نظرات شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی اردیبهشت 94

atrinn

New member
325 صفحه هست،ببین باید برنامه ریزی کنی در کنار بعضی از فصل های لودیش بخونی

genetic_n

New member
:33:ببخشيد شما گفتيد هر درسيو كه مي خونديت فرداش مرور ميكر دين خلاصه شو يا كل مطلب ؟اين كار واسه من خيلي وقت ميبره اصلا خسته كننده مي شه شما وقت كم نمي اودين:wacsmiley:

شما یه مبحثو که امروز خیلی خوب و بادقت بخونید اگه فردا دوباره بخونین همه مبحث یادتونه واسه همین شاید نیم ساعتم طول نکشه در عوض تو ذهن تثبیت میشه ولی اگه همون مبحثو بعد از اینکه کتابو یه دور کامل خوندین برگردین نگاه کنین میبینین که همه جزئیاتو فراموش کردین هر چند بار اول خوب خونده باشین,و دوباره روز ازنو,فک میکنیم داریم خیلی سریع میخونیم امابازدهی خوبی نداره..به نظرتون اون نیم ساعتو وقت بذارین به صرفه تر نیست؟مرورو میتونیم با زدن چندتا تست از اون مبحث انجام بدیم,در ضمن یه کاری که خیلی مفیده اینه که بعد خوندن یه مبحث هم اونو در حد یه ربع یه نگاه دوباره بکنیم تا همون لحظه مطمئن شیم ازینکه کامل یاد گرفتیم بعد بریم سراغ یه درس دیگه..

genetic_n

New member
سلام به همه بچه ها.خسته نباشید و وانشاا...تلاشتون رو واسه رسیدن به هدف شروع کرده باشین و روز به روز به هدفتون نزدیکتر بشین
خیلی شدید به راهنماییتون در مورد منابع نیاز دارم دوستان. راستیتش من تاپیکای مختلف رو خوندم اما در مورد منابع برای خودم به نتیجه کامل نرسیدم.اینکه میگم برای خودم چون وضعیتم یکم با بقیه دوستان متفاوته.بچه های دیگه 1 سال فرصت دارند تا کنکور و به همین خاطر منابعی معرفی شده که تو این بازه زمانی پاسخگو باشه ولی من 2 سال فرصت دارم.از طرف دیگه من پایم خیلی ضعیفه در حد صفر!!!
حالا خواهشی که از شماها دارم اینه که من چطوری و با چه منابعی از این 2 سال نهایت استفاده رو ببرم چون میدونم که فرصته خیلی خیلی خوبیه و نمیخوام کم کم از دستش بدم و خدایی نکرده حسرتشو بخورم.البته در مورد زبان و ژنتیک به نتیجه رسیدم اما بیوشیمی و سلولی سردرگمم کرده.
شما میگید واسه این دو درس چکار کنم؟؟؟با توجه به اینکه 2 سال فرصت دارم از طرفی پایم خیلی ضعیفه لنینجر و لودیش بخونم تا پایم قوی شه یا کتاب دیگه ای؟؟؟
کتاب تست که بیوشیمی گنجینه و سلولی عبادی مد نظرم هست.بیشتر منبع یادگیری این دوتا حیروونم کرده که چشم امیدم به راهنمایی های شما دوستان عزیزه.از همتون میخوام در صورت امکان منو از راهنماییاتون بهره مند کنید خصوصا دوستای رتبه برتری genetic-n و lili.a و mpf و narges1125 و z.bio و همه شما عزیزان.
با تشکر قبلی
موفق باشید
سلام,اگه ۲ سال وقت دارین و پایتون ضعیفه بنظر منم لودیشو بخونین خوبه اما در مورد بیوشیمی من خودم اصلا لنینجرو نخوندم تا حالا اما با توجه به اینکه فرصتتون زیاده اگه خیلی دوست دارین مفصل بخونین . حوصلشو دارین ومشتاقین ضرر نمیکنین لنینجر بخونین در غیر این صورت فک میکنم ضروریات یا احسانی کافی باشه

