آیا می دانستید تاثیرات بازی های رایانه ای همیشه هم بد نیست ؟؟!!

DNA

New member
[h=2]
[/h] بازی های رایانه ای علي رغم تاثیرات منفی ای که بر جسم و روان کودکان و نوجوانان دارد ولی خوبی هایی هم دارند که شما خبر ندارید.
آیا می دانستید بازی های رایانه ای علی رغم تاثیرات منفی که بر روح و روان افراد بخصوص کودکانان و نوجوانان می گذارد و شاید بد آموزی هایی هم به همراه داشته باشد در بعضی اوقات آنقدر مفید هستند که می توانند به مانند استادانی با تجربه باشند ؟؟؟
مطمنا نمی دانید که بازی های رایانه ای می توانند مانند استادانی با تجربه و کار آزموده برای آموزش مهارتهای زندگی مفید باشند ، بخصوص برای بازی هایی که دسته جمعی و ماجراجویانه و یا حادثه ای و فکری باشند. و حال دریچه برای شما دوستان عزیز مهارتهایی رو به شما معرفی می کند که می توانید از بسیاری از بازی های رایانه ای بی آموزید.فقط حواستان باشد كه افراط در بازيهاي رايانه اي مي تواند خسارات جبران ناپذيري بر جسم و روان و روحيه ي انسان وارد کنند.

1- هماهنگی بین چشم و دست
هماهنگی بین چشمها و اعضای بدن یکی از مهارتهایی است که همزمان با دیدن صفحۀ نمایش و فرمان مغز به دستها و انگشتان صورت می گیرد و نکتۀ قابل تامل تر هم این است که این کار در بازیهای کامپیوتری در حداقل زمان و حداکثر سرعت باید انجام پذیرد.ا
این مهارت به این صورت به ما کمک می کند به طور مثال ، شما همزمان با اینکه رانندگی می‏کنید، پیچ رادیو را هم می چرخانید و یا اینکه کار دیگری انجام می دهید.
در کل هنر هماهنگی چشمها و دستها یکی از مهارتهایی است که بیشترین اثر آنرا در ورزشهای شرقی مانند جودو و … می‏بینیم.

2- مهارتهای اقتصادی
بعضی بازیها به گونه‏ای طراحی شده‏اند که فرد را مجبور می کند لحظه به لحظه نسبت به جمع آوری پول و یا همان ذخیرۀ مالی جهت مصرف کردن در مراحل دیگر تواناتر شده و یاد بگیرد که چطور با یک سکه اضافه‏ تر می‏ توان یک شهر را خرید و همچنین این نوع بازیها چگونگی صرفه‏ جویی و اهمیت آنرا هم به فرد آموزش می‏دهند.

3- تواناییهای فیزیکی
خیلی از بازی ها همان قوانین فیزیکی را در که یک زندگی است رادارند. به طور مثال تاثیر شدت وزش باد هنگام تیراندازی. که به اصطلاح روانشناسی می گویند افزایش توانایی حل مسائل پیچیده مثل درست کردن پازل هایی سخت در بازی کردن و در کل دقیق تر شدن دید و ریز شدن بر روی مسائل زندگی ، که از توانایی هاییست که اکثرا در بازیهای adventure بیشتر یافت می‏شود.

4 -افزایش سرعت تایپ و نوشتن
از مزایای یک تایپیست خوب بودن این است که بتوان یک رزومۀ کاری خوب و استاندارد و قابل قبول نوشت و یا اینکه در کوتاهترین زمان ممکن پایان نامه دانشگاهی خود را، خود بنویسیم و یا اینکه یک ایمیل رسمی را آنطور که باید تنظیم نماییم.
گفتگو (chat) همزمان بین فرد و رایانه در بعضی بازیها قسمت کلیدی بازی می‏باشد همچنین کلیدهای میانبر سریع (Hot Keys) که به جای کلیک کردن ۳ بار ماوس در جاهای مختلف، می‏توان بدون اتلاف وقت و فقط با یک کلید مخصوص آن کار مورد نظر را انجام داد. نکته مهم این است که پس از مدتی جای هر کلید در ذهن ثبت شده و همین باعث ارتقای مهارت تایپ و کلیدیابی در صفحه‏ کلید میگردد.

