انتخاب رشته ی ارشد

biotec94

New member
.
سلام .. هر چی گشتم نتونستم تاپیکی مرتبط با این موضوع توی انجمن پیدا کنم .. اگر تاپیک تکراریه عذر میخوام .
من دانشجوی ترم 5 رشته ی بیوتکنولوژی هستم و راستش با تمام همکلاسی ها مشکل انتخاب رشته برای ارشد داریم .. یعنی وقتی اسم ارشد رو میاریم همه میگن بیوتکنولوژی پزشکی
در مورد زیر شاخه های دیگه توضیح نمیدن .. مثلا من شخصا علاقه مند به شناختن بیوتکنولوژی مولکولی هستم ولی جایی اطلاعاتی براش وجود نداره .
همه میگن فقط بیوتکنولوژی پزشکی توی ایران به درد میخوره و قضیه رو فیصله میدن! شاید یکی به پزشکی علاقه مند نبود .. شاید خواست بره و بازار کار توی ایران براش مهم نبود ..

سوال دومم در مورد اینکه که من به عنوان دانشجوی رشته ی بیوتکنولوژی برای ارشد ژنتیک پزشکی یا سایر زیر واحد های ژنتیک کار سختی رو در پیش دارم؟
با نگاه کلی به منابع ارشد به نظر میرسه ژنتیک پزشکی قبول شدنش خیلی سخت تر از بیوتکنولوژیه درسته؟!

ممنون میشم اگه راهنمایی کنین :)

آخرین ویرایش:

zanbagh

New member
...

سلام

تا جایی که اطلاع دارم ، در مقطع ارشد بیوتک نولوژی این گرایش ها رو داره :

بیوتک پزشکی : که فقط از طریق وزارت بهداشت پذیرش داره

بیوتک میکروبی : که از طریق وزارت علوم ، دانشگاه آزاد ، و پیام نور پذیرش داره ، رشته شیرینی میشه اگه به باکتری و میکروب علاقه باشه

بیوتک صنعتی : فقط وزارت علوم ، شناخت ندارم !

بیوتک کشاورزی : وزارت علوم ، آزاد یا پیام نور رو نمیدونم دارن یا نه ! ، در این زمینه هم خیلی پیشرفت داشتیم توو ایران

یه گرایش دیگه هم هست :
مهندسی شیمی-بیوتکنولوژی که جزو رشته های فنی مهندسی میشه ، امسال دیدمش اطلاعی ندارم ازش چجوریه ، ولی خیلی جالبه !

مولکولی به گمانم همون گرایش میکروبی میشه

از لحاظ بازار کار خب گرایش پزشکی جا افتاده هست واسه همین میگن خوبه

درصورتی که گرایش میکروبی و صنعتی و کشاورزی هم بازار کار خیلی خوبی داره فقط باید علاقه باشه

در مقطع دکترا یک گرایش بیوتک دارویی هم داریم !

همینا به ذهنم رسید دیگه

...

در مورد سوال دوم

از لحاظ سختی آزمون ژنتیک پزشکی و بیوتک پزشکی ، هر دو به یه نسبت سختن !

با توجه به علاقه خودتون میتونه آسون یا سخت تر بشه

بعضیا میگن چون متقاضی ژنتیک پزشکی زیاده ، قبولی و رقابت بین شون سخت تر میشه

ولی از لحاظ درسهاشون به نظرم یکسان هست میزان تلاشی که باید فرد بکنه

موفق باشین

...

ببخشید من یه اسپم بگم اینجا.من که فعلا خبری از شیرینی این رشته (میکروب و ویروس )ندیدم:1dco2x0p1lilzhfpg1tوتا جایی که اطلاع دارم صنعتی همون میکروبیه.قرار بود امسال به اسم اصلیش برگرده که فعلا خبری نشده

مهلا1991

New member
منم فقط درباره ی سوال دومتون بگم که امسال اوضاع ظرفیت بیوتک خیلی خرابه
از نظر سخت بودن درسن فرقی ندارن
اگه تعداد درسای امتحانیه این رشته کمتره دلیل بر راحت تر بودنش نیست دوست عزیز

biotec94

New member
دوستان ممنون از راهنمایی هاتون .. برای ادامه تحصیل در خارج از کشور کدوم یکی از این دو رشته متقاضی بیشتری دارن؟
و کدوم از این دو تا در ایران بازار کار بهتری دارند؟!
ژنتیک پزشکی یا بیوتکنولوژی پزشکی؟!

zanbagh

New member
تو خارج همه ی رشته های علوم پایه به یک اندازه اهمیت و بازار کار دارن اما تو ایران فکر میکنم ژنتیک چون بیوتک فعلا جا نیوفتاده

بالا