خونریزی چشم

maxin

Well-known member
خونریزی چشم نوعی پارگی عروق ملتحمه و صلبیه چشم بوده که عوامل متعددی همچون دیابت، افزایش فشار خون و ضربه چشم در ایجاد آن نقش دارند.دکتر علیرضا رجعتی حقی فوق تخصص شبکیه و لیزر چشم در مورد خونریزی چشم اظهار داشت:
«خونریزی چشم نوعی پارگی عروق (رگ خونی) ملتحمه و صلبیه چشم است که در این حالت سفیدی یا همان صلبیه چشم پر از خون می شود و عوامل متعددی در ایجاد آن نقش دارند.

پارگی عروق چشم ممکن است در اثر ضربه به چشم، افزایش فشار چشم، بیماری دیابت، اختلالات انعقادی خون (کمبود فاکتورهای انعقادی خون) و همچنین افزایش فشار خون ایجاد شود.


خونریزی چشم معمولا در بزرگسالان مشاهده می شود. این عارضه در کودکان نیز بر اثر ضربه به چشم می تواند ایجاد شود.

به طور معمول، خونریزی چشم خطرناک نیست و با مراجعه به متخصص و به مرور زمان برطرف می شود.


افرادی هم که اختلالات انعقادی دارند، با انجام آزمایش های متعدد سعی در برطرف کردن این اختلال خود کنند تا دچار خونریزی چشم نشوند.»

دکتر محمدرضا منصوری، چشم‌پزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید:
«شایع ترین عارضه بیماری دیابت، خونریزی شبکیه چشم بر اثر این بیماری است.

بیماری دیابت به دلیل روش های نادرست سبک زندگی، تغذیه ناسالم و بی تحرکی به سرعت در حال گسترش است، اما نکته حائز اهمیت در این بیماری این است که دیابت بر اعضای مختلف بدن، تاثیرات منفی دارد.

بیماران دیابتی می توانند از عوارض این بیماری مانند خونریزی های چشمی، با کنترل قند خون خود با استفاده از دارو و تغذیه سالم، پیشگیری کنند.

خونریزی های شبکیه چشم منجر به کاهش بینایی خواهد شد.
خونریزی های شبکیه چشم پس از گذشت پنج تا 10 سال از بیماری دیابت، بروز می کند.»

دکتر شاهرخ میلان، جراح و متخصص بیماری های چشم نیز بیان می کند:
«بیماری کبد چرب در بروز خونریزی شبکیه چشم موثر است.

پرخون شدن چشم، زردی سفیدی چشم، التهاب لبه پلک ها، ورم و قرمزی پلک از دیگر عوارض چشمی بیماری کبد چرب است.

این عوارض با مصرف قطره های چشمی ضد التهاب و ضد احتقان و نیز شستشوی مرتب چشم ها بهبود می یابد.

جلوگیری از عود مشکلات چشمی، با درمان بیماری کبد چرب ارتباط مستقیم دارد.

تغییر وضعیت الگوی زندگی به سمت شهرنشینی و زندگی ماشینی و در نتیجه کم تحرکی، نحوه تغذیه و افزایش مصرف غذاهای پرکالری با بالا بردن انواع چربی های خون و قند به تدریج سبب رسوب چربی در سلول های کبدی و بهم ریختن کارکرد آن می شود.

مصرف برخی داروهای آنتی بیوتیک، مشروبات الکلی، آلودگی های زیست محیطی، فرآورده های نفتی و آرسنیک (یک نوع سم در طبیعت) نیز، در بروز بیماری کبد چرب نقش موثری دارند.ورزش کردن، داشتن رژیم غذایی کم کالری و کم چرب، کاهش مصرف چای پررنگ و قهوه، افزایش مصرف انار و ویتامین e در جلوگیری از بروز عوارض چشمی بیماری کبد چرب موثر است.
استفاده از داروهای ضد کبد چرب همچون ماده چربی سوز "ال کارنتین"، داروی گیاهی "سیلیمارین" و داروهای کاهش دهنده چربی خون نیز، به دلیل تاثیر در درمان بیماری کبد چرب در پیشگیری از عوارض چشمی این بیماری نقش موثری دارند.»

دکتر هرمز شمس، چشم پزشک درباره نقش سرطان عروق خونی چشم در بروز خونریزی چشم می گوید:
«سرطان عروق خونی چشم در لایه شبکیه و عصب چشم دیده می‌شود و خونریزی از چشم و کاهش دید از علائم این نوع از سرطان چشمی به شمار می‌رود.

تومور عروق خونی چشم در هر سنی دیده می‌شود. این تومور بدخیم نیست، اما با خونریزی گسترش می‌یابد.


البته این نوع از سرطان چشم در کودکان کمتر دیده می‌شود.


درمان سرطان عروق خونی چشم از طریق لیزر، خطرناک است.


زمانی که تومور خصوصاً در نوع بدخیم پیشرفت کرده باشد، شیمی درمانی یا استفاده از پلاک‌های رادیو اکتیو از جمله اقدامات درمانی است.

بعضی از تومورهای چشمی، عمومی است و قسمت‌های مختلف چشم را گرفتار می کند.

تومور عروق خونی چشم می‌تواند درون خون گسترش پیدا کند و سلول‌های مختلف خونی را گرفتار کند که در نهایت نابینایی را به وجود می‌آورد.»
 
بالا