روش های مطالعه برای کنکور ارشد*

pashmak

New member
من فقط 2 رنگ اول مهمه بعد دور بعدی خیلی مهم اینجوری موقع مرور میدونم کدومبهتره
مرسی تاپیک خوبیه بیوشیمی

ROJO

New member
Yesterday is gone
And right now I belong
To this moment, to my dreams

So I won't give up
No I won't break down
Sooner than it seems, life turns around

And I will be strong
Even if it all goes wrong

...............
.

..

..

Maryam.A

Well-known member
بچه هایی که پرسیده بودن تند خوانی به چه صورته؟؟
یک پاراگراف و سریع بدون وقفه و
اینکه بخواید بفهمید چی میخونید، بخونید
به این می گن تند خوانی
که بعد از اون باید مفهومی و دقیق خونده بشه
در اصل مغز با لغات اون پاراگراف
آشنا میشه و طی مفهومی خوندن
بهتر به خاطر می سپاره

omid9030

New member
به این می گن تند خوانی
بهتر به خاطر می سپاره
خوب مریم جان
برای خلاصه نویسی چکا کنیم ؟
بعداز چند بار خوندن خلاصه نویسی کنیمم؟:smiliess (11):
مثلا اگه یه روز مطلبی رو خوندیم همان روز خلا صه شم بنویسیم؟

omid9030

New member
سلام دوستای عزیز
یه سوال داشتم ..میخاستم بگم من یه روشی برای درس خوندن دارم نمیدونم درسته یا نه؟
من همزمان چند درس رو در یک روز میخونم ..مثلا هر کتاب رو روزی 5 ص میخونم بعد روز های جمعه از هر درس هر چی که خوندم تست هاش رو میزنم
نمیدونم درست میرم جلو یانه
اخه بعضی ها میگن اشتباه میکنی...میگن اول یک کتاب رو تموم کن بعد برو سراغ کتاب دیگه البته میگن همزمان هر روز زبان رو هم بخون نمیدونم چکار کنم؟ :13:

admin

Active member
پرسنل مدیریت
درود
پیشنهاد و روش من:

مرحله اول(خواندن روزنامه وار): فصل کتاب رو یک یا دوبار روزنامه وار بخونید تا کلیت فصل دستتون بیاد.

مرحله دوم(آنالیز تستهای دوسال قبل): یک نگاه سطحی روی تست های 2 سال اخیر بندازید تا بدونید طراح سوالای اون درس، این دو سال بیشتر روی چی دست گذاشتند.

مرحله سوم(عمیق خوانی + خلاصه نویسی): همون فصل رو بصورت عمیق بخونید(البته اگر دو تا کتاب برای اون درس دارید از فصل هر دو کتاب عمیق بخونید) و خلاصه برداری کنید. مرحله دوم و سوم، مهمترین مرحله هستند.

مرحله چهارم(برزخ!): 3 الی 7 روز صبر کنید!(در این فاصله، روزنامه وار خوندن فصل جدید رو شروع کنید). اوناییکه بلافاصله بعد از خوندن، تست می زنند اشتباه می کنند چون درصداشون بصورت کاذب بالا میره.

مرحله پنجم(تست زنی): تست زدن برای فصل قبلی رو شروع کنید(هر تستی رو اشتباه زدید به مطلبش در فصل مراجعه کنید و اون قسمت رو دوباره عمیق بخونید)
نکته مهم: ضمنا به اوناییکه برای کنکور ارشد وزارت بهداشت میخونند، من تستهای 10 سال اخیر رو پیشنهاد می کنم. اونم فقط آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت نه تستهای متفرقه اعم از وزارت علوم، پیام نو، آزاد و... این تستها فقط وقت شما رو تلف می کنند.(نظر و ایده طراح سوالای وزارت بهداشت با طراح سوالای وزارت علوم و دانشگاه آزاد به کلی با هم فرق داره)

هر ماه یا دوماه یکبار هم وقتی که چندتا فصل رو به روش بالا خوندید بیاید برای خودتون تستهای هر چندتا فصل رو باهم بزنید(یا اینکه توی آزمون آزمایشی شرکت کنید)

admin

Active member
پرسنل مدیریت
سلام دوستای عزیز
یه سوال داشتم ..میخاستم بگم من یه روشی برای درس خوندن دارم نمیدونم درسته یا نه؟
من همزمان چند درس رو در یک روز میخونم ..مثلا هر کتاب رو روزی 5 ص میخونم بعد روز های جمعه از هر درس هر چی که خوندم تست هاش رو میزنم
نمیدونم درست میرم جلو یانه
اخه بعضی ها میگن اشتباه میکنی...میگن اول یک کتاب رو تموم کن بعد برو سراغ کتاب دیگه البته میگن همزمان هر روز زبان رو هم بخون نمیدونم چکار کنم؟ :13:

همیشه عادت کنید همزمان توی هر روز 2 یا 3 درس رو باهم بخونید به روش فصل به فصل
به ذهنتون عادت بدید پرش از یک درس به درس دیگه رو تجربه کنه. چون توی کنکور همه درسها باهم هستند. روز کنکور، کسانیکه ذهنشون به پرش درس به درس عادت کرده راحت تر میتونند مطالب موجود در حافظه شون رو مدیریت کنند و روی کاغذ بیارند.
اشتباه محضه شما یک کتاب رو تموم کنید و بعد برید سراغ کتاب دیگه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: leylii

شفيع

New member
به ذهنتون عادت بدید پرش از یک درس به درس دیگه رو تجربه کنه. چون توی کنکور همه درسها باهم هستند. روز کنکور، کسانیکه ذهنشون به پرش درس به درس عادت کرده راحت تر میتونند مطالب موجود در حافظه شون رو مدیریت کنند و روی کاغذ بیارند.

دقیقا منم با این موافقم.من مدتی در قلم چی مشاور و پشتیبان بودم این رو همیشه توصیه میکردم اما بعضی از بچها از اول عادت دارن یه درسو تموم کنن بعد سراغ درس بعد میرن منظورم از درس کتابه.
مثلا فرض کنید یه نفر 8 ساعت در روز رو برای مطالعه وقت گذاشته هر دو ساعت واسه یه فصل یا درس خوبه بنظرم.

Maryam.A

Well-known member
خوب مریم جان
برای خلاصه نویسی چکا کنیم ؟
بعداز چند بار خوندن خلاصه نویسی کنیمم؟:smiliess (11):
مثلا اگه یه روز مطلبی رو خوندیم همان روز خلا صه شم بنویسیم؟

نه بعد از عمیق خوانی یعنی طوری که اگر کتاب و بستید بتونید کل مطلب رو بخاطر بیارید
خلاصه نویسی کنید
آره همون روز خلاصه شو بنویسید ولی سعی کنید خیلی خلاصه نباشه
بعد دوباره برای دوره خلاصه تونو بخونید و اگر تونستید کمی خلاصه ترش کنید

bioshimi93

New member
درود
پیشنهاد و روش من:

مرحله اول(خواندن روزنامه وار): فصل کتاب رو یک یا دوبار روزنامه وار بخونید تا کلیت فصل دستتون بیاد.

مرحله دوم(آنالیز تستهای دوسال قبل): یک نگاه سطحی روی تست های 2 سال اخیر بندازید تا بدونید طراح سوالای اون درس، این دو سال بیشتر روی چی دست گذاشتند.

مرحله سوم(عمیق خوانی + خلاصه نویسی): همون فصل رو بصورت عمیق بخونید(البته اگر دو تا کتاب برای اون درس دارید از فصل هر دو کتاب عمیق بخونید) و خلاصه برداری کنید. مرحله دوم و سوم، مهمترین مرحله هستند.

مرحله چهارم(برزخ!): 3 الی 7 روز صبر کنید!(در این فاصله، روزنامه وار خوندن فصل جدید رو شروع کنید). اوناییکه بلافاصله بعد از خوندن، تست می زنند اشتباه می کنند چون درصداشون بصورت کاذب بالا میره.

مرحله پنجم(تست زنی): تست زدن برای فصل قبلی رو شروع کنید(هر تستی رو اشتباه زدید به مطلبش در فصل مراجعه کنید و اون قسمت رو دوباره عمیق بخونید)
نکته مهم: ضمنا به اوناییکه برای کنکور ارشد وزارت بهداشت میخونند، من تستهای 10 سال اخیر رو پیشنهاد می کنم. اونم فقط آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت نه تستهای متفرقه اعم از وزارت علوم، پیام نو، آزاد و... این تستها فقط وقت شما رو تلف می کنند.(نظر و ایده طراح سوالای وزارت بهداشت با طراح سوالای وزارت علوم و دانشگاه آزاد به کلی با هم فرق داره)

هر ماه یا دوماه یکبار هم وقتی که چندتا فصل رو به روش بالا خوندید بیاید برای خودتون تستهای هر چندتا فصل رو باهم بزنید(یا اینکه توی آزمون آزمایشی شرکت کنید)

