بازار کار رشته انگل شناسی

Mohammad gh

New member
رشته های علوم پایه پزشکی طرح ندارن.حتی درمقطع دکتری تخصصی
درموردبازارکاری بیشترجذب هییت علمی دانشگاه ها میشن.اما تاددکتری ادامه بدی خیلی خوبه.امتیازتاسیس یه آزمایشگاه تشخیص طبی رومیگیری شماره نظام پزشکی تو هم ازسازمان نظام پزشکی میگیری.درضمن انگل شناسی تامقطع فوق دکتری هم درخارج کشورداره.

طرح ندارن ولی تعهد خدمت دارن!برابر دوره ای که درس خوندی باید در همون رشته در ایران کار بکنی

من یه بار شنیدم که ۵۰۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به بیماری های انگلی هستن...خب حساب کنید که تو دنیا چه قدر ظرفیت میتونه داشته باشه این رشته.
در ایران هم مطمینم که کار براش هست

استاد انگل شناسی ما از محققینی هست که ۳۰ ساله در پاستور تدریس و پژوهش میکنه و از بازار کار این رشته هم تعریف میکنه مخصوصا اگر پاتون به جاهایی مثل پاستور باز بشه

Hamidvet

New member
انگل شناسی جای کار زیااااااااد داره؛ بویژه در بحث های Immunoparasitology و Physiology انگل ها که من خیلی مایلم رو اینا کار کنم ..... اصا یه وضعی!!!! :motat:

Soroush Star

New member
حمید جان ، کاملاً باهات موافقم .
دقیقاً به همین دلایل هست که دوست دارم مسیرمو عوض کنم .
من دانشگاه مشهد علوم آزمایشگاهی دامپزشکی خوندم .
دانشکده دامپزشکی 3 تا استاد در بخش انگل شناسی داره که ازبین اونا دکتر (پروفسور ، استاد تمام ) رزمی از همه قویتر هست .
هر3 اونا گفتن اگه علاقه تون به رشته انگل شناسی هست حتماً مسیر پزشکی رو ادامه بدین و به بالاتر برسین ...

من امسال رتبم توی انگل شناسی دامپزشکی 44 شد (امسال حدود 80 نفر پذیرش داشت)
پارسال 57 نفر پذیرش داشت .

البته رشته انگل شناسی پزشکی شرکت کردم که منتظر جواب 6 شهریور هستم و به امید خدا مسیر پزشکی رو ادامه میدم

Soroush Star

New member
دانشگاه مشهد که بودم بعضی دوستان از رشته انگل شناسی بیزار بودن ، به گفتشون این رشته اسم مناسبی نداره و توی جامعه به دید یک انگل بهت نگاه میکنن .
به نظر من هرکسی مخالف این رشته هست ممکنه همین دید رو داشته باشه مهم خود دانشجویی هست که با علاقه وارد این رشته مهم میشه .

رشته انگل شناسی دقیقاً مطابق با روحیات آدم هست . یعنی اگه روحیه این رشته رو نداشته باشی موفق نمیشی
جدای این بحث ها همون دوستانی که از اسم این رشته خوششون نیومد از طرفی با اسامی علمی گاهی سخت و دشوار انگل ها مشکل داشتن .
حتی واسه منم یادگیری این اسمها سخت بود ولی علاقه به یادگیری نمیتونست مانع ورود من به این رشته بشه .

در مورد اهمیت انگل ها :
همونطور که همه دوستان میکروبیولوژی میدونن سمی که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ( بوتولیسم ) تولید میشه میتونه کل حیات کره زمین رو نابود کنه این در حالیه که این باکتری
مهار شده هست . پس از بوتولیسم بیماری مالاریا ( پلاسمودیوم فالسیپاروم ) قرار داره که هرسال حدود 2 میلیون نفر را نابود میکنه و البته اینبار بیماری مالاریا مهار شده نیست و هنوز واکسن با عیار بالاشو کشف نکردن .

جدای از بیماری مالاریا ، بیماریهای لیشمانیوز (سالک) ، توکسوپلاسموز ، آمیبیازیس ، آسکاریازیس ، هیداتیدوز ، ژیاردیازیس ، بالانتیدیازیس و و و و و در ایران و کل جهان درجه
اهمیت بالایی دارن .

