حسن زیرک

sakar

New member
ام اصلی: حسن
نام خانوادگی:زیرک
زادهٔ ۲۹/۱۱/۱۹۲۱ میلادی
بوکان،کردستان
درگذشت ۳۰/۷/۱۹۷۲ در بوکان در پای کوه ناله شکینه
ملّیت:کرد
حوزه فعالیت موسیقی
سبک سنتی
جوایز:جایزه بهترین خواننده تاریخ کرد از طرف شاه ایران محمد رضا پهلوی و دریافت لقب پدر موسیقی کردستان از جانب شاه ایران

استادحسن زیرک در ۸ آذر ۱۳۰۰ (۲۹/۱۱/۱۹۲۱ میلادی) در محلهٔ قلعهٔ سردار شهر بوکان آذربایجان غربی در ایران به دنیا آمد. در پنج‌سالگی پدرش درگذشت و زندگی را در رنج گذراند. چندی در شهرهای ایران و عراق سپری کرد. یکی از شهرهایی که در آن مدت زیادی اقامت داشت، کرمانشاه بود. همکاری او در این شهر با هنرمندان برجستهٔ کرمانشاهی همچون مجتبی میرزاده، محمد عبدالصمدی، اکبر ایزدی، و بهمن پولکی سبب خلق آثار زیبایی شد (که برجسته‌ترین کارهای وی می‌باشد).

وقتی در عراق بود، در مسافرخانهٔ «فندق شمال» به شاگردی پرداخت. روزی هنگام نظافت، که مشغول زمزمهٔ یکی از ترانه‌هایش بود، مسافری به نام جلال طالبانی (رهبر اتحادیهٔ میهنی کردستان عراق و رئیس‌جمهور کنونی دولت عراق)، که در آنجا اقامت داشت، با شنیدن صدای حسن زیرک، او را به رادیو بغداد برد و زیرک در آنجا مشغول به کار می‌شود. مدتی در بخش کردی رادیو بغداد همکاری کرد. از سال ۱۳۳۷، که بخش کردی رادیو ایران در تهران گشایش یافت، همکاری خود را با این مرکز آغاز کرد. آثاری که حسن زیرک در رادیو تهران به ضبط رساند، اغلب با ساز استادانی همچون حسین یاحقی، حسن کسایی، جلیل شهناز، جهانگیر ملک، احمد عبادی، و با سرپرستی مشیر همایون شهردار همراه بود.
حسن زیرک گرچه به خاطر شرایط سخت زندگی از تحصیل بی‌بهره ماند، اما استعداد کم‌نظیری در سرودن شعر و آهنگسازی کردی داشت. این استعداد به همراه صدای منحصربه‌فرد، سبب شد که ترانه‌هایش در سرتاسر کردستان محبوبیت یابد. صدای او همچنان در مناطق کردنشین و در کوچه و خیابان و از خانه‌ها و مغازه‌ها به گوش می‌رسد.

اشعار حسن زیرک

حسن زیرک دارای صدا و حافظه منحصرفردی بود، وی در عین حال شعر میسرود و موسیقی برای آن مینواخت. زیرک یکی از هنرمندان مشهور در دوره پهلوی بود، او در کنار هنرمندانی همچون آقاسی در ایران دارای شهرت جهانی میباشد. استاد حسن زیرک اشعاری زیبا برای تمامی مناطق کردستان سروده است.از وی بیش از هزار ترانه به یادگار مانده است.

همسر حسن زیرک، که خود گویندهٔ بخش کردی رادیو تهران بود، می‌نویسد

«حسن زیرک نزدیک به هزار ترانه در تهران و کرمانشاه اجرا کرده‌بود و به خاطر همین ترانه‌های او بود که روزانه نزدیک به دوهزار نامه ارسال می‌شد، و حتی درون نامه پول قرار می‌دادند تا ترانهٔ مورد درخواست آنان پخش شود. برنامه‌های کردی رادیو تهران و کرمانشاه به خاطر صدای دلنشین حسن زیرک مورد توجه همه قرار گرفته بود و آن موقع هر روز دو بار برنامه های«ما و شنوندگان» پخش می‌شد. حسن زیرک با صدای رسا و لذت‌بخش خود باعث معروفیت و کیفیت و شکوفایی برنامه‌های کردی در تهران و کرمانشاه شده‌بود و سیل نامه‌های طرفداران ترانه‌های او هر روز به رادیو جاری بود. اما، با وجود این‌همه خدمت، حسن زیرک را دیگر به رادیو راه ندادند و او را از یاد بردند درحالی که در ۲۸ مرداد ۱۳۴۱، که برد ایستگاه رادیوی کرمانشاه به صد کیلووات رسیده‌بود، صدای حسن زیرک به همهٔ شهرها و روستاهای کردنشین می‌رسید.»

