپیکی بودم

بین این 4 رشته (باکتری ، ویروس ، قارچ و انگل) با شرایط فعلی به نظر شخصی و البته نظر خیلیها ترتیب به این صورت هست
1- ویروس شناسی
2- باکتری شناسی (دقت کنید این اسم میکروب شناسی نیست-اسم میکروب شناسی برای دوره ارشده و برای دوره دکترا دفترچه به اسم باکتری شناسیه)
3- انگل شناسی (شاید اگر زمان 10-15 سال پیش بود بجای ویروس در ردیف یک میبود)
4- قارچ شناسی

ولی در آینده نه چندان دور (اکثر بیماریهای عفونی توی ایران کنترل میشن - تا 5،6 سال دیگه بیماری مالاریا در ایران که زمانی 100% آلودگی بود ، بطور کامل کنترل میشه البته الان در مرحله کنترل هست و نمونه های دیگه)و بیماریهایی دیگه که مستقیم سیستم ایمنی رو درگیر میکنن (اتو ایمیون - بیماریهای ژنتیکی و ...)هنوز سرجاشون هستن
شاید عواملی که موجب بشن بیماریهای عفونی مثل سابق خودشونو نشون بدن این موارد باشن (واردات گوشت و مواد غذایی آلوده، مهاجرت افراد آلوده به ایران ، رعایت نکردن موارد بهداشتی و البته متاسفانه وقوع جنگ)

این مطلب مورد تایید خیلی از بزرگان هست ، مثلاً تا 15-20 سال قبل، از جمعیت اصفهان 90-99،100 درصد به آسکاریازیس مبتلا بودن ولی الان شاید از هر 10 نفر تعداد یکنفر شایدم هیچنوع آلودگی.

به 2 دلیل ویروس شناسی وضعیت بهتری نسبت به باکتری شناسی و انگل شناسی و قارچ شناسی داره،
دلیل اول ، ارتباط شدید ویروس با ژنتیک و مولکولیه ، درسته که بقیه رشته ها هم دارن ولی ویروس بیشتره
از طرفی فعالیت توی آزمایشگاه برای باکتری شناسی بیشتره ولی در حال حاضر وقتی طرف با 400-500 هزار تومن حاضر در آزمایشگاه کار کنه اونوقت اون آزمایشگاه چه نیازی داره یکی دیگه رو با مثلاً 1 میلیون تومن انتخاب کنه (البته این حرف من شاید عمومیت نداشته باشه)

دلیل دوم ، همیشه به مقاطع بالاتر نگاه کنین ، این 4 رشته طی بررسی هایی که 2 هفته قبل انجام دادم از لحاظ جذب دانشجوی دکترا و جذب هیات علمی به این شکل بودن (در این بررسی تعداد دانشجوهای روزانه و بین الملل مقطع دکترای ورودی سال 93 بررسی شدن و همینطور یازدهمین فراخوان جذب هیات علمی آبان 93 بررسی شد)

- رشته ویروس شناسی:
دکترای روزانه (14 نفر) ، دکترای بین الملل (6 نفر) - فراخوان هیات علمی (8 نفر)

- رشته باکتری شناسی:
دکترای روزانه (39 نفر) ، دکترای بین الملل (13 نفر) - فراخوان هیات علمی (19 نفر)

- رشته انگل شناسی:
دکترای روزانه (24 نفر) ، دکترای بین الملل (11 نفر) - فراخوان هیات علمی (11 نفر)

- رشته قارچ شناسی:
دکترای روزانه (10 نفر) ، دکترای بین الملل (4نفر) - فراخوان هیات علمی (فقط 3 نفر - گراش ، کرمان ، همدان)

البته کمتر هستن که وارد دوره دکترای بین الملل بشن چون هزینه کل دوره بالای 50-60 میلیون میشه

پارسال (مهرماه) گروهمون انگل شناسی پزشکی اصفهان ، تعداد 1 نفر فراخوان هیات علمی تقاضا داد ، و برای اون حدود 50-51 نفر اومدن و هیچکدوم پذیرفته نشدن با اینکه بینشون فارغ التحصیل از دانشگاه تهران هم بود (البته استثناء همه جا وجود داره) - فرض بشه اون 1 نفر پذیرفته میشد ، مابقی چه وضعیتی داشتن بماند - هرچند احتمال زیاد این موضوع بومی گزینی میشه و از خوده اصفهان برای آینده انتخاب خواهد شد.

پس باتوجه به ظرفیت پذیرش هییت علمی و تعداد فارغ التحصیل هر رشته وضع دو رشته از نظر جذب هییت علمی یکسانه ولی باکتری کمی بهتره

Hamidvet

New member
از نظر من جذب باکتری و انگل شناسی آنچنان فرقی با ویروس شناس نداره؛ کما اینکه باکتری از 52 نفر 19 نفر فراخوان داشته و انگل هم از 35 نفر، 11 نفر فراخوان داشته!

