آیا موش های شهری میتوانند آدم خوار شوند ؟

مجید دیجی

مدیر بخش
آیا موش های شهری میتوانند آدم خوار شوند ؟

چند وقتی هست که سوال بالا ذهن افراد جامعه رو درگیر خودش کرده اما کسی به شکل منطقی و علمی به اون جواب نداده..

در اینجا من به عنوان یک زیست شناس سعی میکنم بر اساس فیزیولوژی ، مورفولوژی ، اکولوژی و رفتار شناسی این موجودات به این سوال پاسخ بدم ، "اگر کسی مخالف حرفام بود با دلیل لطفا بگه"

موش ها در طبیعت بسیار فرآوان هستند و از دوران نزدیک به ژوراسیک تا کنون بر روی زمین زندگی می کنند و دارای انواع و اقسام ( گونه) مختلف هستند . گونه هایی نزدیک به کیسه داران که حتی بعضی کانگروها را جزو این خانواده می دانند .

موش های هیچ گاه در روی زمین حکم روایی نکرده اند ولی در زیر زمین چرا ... شاید یکی از دلایل زنده ماندن این موجودات زندگی زیر زمینی و پنهانی این موجودات باشد . در زیر زمین همیشه چیزی برای خوردن وجود دارد از ریشه گیاهان گرفته تا لارو حشرات و کرم ها و... زیر زمین تقریبا دما همیشه ثابت است و کمتر دست خوش تغییرات اقلیمی می شود . موش ها زیر زمین دالان هایی را می کنند و باعث ورود سریعتر آب به لایه های زیر زمینی می شوند . همچنین مدفوعشان باعث احیای ناچیز خاک می شوند . همچنین جنازه های باقی مانده آنها در دالان های زیر زمینی نیز برای خاک های فقیر مفید است . همچنین لارو های حشرات را می خورند و مانع بوجود آمدن آفت می شوند .

اما همه ی موش ها در زیر زمین زندگی نمی کنند . و گونه های زیادی از این موجودات روی زمین زندگی می کنند . موش ها معمولا منزوی و گوشه گیر هستند و یکی از دلایل بقای این حیوان در طبیعت است . موش ها معمولا در لانه ها و مخفی گاههای تاریک خود می مانند و در فرصتی مناسب به طعمه حمله و آن را با خود به مکانی امن برده و می خورند .

موش ها یکی از زیر چرخه های اکولوژیک هستند یعنی میتوانند خوراک انواع حیوانات از جمله پستانداران گوشت خوار از جمله گربه سانان و سگ سانان ، انواع پرنده های شکاری مثل باز و عقاب و شاهین جغد ، خزندگانی همچون مار و حتی بعضی حشرات مثل مانتیس قرار بگیرند . و در واقع زندگی در طبیعت بدون موش ها برای حیوانات سخت است .

موش ها دارای قدرت بینایی و شنوایی ، بویایی ، لامسه خوبی هستند و همان طور که میدانید پستاندار و خون گرم هستند . بچه زا و به فرزاندانشان شیر میدهند . فرزندان در بدو تولد کور اند . و قدرت دفاع از خود را ندارند . کبدشان قوی و قدرت سازگاری فوق العاده ای دارند .

موش ها در طبیعت همه چیز خواراند و لاشه حیوانات دیگر از جمله غذاهای مورد علاقه آنهاست . پس در زمانی که شرایط مهیاست گوشت خواری نیز می توانند بکنند .

یک محقق برای اثبات گوشت خوار بودن موش ها تعدادی موش را درون محفظه ای قرار داد و بعد از گذشت چندین روز به سراغ محفظه رفت و پس از باز کردن آن فقط یک موش را دید در حالی که هیچ اثری از سایر موش ها نبود او با این کارش علاوه بر ثابت کردن گوشت خوار بودن موش ها ثابت کرد که آنها می توانند هم نوع خواری نیز بکنند .


خوردن نوزادان توسط انواع موش و همستر نیز یکی از دلایلی است که نشان دهنده این موضوع است که نشان می دهد روده موش ها می تواند مواد پروتئینی و گوشتی را تجزیه کند . این رفتار در گربه سانان و بعضی از گوشتخواران دیگر نیز دیده شده است .

یکی از راههای شناسایی حیوانات گوشتخوار از گیاه خوار دندان است . دندان های گیاهخواران معمولا دارای سطحی صاف است ولی گوشت خواران دارای دندان های تیز و برنده هستند . می توانید دندان های اسکلت گربه را با گاو مقایسه کنید . موش ها دارای دندان های بسیار مقاومی هستند که می توانند حتی آهن و سیمان را بجوند ...

Schaedel_Ratte.jpg


بر اساس رفتار شناسی میتوان ثابت کرد که : موش های شهری دیگر مثل موش های بیشه منزوی نبوده و چون شکارچیانی طبیعی که آن ها را تعقیب و بکشد ندارند به تدریج در حال فرآموشی فاکتوری به اسم ترس هستند . موش ها به سرعت در حال تغییر هستند و با بزرگ شدن جسه اشان باعث ترس انسان ها می شوند واین باعث دسترسی بیشتر به غذا در این موجودات می شود . ما هر وقت موش درشتی را در خیابان میبینیم کم کم مسیرمان را عوض می کنیم و مانع از غذا خوردن آن ها نمی شویم ولی در طبیعت وقتی حیوانی شکارچی چنین صحنه ای را ببیند به احتمال زیاد موش را کشته و می خورد . واین باعث وحشت این موجودات می شود .