unholy-001

New member
سلام دوست عزیز از نظر من اگه وقت داری لودیش بخون چون واقعا متنش ساده است و پایتو نه تنها در زیست بلکه تو ژنتیک و بیوهم قوی میکنه چون ازهر رشته ای توش نوشته علاوه بر این خیلی کتاب شیرینیه یا از نظر من بوده که واقعا معلوماتتو زیاد میکنه
و البته واسه بیو نمیتونم راهنماییت کنم چون اصلا به لنینجر فکرم نکردم فقط با تست و کتاب نجات شکوهی پیش بردمش...امیدوارم موفق باشی:smilies-azardl (113
مرسی mpf عزیز
خودمم با توجه به فرصت دو ساله ای که دارم و تاپیکای مختلفی که خوندم لودیش رو در نظر داشتم اما گفتم با دوستان مشورت کنم که شما هم همین مطلب رو تایید میکنید.فقط یه سوال خوندن لودیش واسه منی که پایم صفره مشکلی نداره که؟؟؟؟یعنی مباحثش رو آهسته و پیوسته و بدون استرس کمبود زمان بخونم درک میکنم؟؟؟؟
بازم تشکر بابت لطفی که در حقم انجام دادین mpf عزیز به امید موفقیتتون در مراحل بالاتر.
اگه دوستان دیگه راجع به منبع بیوشیمی راهنماییم کنن ممنونشون میشم.با توجه به فرصت 2 ساله ای که دارم(و البته پایه خیلی ضعیف در حد صفر!!!!)
با تشکر قبلی.

unholy-001

New member
سلام,اگه ۲ سال وقت دارین و پایتون ضعیفه بنظر منم لودیشو بخونین خوبه اما در مورد بیوشیمی من خودم اصلا لنینجرو نخوندم تا حالا اما با توجه به اینکه فرصتتون زیاده اگه خیلی دوست دارین مفصل بخونین . حوصلشو دارین ومشتاقین ضرر نمیکنین لنینجر بخونین در غیر این صورت فک میکنم ضروریات یا احسانی کافی باشه
مرسی genetic_n عزیز
حوصله خوندن لنینحرو که دارم قطعا از طرفی فرصتم هم زیاده و فکر نکنم مشکلی از بابت زمان داشته باشم.فقط خوندن لنینجر واسه منی که پایه خیلی ضعیف دارم مشکلی نداره که؟؟؟و همینطور خوندن لودیش در درس زیست؟؟؟؟یعنی مباحثشون رو آهسته و پیوسته و بدون استرس کمبود زمان بخونم درک میکنم؟؟؟؟
لطف بزرگی در حقم کردید به امید موفقیت شما عزیزان در مراحل بالاتر.

unholy-001

New member
بیوشیمی: اوایل که منابع اعلام شد ما از ضرایب خبر نداشتم واسه همین من شروع کردم به خوندن لنینجر چون پایه من ضعیف بود و تو کارشناسی استادمون سرکلاس نمیومد من مجبور شدم لنینجر بخونم خیلی کمکم کرد. اما اواخر که فهمیدم ضریبش یک شده یه خلاصه خریدم و از رو اون خوندم که اصلا بدردم نخورد. به شما پیشنهاد میکنم یه کتاب جمع و جور انتخاب کنین اونو بخونین. یکی متن ضروریات و دوس داره یکی احسانی رو.... اگه ام پایه اتون خوبه فقط برای کنکور و بخونین اما از تست غافل نشین. منم جعفرنژاد داشتم البته این که بگم فول خوندمش دروغه. بیشتر ازش برای یادگیری کمک میگرفتم. ولی تکلیف شما از الان مشخصه یه کتاب کم حجم انتخاب کنین و شروع کنین.
z.bio عزیز شما هم اونطور که ذکر کردین بیوشیمیتون ضعیف بوده و از لنینجر استفاده کردین.منم پایم خیلی حیلی ضعبفه از طرفی 2 سال فرصت دارم خوندن لنینجرو پیشنهاد میدین؟؟؟درسته که بیوشیمی ضریب 1 داره اما خوب فکر کنم خوندن خوب بیوشیمی تو درک سایر دروس هم بهم کمک کنه دیگه درسته؟؟؟زیاد در قید و بند ضرایب نیستم میخوام خوب مطالب رو درک کنم.
ممنون میشم از راهنماییتون.