بعید میدونم که تا 5-6 سال دیگه مالاریا رو بشه کنترل کرد؛ کنترل یک بیماری نیاز به عوامل و پارامترهای مختلفی داره که شاید مهمترینش واکسن هست (متاسفانه تو ایران هم مافیایی حول تحقیقات در زمینه این بیماری وجود داره که مانع انجام بیشتر تحقیقات و اقدامات درمانی و کنترلی موثرتر میشه)

همچنین سالک (بجز زمینه احشائی که با اینکه زئونوز هست و سگ مخزن اون محسوب میشه و در دامپزشکی یکی از Case های همیشگی بخش Small Animal هاست، و همواره جایگاه خاص خودش رو داشته و داره) هرساله بروز مشخصی رو داره؛ با این حال امید هست با تحقیقاتی که در مورد واکسن سالک (چه در دانشگاه خودم-ترتبیت مدرس- چه در سایر دپارتمان ها) در حال انجام شدن هست، بشه هرچه سریعتر این بیماری رو و همینطور نوع احشائی اون رو به کنترل در آورد.

خیلی از بیماری های انگلی هم هستند که اهمیت زئونوتیک و دامپزشکی دارند که کنترل و نگه داشتن بروز اونا در سطح پائین و نامحسوس به عهده قشر زحمتکش جامعه مون یعنی دامپزشکان عزیز هست (با قضاوت لاشه در کشتارگاهها یا در کارخانه های لبنی و ...) اگر این کنترل ها و آموزش ها نباشه قطعاً کشور از این نظر متضرر خواهد شد!

همونطور که مستحضر هستید ما در مبحث زئونوز (بیماری های زئوآنتروپونوز و آنتروپوزئونوز) کلی بیماری عفونی داریم و کنترل همه اینا واجب الوجوب هست و اینطور نیست که بخوایم فقط به بیماری های انسانی کار داشته باشیم!!

vet lab sciences

New member
از نظر من جذب باکتری و انگل شناسی آنچنان فرقی با ویروس شناس نداره؛ کما اینکه باکتری از 52 نفر 19 نفر فراخوان داشته و انگل هم از 35 نفر، 11 نفر فراخوان داشته!

بعید میدونم که تا 5-6 سال دیگه مالاریا رو بشه کنترل کرد؛ کنترل یک بیماری نیاز به عوامل و پارامترهای مختلفی داره که شاید مهمترینش واکسن هست (متاسفانه تو ایران هم مافیایی حول تحقیقات در زمینه این بیماری وجود داره که مانع انجام بیشتر تحقیقات و اقدامات درمانی و کنترلی موثرتر میشه)

همچنین سالک (بجز زمینه احشائی که با اینکه زئونوز هست و سگ مخزن اون محسوب میشه و در دامپزشکی یکی از Case های همیشگی بخش Small Animal هاست، و همواره جایگاه خاص خودش رو داشته و داره) هرساله بروز مشخصی رو داره؛ با این حال امید هست با تحقیقاتی که در مورد واکسن سالک (چه در دانشگاه خودم-ترتبیت مدرس- چه در سایر دپارتمان ها) در حال انجام شدن هست، بشه هرچه سریعتر این بیماری رو و همینطور نوع احشائی اون رو به کنترل در آورد.

خیلی از بیماری های انگلی هم هستند که اهمیت زئونوتیک و دامپزشکی دارند که کنترل و نگه داشتن بروز اونا در سطح پائین و نامحسوس به عهده قشر زحمتکش جامعه مون یعنی دامپزشکان عزیز هست (با قضاوت لاشه در کشتارگاهها یا در کارخانه های لبنی و ...) اگر این کنترل ها و آموزش ها نباشه قطعاً کشور از این نظر متضرر خواهد شد!

همونطور که مستحضر هستید ما در مبحث زئونوز (بیماری های زئوآنتروپونوز و آنتروپوزئونوز) کلی بیماری عفونی داریم و کنترل همه اینا واجب الوجوب هست و اینطور نیست که بخوایم فقط به بیماری های انسانی کار داشته باشیم!!

دکترجان، با نوشته هات یاد دوره کاردانیم افتادم. چقدر پر تنوع و جذاب بود! و واقعا چقدر رشته دامپزشکی جذاب و پر تنوعه! :smiliess (8):

پرچم دامپزشکیا همیشه بالاست. :auizz3ffy9vla57584x:auizz3ffy9vla57584x​

Darn_Good_Looking_Cat_by_mamazmeilor.jpg

love virology

New member
پوزش بانو نازنین شما میخاهید بیوتک بخونید خوب به یکی از اعضا گفتین عمر روی رشته ایی که بازده نداره الان تلف نکن پس بیوتک هم که همین اوضاع داره همه چی کار تو ازمایشگاه نیست / همون ژنتیک و ایمنی هم اوضاع خوبی نداره چه برسه به این رشته ها / اگر علاقه باشه و پشتکار میشه کار هم پیدا کرد / حداقل حداقلش نتونی با ویروس کار کنی میتونی بری ازمایشگاه پی سی ار بزاری و الکتروفورز/ از این بابت بچه هایی که عزم جذب کردن روی ویروس نگران نباشند / شاد باشید

جالب بود صفحه قبل نوشتین برای ازمایشات ویروس ازمایش نمینویسن/ پس ازمایشات هپاتیت و ایدز و هرپس تناسلی و پاپیلوما چطوری مینویسن رو هوا

چند ماهه قبل یکی از اشنای دور هم مشکوک به هپاتیت بود برگه ازمایش دیدم دکتر براش نوشته بود / یا یکی دیگه مشکوک به ebv پس اینها رو دکتر روهوا نوشته

آخرین ویرایش:
بالا