بیماری قلب شکسته می تواند یک اورژانس پزشکی باشد!

Artmis.a

New member
شاید باورش سخت باشد اما بیماری ای وجود دارد که در آن قلب به دلیل ناراحتی، دلتنگی و شکست های عاطفی و حتی کاری دچار مشکل می شود و به تعبیری می شکند، یعنی نه اینکه واقعا بشکند بلکه دچار مشکل و ضعف عضلانی و عملکردی می شود و حالتی مشابه سکته قلبی را تجربه می کند.

در سال ۲۰۰۵، پژوهشگران گروه مطالعاتی قلبی و عروقی بیمارستان جان هاپکینز، از نشریه پزشکی نیوانگلند به دادگاه شکایت بردند. آنها معتقد بودند که نتیجه تحقیقات علمی شان در این نشریه به صورت غیرعلمی به چاپ رسیده است. در واقع نتایج تحقیقات این گروه از پزشکان باعنوان بیماری «قلب شکسته» واقعیت دارد به چاپ رسیده بود. در بیانیه این گروه آمده بود: «ما هیچگاه از واژه سندرم یا بیماری قلب شکسته استفاده نمی کنیم و واژه علمی «کاردیومیوپاتی استرس» را به کار می بریم که به معنای ضعیف شدن عملکرد عضلات قلب به دلیل اضطراب و استرس است.» با وجود حمایت گروهی از پزشکان از این دادخواست، دادگاه در نهایت دادخواست این گروه از پزشکان را رد کرد. از آن زمان بسیاری از پزشکان از واژه بیماری قلب شکسته برای توصیف حالت برخی بیماران استفاده و این حالت را یک واقعیت علمی ارزیابی کردند.

اما واقعا ماجرا چیست؟ خب همه ما داستان های عاشقانه تراژیکی را شنیده ایم. مثلا داستان خانمی که پس از آنکه نامزدش او را ترک می کند و پس از خواندن نامه خداحافظی به زمین افتاده و دیگر بلند نشده است یا داستان مادری که پس از مطلع شدن از مرگ دخترش در یک سانحه هوایی دچار شوک می شود و صحبت نمی کند و سپس فوت می کند یا از همه تراژیک تر داستان دختر جوانی که پس از دوسال رابطه اینترنتی با پسری از کشور دیگر دقایقی پس از اولین ملاقاتش با او دچار سکته و ایست قلبی شد و در نهایت هم درگذشت.


واقعیت این است که مغز؛ دستگاه عصبی و قلب انسان در ارتباطی تنگاتنگ با هم قرار دارند. زمانی که هر عاملی باعث استرس، ترس یا ناراحتی شود هورمون هایی در بدن ساخته شده و به داخل خون ترشح می شود که کار آنها آماده و هیجانی کردن بدن است. این هورمون ها ضربان قلب و قدرت انقباض آن را بالا می برند. مثلا در ورزش یا ارتش یک ورزشکار قبل از شروع مسابقه یا یک سرباز قبل از شروع مانور نظامی از افزایش ترشح این هورمون ها سود می برند و آماده حضور در مسابقه یا مانور می شوند. اما در این میان یک نکته وجود دارد که اگر ناگهان میزان زیادی از این هورمون ها ترشح شود آیا می تواند قلب را شوکه کند؟ جواب بله است. در چنین حالتی عضلات قلب ضعیف می شوند و نمی توانند خون کافی را به مغز پمپاژ کنند. این حالت با نوع معمول نارسایی قلبی که در آن خون کافی به قلب نمی رسد، متفاوت است. در واقع می توان گفت سندرم قلب شکسته ناشی از تاثیرات موج پردامنه هورمون های استرس روی قلب است.

شاید جالب باشد بدانید که تحقیقات نشان داده زنان بیشتر از مردان درگیر بیماری یا مشکل قلب شکسته می شوند و این حالت در زنان میانسال شایع تر است. شاید علت این مساله کاهش میزان استروژن در دوره یائسگی در این گروه از زنان باشد (هورمون استروژن به نوعی در مقابل مشکلات قلبی حالت محافظتی دارد). جالب است بدانید که در نتیجه تحقیقات انجام شده در لندن، مردان تنها حدود ۱۰درصد افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته را تشکیل می دهند. گفتنی است که در فرم کلاسیک و معمول حملات قلبی و نارسایی قلبی میزان ابتلا در مردان چندبرابر زنان است. این نکته یادتان باشد که حالت یا بیماری سندرم قلب شکسته حالتی نادرست است اما حمله قلبی و نارسایی قلبی کلاسیک حالت هایی شایع هستند. برای همین اول باید تشخیص سکته و نارسایی قلبی کلاسیک رد شود تا بتوان از این تشخیص استفاده کرد. به هر حال گرفتن سابقه از بیمار، گرفتن نوار قلبی از بیمار و اندازه گیری میزان ضربان قلب و آزمایش های خون می تواند پزشکان را به تشخیص این سندرم برساند.


اما در مورد بحث درمان واقعیت این است که سندرم قلب شکسته می تواند مرگبار باشد اما احتمال مرگ با آن بسیار کم است. اگر فرد از شوک اولیه رها شود، ضربان قلبش طی چند روز تا حداکثر یک هفته به میزان طبیعی بازخواهد گشت در مجموع درمان این حالت هم مشابه برخی مشکلات قلبی دیگر است. اما در مورد تجویز دارو پس از برطرف شدن شوک اولیه اختلاف نظر وجود دارد. تحقیقات فعلی ثابت نکرده که داروهای معمول قلبی می تواند پس از برطرف شدن شوک اولیه عملکرد قلب و سرعت بهبود یافتن آن را تسریع کند.

برخی از متخصصان قلب معتقدند که بیماری سندرم قلب شکسته فرد را مستعد ابتلا به مشکلات قلبی دیگر می کند اما تحقیقات هنوز این موضوع را ثابت نکرده است. در کل گروهی از پزشکان به طنز می گویند که هر قلب شکسته ای طی گذر زمان خوب می شود و بهبود پیدا می کند.ترجمه: علی اصغر زمان زاده

گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
http://www.persianpersia.com/health

 
بالا