راجب ادامه تحصیل تا Ph.D رشته انگل شناسی :
این از اون رشته هایی هست که حتماً باید تا Ph.D ادامه داد و مقطع کارشناسی ارشد فقط به عنوان یک پل عمل میکنه

انشا الله که مسیرمون به انستیتوپاستور و حتی بالاتر ادامه داشته باشه (هممون)

آخرین ویرایش:

Hamidvet

New member
ایشالااااااه قبولی سروش جووووون، شک نکن با این انگیزه و عشقی که تو داری ... :smilies-azardl (113
خوشحاللللللللم همچی افراد عاشقی نسبت به این رشته رو کنار خودم دارم، ان شاالله با همدیگه قدم به قدم پیش میریم و ...... تا اون بالاهاش :motat::riz304:

Mohammad gh

New member
دانشگاه مشهد که بودم بعضی دوستان از رشته انگل شناسی بیزار بودن ، به گفتشون این رشته اسم مناسبی نداره و توی جامعه به دید یک انگل بهت نگاه میکنن .
به نظر من هرکسی مخالف این رشته هست ممکنه همین دید رو داشته باشه مهم خود دانشجویی هست که با علاقه وارد این رشته مهم میشه .
رشته انگل شناسی دقیقاً مطابق با روحیات آدم هست . یعنی اگه روحیه این رشته رو نداشته باشی موفق نمیشی

جالب ترین چیز برای خودم این بود که بچه های ما قبل اینکه وارد آزمایشگاه پروتوزولوژی بشن یا انگل شناسی حتی ازاسم این رشته فراری هستن ولی وقتی به اخرین جلسه میرسن اونو به عنوان یه اپشن برای ارشد در نظر میگیرن
البته استاد هم خیلی تاثیر داره در علاقه ی دانشجو,که استاد برای ما سنگ تموم گذاشتن از نظر فنی و عملی.

من فکر کنم هیج وقت اونطور که باید, انگل شناسی در جامعه ی علمی ما جا نیوفتاده و حتی بین علوم پایه و علوم پزشکیمون.

Hamidvet

New member
بله همین طوره استاد خیلی نقش داره تو ایجاد علاقه کردن تو دانشجوها ؛ استاد انگل شناسی ما هم خودش عاشق کارش بود هم خیلی خیلی عالی درس میداد والبته امتحانای عالی و سختی هم میگرفت ازمون ... :)

جالب ترین چیز برای خودم این بود که بچه های ما قبل اینکه وارد آزمایشگاه پروتوزولوژی بشن یا انگل شناسی حتی ازاسم این رشته فراری هستن ولی وقتی به اخرین جلسه میرسن اونو به عنوان یه اپشن برای ارشد در نظر میگیرن
البته استاد هم خیلی تاثیر داره در علاقه ی دانشجو,که استاد برای ما سنگ تموم گذاشتن از نظر فنی و عملی.

من فکر کنم هیج وقت اونطور که باید, انگل شناسی در جامعه ی علمی ما جا نیوفتاده و حتی بین علوم پایه و علوم پزشکیمون.

Soroush Star

New member

پارسال دکتر سمیعی ( پروفسور مغز جهان ) مهمان دانشگاه مشهد بود .

مثل همیشه حرف های ماندگار می گفت ، توی صحبتاش گفت :
به دنبال پرستیژ و یک رشته خاص نباشید ، تلاش کنین در هر رشته و حرفه ای هستین آقای اون حرفه باشین ( منظورم متخصص اون رشته هست )

رشته انگل شناسی به نسبت رشته های دیگه با سرعت کمتری داره اشباع میشه و اینکه فقط دانشجوهایی میتونن در این رشته موفق باشن که از قبل راجب این رشته آگاهی داشته باشن
منظورم اینه که این رشته از اون رشته هایی نیست که تازه با وارد شدن به اون علاقه پیش بیاد .