RBC!

New member
z.bio منم پایم خیلی حیلی ضعبفه...

من لنینجر نخوندم، ولی اگه پایه ت خیلی خیلی ضعیفه و کلا.ـس هم نمیخوای بری، بهتری احسانی بخونی. چون فصل های ساختمانش خیلی کوتاه و قابل فهمه. فصل کربوهیدراتش یه ساعته تموم میشه. بعدش تست داره که میتونید خودتون رو ارزیابی کنید. به نظر من شما یک دور چند فصل اول این کتاب رو بخونید و تستاش رو کار کنید، بعد تصمیم بگیرید که مطالعه تون رو از روی کدوم کتاب ادامه بدید. با روزی 2 ساعت مطالعه، 10 روزه چند فصل اولش (به جز متابولیسم ها) تموم میشه.
10 روز فکر کنم ارزشش رو داشته باشه که امتحان کنید.

امیر.k

New member
سلام. دوستانی که رتبه برتر هستند میشه بگن کدوم دانشگاه رو انتخاب کردن؟

گلابتون

New member
شما یه مبحثو که امروز خیلی خوب و بادقت بخونید اگه فردا دوباره بخونین همه مبحث یادتونه واسه همین شاید نیم ساعتم طول نکشه در عوض تو ذهن تثبیت میشه ولی اگه همون مبحثو بعد از اینکه کتابو یه دور کامل خوندین برگردین نگاه کنین میبینین که همه جزئیاتو فراموش کردین هر چند بار اول خوب خونده باشین,و دوباره روز ازنو,فک میکنیم داریم خیلی سریع میخونیم امابازدهی خوبی نداره..به نظرتون اون نیم ساعتو وقت بذارین به صرفه تر نیست؟مرورو میتونیم با زدن چندتا تست از اون مبحث انجام بدیم,در ضمن یه کاری که خیلی مفیده اینه که بعد خوندن یه مبحث هم اونو در حد یه ربع یه نگاه دوباره بکنیم تا همون لحظه مطمئن شیم ازینکه کامل یاد گرفتیم بعد بریم سراغ یه درس دیگه..

خیلی ممنون که همه ی سوالارو جواب میدین .یه سوال دیگه هم داشتم:riz277:راجع به روش خوندن امریه .خط به خطشو باید بلد باشیم یا جاهای مهمش کافیه؟یعنی مثلا همه ژنها وشماره ی کروموزوماشو نو یاعلائم بیماریهارو باید بدونیم؟شماچطورخوندیت؟بازم ممنون

mpf

New member
مرسی mpf عزیز
خودمم با توجه به فرصت دو ساله ای که دارم و تاپیکای مختلفی که خوندم لودیش رو در نظر داشتم اما گفتم با دوستان مشورت کنم که شما هم همین مطلب رو تایید میکنید.فقط یه سوال خوندن لودیش واسه منی که پایم صفره مشکلی نداره که؟؟؟؟یعنی مباحثش رو آهسته و پیوسته و بدون استرس کمبود زمان بخونم درک میکنم؟؟؟؟
بازم تشکر بابت لطفی که در حقم انجام دادین mpf عزیز به امید موفقیتتون در مراحل بالاتر.
اگه دوستان دیگه راجع به منبع بیوشیمی راهنماییم کنن ممنونشون میشم.با توجه به فرصت 2 ساله ای که دارم(و البته پایه خیلی ضعیف در حد صفر!!!!)
با تشکر قبلی.
خواهش میکنم انجام وظیفه است :thanks:از نظر منکه خیلی کتاب آسونیه مثه زیست دبیرستانه قبلا هم گفتم هرفصل 50 صفحه ایشو تو 3 برگ آچار خلاصه میشه اگر دوراول لنگ میزدی اشکال نداره تو دورای بعدی راه میفتی فقط حجمش چون زیاده اگر خیلی آهسته پیوسته بخونی2 سالم وقت داشته باشی تموم نمیشه واسه خودت شرط کن مثلا روزی 10 صفحه اینطوری خیلی بهتره

