مطالعه گروهی ارشد بیوتکنولوژی - 94

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

shentia

New member
سلام دوستان
میخواستم بگم احساس میکنم تست زدن از روی کتابایی که طبق منبع جدید توضیح میدن اما طبق منبع قدیمی جواب میدن خیلی سخته...!

یه جورایی روی اعصابه.... شما به مشکل برنخوردین؟

مثلا من به چند تا ابهام برخوردم که ممنون میشم اگه کسی میدونه راهنمایی کنه
اول جهت سنتز هستش از 5 به 3 یا 3 به 5؟ آیا جهت حرکت از 5 به 3 و سنتز از 3 به 5؟ اینو توی پاسخ نوشتن
دوم طریقه پخش هیستون روی رشته ها.... طبق نظریه قدیم تصادفی و طبق نظریه جدید هم تصادفی هم نصف روی پیشرو نصف روی پیرو
سوم قطعات اکازاکی ....
مگه رشته پیشرو به شکل ممتد سنتز نمیشه و یک پرایمر میخواد؟ و رشته پیرو منقطع و چند تا پرایمر؟ و اینکه مگه این قطعات رو نمیگن اکازاکی؟
پس چرا توی پاسخ تست ها میگه قطعه اوکازاکی روی هر دو رشته پیرو و پیش رو؟

این وسط ما شدیم کلاه قرمزی.....

f70i

New member
دوستان کسی پاسخنامه ارشد بیوتکنولوژی پزشکی 92-93 رو داره ؟ سوالات رو دارم پاسخنامه نداره سایت علوم پزشکی هم تمامی پاسخنامه های این سالش از کار افتادن :sad: میشه اگه کسی داره برام بزاره ممنون میشم

The Guy

Well-known member
سلام دوستان
میخواستم بگم احساس میکنم تست زدن از روی کتابایی که طبق منبع جدید توضیح میدن اما طبق منبع قدیمی جواب میدن خیلی سخته...!

یه جورایی روی اعصابه.... شما به مشکل برنخوردین؟

مثلا من به چند تا ابهام برخوردم که ممنون میشم اگه کسی میدونه راهنمایی کنه
اول جهت سنتز هستش از 5 به 3 یا 3 به 5؟ آیا جهت حرکت از 5 به 3 و سنتز از 3 به 5؟ اینو توی پاسخ نوشتن
دوم طریقه پخش هیستون روی رشته ها.... طبق نظریه قدیم تصادفی و طبق نظریه جدید هم تصادفی هم نصف روی پیشرو نصف روی پیرو
سوم قطعات اکازاکی ....
مگه رشته پیشرو به شکل ممتد سنتز نمیشه و یک پرایمر میخواد؟ و رشته پیرو منقطع و چند تا پرایمر؟ و اینکه مگه این قطعات رو نمیگن اکازاکی؟
پس چرا توی پاسخ تست ها میگه قطعه اوکازاکی روی هر دو رشته پیرو و پیش رو؟

این وسط ما شدیم کلاه قرمزی.....

جهت حرکت آنزیم پلیمراز رو رشته الگو/مادر از 3 هست به 5. در نتیجه جهت سنتز رشته ام آر ان آ/دختر از 5 به 3 هست.

نظریه قدیم میگفته اکتامرها از رشته مادری به رشته پیشرو و اکتامرهای سنتز شده در فاز اس به رشته پیرو اظافه میشدند (تصادفی)
نظریه جدید میگه اکتامرهای مادری و سنتز شده به صورت تصادفی هردو رشته پیشرو و پیرو اظافه میشن.

سومین سوال هم قطعات اکازاکی کوچولوهایی هستن که فقط روی رشته پیرو وجود دارن و هرکدوم پرایمر جدا گانه میخوان (علت کوتاه شدن انتهای کروموزوم فقط در یک رشته) و رشته های پیشرو به صورت ممتد و با یک پرایمر سنتز میشن.

این کتابای تست اصلا قابل اعتماد نیستن. مشخصه که حتی یک بار هم باز بینی نشدن....

A2biotech

New member
سلام...تمرین!!
تفاوت و تمایز بین اینا و کار هر کدوم رو برا خودتون شرح بدین(همش توی لودیش هست):

ریبوزوم-ریبوزیم-اسپلایسوزوم-پراسزوم-اگزوزوم-اپیزوم-پروتؤازوم-نوکلؤوزوم-دیکتوزوم-لیزوزوم-اندوزوم-میکروزوم-لیپوزوم-پلیزوم

maryam.