درسته ، هر3 استاد بخش انگل شناسیمون با علاقه تدریس می کردن و این خیلی تاثیر داره ، حتی انتقادپذیر بودن .

koala

New member
koala جان سلام!
من خودم میخواستم اول انگل شناسی دامپزشکی امتحان بدم ولی بنظر من زیاد میگیرن و تا حدی اشباع شده این رشته؛ بعدشم انگل شناسی دام به مراتب سخت تر از انگل شناسی انسانه چون اونجا انگل های دستگاه های مختلف بدن حیوانات مختلف مثل گاو/گوسفند/بز/سگ/اسب/گربه/پرندگان و کمی هم زنبور و ماهی بررسی میشه ...
از نظر کار هم اصلا حق آزمایشگاه ندارن انگل شناسای دامپزشکی فقط و فقط باید بری هیات علمی نهایتش؛ استاد خود من رتبه 1 انگل شناسی دامپزشکی کشور بود زمان خودش انداختنش زابل -سیستان و بلوچستان- واسه تدریس الان هیات علمیه اونجا ...
بهرحال خودت سبک سنگین کن ببین علاقت چیه عزیز من ...
موفق باشی! :)

ممنون ازپاسخ کاملتون :rose:
راستش من امسال انگل دام رتبم بدنیست ولی در مورد انگل پزشکی یه کم خرابش کردم والان تردید دارم اگه پزشکی قبول نشدم برای سال بعد بخونم یادامپزشکی روبرم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دوستان به نظر شما چه کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:sad::33:

Soroush Star

New member
انشاالله که هردومون قبول میشیم ( هرچه قسمت باشه )

منم راستشو بخوای یجورایی به این مساله فکر کردم ، وضعیتم از نظر قبولی خوبه ( ولی کدوم دانشگاه ، هرچه خدا قسمت کنه )

در درجه اول ، من نمیدونم پسر هستی یا دختر ؟
اگه پسر هستی و مشکل خدمت نداری این مدت ( تا 6 شهریور ) صبر کن همه چی مشخص میشه .
نظر منو بخوای اصلاً به مسیر دامپزشکی فکر نکن چون 2 سال ارشد که هیچ ، 5 سال دیگه هم توی Ph.D انگل دامپزشکی میمونی و آخرشم هیچ .. این مسیری هست که بعضی دوستام آگاهانه و ناآگاهانه واردش شدن .
انشا الله همین امسال قبولیم .. نمیدونم ولی اگه شد انگل شناسی دامپزشکی اون دانشگاهی که قبول میشی رو رزرو کن و واسه انگل شناسی پزشکی بخون .
میتونی وارد انگل شناسی دامپزشکی بشی و در کنارش واسه انگل شناسی پزشکی بخونی .

یک موضوع دیگه :
اگه کنکور امسال ارشد انگل شناسی پزشکی زیاد خراب نکردی امیدت زیاد باشه چون سطح کنکور امسال از 2 سال قبل خیلی بالاتر بود و حتماً قبولی تازه تعداد حدود 140 نفر قبولن . به نظر من نباید خودتو دست کم بگیری .. موفق باشی

koala

New member
انشاالله که هردومون قبول میشیم ( هرچه قسمت باشه )

منم راستشو بخوای یجورایی به این مساله فکر کردم ، وضعیتم از نظر قبولی خوبه ( ولی کدوم دانشگاه ، هرچه خدا قسمت کنه )

در درجه اول ، من نمیدونم پسر هستی یا دختر ؟
اگه پسر هستی و مشکل خدمت نداری این مدت ( تا 6 شهریور ) صبر کن همه چی مشخص میشه .
نظر منو بخوای اصلاً به مسیر دامپزشکی فکر نکن چون 2 سال ارشد که هیچ ، 5 سال دیگه هم توی Ph.D انگل دامپزشکی میمونی و آخرشم هیچ .. این مسیری هست که بعضی دوستام آگاهانه و ناآگاهانه واردش شدن .
انشا الله همین امسال قبولیم .. نمیدونم ولی اگه شد انگل شناسی دامپزشکی اون دانشگاهی که قبول میشی رو رزرو کن و واسه انگل شناسی پزشکی بخون .
میتونی وارد انگل شناسی دامپزشکی بشی و در کنارش واسه انگل شناسی پزشکی بخونی .

