به نظرتون با عقل میشه راه درست رو تشخیص داد؟

iranian girl

New member
چیزی که من باهاش مشکل دارم اینه که چرا راهی که من صحیح میدونم با راهی که دیگری صحیح میدونه متفاوته در حالی که هر دومون از عقل استفاده کردیم و به نظرمون کارمون و انتخابمون عاقلانه است.. اینجوری ممکنه در عین حال که من به خودم اطمینان دارم در اشتباه باشم.. قرآن بارها گفته تعقل کنید.. ولی حاصل تعقل و تفکر آدما متفاوته.. صرف نظر از آدمایی که به عمد انکار می کنند خیلی آنسانهای حق طلب هم با همین عقل به نتایج متفاوتی میرسن.. اینجوری راه صحیح رو نمیشه تشخیص داد.. نظر شما چیه؟

Asoo

New member
سلام ...
به نظر من ممکنه انسانها در شرایط یکسانی نباشند و با توجه به شرایط خودشان کاری رو که انجام میدن درست و عقلانی باشه و به خاطر همین که تصمیمات دو نفر مثل هم نیست..........

iranian girl

New member
سلام ...
به نظر من ممکنه انسانها در شرایط یکسانی نباشند و با توجه به شرایط خودشان کاری رو که انجام میدن درست و عقلانی باشه و به خاطر همین که تصمیمات دو نفر مثل هم نیست..........

منظور من بیشتر در مورد مسایل اعتقادی مذهبی هست نه کارهای معمول زندگی.. با وجود تفاوت در نتیجه تفکر ادما دین واحدی وجود نخواهد داشت چون هر کسی با عقلش به یه نتیجه ای میرسه.. الآن دنیا پره از اختلاف عقیده و مذهب در حالیکه همه با عقلشون به اون نتیجه رسیدن (افرادی که به عمد انکار میکنند مد نظرم نیست منظوره حق طلب هاست که عقیده متفاوتی دارن).. با این وجود همه با عقل به اسلام نخواهند رسید...

shiva3322

New member
دیدگاهها ، نگرشها ، تجربه ها با هم متفاوته....شاید هر کسی فکر کنه دیگه هیشکی بیشتر از خودش نمیدونه و تصمیمی که گرفته صحیحترینه بله قران که گفته تعقل کنید اینم گفته که در تصمیم گیری با هم مشورت کنید و از نظرات و دیدگاههای دیگران

استفاده کنید ....یک چیز واضحی که هست اینه که 10تا فکر با هم کاملتر از یکیه برا همینم هس الان همه صنایع و کارهای موفق پشتش فکر یک تیم حرفه ای هست...تو هرکاری بهتر این روش این هس که از نظرات دیگران البته

بدون سوگیری ذهنی استفاده کنیم و البته تصمیم نهایی با خودمونه که اونم بستگی به قدرت درک آدما داره

- - - Updated - - -

mw.ashel

New member
سلام. این بستگی به دیدگاه ها و نوع نگرش افراد داره که ممکنه تفاوت هایی رو به وجود بیاره ، مثلا برای دونفر یک مشکل مشترک به وجود بیاد ولی نحوه برخورد و تجربه و شرایط فردی فرق میکنه.

iranian girl

New member
دیدگاهها ، نگرشها ، تجربه ها با هم متفاوته....شاید هر کسی فکر کنه دیگه هیشکی بیشتر از خودش نمیدونه و تصمیمی که گرفته صحیحترینه بله قران که گفته تعقل کنید اینم گفته که در تصمیم گیری با هم مشورت کنید و از نظرات و دیدگاههای دیگران

استفاده کنید ....یک چیز واضحی که هست اینه که 10تا فکر با هم کاملتر از یکیه برا همینم هس الان همه صنایع و کارهای موفق پشتش فکر یک تیم حرفه ای هست...تو هرکاری بهتر این روش این هس که از نظرات دیگران البته

بدون سوگیری ذهنی استفاده کنیم و البته تصمیم نهایی با خودمونه که اونم بستگی به قدرت درک آدما داره

- - - Updated - - -

قرآن بارها گفته ای مردم افلا تعقلون؟ یعنی آیا تعقل نمیکنید و منظورش اینه که هرکسی با خوندن آیات قران از عقلش استفاده کنه به اسلام باور میاره ولی هستند انسان های حق طلبی که با عقل به این نتیجه نمی رسن... پس چرا خدا به انسان ها گفته از عقل استفاده کنید یعنی اگه هرکسی از عقل استفاده کنه نباید اختلافی باشه ولی اختلافات زیاده..