طول روده این حیوان مانند گوشت خواران کم است . موش مانند حیوانات شکارچی قدرت پریدن و حرکات سریع دارد . موش میتواند به راحتی از درخت یا دیوار بالا رود . همچنین موش ها دارای چنگال های تیز و قوی هستند که در هر لحظه می توانند به موجودات کوچکتر از خود حمله کنند.

اما موش ها فقط به حیوانات کوچکتر از خود حمله می کنند . موش ها بواسطه هزاران سال فرار و پنهان شدن در زیر بوته ها و شکاف صخره ها هنوز جرعت و شهامت حمله به حیوانات بزرگتر از خود را ندارند . و اگر چه برای خوردن غذا به شکل گروهی عمل کرده و پیش مرگ دارند ولی هنوز آنقدر توانمند نشده اند که مانند شیرها یا گرگ ها حیوانی را محاصره ، زخمی و سپس شکار کنند .

اما به مرور زمان همان طور که تمام موجودات در حال تکامل هستند این حیوانات نیز در حال تکامل اند و می توانند راه های شکار کردن را دیر یا زود یاد بگیرند . مانند بعضی از خفاش ها که پرندگان مهاجر شکار می کنند .


اما فرض کنید چند موش 5 کیلویی ( موش های تهران وزنشان تا 5 کیلو نیز می رسد ) وارد خانه فردی زمین گیر که قدرت دفاع از خود را ندارد شوند. حالا چه بلایی سر این فرد نگون بخت می آید ؟

یا اینکه زلزله ای کلان شهری را تخریب کند . در آن زمان موش هایی که زنده باقی مانده اند از فرط کمبود غذا به انسان هایی که زیر آوار مانده اند رحم نخواهند کرد .

موش بسیاری از فاکتورها را برای شکارچی شدن را دارد از جمله این فاکتورها : 1) قدرت بینایی بالا 2) قدرت شنوایی 3) قدرت بویایی 4) قدرت پریدن 5) چنگال 6) دندان 7) زندگی گروهی

Mouse-skelaton600.jpg


موش ها همچنین دارای توانمندی هایی هستند که سایر حیوانات شکارچی فاقد آن هستند : 1) قدرت سازگاری بالا 2)کبد قوی و دفع سم قوی 3)دُم نیرومند 4)قدرت یادگرفتن بالا 5)انتقال اطلاعات به نسل بعد 6)تولید مثل فوق العاده زیاد 7)قدرت کمین کردن در هر شریط و...

زیست شناسی کیفری در انسان نشان داده که گاهی یک جهش ژنتیکی می تواند باعث پرخواشگری انسان شده ، به شکلی که دست به رفتارهای تحاجمی بزند . موش نیز به عنوان یک پستاندار نمی تواند از این قاعده مستثنی باشد . و یک جهش ژنتیکی می تواند این موجودات را به قاتلینی بی رحم تبدیل کند .

موضوع بعدی بیماری هایی نظیر هاری است ، هاری می تواند به سرعت بین پستانداران انتقال یابد و به صورت یک اپی دیمی وحشتناک بین جامعه انسانی انتقال یابد . و حتی به عنوان یک سلاح بیولوژیک مورد استفاده قرار بگیرد . مثل جنگ های قرون وسطی :)

این توانایی ها می تواند در آینده از موش ها شکارچیان قابلی بسازد آن هم در محیطی غیر از طبیعت ...

نتیجه : شرایط زندگی و فیزیولوژیکی و همچنین تغییر رفتار موش ها نشان دهنده این موضوع است که موش ها می توانند گوشتخوار شوند.
 

مجید دیجی

مدیر بخش
این مقاله بالا خیلی منبع داره ... ننوشتمشون:whistle: ..

اگه کسی سوال یا نقدی داره بپرسه ... خوشحال میشم :applause:
 

mahsast

New member
یه فیلمی چن سال پیش دیدم موش های ادم خوار خیلی ترسناک بود یاد اون افتادم :14: جالب بود مرسی
 

The Guy

Well-known member
جالب بود
بخصوص در شرایط بحرانی ای مثل زلزله، موش ها نسبت به انسان خیلی برتری ها دارن.
راستی کاش یه آماری هم از تعداد موشهای زیرزمینی شهرای بزرگ مینوشتین.
فکر کنم این تعداد واسه تهران حدود 60 میلیون بود
 

مجید دیجی

مدیر بخش
جالب بود
بخصوص در شرایط بحرانی ای مثل زلزله، موش ها نسبت به انسان خیلی برتری ها دارن.
راستی کاش یه آماری هم از تعداد موشهای زیرزمینی شهرای بزرگ مینوشتین.
فکر کنم این تعداد واسه تهران حدود 60 میلیون بود

آمارها مختلف هست از 10 تا 60 میلیون ...
 
بالا