یک موضوع دیگه :
اگه کنکور امسال ارشد انگل شناسی پزشکی زیاد خراب نکردی امیدت زیاد باشه چون سطح کنکور امسال از 2 سال قبل خیلی بالاتر بود و حتماً قبولی تازه تعداد حدود 140 نفر قبولن . به نظر من نباید خودتو دست کم بگیری .. موفق باشی

ان شاالله هردومون قبول بشیم
خداروشکر نگرن سربازی نیستم فقط میخواستم اگه دامپزشکی خیلی تفاوت نداره فرصتو از دست ندم ولی با اطلاعاتی که از شما وبقیه دوستان گرفتم نظرم عوض شد :smilies-azardl (113
خدارو چه دیدی شایدم قبول شدیم:auizz3ffy9vla57584x
ممنون :rose:

sara_kazd

New member
منم مثل خیلی از شما دوستان به رشته ی انگل شناسی علاقمندم. والبته اصلا بازار کارش بران مهم نیس!!! چون دوست دارم تو رشته ای ادامه تحصیل بدم که بهش علاقه دارم و میدونم که اگه علاقه باشه تلاش و موفقیت هم به همراش هست!!!
ولی گاهی وقتا حرفهای نه چندان جالبی در مورد این رشته میشنوم که برای خووندن ارشد دلسرد میشم!!!!
خوبه که به همدیگه روحیه بدیم و همدیگرو تو ادامه راهی که پیش رو داریم تشویق کنیم!!!

امیدوارم موفق باشد.:rose::rose::rose:

masooooud

New member
منم مثل خیلی از شما دوستان به رشته ی انگل شناسی علاقمندم. والبته اصلا بازار کارش بران مهم نیس!!! چون دوست دارم تو رشته ای ادامه تحصیل بدم که بهش علاقه دارم و میدونم که اگه علاقه باشه تلاش و موفقیت هم به همراش هست!!!
ولی گاهی وقتا حرفهای نه چندان جالبی در مورد این رشته میشنوم که برای خووندن ارشد دلسرد میشم!!!!
خوبه که به همدیگه روحیه بدیم و همدیگرو تو ادامه راهی که پیش رو داریم تشویق کنیم!!!

امیدوارم موفق باشد.:rose::rose::rose:

استفاده ازنظر دیگران خوبه ولی تصمیم گیرنده نهایی خود شماهستین
بازارکارهمه گرایشاتقریبا در یه حده ولی علاقه خ مهمه
شماهم بدنبال علاقه باش
هرکسی تورشته ای ک بش علاقه داره موفقه
من زمانی ک برای کنکور انگل شروع ب خوندن کردم خیلیا میگفتن هماتو یا ایمونو بهتره اما علاقه ی من به انگل شناسی بود وبعد تصمیم نهایی برای انگل مصمم همه منابع رو خوندم خداروشکر کنکورشو به بهترین شکل ممکن پشت سر گذاشتم
حتمابا اساتیدتون مشورت کن
موفق باشید

sara_kazd

New member
استفاده ازنظر دیگران خوبه ولی تصمیم گیرنده نهایی خود شماهستین
بازارکارهمه گرایشاتقریبا در یه حده ولی علاقه خ مهمه
شماهم بدنبال علاقه باش
هرکسی تورشته ای ک بش علاقه داره موفقه
من زمانی ک برای کنکور انگل شروع ب خوندن کردم خیلیا میگفتن هماتو یا ایمونو بهتره اما علاقه ی من به انگل شناسی بود وبعد تصمیم نهایی برای انگل مصمم همه منابع رو خوندم خداروشکر کنکورشو به بهترین شکل ممکن پشت سر گذاشتم
حتمابا اساتیدتون مشورت کن
موفق باشید

ممنون

امیدوارم همیشه موفق باشد

sara77

New member
بچه ها درباره ری رفرنس هااااااااااااااااااااااا
و کلا دربار هی این رشته توضیح میدین
قبولیش راحته؟؟

Soroush Star

New member
سلام .
اطلاعات من فعلاً تا مقطع ارشد انگل شناسی هست یعنی کنکور کارشناسی به کارشناسی ارشد . در مورد مقطع دکترا نمیدونم چون هنوز تا کنکور دکترا مونده . من 1 بار ( همین امسال 9 خرداد ) تجربه کنکور ارشد انگل شناسی پزشکی رو دارم .