درود
از شما تشکر می کنم
واقعا روش بسیارخوبی رو ارائه دادید من از این به بعد سعی می کنم با این روش درس بخونم اینطوری هم دوره میشه و هم مطالب در حافظه ی بلند مدت ما باقی میمونه

admin

Active member
پرسنل مدیریت
خودم اینرو از جایی نشنیده بودم
البته کار خاصی که نیست منظورم اینه هر کس این مدلی نخونه و بخواد به شیوه خودش اصرار کنه ضرر کرده
این روش برای کنکور خوندنه

farzanee20

New member
به این می گن تند خوانی
بهتر به خاطر می سپاره
سلام من همیشه به این روش درس میخونم حالا این روش تند خونی روش خوبی هس؟؟؟؟؟یا بهتره از روش دیگه ای بخونم؟؟؟؟؟

mohana

Well-known member
سلام

درود
پیشنهاد و روش من:

برای این روش الان خیلی دیره؟:dadad4:
فقط دارم از این شاخه به اون شاخه میپرم...با این وضع خوندم قبول نمیشم :(
کلی استرس گرفتم...:sad:

آخرین ویرایش:

admin

Active member
پرسنل مدیریت
سلام

برای این روش الان خیلی دیره؟:dadad4:
فقط دارم از این شاخه به اون شاخه میپرم...با این وضع خوندم قبول نمیشم :(
کلی استرس گرفتم...:sad:

این روش رو از آذر هم شروع کنید جواب میده
لزومی نداره که حتما در قالب یک دفتر جدید خلاصه نویسی بشه... همون کنار کتاب هم نکات اضافی نوشته بشه و زیر مطالب مهم خط کشیده بشه کافیه
ولی بعضی ها برای اینکه پاکنویس بشه میان پاکنویس میکنند.

omid9030

New member
بسیار ممنونم که به اینجا سر زدید و ما رو راهنمایی کردین

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Ftm

biotech92

New member
این روش رو از آذر هم شروع کنید جواب میده
لزومی نداره که حتما در قالب یک دفتر جدید خلاصه نویسی بشه... همون کنار کتاب هم نکات اضافی نوشته بشه و زیر مطالب مهم خط کشیده بشه کافیه
ولی بعضی ها برای اینکه پاکنویس بشه میان پاکنویس میکنند.

سلام ادمین عزیز.اگه امکان داره روشی برای تندخوانی ارائه بديد.
باتشكر

b.nafas

New member
سلام ادمین عزیز.اگه امکان داره روشی برای تندخوانی ارائه بديد.
باتشكر

تند خوانی یعنی اینکه به کلماتی که می خونی فکر نکنی که حفظشون کنی یا یادت بمونه یا 2 بار از روش بخونی واسه این کار یه مداد نوکی بردار البته بدون نوک که کتابات خط خطی نشه بعد از اول پاراگراف شروع کن و بخون یه جورایی با مداد نوکی مسابقه بده و سعی نکن ازش عقب بمونی تا مبحث یا پاراگرافت که از قبل مشخص کردی تموم نشده حتی یه کلمه رو هم 2 بار نخون تند خوانی برای اینه که مغز تو بفهمه اصل مطلب چیه و اصلا می خواد چیرو بخونه بعد میتونی عمیق بخونی زیر نکات مهم خط بکشی اینجوری خودتم بهتر می فهمی داری چی میخونی و به چی میرسی ..تند خوانی مثل خوندن داستان میمونه همش می خوای بخونی تا بفهمی آخرش چی میشه ...

Maryam.A

Well-known member
تند خوانی یعنی اینکه به کلماتی که می خونی فکر نکنی که حفظشون کنی یا یادت بمونه یا 2 بار از روش بخونی واسه این کار یه مداد نوکی بردار البته بدون نوک که کتابات خط خطی نشه بعد از اول پاراگراف شروع کن و بخون یه جورایی با مداد نوکی مسابقه بده و سعی نکن ازش عقب بمونی تا مبحث یا پاراگرافت که از قبل مشخص کردی تموم نشده حتی یه کلمه رو هم 2 بار نخون تند خوانی برای اینه که مغز تو بفهمه اصل مطلب چیه و اصلا می خواد چیرو بخونه بعد میتونی عمیق بخونی زیر نکات مهم خط بکشی اینجوری خودتم بهتر می فهمی داری چی میخونی و به چی میرسی ..تند خوانی مثل خوندن داستان میمونه همش می خوای بخونی تا بفهمی آخرش چی میشه ...

آفرین خیلی خوب توضیح دادید .

farzanee20

New member

دقیقا من همینجوری میخونم .......مثه اینکه روش خوبیه.......:a2d3:

maryam92

New member
بچه ها خواهش میکنم به این سوال من جواب بدین:
بهترین زمان برای مرور درسی که تازه خوندیم و خوب هم خوندیم خلاصه هم نوشتیم کی میتونه باشه مثلا من امروز یه فصل رو خیلی خوب خوندم ولی بار اول بودش و ممکنه زود یادم بره.....

بالا