توصیه به داوطلبان دکتری ژنتیک پزشکی

mj1919

New member
دکتر جان شما بر چه مبنایی بیوشیمی رو با ژنتیک مقایسه میکنید؟
البته به صورت کل رشته های علوم پایه بازار کار افتضاحی در ایران دارند اما به هر حال ژنتیک اوضاع بسی بهتری داره

بر اساس چند فاکتور:
1- میزان تقاضا برای هیئت علمی شدن دکتر های این دو رشته
2- مجوز آزمایشگاه
3- بازار کار آزاد
4- امکان تدریس دروس دانشگاهی در دانشگاهها و موسسات
5- شرایط پژوهش و میزان گرنتهای پژوهشی
6- بازار کار در زمینه ی صنعت (بیوتکنولوژی)
.
.
.
.

soren

New member
بر اساس چند فاکتور:
1- میزان تقاضا برای هیئت علمی شدن دکتر های این دو رشته
2- مجوز آزمایشگاه
3- بازار کار آزاد
4- امکان تدریس دروس دانشگاهی در دانشگاهها و موسسات
5- شرایط پژوهش و میزان گرنتهای پژوهشی
6- بازار کار در زمینه ی صنعت (بیوتکنولوژی)
.
.
.
.
ببینین به صورت نظری حرف های شما صحیح است
اما اجازه بدید که به صورت واقع بینانه تر به مساله بپردازیم.
هیات علمی هایی که میفرمایید یا پرشده و یا اگر ظرقیتی باقی است در این سال ها پر میشود
اجازه کدام دانشگاه را میفرمایید؟از ۴ مقطع دکترای علوم آزمایشگاهی فقط به دکترای ژنتیک انسانی اجازه زدن آزمایشگاه مستقل داده میشود
بازار های صنعتی را فرمودید
در حال حاضر که تولید کشور خوابیده و بازار صنعتی دیده نمیشود اما اگر در حوالی شما دیده شده مشتاقم که به عرض شما برسانم که این روزها بازار صنعت در ازای اجاره مدرک شخص مبلغی به فرد میپردازند
در مورد شرایط پژوهش فرمودید.مایلم به حضور مبارکتان عرض کنم که این روزها موسسات تحقیقاتی بزرگ عموما ازبهترین ها طرح پژوهشی را دریافت میکنند
و اما شرح حال صحبت های من با شما را تمام اساتید گروه علوم پایه دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شهید بهشتی تایید می فرمایند(لا اقل در حلسات خصوصی)
و من الله توفیق

mj1919

New member
ببینین به صورت نظری حرف های شما صحیح است
اما اجازه بدید که به صورت واقع بینانه تر به مساله بپردازیم.
هیات علمی هایی که میفرمایید یا پرشده و یا اگر ظرقیتی باقی است در این سال ها پر میشود
اجازه کدام دانشگاه را میفرمایید؟از ۴ مقطع دکترای علوم آزمایشگاهی فقط به دکترای ژنتیک انسانی اجازه زدن آزمایشگاه مستقل داده میشود
بازار های صنعتی را فرمودید
در حال حاضر که تولید کشور خوابیده و بازار صنعتی دیده نمیشود اما اگر در حوالی شما دیده شده مشتاقم که به عرض شما برسانم که این روزها بازار صنعت در ازای اجاره مدرک شخص مبلغی به فرد میپردازند
در مورد شرایط پژوهش فرمودید.مایلم به حضور مبارکتان عرض کنم که این روزها موسسات تحقیقاتی بزرگ عموما ازبهترین ها طرح پژوهشی را دریافت میکنند
و اما شرح حال صحبت های من با شما را تمام اساتید گروه علوم پایه دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شهید بهشتی تایید می فرمایند(لا اقل در حلسات خصوصی)
و من الله توفیق
بسیار عالی
با این دید شما! که باید سر را بر بالین گذاشت و جان را به جان آفرین تقدیم کرد!