راجب میزان احتمال قبول شدن و سختی این رشته و ظرفیت این رشته :
در کنکور ارشد انگل شناسی پزشکی هر سال حدود 800-900 نفر شرکت میکنن . پارسال 136 نفر و امسال 138 نفر در نوبت روزانه ( و نه بین الملل ) قبول میشن . با توجه به تعداد داوطلبا ، به طور میانگین از هر 6-7 نفر 1 نفر قبول میشن .
به نظر من قبول شدن توی این رشته فقط از 1 جهت راحته و اونو باید از تعداد نفرات شرکت کننده و میزان قبولی ها بررسی کرد یعنی چون تعداد نفرات به نسبت کم هست واسه همین شاید قبولی راحت باشه ولی ولی ولی از بقیه جهات قبولی توی ارشد انگل شناسی واقعاً سخت هست که به این علت ها هست :
1. ضریب درس زبان انگلیسی در این رشته از تمامی رشته های مقطع ارشد پزشکی بیشتره ( حتی از رشته بیوتکنولوژی که ضریب انگلیسیش 3 هست ) ، ضریب انگلیسی در انگل شناسی 4 هست !!!!! من خودمم نمیدونم چرا این ضریب 4 هست .
اکثر داوطلبا چون ضریب انگلیسی در این رشته بالا هست در این رشته شرکت نمیکنن .
این در حالی هست که سختی انگلیسی در رشته انگل شناسی با سختی انگلیسی در رشته هایی مثل ایمنی و بیوتکنولوژی و ... کاملاً برابره چون این رشته ها همزمان با هم در صبح پنج شنبه برگزار میشن . تا اونجایی که میدونم ( انگل ، میکروب ، ویروس ، قارچ ، بیوشیمی بالینی ، بیوتکنولوژی ، ایمنی ، و سایر رشته های دیگه علوم آزمایشگاهی مثل خون شناسی ) در صبح پنج شنبه کنکور دارن .

2. تعداد دروس امتحانی در رشته انگل شناسی زیادن ( همانند رشته های ویروس شناسی و میکروب شناسی ) .
این دروس ( کرم شناسی ، تک یاخته ، ایمنی ، باکتری ، ویروس ، قارچ ، زیست و زبان انگلیسی ) هستند بطوریکه گاهاً خود داوطلبا نمیرسن واسه کنکور همشونو بخونن البته بجز یکسری استثناها که میرسن همه دروسو کامل و دقیق بخونن .

3. در مورد خود درس انگل شناسی ، واقعاً یادگیری اسامی علمی انگل ها وقتگیر و دشواره . اسامی علمی قارچها هم دشواره ولی اسامی انگلها دشوار ترن . نمونه های این اسمها ( بایلیس آسکاریس پروکیونیس که مربوط به راکون هست ، ماکروکانتورینکوس هیرودیناسئوس که نوعی آکانتوسفالا هست ، سیکلوسپورا کای تانن سیس و ... )

4. ضرایب دروس در رشته انگل شناسی پزشکی :
کرم شناسی و تک یاخته شناسی هر کدوم با ضریب 3.5
ایمنی (1.5) زیست (1.5)
مجموعه میکروب ( باکتری و ویروس و قارچ با همدیگه دارای ضریب 2 ) ،،،، انگلیسی ( 4 )

در همه رشته ها اگه داوطلب واقعاً علاقه داشته باشه هیچ سختی براش پیش نمیاد . انگل شناسی هم این وضعیت رو داره .
یادگیری این اسامی و انواع مکانیسمها و چرخه و علائم بیماریزایی انگلها اگه اشتیاق به یادگیریشون باشه واقعاً برای دانشجوی مشتاق راحتن . اگه علاقه نباشه حتی یادگیری این اسامی دردسر دارن .

