آزمونهای زیست شناسی سلولی

Aysel

New member
البته سوال 9 گزاره دوم هر دوتاش سدیم نوشته شده بخاطر همون من گزینه b رو زدم
میشه گزاره های صحیح رو بگین

آخرین ویرایش:

alireza-j

New member
سوال ۵ چرا شد 1
سوال6 مگه گزینه اخری تو همه سلولا نی؟

5. چون آنزیم انهیدراز کربنیک روی hco3 که یک جز انتقال داده شده توسط ترابر هستش کار میکنه و کوآنزیم کربنیک انهیدراز روی zn2+ میشه
6. glut 1 توی همه سلولها هست ولی رو غشای پلاسماییه روی er نیستش. فقط glut7 رو شبکه اندوپلاسمیه

آخرین ویرایش:

alireza-j

New member
24هم میشه بگید؟

از اونجایی که گیرنده پنتامر (آلفا2 بتا گاما دلتا) و 2 لیگاند به زیر واحدهای الفا متصل شده مشخص میشه که گیرنده نیکوتینیک اسیدیه و لیگاندش استیل کولین باید باشه. گزینه 2

آخرین ویرایش:

alireza-j

New member
26 رو هم لطفا توضیح بدین

ببینید ورود گلوکز به داخل انتروسیت توسط پمپ sglt 1 که در سطح رأسی هستش ،انجام میشه که با انتقال فعال ثانویه 2 سدیم و 1 گلوکز رو وارد میکنه. حالا واسه اینکه گلوکز از انتروسیت خارج بشه و وارد خون بشه توسط glut2 که در سطح بازال هستش، خارج میشه. فعالیت همه glutها انتشار تسهیل شده هستش.

آخرین ویرایش:

alireza-j

New member
دوستان یه سوال میپرسم جواب بدید.

واسه یادگیری بهتر میپرسم. بنظر شما خط مشکی در سوال دو مربوط به چی هستش؟

آخرین ویرایش:

alireza-j

New member
من همچنان آن هستم سوالی بود در خدمتم. ظاهرا کسی مشکل توی سوالات نداره.

یعنی اینقدر راحت بود!!!!!!!!!!!!!.

Taraa

Well-known member
سوالا راحت بود اگه خونده بودیم .. لودیشو آدم وقت داشته باشه بخونه تقریبا 90 میتونه بزنه .. حیف که دیر کشفش کردم .. انقد همه ما رو از لودیش ترسونده بودن که جرات نمیکردیم طرفش بریم

alireza-j

New member
سوالا راحت بود اگه خونده بودیم .. لودیشو آدم وقت داشته باشه بخونه تقریبا 90 میتونه بزنه .. حیف که دیر کشفش کردم .. انقد همه ما رو از لودیش ترسونده بودن که جرات نمیکردیم طرفش بریم

دقیقا حق با شماست. شیرینی که توی کتاب رفرنس هستش توی هیچ کتاب و ج. ز.و.ه کنکوری نیستش

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Taraa

Taraa

Well-known member
الانم من دارم نگاه میکنم تو لودیش دارم میبینم جوابا رو ... ولی خب مشخصه شما خیلی کار کردید .. هم برا بالابردن اطلاعات خودتون هم برا طرح سوال .. رو مباحث تسلط نسبی دارید .. پرتوان و موفق باشید

alireza-j

New member
الانم من دارم نگاه میکنم تو لودیش دارم میبینم جوابا رو ... ولی خب مشخصه شما خیلی کار کردید .. هم برا بالابردن اطلاعات خودتون هم برا طرح سوال .. رو مباحث تسلط نسبی دارید .. پرتوان و موفق باشید

بله اکثرا یطور مستقیم جوابا توی لودیش بهش اشاره شده.
میمونه بعضی سوالات مثل سوال آخر که مفهومی هستش و باید یه پایه بیوشیمی داشته باشید.

sheida93

New member
ببخشید من یه پیشنهاد دارم

من سئوالای شما رو نگاه کردم سئوالای خوبی بود در عین اینکه بعضیاشو دیگه زیادی پیچش داده بودین، من همیشه اعتقادم اینه که سئوالای مختلف فقط میتونه ما رو با نحوه طرح سئوال ذهن طراح سئوال آشنا کنه و لزوما نمیتونه باعث موفقیت ما در کنکور بشه

و تست های مختلف زمانی زدنش خوبه که رو منابع تسلط داشته باشیم
من طبق تایمی که گرفتم زمان خیلی زیادی صرف شد و فرصت نداشتم بیشتر بمونم
و مطمئنا برا شما هم این وقت صرف میشه ضمن اینکه باید سئوال هم طرح و تایپ کنید و فشار زیادی روی خود شما هست