شرایط کشور خوب نیست، ولی دلیل نمیشه که نا امید شد! در هر صورت اگه تصور می کنید که ادامه تحصیل در این رشته ها خوب نیست، مطمئن باشید در شغلی که انگیزه ی بیشتر دارید، موفق تر خواهید بود،

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: حسان

TUMS

Well-known member

دکتر مجتبی یه سوال
اینکه نمیدونم اطلاع دارین یا نه
واسه دکترای ایمنی شناسی رفرنس ژنتیک تغییر کرده و ضریبش هم بیشتر شده
رفرنس شده ژنتیک پزشکی !!!
میخواستم بدونم باید چه کتابی بخونم؟؟

mj1919

New member

دکتر مجتبی یه سوال
اینکه نمیدونم اطلاع دارین یا نه
واسه دکترای ایمنی شناسی رفرنس ژنتیک تغییر کرده و ضریبش هم بیشتر شده
رفرنس شده ژنتیک پزشکی !!!
میخواستم بدونم باید چه کتابی بخونم؟؟

الان فرمودید ، متوجه شدم،
گمونم ایمونوژنتیک بیشتر منظورشون بوده، سعی کنید مباحث مربوط به ایمونوژنتیک از کتاب جان وی (ایمونوبیولوژی) و کتاب ابوالعباس را مطالعه بفرمایید:
بحث گیرنده ها
آنتی بادی ها
نقص ایمنی ها
بیماری ها
پاسخ های ایمنی و ژنتیک اش
.
.
.

اگه مباحث دیگر ژنتیک پزشکی مورد سوال باشد، کتاب ژنتیک پزشکی امری منبع است

samin.a

New member
سلام دکتر جان: خدا قوت
سوالات دوستان و جواب های کامل شما رو دیدم و تصمیم گرفتم منم از شما کمک بگیرم.
دانشجوی سال دوم ژنتیک مولکولی هستم. پروپوزالم رو نوشتم و منتظر تصویبش هستم. به نظر خودم پارسال اصلا از وقتم استفاده نکردم. برا کنکور دکتری هم هنوز شروع به خوندن نکردم. یعنی اصلا نمی دونم دنبال ژنتیک مولکولی باشم که مورد علاقه م هست و میدونم قبولیش خیلی سخت تره یا دنبال ژنتیک مولکولی که قبولیش برام تضمینی تره ( حتی از طریق استعداد درخشان)
تا الان که سی وی خاصی ندارم جز اینکه به پایان نامه ام دلخوش کردم و خدا روشکر معدل خوبی هم دارم. برای زبان هم قصد دارم برم کلاسای آمادگی آزمون تافل. پایان نامه هم که با توجه به اینکه موضوعش سنگین هست خیلی وقتم رو می گیره. پس دیگه عملا چندان وقتی برا خوندن واسه کنکور نمی مونه.
ازتون می خوام کمکم کنید. چه مطالعاتی رو در اولویت قرار بدم و از کجا شروع کنم؟
یه دنیییییییییییییییا ممنونم

shida

New member
سلام. ببخشین یه سوال داشتم . میخواستم در مورد بورسیه دانشجوی اعزام به خارج یه کم توضیح بدین ؟؟؟؟ این که شامل چه دانشجو و چه افرادی میشه ؟؟؟ و همچنین فقط شامل دانشگاه های مثل تهران و اصفهان میشه یا شامل همه دانشگاه وزارت علوم میشه ؟؟؟؟ ممنون میشم یه توضیحی در این زمینه بدین .

soren

New member
سلام. ببخشین یه سوال داشتم . میخواستم در مورد بورسیه دانشجوی اعزام به خارج یه کم توضیح بدین ؟؟؟؟ این که شامل چه دانشجو و چه افرادی میشه ؟؟؟ و همچنین فقط شامل دانشگاه های مثل تهران و اصفهان میشه یا شامل همه دانشگاه وزارت علوم میشه ؟؟؟؟ ممنون میشم یه توضیحی در این زمینه بدین .
با سلام
آزمون دکترای P.h.d بهداشت اعزام به خارج صرفا برای دانشجویانی است که دکترا و یا ارشد خود را زیر نظر وزارت بهداشت گذرانده اند.
آزمون بورس خارج علوم هم تمام دانشگاه های وزارت علوم را در بر میگیرد.البته کشور هایی هم که اعزام میکنند کشور های خوبی نیستند عموما
پس مراقب باشید که به سوریه اعزام نشوید ;)