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

قرآن بارها گفته ای مردم افلا تعقلون؟ یعنی آیا تعقل نمیکنید و منظورش اینه که هرکسی با خوندن آیات قران از عقلش استفاده کنه به اسلام باور میاره ولی هستند انسان های حق طلبی که با عقل به این نتیجه نمی رسن... پس چرا خدا به انسان ها گفته از عقل استفاده کنید یعنی اگه هرکسی از عقل استفاده کنه نباید اختلافی باشه ولی اختلافات زیاده..

ROJO

New member
اینکه دیگه خیلی چیز ساده ایه تو کتابای راهنمایی دبیرستان داشتیم که خدا دو حجت بر انسان دارد: حجت ظاهر و حجت باطن، ظاهر پیامبر و امام و باطن عقل،،، پس عقل به تنهایی کفایت نمیکنه چون اولا محدوده و دوما هوی و نفس اماره بهش راه پیدا میکنن و جلو تصمیم درستو میگیرن.
اینم در نظر داشته باش که یکی از ائمه فرمودن:
اگر در زمين بيش از دو نفر نمانند، يكى از آنان حجت خدا است!:rose:

iranian girl

New member
اینکه دیگه خیلی چیز ساده ایه تو کتابای راهنمایی دبیرستان داشتیم که خدا دو حجت بر انسان دارد: حجت ظاهر و حجت باطن، ظاهر پیامبر و امام و باطن عقل،،، پس عقل به تنهایی کفایت نمیکنه چون اولا محدوده و دوما هوی و نفس اماره بهش راه پیدا میکنن و جلو تصمیم درستو میگیرن.
اینم در نظر داشته باش که یکی از ائمه فرمودن:
اگر در زمين بيش از دو نفر نمانند، يكى از آنان حجت خدا است!:rose:
من میخام یکم بازتر و از زاویه ای بزرگتر بهش نگاه کنیم.. دین واسه همه مردم دنیاست ببین اگه یک فرد فرضا اروپایی که حق طلبانه بخواد با اسلام اشنا بشه خود قران رو میخونه و در موردش بدون جانب گیری فکر میکنه و از عقلش استفاده میکنه ولی ممکنه به اسلام باور نیاره.. اون تو فرهنگی رشد کرده که حجت ظاهر و باطن و این مسایل رو نمیدونه.. و اصلا به اون حجت ظاهر ما هم دستررسی نداریم.. در این زمانه ما هستیم و اطلاعاتی که بهمون میدن و ابزار تشخیص عقله

biosta

Well-known member
چیزی که من باهاش مشکل دارم اینه که چرا راهی که من صحیح میدونم با راهی که دیگری صحیح میدونه متفاوته در حالی که هر دومون از عقل استفاده کردیم و به نظرمون کارمون و انتخابمون عاقلانه است

سلام ،با این که سرم فوق العاده شلوغه اما نمیشد پست نگذاشت
چندباری این مطلب رو در انجمن گفتم و همبشه به خودم این نکته را هم گوش زد می کنم که
80 درصد دنیا تفاوته و الزاما" در قالب خود و بد قرار نمی گیره ، تفاوتی که ناشب از تفاوت بین انسان ها است
10 در صد کارها صرفا" خوب و 10 درصو صرفا" بد هست ، نقل و قول این مطالب هم از آقای دکتر هلاکویی هست .

اینجوری ممکنه در عین حال که من به خودم اطمینان دارم در اشتباه باشم.
. قرآن بارها گفته تعقل کنید.. ولی حاصل تعقل و تفکر آدما متفاوته..
صرف نظر از آدمایی که به عمد انکار می کنند خیلی آنسانهای حق طلب هم با همین عقل به نتایج متفاوتی میرسن.. اینجوری راه صحیح رو نمیشه تشخیص داد
به قول ایشان ، کار درست خوب و انسانی و اخلاقی خودتان را انجام دهید دیگران بدشان می آید به شما ربطی ندار
د همچنان کار خوب و انسانی و اخلاقی خودتان را انجام دهید
این که می گویید در اشتباه باشید که لازمه بگم انسان حتمی الخطا هست به عبارتی خطا مال انسان هست ،
مهم این هست که با اطلاعات و دانشی که در اون لحظه داریم به نظر خودمان تصمیم مان درست بوده ...