بهتر نیست با طرح سئوال از خط به خط یه فصل مثل کاری که ما داریم واسه امری انجام میدیم بچه ها رو مجبور کنید که رفرنس رو بشینن خیلی با دقت بخونن و شاید بشه از یک فصل 300 تا 400 سئوال فوق العاده به صورت گروهی درآورد
و بعد بحث و بررسی بشه البته با مدیریت شما که تسلط بیشتری روی سلولی دارید و می تونید خیلی از سئوالایی که واسه بچه ها پیش میاد رو پاسخگو باشید

این کار به نظرم تایم خیلی زیادی می بره و سود کمی داره (از این جهت که ممکنه فصل خیلی خوب مطالعه نشه و بچه ها بیان فقط تست بدن که سئوالا رو داشته باشن، خب داشتن سئوالا بدون داشتن تسلط روی یک فصل چه سودی داره؟؟؟؟؟ آیا کتاب تست تو بازار کمه ؟؟؟؟) در حالیکه میشه خیلی بهتر ازش استفاده کرد

ببخشید این نظر منه باز هم هر طور که خودتون صلاح میدونید عمل کنید

Taraa

Well-known member
من با هر دو روش موافقم ... مهم اینه که یه نیرو محرکه و انگیزه مضاعف باشه بتونم بخونم و سریع تر جلو برم

فقط یه ایراد به روش طرح سوال خط به خط هست : تنوع منابعی که بچه ها استفاده میکنن .. ممکنه هماهنگ کردنشون سخت باشه .. یا اینکه استرس بگیرن که مثلا فلان سوال تو منبعشون نیست پس دیگه ناقصه

آخرین ویرایش:

alireza-j

New member
از پیشنهادتون ممنون. چندتا انتقاد به پیشنهادتون:

1. احساس میکنم که شما در جریان اول اول کار نبودید. جریان از این قرار بود که من کلا واسه سلولی و بعضی از دروس واسه تسلط بیشتر تست واسه خودم طراحی میکردم بعد تصمیم گرفتم که تستها رو واسه استفاده بقیه روی سایت بزارم که یه ایده به ذهنم رسید که همین برگزاری آزمون بود و ... . پس هدف اصلا مثل تاپیک بیوشیمی و امری و ... نیستش.

2. توی روش خط به خط اصلا رقابتی ایجاد نمیشه و بنظرم رفع اشکال درست و حسابی صورت نمیگیره (هرچند توی همین آزمونها هم بچه ها همکاری نمیکنن که البته شاید خودشون جوابا و مشکلاتشون رفع کرده باشن)

3. توی روش خط به خط صرفا یه سری سوال و جواب تشریحی بدست بچه ها میرسه که بنظر من فقط واسه مرور خوبه یه عیارت دیگه اشکالات ریشه ای دوستان بیرون نمی افته بلکه فقط اشکالات سطحی که اکثرا بخاطر عدم حضور ذهن هستش مشخص میشه.

- - - Updated - - -

4. انتقاد بعدی به روال کار روش خط به خط هستش. چون چندین نفر همکاری میکنن واقعا هماهنگ کردن اونا سخته بخصوص اینکه مشکلی که ساناز خانم توی تاپیک بیوشیمی بهش اشاره کرد حتما پیش میاد.

5. مرور خط به خط لودیش اصلا ضرورتی نداره خیلی مباحثی توی فصول وجود داره که اصلا بدرد نمیخوره (البته بجز فصل ساختار غشا) مثلا توی همین نقل انتقالات خوب واقعا احتیاجی نیست که مثلا روش پتچ کلامپ خونده بشه دیگه نهایتا خیلی بخوایم وارد جزئیات بشیم و قصد زدن 80 به بالا داشته باشیم، لازمه که کاربردشو بدونیم. قطعا خط به خط خوندن خیلی وقتگیر تر هستش.

6. در مورد زمان برگزاری هم کلا 90 دقیقه وقت گرفته شد که کاریش نمیشد کرد آزمون اینطوری گرفتن اینارو داره. مثلا 20 تا پیام خصوصی زدن که بینشون 1 دقیقه فاصله باشه قطعا این مشکل رو ایجاد میکنه.