آخرین ویرایش:

vet lab sciences

New member
سلام.نظرات دوستان رو در رابطه با راهنمايي رسوندن به دوست گرامي victoria با دقت رصد و آنالیز کردم و واقعا لذت بردم.
http://olumpezeshki.ir/thread7196-56.html#post345085
خيلي نکات جالبي گفتن.
البته من هم يه سري نکاتي رو دارم که فکر کنم مکمل نظرات دوستان باشه:
1-این که یکی از اساتید victoria بشون گفته که برا ارشد و دکتری میانبر بزنید!! این یعنی چی؟؟!! وقتی حرف میزنی استاد ، دیگه انقدر مبهم نگو.
سوء تفاهم نشه ها، دیگه این دوره زمونه جوری شده که هرکی برا خودش یه تزی میده!!! که آره آقا ما هم ...!
2-گفته شد که "ازلحاظ کار مدفوع هم خب میکروبم داره ، مشکلی نیس" درسته اما میکروب کارش با مدفوع به اندازه ی رشته ی انگل نیست ، چون محیطهای کشت هم هستند.
3-گفته شد که به الگو بودن و نمره های خوب اتکا نکنید ، نکته ی قشنگی بود . دوست نداشتم بگم ولی اگه منم بخوا به نمره ها و الگو بودن اساتید اتکا کنم ، برا بنده هم استاد میکروب و انگل واقعا نمونه و ممتاز بودن ، نمره هم برا هلمینتولوژی 20 - آرتروپودا و پروتوزوئولوژی 18.5 و میکروبیولوژی از استادی که به کسی واقعا اکتیو و ممتاز بود 18 بالاتر نمیداد!!! گرفتم 17.5
ولی این باعث نشد به نمره هام و الگو بودن اساتید اتکا کنم و هدفم چیزی شد غیر از این رشته ها!
اما برا این که به هدف و علاقم برسم باید ارشدم میکروب یا انگل باشه که رشته م با قاطعیت انتخاب شده.
3-انتخاب رشته به علاقه و هدف یا اهدافی که مدنظر دارید ، بستگی داره که میتونه تو هر کسی فرق کنه . مثلا کسی فقط علاقه (مثل راحت یا سخت بودن درس) براش ملاکه یا نه کس دیگه ای طور دیگه ای.
4-این که هر رشته ای سختی خودشو داره درست اما برای مثال میزان چَلِنج کردن علمی انگل کجا و چلنج ایمونولوژی کجا!!! اصلا قابل قیاس نیست!
مرتبط با نکته ی بعدی.
5-ضمن حفظ احترام به علاقه و تقدیر تلاش های دوستان انگل شناس ، حقیقت غیر قابل انکاری که رشته ی انگل شناسی نسبت به بقیه ی رشته ها افراد رو مثل خودم راحت تر بش جذب می کنه اینه که این رشته نسبت به رشته هایی مثل میکروب راحتتره (با تجزیه و تحلیل رفرنسای هر کدوم از رشته ها)
6-از لحاظ بازار کار و جنبه ی تحقیقاتی تو کشور ما همونطور که گلچین جان تو پست های قبلی گفته و دوستان انگل شناسمون میدونن ، بیماری های انگلی تو اکثر مناطق کشور ما تقریبا کنترل شده و غیر قابل ابتلائه که این به مسائل مختلفی مثل ملاحضات مذهبی و... برمی گرده و مسئله ی ابتلا ، محدود به مناطقی میشه که آب و هوا گرم و یا بهداشت فردی و عمومی کم اهمیت و پایینه.
7-گفتم رشته ی انگل شناسی رو 100 درصد انتخاب کنید که یکی از دلایلش اینه که به مباحث انتزاعی و درس بیولوژی سلولی اصلا خوشتون نمیاد و اگه وارد رشته ی میکروب بشید مباحث و دروسی همچون موارد یاد شده توشون زیاده.
8-همونطور که دوستان گفتن اگه هر رشته ای رو "واقعا" بخواین(که این بخواین عواملی توش نهفته) بش می رسید ، حالا هر رشته ای که میخوا باشه.
در نهایت انتخاب با خودتونه