New member
کدامیک در مورد siRNA درست نمی باشد؟
الف) دارای توالی حدود 21 باز است.
ب) بیان ژن را کنترل می کند.
ج)RNAهدف را تجزیه می کند.
د)RNA هدف را مهار می کند.
گفته گزینه ج درست نیست!!ولی به نظر من جواب د!
چون تا اونجایی که من خوندمو متوجه شدم رشته antisence ازsiRNA کمپلکس روو به طرف mRNA هدف راهنمایی کرده و در نهایت mRNA هدف به وسیله کمپلکس RISCخورد میشه.از اونجایی که توی لودیش هم نوشته کمپلکس RISC دارای siRNA بطور کامل با mRNA جفت شده و موجب برش ان میشود،نظر شما چیه؟

maryam.

New member
اهان فکر کنم متوجه شدم احتمالا وقتی گفته rna هدف را تجزیه میکند منظورش کل rna بوده به همین خاطر غلطه!چون فقط قسمت دقیقا مکمل شده رو برش میده.

The Guy

Well-known member
سلام...تمرین!!
تفاوت و تمایز بین اینا و کار هر کدوم رو برا خودتون شرح بدین(همش توی لودیش هست):

ریبوزوم-ریبوزیم-اسپلایسوزوم-پراسزوم-اگزوزوم-اپیزوم-پروتؤازوم-نوکلؤوزوم-دیکتوزوم-لیزوزوم-اندوزوم-میکروزوم-لیپوزوم-پلیزوم

دیکتوزوم چیه؟!! :0

The Guy

Well-known member
کدامیک در مورد siRNA درست نمی باشد؟
الف) دارای توالی حدود 21 باز است.
ب) بیان ژن را کنترل می کند.
ج)RNAهدف را تجزیه می کند.
د)RNA هدف را مهار می کند.
گفته گزینه ج درست نیست!!ولی به نظر من جواب د!
چون تا اونجایی که من خوندمو متوجه شدم رشته antisence ازsiRNA کمپلکس روو به طرف mRNA هدف راهنمایی کرده و در نهایت mRNA هدف به وسیله کمپلکس RISCخورد میشه.از اونجایی که توی لودیش هم نوشته کمپلکس RISC دارای siRNA بطور کامل با mRNA جفت شده و موجب برش ان میشود،نظر شما چیه؟

این تیکه رو لودیش واقعا گیج کننده توضیح داده . چون هم miRNA و هم siRAN سبب تجزیه mRNA هدف و در نتیجه مهار ترجمش میشن. به نظر من جواب این سوال میشه ج، فقط به این دلیل که siRNA فقط با هدفش هیبرید میشه و عمل برش رو پروتئین آرگونات انجام میده.

The Guy

Well-known member
فکر کنم تقریبا فهمیدم چیه. ولی بیخیال اینارو اصلا نخون. بجاش برو میکروب بزن که راحته و هنوزم کلی ازش مونده...

بله ولی امسال بابت این قضیه یکی شدن چنتا کنکور باهم، و افزایش احتمالی پیچیدگی سوالا باید جانب احتیاط رو رعایت کرد.
تستای مربوط به سلولی و مولکولی کتاب جع.فر نژاد هم خوبه! میشه به عنوان مکمل استفاده کرد

این کتاب تست جعفر نژاد چیه دیگه!

love virology

New member
واقعا نمیدون اکازاکی کجاست / قظعه 5 به 3 دی ان آ که معروف به قطعه پیرو یا lagging strand /

دیکتیزیوم مربوط به دسنگاه گلزی/ که تشکیل دهنده این دستگاهه و دیکتیوزوم از چند ساکول یا سیسترنا تشکیل شده

در مورد ار ان آ si rna مخرب نیست درسته اینهیبیتوره ولی مهارشو با تخریب انجام نمیده

دوستان کنکور خوبی ارزو میکنم / به امید دیدار در تابستان ...

love virology

New member
بچه های بیوتک زبان در یابید

کنکور های سال 89 به بعد نوبت صبح و عصر بزنید برای بار اول زمان نگیرید ببینید چطوری هستنید لغات استخراج کنید و قلق پاسخگویی به سوالات متوجه شید

دور دوم زمان گیری و درصد گیری بهتون قوول میدم با این روش درصد خوبی میگیرید / تا 10 تا یک هفته مونده تست طبقه نزنید فقط جامع و کنکور