صرف نظر از آدمایی که به عمد انکار می کنند خیلی آنسانهای حق طلب هم با همین عقل به نتایج متفاوتی میرسن.. اینجوری راه صحیح رو نمیشه تشخیص داد
مثال بزنید .

iranian girl

New member
ببینید من این مثال رو با احتیاط میگم یعنی نمیدونم واقعا حق طلب بودند یا نه.. ولی فردی مثل ریچارد داوکینز با علم استفاده از نظریه ای که فکر میکنم اسمش فراگشت هست و استفاده از عقلش و کتابهایی که منتشر کرده حرفای متفاوتی میزنه.. مطالب ایشون ممکنه با عقل من جور درنیاد ولی خیلیا پذیرفتن.. مسئله اینه که انسانها با عقل به نتایج متفاوتی میرسن در صورتی که در قران گفته شده هر کسی از عقل استفاده کنه به اسلام باور میاره..

Asoo

New member
ghparvaneh

دوست عزیز با توجه به جواب هایی که به دیگر دوستان داده ای منظورت رو کاملا نرسانده ای ...........

shiva3322

New member
خدایی که در عالم نمی گنجه چطور میتونه تو عقل یه آدم به کمال خودشو نشون بده

خب به نظر من عثل یه نفر به تنهایی برای شناخت کفایت نمیکنه .. برای درک قران نیاز به مطالعه تفاسیر مختلف هست و بعد با همون عقل خودمون باید در موردشون قضاوت کنیم

خو این یه سوالیه که فک میکنم اصن بیانش یذره ناقصه آدما تو هر مرحله ی زندگیشون که به یک اندازه عاقل نیستن در طول عمرشون با کسب تجارب و.. غیره عقل رشد میکنه

در ضمن همه ی آدمها هم در یک حدی از شعور و عقلانیت نیستن...شاید برا همینه که خدا از هرکسی به اندازه ی دانشش و درکش حساب خواهد کشید.

iranian girl

New member
خدایی که در عالم نمی گنجه چطور میتونه تو عقل یه آدم به کمال خودشو نشون بده

خب به نظر من عثل یه نفر به تنهایی برای شناخت کفایت نمیکنه .. برای درک قران نیاز به مطالعه تفاسیر مختلف هست و بعد با همون عقل خودمون باید در موردشون قضاوت کنیم

خو این یه سوالیه که فک میکنم اصن بیانش یذره ناقصه آدما تو هر مرحله ی زندگیشون که به یک اندازه عاقل نیستن در طول عمرشون با کسب تجارب و.. غیره عقل رشد میکنه

در ضمن همه ی آدمها هم در یک حدی از شعور و عقلانیت نیستن...شاید برا همینه که خدا از هرکسی به اندازه ی دانشش و درکش حساب خواهد کشید.
ممنون شیوا جان حرفت قشنگ بود.. حالا با این اوصاف اگه یک مسلمان زاده در مرحله ای از زندگیش با آشنا شدن با عقاید مختلف در حقانیت اسلام شک کنه و با توجه به سطح عقلش و تفکر در قرآن همه اونچه در قرآن هست رو نتونه قبول کنه تکلیفش چیه..

biosta

Well-known member
ببینید من این مثال رو با احتیاط میگم یعنی نمیدونم واقعا حق طلب بودند یا نه.. ولی فردی مثل ریچارد داوکینز با علم استفاده از نظریه ای که فکر میکنم اسمش فراگشت هست و استفاده از عقلش و کتابهایی که منتشر کرده حرفای متفاوتی میزنه.. مطالب ایشون ممکنه با عقل من جور درنیاد ولی خیلیا پذیرفتن.. مسئله اینه که انسانها با عقل به نتایج متفاوتی میرسن در صورتی که در قران گفته شده هر کسی از عقل استفاده کنه به اسلام باور میاره..
تا جایی که من میدونم عقل و منطق چند تا نیست این فلسفه بافی ، سفسطه هست که گمان می شود دوراه مخالف هم درست هست و یاعلم دوتاست.
خاطر تفاوت بین انسان ها نگاه ها میتونه متفاوت باشه و گرنه که همیشه 2 دو 2 تا جوابش فرقی نمیکنه .

shiva3322

New member
ممنون شیوا جان حرفت قشنگ بود.. حالا با این اوصاف اگه یک مسلمان زاده در مرحله ای از زندگیش با آشنا شدن با عقاید مختلف در حقانیت اسلام شک کنه و با توجه به سطح عقلش و تفکر در قرآن همه اونچه در قرآن هست رو نتونه قبول کنه تکلیفش چیه..