5- کار های گروهی و حس مدیریت
علیرغم اینکه بازیهای رایانه‏ای برخلاف حس اجتماعی شدن هستند، در بازیهای استراتژیک می‏آموزیم که چگونه با همراهان خود همکاری کرده و یا اینکه یک جامعه یا یک شهر را اداره کنیم. در این نوع بازیها می‏آموزیم که وقتی یک نقش به ما داده می‏شود، چطور آن را به بهترین نحو انجام دهیم بدون هیچ کم و کاستی آن را به پایان رساند .همچنین می‏آموزیم که چگونه مراقب جان و وسایل همراهان خود باشیم. در صورتیکه آنها زخمی شده و یا مهمات ندارند، از جان و مهمات خود به آنها ببخشیم و … که درست در زندگی واقعی نیز دقیقا همینطور باید عمل کرد.
همچنین در بازیهایی که رهبری و مدیریت وظیفۀ ماست، یاد می‏گیریم که چگونه به زیردستان خود راههای موفقیت را بیاموزیم و وظایف آنها را تنظیم کنیم. همچنین در صورتیکه اشتباهی از آنها سر‏می‏زند راههای انجام بهتر آنرا به آنها گوشزد کنیم .

6- داشتن رفتار منطقی با افراد بد و خشن
در بعضی بازیها مشاهده کرده‏اید که چطور با یک فرمانده خشن باید رفتار کرد که او ناراحت نشده و در عین حال کار خود را انجام دهید و یا مثلا فرار کنید همچنین گاهی اوقات اصلا نباید به اطرافیان اهمیت داد و باید بی‏تفاوت از کنار آنها گذشت و در صورتیکه به جملات آنها پاسخ داده و بخواهیم با آنها صحبت و بحث کنیم، نتیجتا به دعوا و دعوا نتیجتا به کاهش میزان سلامتی در بازی می انجامد.
مثلا در یک بازی در صورتیکه ما پلیس باشیم و با یک فرد جانی که اسلحه نیز به همراه دارد برخورد کنیم، باید به گونه‏ای با وی برخورد شود که اصلا متوجه پلیس بودن ما نشده و یا اگر هم متوجه شود به گونه‏ای با او برخورد نماییم که دست به اسلحه نشود.
در کل در بازیهای رایانه‏ای می‏آموزیم که در مسائل روزمره زندگی بسیار خونسرد برخورد کرده و راه خود را به راحتی باز کنیم و بدانیم که هیچ گره‏ای نیست که گشوده نشود.

7 - لذت بردن از بازی مساوی است با لذت بردن از زندگی
همانگونه که در بعضی مراحل بازی یک سکانس آنچنان فرد را جذب خود می‏کند در زندگی هم می‏توان چنین صحنه‏هایی را پیش آورد و همچنین همانگونه که به پایان رسانیدن یک مرحله و یا بازکردن یک قفل به ما انرژی فراوان می‏بخشد و باعث می‏شود که بازی را بهتر از قبل دنبال کنیم، می آموزیم که در زندگی نیز باز کردن یک گره، می‏تواند باعث باز شدن دهها گره دیگر شده و امید به زندگی را افزایش دهد.
البته باز هم فراموش نشود كه افراط در بازيهاي رايانه اي مي تواند خسارات جبران ناپذيري بر جسم و روان و روحيه ي انسان وارد کنند.

منبع :http://www.yjc.ir/fa/news/4544194/%D8%A2%DB%8C%D8%... برچسب ها :فواید بازی رایانه ای,بازی رایانه ای,تاثیرات بازی های رایانه ای,تاثیرات مثبت بازی های رایانه ای,بازی و جوانان,بازی و کودکان


 
بالا