- - - Updated - - -

7. در مورد سطح سوالات باید بگم که چون واسه دوستان هیچ هزینه ای نداره و از طرفی 0 زدن یا 100 زدن تفاوت آنچنانی بر روی نتیجه نهاییشون نداره (البته اونایی که بالا میزنن که قطعا خوشبحالشونه) ، خوب چه عیبی داره که با سوالات سطح بالا هم آشنا بشن و خودشون رو محک بزنن ( مثل سوال 15 خوب قبول دارم که سخت بود هر چند بعضی ها جواب دادند ولی دیدم اکثر بچه هایی که دارن آزمون میدن میخوان ژنتیک شرکت کنن اینه که میدونستم همه میدونن بیماری سیستیک فایبروزیسه گفتم یه مرحله سختترش کنم که با شکلش هم آشنا بشن، پس هدف آموزش دادن هم هستش صرفا آزمون نیست)

8. از لخاظ سودش باید بگم که افرادی که کنکور آزمایشی میدن خوب با هم تفاوتهایی دارن بعضی ها سوالا رو میگیرن که تست جمع کنن بعضی پاسخنامشو واو به واو میخونن که نکاتشو در بیارن. من هم همیشه بعد آزمون آن هستم که رفع اشکال کنیم خوب دیگه دوستان خودشون واینمیسن دو حالت داره یا خودشون جوابارو در میارن و با نکات دیگه ای هم آشنا میشن یا اینکه بقول خود شما فقط خواستن سوالا رو داشته باشن در هر صورت خودشون مسئول کار خودشونن. به هر حال من هستم. مثلا سوال 2 که دادم هر کدوم از خطوط یه نکته ای توش هست خوب وقتی کسی سوالی نمیپرسه دیگه من چکارش کنم. تازه وقتی خودم هم سوال میپرسم که نکته رو بهتر جا بندازم فقط یه نفر واکنش نشون میده.

9. در مورد رفرنس هم خوب واسه ژنتیک کناب امری واقعا باید خط به خط خونده بشه و منبع همونه + کپی پیستش (هزاره) و از زیر نویس جداول و هر جایی که فکر کنید سوال اومده و ضمن اینکه ینظرم تنها روش شکست دادن اون کتاب همین سوال و جواب کوتاه تشریحی و فلشکارت نوشتنه ولی واسه لودیش سوالای سنوات گذشته رو بررسی که میکنیم میبینیم که خیلی سوالاش تکراریه و جواباش توی اکثر کتابا پیدا میشه واقعا لازم نیست واو به واو خونده بشه ولی من باز مخوریت سوالات رو لودیش گذاشتم چون رفرنسه.

- - - Updated - - -

بنظرم (نظر شخصی منه) بیوشمی هم کاملا مثل سلولی هیچی جز نکته نیست یعنی همش نکته هستش واسه چنین سوالاتی اصلا سوال تشریحی کارایی خوبی نداره و میشه مثل همنی که گفتم. یعنی اینکه فقط طوطی وار یه سری نکات رو بصورت جدا جدا حفظ میکنیم و در اکثر موارد بینشون ارتباطی برقرار نمیشه مگر اینکه طراح سوال یه فرد کار کشته باشه که با سوال تشریحی بتونه سواد طرف رو از چندین لحاظ بسنجه که این کار با تست 4 گزینه ای خیلی خوب انجام میشه. خوب میشه گفت همینطور که کتاب تست زیاده کتاب خلاصه و نکته ای تا دلتون بخواد تو بازار زیاده.

11. از همه مهمتر همونطور که که قبلا هم گفتم مهم ایجاد انگیزه هستش که بنظرم در تست خیلی بهتره چون من تجربشو توی این 2 آزمون دارم میگم:
وقتی یه نفر سوال تشریحی طرح میکنه واسه چند نفر میفرسته این سوالات واسش پیش میاد:
آیا سوالاتی که طرح کردم به درد بقیه خورده؟
آیا سوالاتی که طرح کردم سطحش قابل قبول هست؟
آیا تونستم اشکالات اساسی بقیه رو بهشون نشون بدم؟
آیا اصلا ازش استفاده کردن؟ یا چون ضرب العجلی وجود نداره فعلا گذاشتنش کنار؟
آیا زحمات زیادی که کشیدم بقیه ازش نتیجه میگیرن؟
.
.
.
اما این دو آزمونیکه گرفته شد من خیلی خوب بازخورد گرفتم و خیلی خوب بقیه ازش استفاده کردن خودم هم که واسم عالیه. حداقل اینو میدونم که اگر کسی از اینا نتیجه نگرفتن مشکل از برنامه خودشونه نه از سوالات. اینو دوستان با پیام خصوصی چندین بار بهم گفتن که باعث خوشحالی و ایجاد انگیزه برای آزمونهای بعدی شده.