Hamidvet

New member
سلام.نظرات دوستان رو در رابطه با راهنمايي رسوندن به دوست گرامي victoria با دقت رصد و آنالیز کردم و واقعا لذت بردم.
http://olumpezeshki.ir/thread7196-56.html#post345085
خيلي نکات جالبي گفتن.
البته من هم يه سري نکاتي رو دارم که فکر کنم مکمل نظرات دوستان باشه:
1-این که یکی از اساتید victoria بشون گفته که برا ارشد و دکتری میانبر بزنید!! این یعنی چی؟؟!! وقتی حرف میزنی استاد ، دیگه انقدر مبهم نگو.
سوء تفاهم نشه ها، دیگه این دوره زمونه جوری شده که هرکی برا خودش یه تزی میده!!! که آره آقا ما هم ...!
2-گفته شد که "ازلحاظ کار مدفوع هم خب میکروبم داره ، مشکلی نیس" درسته اما میکروب کارش با مدفوع به اندازه ی رشته ی انگل نیست ، چون محیطهای کشت هم هستند.
3-گفته شد که به الگو بودن و نمره های خوب اتکا نکنید ، نکته ی قشنگی بود . دوست نداشتم بگم ولی اگه منم بخوا به نمره ها و الگو بودن اساتید اتکا کنم ، برا بنده هم استاد میکروب و انگل واقعا نمونه و ممتاز بودن ، نمره هم برا هلمینتولوژی 20 - آرتروپودا و پروتوزوئولوژی 18.5 و میکروبیولوژی از استادی که به کسی واقعا اکتیو و ممتاز بود 18 بالاتر نمیداد!!! گرفتم 17.5
ولی این باعث نشد به نمره هام و الگو بودن اساتید اتکا کنم و هدفم چیزی شد غیر از این رشته ها!
اما برا این که به هدف و علاقم برسم باید ارشدم میکروب یا انگل باشه که رشته م با قاطعیت انتخاب شده.
3-انتخاب رشته به علاقه و هدف یا اهدافی که مدنظر دارید ، بستگی داره که میتونه تو هر کسی فرق کنه . مثلا کسی فقط علاقه (مثل راحت یا سخت بودن درس) براش ملاکه یا نه کس دیگه ای طور دیگه ای.
4-این که هر رشته ای سختی خودشو داره درست اما برای مثال میزان چَلِنج کردن علمی انگل کجا و چلنج ایمونولوژی کجا!!! اصلا قابل قیاس نیست!
مرتبط با نکته ی بعدی.
5-ضمن حفظ احترام به علاقه و تقدیر تلاش های دوستان انگل شناس ، حقیقت غیر قابل انکاری که رشته ی انگل شناسی نسبت به بقیه ی رشته ها افراد رو مثل خودم راحت تر بش جذب می کنه اینه که این رشته نسبت به رشته هایی مثل میکروب راحتتره (با تجزیه و تحلیل رفرنسای هر کدوم از رشته ها)
6-از لحاظ بازار کار و جنبه ی تحقیقاتی تو کشور ما همونطور که گلچین جان تو پست های قبلی گفته و دوستان انگل شناسمون میدونن ، بیماری های انگلی تو اکثر مناطق کشور ما تقریبا کنترل شده و غیر قابل ابتلائه که این به مسائل مختلفی مثل ملاحضات مذهبی و... برمی گرده و مسئله ی ابتلا ، محدود به مناطقی میشه که آب و هوا گرم و یا بهداشت فردی و عمومی کم اهمیت و پایینه.
7-گفتم رشته ی انگل شناسی رو 100 درصد انتخاب کنید که یکی از دلایلش اینه که به مباحث انتزاعی و درس بیولوژی سلولی اصلا خوشتون نمیاد و اگه وارد رشته ی میکروب بشید مباحث و دروسی همچون موارد یاد شده توشون زیاده.
8-همونطور که دوستان گفتن اگه هر رشته ای رو "واقعا" بخواین(که این بخواین عواملی توش نهفته) بش می رسید ، حالا هر رشته ای که میخوا باشه.
در نهایت انتخاب با خودتونه

Bravo ... Bravo ... :a2d3:

بالا