unholy-001

New member
من لنینجر نخوندم، ولی اگه پایه ت خیلی خیلی ضعیفه و کلا.ـس هم نمیخوای بری، بهتری احسانی بخونی. چون فصل های ساختمانش خیلی کوتاه و قابل فهمه. فصل کربوهیدراتش یه ساعته تموم میشه. بعدش تست داره که میتونید خودتون رو ارزیابی کنید. به نظر من شما یک دور چند فصل اول این کتاب رو بخونید و تستاش رو کار کنید، بعد تصمیم بگیرید که مطالعه تون رو از روی کدوم کتاب ادامه بدید. با روزی 2 ساعت مطالعه، 10 روزه چند فصل اولش (به جز متابولیسم ها) تموم میشه.
ممنون دوست گلم.بله پایم خیلی خیلی ضعیفه و از طرفی امکان ک..ل..اس رفتن رو هم ندارم.
یعنی با احسانی میشه (و البته کتاب تست در کنارش)رو حداکثر مطالب کنکور مسلط شد؟؟؟؟؟چون من 2 سال فرصت دارم نمیخوام حسرت از دست دادنشو بخورم.
البته این پیشنهادی که شما دادین هم بسیار کاربردیه انشاا... که بتونم ازش استفاده کنم.
بازم تشکر از لطفتون
موفق باشید

- - - Updated - - -

ممنون دوست گلم.بله پایم خیلی خیلی ضعیفه و از طرفی امکان ک..ل..اس رفتن رو هم ندارم.
یعنی با احسانی میشه (و البته کتاب تست در کنارش)رو حداکثر مطالب کنکور مسلط شد؟؟؟؟؟چون من 2 سال فرصت دارم نمیخوام حسرت از دست دادنشو بخورم.
البته این پیشنهادی که شما دادین هم بسیار کاربردیه انشاا... که بتونم ازش استفاده کنم.
بازم تشکر از لطفتون
موفق باشید

unholy-001

New member
خواهش میکنم انجام وظیفه است :thanks:از نظر منکه خیلی کتاب آسونیه مثه زیست دبیرستانه قبلا هم گفتم هرفصل 50 صفحه ایشو تو 3 برگ آچار خلاصه میشه اگر دوراول لنگ میزدی اشکال نداره تو دورای بعدی راه میفتی فقط حجمش چون زیاده اگر خیلی آهسته پیوسته بخونی2 سالم وقت داشته باشی تموم نمیشه واسه خودت شرط کن مثلا روزی 10 صفحه اینطوری خیلی بهتره
سلام.وظیفه نیست این نشون دهنده لطف شماست.
پس در مورد زیست با توجه به راهنمایی های شما عزیزان تصمیم گیری شد.
نه اینکه گفتم آهسته و پیوسته دیگه اونقدرام آهسته و پیوسته نیست بیشتر منظورم این بود که استرس زمان رو ندارم.
حتما از این پیشنهادتون که واسه خودم شرط کنم روزی 10 صفحه یا... بخونم استفاده میکنم
خیلی خیلی ممنون
موفق باشید

RBC!

New member
بازم تشکر از لطفتون
موفق باشید

میدونی، وقتی تغییری ایجاد میشه معمولا سبک سوالای هر سال با سال بعدش متفاوت میشه.
شما هر چقد هم وقت بذارید نمیتونید بیوشیمی رو مثه کسی که داره برای بیوشیمی بالینی تلاش میکنه بخونید. (البته اگه رشته مورد نظر شما ژنتیک انسانی هست.)
چون ماه آخر شما تمرکزتون رو میذارید روی ژنتیک و مطالب بیوشیمی هم بسیار فرار هستند.
به نظر من نه تنها برای بیوشیمی، که برای همه ی درس ها توی ماه آخر شما یه مطلب چکیده میخواهید.
مطلب چکیده رو یا باید خودتون ار راه خلاصه نویسی به دست بیارید.
یا از همون اول کتابی تهیه کنید که براتون فراهمش کنه.
برای بیوشیمی چون ضریبش یک هست، شما میتونید از کتاب های خلاصه استفاده کنید.