واقعا ببخشید وقتتون رو گرفتم و خیلی راحت صحبتام رو کردم.
در آخر باید بگم در صحبتام هیچکس رو مورد خطاب قرار ندادم و خدای نکرده سو تفاهم پیش نیاد.

موفق باشید.

آخرین ویرایش:

Aysel

New member
سوال 3 چرا گزینه 3 شده؟؟؟
سوال 13 هم میشه بگید چرا f میشه؟؟؟

alireza-j

New member
نتایج آزمون:

vatson 59.7%
49.4% Aysel و Taraa
serin 43.6%
40.2% ایلگار و sanaz alizadeh
20.7% beremen
17.2% سلولی

ایشالا در آزمونهای بعدی پاسخنامه بقیه دوستان بدستمون خواهد رسید.

alireza-j

New member
سوال 2:
ببینید شما اول باید بدونید که ما هر چی قانون در مورد آنزیم ها داریم در مورد ترابرها هم صدق میکنه. یعنی توی این سوال شما میتونید سوال رو اینطوری بخونید. کدامیک آنزیم کارامد تری را نشان میدهد؟

خوب ما واسه آنزیم وقتی روی نمودار میخوایم کارامدتر رو انتخاب کنیم ، Km اونها رو بررسی میکنیم هر کدوم Km کمتری داشته باشه کارامد تره یعنی در مدت زمان کمی به ماکزیمم سرعت خودش میرسه و فعالیتش رو روی سوبسترا انجام میده مثلا اینجا سوبستراها رو سریعتر منتقل میکنه چون ترابره.

خوب از بین خطوط، خط سبز رنگ کمترین Km رو داره پس از همه کارامدتره
.

آخرین ویرایش:

alireza-j

New member
سوال 25:

این سوال توی آزمون قبلی هم اومده فقط اینجا یه بخش دیگه به سوال اضافه شده.

وقتی سارکومرها رو بررسی میکنیم میبینیم که سارکولما در بخشهایی فرو رفته شده که به این بخشها t-tube میگیم. روی همین غشای پلاسمایی سارکومر (سارکولما) یک گیرنده ای وجود داره به نام دی هیدروپیریدین که کارش وارد کردن کلسیم از خارج سلول به سیتوزوله.میدونیم که سارکومرها برای انقباض احتیاج به غلظت کلسیم بالا داره که از دو جا تأمین میشه : 1. خارج سلول که همین گیرنده دی هیدروپیریدین کار رو انجام میده 2. شبکه سارکوپلاسمی (شیکه اندوپلاسمی سارکومر) که برای وارد شدن کلسیم از سارکوپلاسم به سیتوزول گیرنده ای به نام ریانودین این کار رو انجام میده. باید بدونید که گیرنده ریانودین روی غشای شبکه اندوپلاسمی هستش و دقیقا در محلی بسیار نزدیک به t-tube. خوب همونطور که گفتیم روی این قسمت فرو رفته گیرنده دی هیدرو پیریدین وجود داره. همین نزدیکی بیش از حد غشای سارکوپلاسم و t-tube باعث نزدیک پودن گیرنده های ریانودین و دی هیدرو پیریدین میشه.

به محض اینکه سلول بخواد منقبض بشه و کلسیم لازم باشه گیرنده دی هیدروپیریدین کلسیم ها رو وارد میکنه و تا حدودی کلسیم لازم رو تأمین میکنه چون این گیرنده بسیار نزدیک ریانودین هستش تعدادی از کلسیم های وارد شده از خارج سلول، به این گیرنده ریانودین متصل میشن و گیرنده رو تحریک میکنن که این هم کلسیمهای داخل سارکوپلاسم رو به سیتوزول بریزه که نیاز برای انقباض کاملا تأمین بشه. پس ریانودین یک کانال وابسته به کلسیم هستش و کلسیم مثل لیگاند براش عمل میکنه.

خوب حالا جواب سوال:
نکته اینجاست که ریانودین علاوه بر اینکه توسط کلسیم تحریک میشه توسط اینوزیتول تری فسفات هم تحریک میشه. خوب همونطور که میدونیم اینوزیتول تری فسفات از اثر آنزیم فسفولیپاز c بر روی فسفاتیدیل اینوزیتول 4 و5 بیس فسفات ایجاد میشه. و طبق پاراگرافهای بالا فعالیتش برای انتقال کلسیم هستش.

آخرین ویرایش:

alireza-j

New member
سوال 27:
توضیح خاصی نداره فقط بدونید که ما glut3 رو فقط در سیستم عصبی داریم.

بالا