شهرام ناظری، هنرمند موسیقی سنتی ایران، درخصوص صدای حسن زیرک چنین اظهار داشت

«درخصوص مرحوم حسن زیرک، درمجموع فقط می‌توانم بگویم که یک انسان نابغه به معنای واقعی بود. یعنی در همان لحظه که وارد ارکستر رادیو می‌شد و به اتاق ضبط می‌رفت، بداهتاً هم شعر می‌سرود، هم آهنگ می‌ساخت، و هم آن را می‌خواند، که تاکنون چنین موردی در موسیقی سابقه نداشته‌است. با توجه به این نکته که ایشان سواد خواندن و نوشتن هم نداشتند اما موسیقی و شعر را به صورت الهامی و حفظ‌شده می‌خواند و واقعاً از افراد کاملاً استثنایی و از نوابغ موسیقی کردی بودند و بنده در میان خوانندگان کرد علاقهٔ خاصی به صدای حسن زیرک دارم.»

فاروق صفی‌زاده بوره‌که‌ای، از پژوهندگان معاصر، درخصوص حسن زیرک می‌نویسد:

«حسن زیرک بیش از هزاروپانصد ترانه ساخته‌است و همهٔ آهنگ‌های ترانه‌ها و بیشتر سروده‌های آن را خود می‌ساخته و می‌سروده‌است. از آهنگ‌های این هنرمند بزرگ بیشترِ ترانه‌سرایان امروز فارس و کُرد و بیگانه و تُرک نیز سود برده‌اند و امروز هر آهنگی که پدید می‌آید، نشانی از آهنگ‌های این هنرمند را در خود نهفته دارد. هنگامی که به آهنگ‌های او گوش فرامی‌دهی، زندگی را با همهٔ آزارها و مویه‌ها و رنج‌هایش درمی‌یابی. بر همین پایه، آهنگ‌های حسن زیرک نشانهٔ زندگی هر کُرد آریایی رنج‌کشیده را در خود نهفته دارد.»

مجتبی میرزاده، نوازندهٔ ویولون و موسیقیدانی که در تمام آثار حسن زیرک در دههٔ ۱۳۴۰ در ارکستر رادیو کرمانشاه نوازندگی و تنظیم آهنگ‌های او را به عهده داشته، درمورد این هنرمند فقید در گفت‌وگو با راقم این سطور چنین اظهار داشت:

«حسن زیرک، با اینکه مطلقاً سواد نداشت، اما اشعار اغلب آثارش را به صورت بداهه و در آن لحظه که می‌خواند می‌سرود. وی از حافظه‌ای بسیار قوی در حفظ شعر و آهنگ و مقام‌های کردی برخوردار بود، و باید گفت که حسن زیرک هیچ‌گاه در موسیقی کُرد تکرار نخواهد شد، چرا که ماندگارترین و زیباترین نغمات کردی را خلق کرد، و اینک نه‌تنها در ایران، بلکه حتی در میان کردهای عراق، سوئد، و سایر نقاط جهان، آثار و نام و یاد او از مقام و منزلت والایی برخوردار است.»

بیژن کامکار، خواننده و نوازنده، با اعلام این مطلب که علاقهٔ زیادی به صدای مرحوم حسن زیرک دارد، گفته‌است:

«حسن زیرک یکی از برجستگان موسیقی کُرد به شمار می‌آید و خیلی از آهنگ‌های کردی یا فارسی که الان به اجرا درمی‌آید، الهامگرفته از آثار آن هنرمند است. شهرت و محبوبیت حسن زیرک فقط محدود به مرزهای ایران نیست، بلکه در کشورهای اروپایی و تمام نقاط کردنشین جهان امتداد دارد.»
حسن زیرک با خانم میدیا زندی، گویندهٔ بخش کردی رادیو تهران، ازدواج کرد که حاصل آن ازدواج دو دختر به نام‌های مهتاب (آرزو) و مهناز (ساکار) بود. او چند ترانه نیز برای فرزندانش اجرا کرده‌است. حسن زیرک، نه در ایران و نه در عراق روی خوشی و راحتی و آزادی را ندید. رفتار دولت وقت ایران با حسن زیرک او را دچار مشکلات فراوانی کرد، به‌ویژه وقتی که دکتر شیخ عابد سراج‌الدینی، رئیس وقت برنامه‌های کردی رادیو تهران بود، به او اجازهٔ کار نداد و این کار سراج‌الدین چنان تأثیر منفیی بر دل لطیف حسن گذاشت که دیگر به رادیو برنگشت و با دلی شکسته باروبنهٔ خود را به سوی بغداد پیچید. در آنجا نیز او را دچار مشکل کردند. او را گرفتند و روانهٔ زندان کردند؛ در آنجا زیرک را به پنکهٔ سقفی بستند و شکنجه کردند. پس از رهایی از بغداد مجدداً به تهران برگشت؛ در تهران نیز ساواک او را گرفت و شکنجه داد که جریان شکنجه‌اش در ساواک را خودش در نوار گفته و با صدای او هنوز به یادگار مانده‌است. در سال‌های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۳ در کرمانشاه بود و با رادیو کرمانشاه همکاری داشت.