شما کتابی یا جز.وه ای رو میخواهید که نکته رو بهتون بگه. و قبل از اون نیاز دارید بدونید اصل مطلب چی هست که نکته ش شده این!
برای فهمیدن اصل مطلب به زبان ساده، احسانی واقعا خوبه.
برای فهمیدن نکته، یا یه کلا.ـس و جز.وه خوب پیدا کنید. یا کتاب برای کنکور + گنجینه + سوالای 5 سال گذشته رو کار کنید.
اگه هنوز دانشجو هستید، نیاز به کلا.ـس هم ندارید. میتونید از استادای خودتون سوال بپرسید و رفع اشکال کنید.

RBC!

New member
یه نکته ای هم در مورد زیست بگم.
لودیشی که من دارم (انتشارات خانه زیست شناسی) تو هر فصل بعضی کلمات رو پررنگ کرده. احتمالا بقیه ترجمه ها هم اینطورن.
تیتر مطالب، شکل ها، کلماتی که پررنگ شدن، جملات خلاصه آخر هر مبحث رو هم بخونید. یعنی اگه یه فصل رو نرسیدید، سعی کنید این قسمت هاش رو حتما برسید.

unholy-001

New member
میدونی، وقتی تغییری ایجاد میشه معمولا سبک سوالای هر سال با سال بعدش متفاوت میشه.
شما هر چقد هم وقت بذارید نمیتونید بیوشیمی رو مثه کسی که داره برای بیوشیمی بالینی تلاش میکنه بخونید. (البته اگه رشته مورد نظر شما ژنتیک انسانی هست.)
چون ماه آخر شما تمرکزتون رو میذارید روی ژنتیک و مطالب بیوشیمی هم بسیار فرار هستند.
به نظر من نه تنها برای بیوشیمی، که برای همه ی درس ها توی ماه آخر شما یه مطلب چکیده میخواهید.
مطلب چکیده رو یا باید خودتون ار راه خلاصه نویسی به دست بیارید.
یا از همون اول کتابی تهیه کنید که براتون فراهمش کنه.
برای بیوشیمی چون ضریبش یک هست، شما میتونید از کتاب های خلاصه استفاده کنید.

شما کتابی یا جز.وه ای رو میخواهید که نکته رو بهتون بگه. و قبل از اون نیاز دارید بدونید اصل مطلب چی هست که نکته ش شده این!
برای فهمیدن نکته، یا یه کلا.ـس و جز.وه خوب پیدا کنید. یا کتاب برای کنکور + گنجینه + سوالای 5 سال گذشته رو کار کنید.
اگه هنوز دانشجو هستید، نیاز به کلا.ـس هم ندارید. میتونید از استادای خودتون سوال بپرسید و رفع اشکال کنید.
دقیقا منظورم من رو این قسمت از صحبتتون میرسونه:
من منبع واسه یادگیری و اصل مطلب نیاز دارم و اینو میدونم استفاده از کتاب تست یا خلاصه در ماه های آخر اجتناب ناپذیره و حتما تهیه میکنمشون و سعی میکنم نهایت استفاده رو ببرم ازشون.
پس برای فهمیدن و یادگیری از نظر شما احسانی کفایت میکنه؟؟؟آخه فرصت زیادی دارم(2 سال) و میخوام رو پایه خیلی خیلی خوب کار کنم چون پایم ضعیفه.
نیازی به خوندن لنینجر نیست؟؟
خیلی ممنون از پاسختون

آخرین ویرایش:

RBC!

New member
خب من انینجر نخوندم که توضیح بدم در موردش.
فعلا شما 10-12 روز وقت بذارید قسمت اول احسانی رو بخونید. تست های هر فصل رو جدا بزنید. یه ارزیابی از خودتون داشته باشید.
اگه کافی نبود، از شهریور کتاب دیگه ای رو شروع کنید.
2 سال هم که وقت دارید. نگران نباشید :)

بالا