تفاوت تولیمو تافل وایلتس

waria

New member
پرسش: تولیمو، تافل و آیلتس چه تفاوتی با هم دارند؟پاسخ: تولیمو آزمون زبان انگلیسی پیشرفته سازمان سنجش کشور ایران برای دوره های فوق لیسانس و دکتری می باشد. این آزمون شامل 140 سوال چهارگزینه*ای و یك سوال در بخش نوشتاری در حیطه*های زبانی نوشتاری (یك سوال و مدت پاسخگویی 30دقیقه)، ساختار و نوشتار زبانی (40 سوال و مدت پاسخگویی 30 دقیقه)، خواندن و درك مطلب (50 سوال و مدت پاسخگویی 55 دقیقه) و درك مطلب شفاهی (50 سوال و مدت پاسخگویی 35 دقیقه) است. گفتنی است، نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره كل منظور می*شود. دامنه نمره كل از 310 تا 677 است. نمره بالاتر از 600 عالی، بین 520 تا 599 خوب، بین 480 تا 519 متوسط و كمتر از 479 ضعیف تلقی می شود. لازم به ذكر است كه بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین 1 الی 6 می*باشد كه در كنار نمره كل در كارنامه درج می*شود.تافل آزمونی است که افراد غیرانگلیسی زبان را از نظر توانایی در استفاده و فهم مهارتهای شنیداری، گفتاری، خواندن، و نوشتاری زبان انگلیسی در محیطهای دانشگاهی مورد ارزیابی قرار می دهد.نحوه برگزاری آزمون تافل نسبت به محل و کشور برگزاری آزمون متغیر است. اکثر افراد آزمون تافل را بعنوان پیش نیاز قبولی در دانشگاه ها و دانشکده های انگلیسی زبان نیاز دارند. بعلاوه بسیاری از موسسات دولتی و خصوصی که برنامه های تبادل و بورسیه دانشجویی دارند، از تست تافل بعنوان سنجش توانایی انگلیسی افراد بهره می گیرند.آزمون آیلتس هم از جمله آزمون *های معتبر و شناخته شده در زمینه زبان انگلیسی است و تنها تفاوتش با تافل این است كه تافل به روش آمریكن و آیلتس به روش بریتیش برگزار شده، در تافل writing كمتر مطرح مورد تأكید بوده ولی در آیلتس هر چهار مهارت (writing, speaking, listening, reading) ارزیابی می*شود. در گذشته آزمون آیلتس توسط British Councils، دانشگاه کمبریج ، و آیلتس استرالیا برگزار می*شد و مستقیماً تحت نظارت دولت بریتانیا بوده، و دانشگاه*ها نیز مجبور بودند برای تعیین سطح دانشجویان خود از این ساختار پیروی كنند. همچنین دانشگاه*های نیوزیلند و استرالیا برای تعیین قابلیت زبانی دانشجویان خارجی خود از این روش بهره می*جستند.
آزمون آیلتس هم از جمله آزمون *های معتبر و شناخته شده در زمینه زبان انگلیسی است و تنها تفاوتش با تافل این است كه تافل به روش آمریكن و آیلتس به روش بریتیش برگزار شده، در تافل writing كمتر مطرح مورد تأكید بوده ولی در آیلتس هر چهار مهارت (writing, speaking, listening, reading) ارزیابی می*شود.

در حال حاضر در كشور ما این دو آزمون توسط برخی دانشگاه*ها برگزار می*شوند و سازمان سنجش نیز در دوره*های مشخصی اقدام به برگزاری این آزمونها و ارزیابی*های مشابه می*نماید. همچنین جدول برگزاری آزمونها در سایت سنجش قابل دسترسی است.

منبع:تبیان
 
بالا