خواهش عزیزم یه مسلمون اگه حتی چندتا از کلی کتاب که در مورد دینش هس رو خوب مطالعه کنه قرانم یه جاهاییشرو با تفسیر بخونه ...شک ندارم که هیچ شکی درش نخواهد داشت تازه خدارم شکر میکنه که مسلمونه

(تجربه ی خودمو میگم )

iranian girl

New member
خواهش عزیزم یه مسلمون اگه حتی چندتا از کلی کتاب که در مورد دینش هس رو خوب مطالعه کنه قرانم یه جاهاییشرو با تفسیر بخونه ...شک ندارم که هیچ شکی درش نخواهد داشت تازه خدارم شکر میکنه که مسلمونه

(تجربه ی خودمو میگم )

ببین مفسرهای قرآن هرچیزی تو قرآن اومده رو توجیه میکنن.. خدا خودش تو قرآن گفته ما این قران رو روشن بیان کردیم.. هدی للناس.. هدایتی برای مردم.. از این میشه فهمید قرآن نیازی به تفسیر نداره و تفسیر چیزی هست که علمای دین واسه توجیه قسمت هایی از قرآن که در ظاهر نامعقول هست ابداع کردن.. به نظر من خیلی حرفها رو با سفسطه میشه توجیه کرد مثلا در قرآن در بحث اختلاف زناشویی به عنوان راه حل آخر گفته وضربوهن یعنی زنان را بزنید!! که حالا اینو چون با انسانیت جور نیست میان توجیه می کنن که نه منظور جوریه که کبود نشه و زدن با چوب مسواک مد نظره و از این حرفا.. اینجوری هر چیزی تو قرآن مثلا خشونت ها رو میشه با توجیه ملایم تر نشون داد.

shiva3322

New member
دقیقا همین آیه ای رو که مثالش زدین رو یجا از یه نفر سوال کردن ایشونم گفتن که تو قران تو مراحل اول شراب رو آشکار حرام نکردن اما در ایات دیگه خدا به تدریج حرام بودنشو مطرح کرده

بعد گفتن که یک آیه در قران میگه زنان رو اگر پاکدامن نبودن اخیار نکنید و چیزی از بدی و خوبی بی حیایی همونجا نگفتن این به معنیه اونه که زنا حرام نیست آیا؟

منم مث شما فکر میکردم اما باید بگم درسته قران هدی للناس اما آیا قدرت درک همه ی آدمها و عقلشون به تنهایی در حدی هست که آیه های خدارو بتونن بدون کمک هیچ کسی دیگه بفهمنن؟

تفسیر چیزی جز قران نیست فقط بیشتر میشکافدش و به زبون و فهم ما نزدیکترش میکنه ...وختی قران را باتفسیر خوندم تازه فهمیدم که قران چه معجزه ای هس

iranian girl

New member
دقیقا همین آیه ای رو که مثالش زدین رو یجا از یه نفر سوال کردن ایشونم گفتن که تو قران تو مراحل اول شراب رو آشکار حرام نکردن اما در ایات دیگه خدا به تدریج حرام بودنشو مطرح کرده

بعد گفتن که یک آیه در قران میگه زنان رو اگر پاکدامن نبودن اخیار نکنید و چیزی از بدی و خوبی بی حیایی همونجا نگفتن این به معنیه اونه که زنا حرام نیست آیا؟

منم مث شما فکر میکردم اما باید بگم درسته قران هدی للناس اما آیا قدرت درک همه ی آدمها و عقلشون به تنهایی در حدی هست که آیه های خدارو بتونن بدون کمک هیچ کسی دیگه بفهمنن؟

تفسیر چیزی جز قران نیست فقط بیشتر میشکافدش و به زبون و فهم ما نزدیکترش میکنه ...وختی قران را باتفسیر خوندم تازه فهمیدم که قران چه معجزه ای هس
بازم میخام یکم فراگیر تر نگاه کنیم و اینکه قرآن برای همه مردم دنیاست.. اگه یه فرد اروپایی بخواد با اسلام آشنا بشه حق طلبانه قرآن رو بخونه و اگه موارد ناسازگار با عقل و انسانیت توش پیدا کنه دیگه بعید میدونم بره سراغ تفسیر آدما.. ما با توجه به حرمت و تقدسی که از کودکی در ذهنمون شکل گرفته توجیه می کنیم..

shiva3322

New member
من که برا توجیه نگفتم چون خیلی فضولم سردرنیارم از چیزی بیخیالش نمیشم

اما من همینطوری جوابیدم عزیزم وگرنه من نه قدرت بیانشو نه علمششو به حد لازم دارم که بتونم نظر بدم :smiliess (12):

بالا