mj1919

New member
سلام دکتر جان: خدا قوت
سوالات دوستان و جواب های کامل شما رو دیدم و تصمیم گرفتم منم از شما کمک بگیرم.
دانشجوی سال دوم ژنتیک مولکولی هستم. پروپوزالم رو نوشتم و منتظر تصویبش هستم. به نظر خودم پارسال اصلا از وقتم استفاده نکردم. برا کنکور دکتری هم هنوز شروع به خوندن نکردم. یعنی اصلا نمی دونم دنبال ژنتیک مولکولی باشم که مورد علاقه م هست و میدونم قبولیش خیلی سخت تره یا دنبال ژنتیک مولکولی که قبولیش برام تضمینی تره ( حتی از طریق استعداد درخشان)
تا الان که سی وی خاصی ندارم جز اینکه به پایان نامه ام دلخوش کردم و خدا روشکر معدل خوبی هم دارم. برای زبان هم قصد دارم برم کلاسای آمادگی آزمون تافل. پایان نامه هم که با توجه به اینکه موضوعش سنگین هست خیلی وقتم رو می گیره. پس دیگه عملا چندان وقتی برا خوندن واسه کنکور نمی مونه.
ازتون می خوام کمکم کنید. چه مطالعاتی رو در اولویت قرار بدم و از کجا شروع کنم؟
یه دنیییییییییییییییا ممنونم

سلام
والا منابع ژنتیک پزشکی رو در بخش دکتری ژنتیک پزشکی آوردم، باید طبق منابع بخونید
موفق باشید

shida

New member
مرسی سورن جان از جوابتون. دکتر جان شما نظر خاصی و یا اطلاعات دیگه ای در این زمینه ندارین بدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mj1919

New member
مرسی سورن جان از جوابتون. دکتر جان شما نظر خاصی و یا اطلاعات دیگه ای در این زمینه ندارین بدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

توضیحات رو جناب سورن فرمودند، باید تکمیل کنم که در حال حاضر تمامی دوره های دکتری در داخل برگزار میشه (به جز تعدادی رشته ی محدود، در دکتری داروسازی)، بقیه بورس خارج کشور برای دکتری ندارند،
ولی طبق قانون می توانید در دوره ی دکتری داخل، برای 6 ماه بورس خارج کشور بگیرید، ولی کمی سخت است، و باید خیلی پیگیری نمایید.

در کل برای خارج کشور بایستی دنبال اسکولار شیپ از خارج باشید و یا با هزینه ی شخصی بروید. بورس دولتی خیلی بعیده و عمدتا به کارمندهای باسابقه ی وزارت بهداشت میرسه!!!

saharii

New member
سلام به همه
کسی پاسخانمه تصحیح شده آزمون دکترای 90-91 (2 سال پیش)رو نداره؟
تو سایت پزشکی دات کام دنبالش گشتم پیداش نکردم
مرس بچه ها جون

yasaman71

New member
چطوری میشه به یه ژن بدون تغییر عملکردش نوکلئوتید اضافه کرد و راجبه کرومومر اطلاعات میخواستم

baharak

New member
سلام اقا مجتبی چه درسای دیگه ای بجز ژنتیک واسه دکتراش هست ?:65d6a5d6s:

baharak

New member
دکتر واسه پایان نامه رو چه موضوع های کار کنم بیشتر به درد دکترام میخوره ببخشید زیاد سوال پرسیدم:rose:

mj1919

New member
سلام اقا مجتبی چه درسای دیگه ای بجز ژنتیک واسه دکتراش هست ?:65d6a5d6s:

سلام
دفترچه ی کنکور دکتری علوم پزشکی را از سایت sanjeshp.ir ببینید
دکتر واسه ازمون زبان چی بخونم زبانم خیلی ضعیفه:14:
باید سطح زبانتون را در سطح متوسط در آزمون msrt یا mhle برسونید، منابع هم در همین سایت قرار گرفته ، سرچ بفرمایید

دکتر واسه پایان نامه رو چه موضوع های کار کنم بیشتر به درد دکترام میخوره ببخشید زیاد سوال پرسیدم:rose:

موضوعات ژنتیکی: مهندسی ژنتیک، ژنتیک میکروارگانیسم، ژنتیک پزشکی، سلولهای بنیادی و....

mj1919

New member
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: a_67

yasaman71

New member
سلام دکترین اینده خوبین؟
من دارم برا ارشد میخونم اما گاها برا سوالات دکتریم سرک میکشم
یه سوال داده بود
دکترای 92
اگر در درون قطعه وارونه پری سنتریک در طی میوز یک کراسینگ اور اتفاق بیوفتد احتمال تولید چه گامت هایی وجود دارد؟
جوابشو تو کلیدی که وزارت بهداشت زده نگا کردم نوشته فقط دارای وارونگی
چرااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟
خوب باید قطعات دارای حذف و اضافه و کروموزوم سالمو یدونم دارای وارونگی ایجاد بشه خوب
ببخشید کسی نیس که برام رفع اشکال کنه
اگه کلیدی که دسته منه اشتباهه پس من چیکار کنم؟

بالا