بیماری خاموش را بهتر بشناسیم

TrueLove90

New member
...

تغذیه مناسب، ورزش، پوشیدن کفش مناسب و دریافت مقدار کافی کلسیم و ویتامین D ، از راه های ساده و مهم در جلوگیری از روند پوکی استخوان است.

هورمون پاراتیروئید و تیروئید هم تاثیر بسزایی در میزان کلسیم بدن دارند.

پرکاری تیروئید از عللی است که با درمان آن میزان کلسیم بدن تنظیم می شود.شمار مبتلایان به پوکی استخوان در آمریکا حدود 18 میلیون برآورده شده است و بیشتر خانم ها در سنین یائسگی را هدف قرار می دهد.

از علایم اولیه پوکی استخوان کاهش تراکم استخوان ها ست که خطر شکسستگی را افزایش می دهد.

گفتنی است این بیماری از شایعترین بیماری هایی است که طیف وسیعی از افراد را شامل می شود و می تواند موجب کاهش طول عمر افراد شود.علایم بیماری خاموش را بشناسیم

پوکی استخوان بیماری شایع خاموشی است که از علایم اولیه آن می تواند شکستگی باشد و یا کاهش طول استخوان ها (کاهش قد) باشد.

از دیگر علایم شناخته شده، وجود دز بالای استرویید در بدن، کمبود وزن شدید، سابقه خانوادگی، الگوهای نامناسب تغذیه ای مانند بی اشتهایی، سو تغذیه، عدم استفاده از لبنیات و سایر غذاهای حاوی کلسیم است.اثر معکوس داروهای ضدپوکی استخوان

امروزه داروهای برای درمان پوکی استخوان روانه بازار شده است که براساس تحقیقات FDA ، این داروها تاثیر چندانی در درمان ندارد.

شایان ذکر است این گونه داروها نه تنها اثر درمانی ندارند بلکه موجب مشکلات گوارش، سوزش سردل و افزایش ضربان قلب می شود.

البته برخی از انواع داروها می توانند در دوره زمانی خاصی کارا باشند. بیمارانی که از این داروها استفاده می کنند بعد از طول مدت 3 الی 5 سال باید روند درمانی آنها بررسی شود تا تصمیمات لازم در جهت تغییر دز یا قطع مصرف اتخاذ شود.برای همه مشکل استخوانی با دارو میسر نمی شود

در افرادی که osteopenia تشخیص داده می شود به ندرت دارو تجویز می شود به استثنای شرایطی که فرد مبتلا به سرطان سینه باشد که در چنین شرایطی از مهارکننده های آروماتاز برای درمان استفاده می شود.

در همین راستا یکی از پزشکان متخصص می گوید تشویق بیماران به داشتن فعالیت های جسمانی و ورزش کردن راهی موثر تر از درمان های دارویی است.تاثیر تغذیه و سبک زندگی در این بیماری

تغذیه مناسب، ورزش، پوشیدن کفش مناسب و دریافت مقدار کافی کلسیم و ویتامین D ، از راه های ساده و مهم در جلوگیری از روند پوکی استخوان است.

هورمون پاراتیروئید و تیروئید هم تاثیر بسزایی در میزان کلسیم بدن دارند. پرکاری تیروئید از عللی است که با درمان آن میزان کلسیم بدن تنظیم می شود.

در پایان این نکته ضروری است که تراکم استخوان پایین دلیل اصلی برای شکستگی محسوب نمی شود و فقط 20 الی 60 درصد افراد با این شرایط مستعد شکستگی هستند.


شایان ذکر است داروهای درمان پوکی هم خطر ابتلا به شکستگی را به طور کامل درمان نمی کنند چراکه شکستگی می تواند علل گوناگونی داشته باشد.

استفاده طولانی مدت از این دارو ها هم چنین می تواند استحکام استخوان ها را از بین ببرد اما با این وجود در افراد مبتلا در صورتی که تحت نظر پزشک دارو تجویز و استفاده شود ، می تواند اثر مثبتی داشته باشد.


منبع: باشگاه خبرنگاران
...
 
بالا