انتخاب انتی بیوتیک برای تست انتی بیوگرام راهنمایی

negin2210

New member
سلام دوستان کسی مقاله درباره چگونگی انتخاب انتی بیوتیک برای ازمایش انتی بیوگرام نداره؟ممنون میشم کمکم کنید
 

negin2210

New member
براي جه كاري انتي بيوكرام ميخوان بزاريد؟

معيارها و دلاليل براي انتخاب ديسك هاي انتي بيوتيك رو براي تست انتي بيوگرام ميخوام
مثلا اينكه بعد تشخيص يه باكتري از چه ديسكهايي استفاده كنيم
 

kiana

New member
برای سنجش حساسیت میکروارگانیزم ها در برابر آنتی بیوتیک‌ها، روش‌های متعددی وجود دارد. یک شکل ساده مصرف دیسک‌هایی از کاغذ صافی است که به طور مفرد یا با اتحاد در چند دیسک به کار می روند. هر دیسک با یک آنتی بیوتیک متفاوت یا با غلظتهای متفاوتی از یک آنتی بیوتیک در سطح آگاری که با ارگانیزم مورد نظر پوشیده شده است به مدت چند ساعت در حرارت مناسب نگهداری می‌شود.

پژوهشگران یکی از واحدهای فن‌آوری مرکز رشد زیست فن‌آوری موفق به تولید دیسک های آنتی بیوگرام - از کیت‌های ضروری در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی - شدند.
گلایل مدبر، کارشناس ارشد میکروبیولوژی و مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار«پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دیسک‌های آنتی بیوگرام را از جمله کیت‌های مهم و ضروری در آزمایشگاههای تشخیص طبی معرفی کرد که علاوه بر ارزش تشخیصی در شناسایی بسیاری از عوامل عفونت زا و انتخاب آنتی بیوتیک مناسب جهت درمان بیماریهای عفونی نیز به پزشک یاری می‌دهند.

وی اظهارکرد: برای سنجش حساسیت میکروارگانیزم ها در برابر آنتی بیوتیک‌ها، روش‌های متعددی وجود دارد. یک شکل ساده مصرف دیسک‌هایی از کاغذ صافی است که به طور مفرد یا با اتحاد در چند دیسک به کار می روند. هر دیسک با یک آنتی بیوتیک متفاوت یا با غلظتهای متفاوتی از یک آنتی بیوتیک در سطح آگاری که با ارگانیزم مورد نظر پوشیده شده است به مدت چند ساعت در حرارت مناسب نگهداری می‌شود.

آنتی بیوتیک موجود در دیسک به تدریج وارد محیط کشت میشود و از رشد باکتریهای حساس در اطراف دیسک جلوگیری می‌کند. با اندازگیری قطر ناحیه روشنی که دیسک را احاطه کرده است می توان میزان حساسیت باکتری را نسبت به آنتی بیوتیک تعین کرد.

مدیرعامل شرکت سازنده این محصول با معرفی آنتی بیوگرام به عنوان روش تعیین و سنجش حساسیت باکتری‌ها نسبت به آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضدمیکروبی یا ضد قارچی تصریح کرد: تست حساسیت به آنتی بیوتیک در باکتری‌های جدا شده از یک بیمار قبل از درمان مفید است زیرا پزشک می‌تواند موثرترین دارو را تجویز کند. تست‌های حساسیت همچنین برای مطالعه مقاومت میکروارگانیزم به دارو به خصوص در بیمارانی که به مدت طولانی تحت درمان با آنتی بیوتیک هستند مفید است، زیرا مشاهدات آزمایشگاهی، زمان تعویض آنتی بیوتیک و استفاده از آنتی بیوتیک دیگر را نشان می دهد.

مدبر در گفت‌و‌گو با ایسنا خاطرنشان کرد: تمامی دانش فنی و وسایل مورد نیاز تولید این دیسک ها، در داخل کشور موجود و با قیمتی بسیار ارزانتر از نمونه خارجی قابل عرضه است. مواد اولیه مورد نیاز نیز از منابع معتبر تهیه شده و همگی قبل از تولید، کنترل کیفی شده و در صورت تائید مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
بالا