سال‌های پایانی زندگی حسن زیرک در تلخی و ناکامی گذشت و چندان به آوازخوانی نمی‌پرداخت. در منطقهٔ بوکان قهوه‌خانه‌ای دایر کرد و در میان مردمی که دوستشان میداشت و دوستش داشتند، آخرین نفس‌هایش را در رنج و بیماری کشید.استادحسن زیرک درهفتم مردادماه سال ۱۳۵۱، برابر با ۳۰/۷/۱۹۷۲در سن ۵۰ سالگی در بیمارستان بوکان به علت بیماری از بین رفتن کبد و ناراحتی‌های معده درگذشت و در دامنهٔ کوه نالشکینه به خاک سپرده شد. درهنگام مرگ استادحسن زیرک،رادیولندن ازبزرگواری اویادمی کندو می گوید:

یگانه هنرمند مردم کرد دربیمارستان بوکان درگذشت.

روحش شاد و یاد و خاطره این هنرمند بزرگ گرامی باد
 

sakar

New member
images
 

سیدعلی

New member
بچه های کرد سلام. اگه میشه آهنگ " آمنه گیان" استاد زیرک رو بیارین برا دانلود بذارین اینجا. من خییییییلی وقت پیش گوش دادم ولی خیییییلی قشنگ بود. هیچیش یادم نیس . دوس دارم دوباره گوشش بدم. ممنون:riz304:
 

hematology70

New member
راس ایژن آهنگکانی خوا لی خوش بوو ماموستا حسن زیرک اگر امکانی هس داینن با دانلودی کن
من خوم تصنیفکانی ماموستام زوور زوور پی خوشه
تامه زروم
 

ghazal hor

New member
فره کامل و جوان بوو
دسو خوش بیت

غمیک عجیب پیم دسی دا وختی مطالبکم خویندوو
روحی شاد بی
 

bioelectric

New member
راس ایژن آهنگکانی خوا لی خوش بوو ماموستا حسن زیرک اگر امکانی هس داینن با دانلودی کن
من خوم تصنیفکانی ماموستام زوور زوور پی خوشه
تامه زروم

فره کامل و جوان بوو
دسو خوش بیت

غمیک عجیب پیم دسی دا وختی مطالبکم خویندوو
روحی شاد بی

مه هر چه کم دانلود نیود هم زوانیل عزیز زمتی بکیشین ارامان بیلین مه فره دوسی دیرم

من زورم ماموستا زیرک خوش دوه ... راستی بوخوم بوکانیم

ببخشید دوستان اینجا کردستان و کرمانشاه نیستا،این 4تا کلمه ای که قراره تو این سایت حرف بزنیدا فارسی حرف بزنید ما هم یه چیزی یاد بگیریم-آخه اینجا کسی نیست حرفها شما را برا ما ترجمه کنه.خیلی ممنون:riz304:
 
ببخشید دوستان اینجا کردستان و کرمانشاه نیستا،این 4تا کلمه ای که قراره تو این سایت حرف بزنیدا فارسی حرف بزنید ما هم یه چیزی یاد بگیریم-آخه اینجا کسی نیست حرفها شما را برا ما ترجمه کنه.خیلی ممنون:riz304:

درود
شما درست می فرمایید حق بدست شماست

حسن زیرک ابر مرد آواز و ترانه های کردی بوده وسدایی دلنشین داشته و گویی مرگ زود رس او در پی شکنجه ها و آزارهای نامردمان بوده
 
آخرین ویرایش:

!SeCreT!

New member
راس ایژن آهنگکانی خوا لی خوش بوو ماموستا حسن زیرک اگر امکانی هس داینن با دانلودی کن
من خوم تصنیفکانی ماموستام زوور زوور پی خوشه
تامه زروم
راست میگن آهنگهای جناب حسن زیرک(خدا ازش راضی باشه)رو بدارید که دانلود کنیم
من خودم تصنیفهای جناب رو خیلی خیلی دوست دارم


فره کامل و جوان بوو
دسو خوش بیت

غمیک عجیب پیم دسی دا وختی مطالبکم خویندوو
روحی شاد بی

خیلی کامل و زیبا بود دستت درد نکنه
وقتی این مطالب رو خوندم غم عجیبی تو وجودم اومد
روحش شاد باشه

مه هر چه کم دانلود نیود هم زوانیل عزیز زمتی بکیشین ارامان بیلین مه فره دوسی دیرم

من هرکاری میکنم دانلود نمیشه همزبانای عزیز زحمت بکشید وبرامون بذارید من خیلی دوسش دارم

من زورم ماموستا زیرک خوش دوه ... راستی بوخوم بوکانیم

من خیلی جناب حسن زیرک رو دوست دارم...راستی من خودم بوکانی هستم

دوست عزیزamin.e اینم ترجمه هرجا مشکل بود بگید توضیح بدم...یه موقع خدایی نکرده از کردها دلخور نشی داداشی...
 
بالا