درسها هم بصورت درس ازمون مرور کنید تست مطلب تا مرور شما هدفمند باشه و نکته ایی بخونید
و اینکه اگر ازمون عصر بود شب ازمون غذای سبک و و ناهار ازمون تونستین کباب بخورید کبابا تابه ایی خونگی هم عالیه / صبح لغات و مهارت های لزگی 1 تا 8 سریع بخونید منظورم مکانیسم پاسخگویی هست و سریع تمام درس ها هم چشمی و با ورق زدن/ حافظه کوتاه مدت اینجا مد نظره خوب جواب میده
ویتامین سی و شکلات برای ازمون فراموش نشه
دیگه استرس و فکر و دانشگاه و اینده هم نداشته باشین به یاری خدا نتیجه خوبی کسب کنید / به امید پیروزی همه دوستان روزگار خوش

The Guy

Well-known member
واقعا نمیدون اکازاکی کجاست / قظعه 5 به 3 دی ان آ که معروف به قطعه پیرو یا lagging strand /

دیکتیزیوم مربوط به دسنگاه گلزی/ که تشکیل دهنده این دستگاهه و دیکتیوزوم از چند ساکول یا سیسترنا تشکیل شده

در مورد ار ان آ si rna مخرب نیست درسته اینهیبیتوره ولی مهارشو با تخریب انجام نمیده

دوستان کنکور خوبی ارزو میکنم / به امید دیدار در تابستان ...

بچه های بیوتک زبان در یابید

کنکور های سال 89 به بعد نوبت صبح و عصر بزنید برای بار اول زمان نگیرید ببینید چطوری هستنید لغات استخراج کنید و قلق پاسخگویی به سوالات متوجه شید

دور دوم زمان گیری و درصد گیری بهتون قوول میدم با این روش درصد خوبی میگیرید / تا 10 تا یک هفته مونده تست طبقه نزنید فقط جامع و کنکور

درسها هم بصورت درس ازمون مرور کنید تست مطلب تا مرور شما هدفمند باشه و نکته ایی بخونید
و اینکه اگر ازمون عصر بود شب ازمون غذای سبک و و ناهار ازمون تونستین کباب بخورید کبابا تابه ایی خونگی هم عالیه / صبح لغات و مهارت های لزگی 1 تا 8 سریع بخونید منظورم مکانیسم پاسخگویی هست و سریع تمام درس ها هم چشمی و با ورق زدن/ حافظه کوتاه مدت اینجا مد نظره خوب جواب میده
ویتامین سی و شکلات برای ازمون فراموش نشه
دیگه استرس و فکر و دانشگاه و اینده هم نداشته باشین به یاری خدا نتیجه خوبی کسب کنید / به امید پیروزی همه دوستان روزگار خوش
همچنین برای شما وایرولوژی عزیز. ایشالا همون دانشگاهی که مد نظرتونه قبول شید.
بابت راهنماییهاتون هم در این مدت بسیار متشکر...

موفق باشید

shentia

New member
جهت حرکت آنزیم پلیمراز رو رشته الگو/مادر از 3 هست به 5. در نتیجه جهت سنتز رشته ام آر ان آ/دختر از 5 به 3 هست.

نظریه قدیم میگفته اکتامرها از رشته مادری به رشته پیشرو و اکتامرهای سنتز شده در فاز اس به رشته پیرو اظافه میشدند (تصادفی)
نظریه جدید میگه اکتامرهای مادری و سنتز شده به صورت تصادفی هردو رشته پیشرو و پیرو اظافه میشن.

سومین سوال هم قطعات اکازاکی کوچولوهایی هستن که فقط روی رشته پیرو وجود دارن و هرکدوم پرایمر جدا گانه میخوان (علت کوتاه شدن انتهای کروموزوم فقط در یک رشته) و رشته های پیشرو به صورت ممتد و با یک پرایمر سنتز میشن.

این کتابای تست اصلا قابل اعتماد نیستن. مشخصه که حتی یک بار هم باز بینی نشدن....

ممنون که پاسخ دادید
قسمت اول توضیحتون رو برعکس گفتن البته بعضی جاها با تناقض

برای هیستون هم اگه سوال اومد باید بگیم تصادفیه دیگه آره؟
من نمیدونم این نظریه ها چرا مطرح میشن!!!

الان مشکلی هست که می توی تستای سالهای گذشته یه جا گفته یوکاریوت پیشرفته محل شروع همانند سازی مشخص نداره یک جا گفته داره
کشمکش بین آلفا و دلتا هم که بماند.....

با این اوصاف چه باید کرد؟ ما غیر از این سوالات دهه 80 تست دیگه ای نداریم....

میترسم خوندن تست های گذشته نظم اطلاعاتی مغز رو به هم بزنه با این همه گفته های ضد و نقیض

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا